УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2013 р.Справа № 820/3864/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: П'янової Я.В.
Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2013р. по справі № 820/3864/13-а
за позовом Приватного підприємства "Оліс"
до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області
про скасування рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Приватне підприємство "Оліс", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області, в якому просив суд визнати протиправними та скасувати рішення відповідача за № 95 від 22.04.2013 року про застосування до Приватного підприємства "Оліс" суми штрафної санкції в розмірі 10236,56 грн., № 12 від 22.04.2013 року про застосування фінансової санкції в розмірі 170,00 грн. та № 11 від 22.04.2013 року про застосування фінансової санкції в розмірі 198,00 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2013 р. адміністративний позов Приватного підприємства "Оліс" - задоволено.
Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області щодо застосування штрафних та фінансових санкцій до Приватного підприємства "Оліс": № 95 від 22.04.2013 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, сума штрафної санкції в розмірі 10236,56 грн.; № 12 від 22.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, сума фінансової санкції у розмірі 170,00 грн.; № 11 від 22.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, сума фінансової санкції в розмірі 198,00 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, МФО 851011, банк ГУДКСУ у Харківській області) на користь Приватного підприємства "Оліс" ( код ЄДРПОУ 30136415 ) судовий збір у розмірі 114,70 грн.
Не погодившись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом першої інстанції встановлено, що Приватне підприємство "Оліс" зареєстроване виконавчим комітетом Куп'янської міської ради та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області з 06.04.2001 р., реєстраційний номер 289.
На підставі направлення від 18.03.2013 р. №17, статті 13 та абз. 6 п.7 розділу VIII „Прикінцеві та перехідні положення „Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та відповідно до плану проведення платників єдиного внеску (наказ управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі від 24.12.2012 року №153) відповідачем проведена планова перевірка ПП „Оліс" з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01.03.2008 по 31.01.2013 р.р., а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період 2008-2012 та січень 2013 року.
За наслідками перевірки УПФ України в Шевченківському районі Харківської області складено акт № 18 від 29.03.2013 р. (а.с. 7-19), яким встановлено порушення:
- ч.2 ст.9 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та п.4.3.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в результаті чого донараховано єдиного внеску за березень 2012 р. на загальну суму 204731,24 грн., з них за тарифом 37,26%-166202,33 грн., 8,41%-15653,12 грн., 3,6%-16621,70 грн., 32% -5898,76 грн., 2%-355,33 грн. (порушення усунуто Підприємством самостійно в звітності за квітень 2012 року.)
- ч.4 ст.19 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в результаті чого донараховано страхових внесків за листопад та грудень 2009 року по 792,00 грн. щомісячно, (порушення усунуто платником самостійно в звітності за лютий 2012 року.).
- ч.4 ст.19 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.8.3 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'якового державного пенсійного страхування, а саме подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду.
На підставі висновків акта перевірки відповідачем винесені рішення №11 від 22.04.2013 р. про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, яким позивачу нараховано фінансові санкції в розмірі 198,0 грн.; №12 від 22.04.2013 р. про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки , визначені законодавством, яким позивачу нараховано фінансові санкції в розмірі 170,0 грн.; №95 від 22.04.2013 р. про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким позивачу нараховано штрафних санкцій в розмірі 10236,56 грн.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями відповідача, ПП "Оліс" звернулось до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані рішення відповідача прийняті з порушенням чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08 липня 2010 року (далі - Закон № 2464) передбачено, що до платника єдиного внеску у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску застосовуються фінансові санкції, а частиною 11 статті 25 Закону № 2464 визначені склади порушень та розмір штрафних санкцій, і згідно з пунктом 3 вказаної частини за донарахування органом ПФУ або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більше як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Згідно з ч. 2 статті 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього закону нараховується єдиний внесок.
За частинами 7 та 10 цієї ж статті єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, при цьому днем сплати внеску є день списання банком суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.
Частиною 8 вказаної статті передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено при розгляді апеляційної скарги, що єдиний внесок за ставкою 37,26 % за березень 2012 року в сумі 166202,32 коп., 8,41% за березень 2012 року на суму 1316,43 грн., 3,6 % за березень 2012 року на суму 16621,70 грн., 33,2 % за березень 2012 року на суму 5898,76 грн., 2% за березень 2012 року на суму 355,33 грн. був фактично нарахований ПП „Оліс", що підтверджено розрахунковою відомістю нарахованої заробітної плати по видам оплат та відповідних утримань, зведенням нарахувань до фондів за березень 2012 року, оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 651 (рахунок розрахунків по загальнообов'язковому державному соціальному страхування) за березень 2012 року, та перерахований у вказаних сумах у встановлені законодавством строки відповідно до банківських виписок по розрахунковому рахунку позивача за 13.03.2012 року, 15.03.2012 року та 30.03.2012 року (а.с. 24-39).
Факт нарахування та сплати сум єдиного внеску також не заперечується відповідачем, оскільки сплачені вище суми зараховані на рахунки Пенсійного фонду України у березні 2012 року.
З огляду на викладене, позивачем дотримано вимоги частин 2, 7, 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в частині самостійного нарахування та сплати єдиного внеску за березень 2012 року за ставкою 37,65 %, 33,2%, 8,41%, 3,6%, 2%.
Крім того, необхідно зауважити, що відповідач в своїх письмових запереченнях та в апеляційній скарзі частково визнав позов, в частині зменшення розміру штрафної санкції по рішенню №95 від 22.04.2013 р. на суму 716,83 грн., обґрунтовуючи це тим, що при розрахунку єдиного внеску за тарифом 8,41% пенсійним фондом помилково вказано фонд оплати праці, замість суми єдиного внеску. Таким чином, вірний розрахунок розміру донарахованого єдиного внеску складає 190394,54 грн., та відповідно сума штрафної санкції складає 9519,73 грн.
Позивач довів документально факт нарахування єдиного внеску в березні 2012 року та його сплати у встановлений законодавством строк, тому доводи ПП „Оліс" про відсутність підстав для застосування фінансових санкцій в сумі 9519,73 грн. на загальну суму єдиного внеску 190394,57 грн. є обґрунтованими.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що адміністративний позов ПП „Оліс" в частині скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області за № 95 від 22.04.2013 року про застосування до Приватного підприємства "Оліс" суми штрафної санкції в розмірі 10236,56 грн. підлягає задоволенню, а рішення Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області № 95 від 22.04.2013 року - скасуванню.
Доводи відповідача про те, що позивачем не надано звіт про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органу Пенсійного фонду України за березень 2012 року, не приймаються до уваги з огляду на таке.
Пункт 3 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" пов'язує застосування органом ПФУ фінансових санкцій зі своєчасним не нарахуванням платником єдиного внеску, а не з неподанням звіту по єдиному внеску за березень 2012 року або зазначенням не у тій звітності чи графі сум єдиного внеску за відповідний період.
Право застосування органом ПФУ фінансових санкцій за неподання звіту по єдиному внеску за березень 2012 року або зазначенням не у тