ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2013 року о/об 12 год. 10 хв.Справа № 808/5407/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Колесникової С.Г., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби
до Оріхівської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області
про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває комунальне підприємство, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
10 червня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби (далі - позивач) до Оріхівської міської ради (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області (далі - третя особа), в якому позивач просить звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області, (юридична адреса - 70500, Запорізька область м. Оріхів, вул. Запорізька буд. 9, код ЄДРПОУ 33377683) у розмірі 245042,34 грн. (двісті сорок п'ять тисяч сорок дві гривні 34 копійки) на кошти Оріхівської міської ради (юридична адреса - 70500, Запорізька область, м. Оріхів, вул. Шевченка, буд. 11; код ЄДРПОУ 20519891), в управлінні якої перебуває комунальне підприємство або його майно, а саме:
- заборгованість перед бюджетом по платежу «Надходження від скидів забруднюючих речовин» у сумі 4409,73 грн. перерахувати на р/р 33117363700212, отримувач: державний бюджет Оріхівського району, Оріхівська міська рада, ГУДКСУ в Оріхівському районі Запорізької області, МФО: 813015, ОКПО: 38025629, призначення платежу: *;140; 33377683; код платежу 8519010201; погашення податкового боргу КП
«Оріхівський комунальник» з платежу «Надходження від скидів забруднюючих речовин»;
- заборгованість перед бюджетом по платежу «Надходження від розміщення відходів» у сумі 16443,65 грн. перерахувати на р/р 33116364700212, отримувач: державний бюджет Оріхівського району, Оріхівська міська рада, ГУДКСУ в Оріхівському районі Запорізької області, МФО: 813015, ОКПО: 38025629, призначення платежу: *;140; 33377683; код платежу 8519010301; погашення податкового боргу КП «Оріхівський комунальник» з платежу «Надходження від розміщення відходів»;
- заборгованість перед бюджетом по платежу «Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у сумі 213353,00 грн. перерахувати на р/р 31119029700211, отримувач: державний бюджет Оріхівського району, ГУДКСУ в Оріхівському районі Запорізької області, МФО: 813015, ОКПО: 38025629, призначення платежу: *;140; 33377683; код платежу 3014010100; погашення податкового боргу КП «Оріхівський комунальник» з платежу «Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»;
- заборгованість перед бюджетом по платежу «Земельний податок з юридичних осіб» у сумі 5518,84 грн. перерахувати на р/р 33214811700225, отримувач: місцевий бюджет Новоданилівська сільської ради, ГУДКСУ в Оріхівському районі Запорізької області, МФО: 813015, ОКПО: 38025629, призначення платежу: *;140; 33377683; код платежу 5313050100; погашення податкового боргу КП «Оріхівський комунальник» з платежу «Земельний податок з юридичних осіб»;
- заборгованість перед бюджетом по платежу «Збір за спеціальне водокористування» у сумі 5317,12 грн. перерахувати на р/р 33111359700211, отримувач: державний бюджет Оріхівського району, ГУДКСУ в Оріхівському районі Запорізької області, МФО: 813015, ОКПО: 38025629, призначення платежу: *;140; 33377683; код платежу 8513020401; погашення податкового боргу КП «Оріхівський комунальник» з платежу «Збір за спеціальне водокористування».
Позов обґрунтовано тим, що станом на 03.06.2013 Комунальне підприємство «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради має узгоджений податковий борг перед бюджетом у сумі 245 042,34 грн., який складається з наступного: з заборгованості по податковим зобов'язанням по надходженням від розміщення відводів у розмірі 16 443,65 грн.; з заборгованості по податковим зобов'язанням по податку на додану вартість у розмірі 213 353,00 грн.; з заборгованості по податковим зобов'язанням по земельному податку у розмірі 5 518,84 грн.; з заборгованості по податковим зобов'язанням по збору за спеціальне водокористування у розмірі 5 317,12 грн., який платником податку самостійно не погашено. Оскільки відповідач є органом місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить майно Підприємства, то позивач на підставі пункту 96.3 статті 96 Податкового кодексу України просить звернути стягнення податкового боргу третьої особи на кошти Ради.
Заперечуючи проти позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач зазначив, що позивачем порушено процесуальні норми, а саме: п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України. Згідно цієї статті Пологівська міжрайонна державна податкова інспекція Запорізької області Державної податкової служби повинна була звернутися з позовом про стягнення заборгованості лише у тридцятиденний термін з моменту неотриманої відповіді на подання від відповідача, а відтак у податкового органу відсутній обов'язок звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти відповідача, в управлінні якого перебуває майно підприємства, оскільки відсутній необхідні умови для такого звернення.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 13 червня 2013 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позову.
На підставі частини третьої статті 160 КАС України в судовому засіданні 24 липня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №144069 та Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Серії АБ №369382 Комунальне підприємство «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області зареєстроване 03.03.2005 Оріхівською районною державною адміністрацією Запорізької області як юридична особа за адресою: 70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, буд. 9 ідентифікаційний код 33377683 (а. с. 10 - 11).
05 квітня 2005 року Комунальне підприємство «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області взяте на облік в органах державної податкової служби, що підтверджується Довідкою про взяття на облік платника податків від 20.06.2011 №59/10/29-032 (а. с. 12).
16 квітня 2013 року Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області подано до податкової інспекції декларацію від 16.04.2013 екологічного податку, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобов'язання з екологічного податку за звітний квартал, гривень з копійками, у тому числі за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 5 782,83 грн. (а. с. 26 - 27).
14 травня 2013 року Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області подано до податкової інспекції декларацію від 14.05.2013 екологічного податку, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобов'язання з екологічного податку за звітний квартал, гривень з копійками, у тому числі за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 4 409,73 грн. (а. с. 28 - 29).
17 квітня 2013 року Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області подано до податкової інспекції декларацію від 17.04.2013 №J0200113 з податку на додану вартість, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду у сумі 78 225,00 грн. (а. с. 30 - 31).
20 травня 2013 року Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області подано до податкової інспекції декларацію від 20.05.2013 №J0200113 з податку на додану вартість, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду у сумі 64 209,00 грн. (а. с. 32 - 33).
19 березня 2013 року Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області подано до податкової інспекції декларацію від 19.03.2013 №J0200112 з податку на додану вартість, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду у сумі 70 889,00 грн. (а. с. 34 - 35).
29 січня 2013 року Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області подано до податкової інспекції декларацію від 29.01.2013 №J0602003 з плати за землю (земельний податок/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) нараховано земельного податку на 16 556,60 грн. (а. с. 36 - 37).
16 квітня 2013 року Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області подано до податкової інспекції декларацію від 16.04.2013 №J0600908 збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використаннякар'єрної, шахтної, державної води нараховано нараховано суму збору у розмірі 2 658,56 грн. (а. с. 38 - 40).
З матеріалів справи вбачається, що Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області сплачено самостійно узгоджені суми податкових зобов'язань, що підтверджується копіями квитанцій від 18.04.2013 №J0200113, від 18.04.2013 №J0200113, від 19.03.2013 №J0200112, від 19.03.2013 №J0200112, від 13.05.2013 №J0302001, від 13.05.2013 №J0302001, від 13.05.2013 №J0600908, від 13.05.2013 №J0600908, від 05.02.2013 №J0602003, від 05.02.2013 №J0602003, від 20.05.2013 №J0200113, від 20.05.2013 №J0200113 (а. с. 44 - 54).
08 лютого 2013 року Пологівською міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби винесено подання №136/10/19-212, в якому зазначено, що станом на 01.01.2013 податкова заборгованість КП «Оріхівський комунальник», органом управління якого є Оріхівська міська рада, становить 1199,3тис.грн. Вказане подання отримано відповідачем 13.02.2013, про що свідчить відбиток штампу вхідної кореспонденції.
Разом з тим, відповідач, в межах визначеного законом тридцяти денного строку, не прийняв рішення щодо вказаного подання.
Однак, слід зазначити, що сума боргу, яку позивач просить стягнути в межах даної справи у вказаному вище поданні не визначена, оскільки виникла після його винесення.
При цьому, 04 червня 2013 року Пологівською міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби винесено подання від 04.06.2013 №411/10/19-213, в якому зазначено, що станом на 01.06.2013 податкова заборгованість КП «Оріхівський комунальник» становить 1595,18 тис. грн. незважаючи на те, що відповідно д постанов Запорізького окружного адміністративного суду від 04.04.2011, 14.12.2011, 22.08.2012, 10.10.2012 підприємству розстрочений податковий борг на суму 1572,2 тис. грн. (терміном на 60 місяців), що відображено в картках особового рахунку платника, протягом 2011-2013 років податковий борг комунального підприємства зріс на 620,58 тис. грн. (станом на 01.01.2011 борг становив 974,6 тис. грн.).
Водночас, в судовому засіданні представник позивача наполягав на тому, що підставою звернення до суду є саме подання №136/10/19-212 від 08.02.2013.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивачем вживались заходи, щодо погашення боржником податкового боргу, а саме КП «Оріхівський комунальник» направлена перша податкова вимога від 03.02.2009 №1/25, яка отримана секретарем В.Н Лебедевою 05.02.2009, та друга податкова вимога від 09.03.2009 №2/666, яка отримана секретарем В.Н Лебедевою 10.03.2009 (а. с. 21).
Як вбачається із реєстраційних документів Комунальним підприємством «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області є комунальним підприємством, засновником, органом управління та розпорядником майна якого є Оріхівська міська рада.
З метою погашення існуючого податкового боргу третьої особи, на виконання вимог статей 95, 96 Податкового кодексу України Податковий орган звернувся до відповідача з пропозицією вжити дієвих заходів щодо погашення існуючого податкового боргу підприємства.
Так, 04 червня 2013 року позивачем до Оріхівської міської ради направлено лист від 04.06.2013 №411/10/19-213 щодо погашення податкового боргу комунального підприємства-боржника. Однак відповіді щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу відповідач не надавав.
Зважаючи на викладене, Податковий орган звернувся з даним позовом до суду з метою звернення стягнення податкового боргу з відповідача.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача податкового боргу третьої особи.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 41.5 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України у разі, якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Згідно з пунктом 96.3 статті 96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття рішення з розгляду вказаного подання відповідач повинен був надіслати органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що Податковий орган звернувся з даним адміністративним позовом необґрунтовано та не в порядку, передбаченому чинним законодавством, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно до підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що нерухоме майно третьої особи перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Для цього, згідно з пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Жодних доказів того, що Податковий орган вживав зазначені вище заходи для погашення податкового боргу Підприємства шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі, суду не надано.
В той же час, суд звертає увагу, що обов'язок податкового органу на звернення до органу місцевого самоврядування з поданням в порядку статті 96 Податкового кодексу України виникне лише за умов здійснення продажу внесеного у податкову заставу майна комунального підприємства і недостатності суми коштів, отриманої від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, для погашення його податкового боргу або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено.
Отже, обов'язок податкового органу звернутися до суду із даним позовом виникає у контролюючого органу за умови неотримання останнім відповіді на подання або отримання відмови у задоволенні його вимог.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з системного аналізу ст. 96 ПК України, суд вказує на те, що положення даної норми суворо регламентують процедуру стягнення податкового боргу комунального підприємства та визначає конкретну послідовність обставин, що передують виникненню у податкового органу права на звернення до суду із вимогами про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке комунальне підприємство або його майно.
Так, обов'язок органу державної податкової служби на звернення із поданням в порядку п. 96.1 ст. 96 ПК України до державного органу, в управлінні якого перебуває комунальне підприємство, виникає лише після продажу внесеного в податкову заставу майна такого підприємства і тільки за умови недостатності суми коштів, отриманого від такого продажу для покриття податкового боргу, або відсутності у такого підприємства майна, що відповідно до законодавства може бути внесено в податкову заставу.
Разом з тим, звертаючись до суду із даним позовом, Пологівською МДПІ не надано належних і допустимих доказів, які б підтверджували, що податковим органом було використано повний перелік дій, визначений законодавцем щодо порядку встановлення та стягнення податкового боргу КП «Оріхівський комунальник».
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що на час розгляду справи по суті доказів наявності правових підстав для звернення податковим органом до суду з даним позовом про звернення стягнення податкового боргу Комунального підприємства «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області на кошти Оріхівської міської ради не надано, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та звернення стягнення з відповідача коштів у сумі 245042,34 грн.
Відповідно до приписів ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби - відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова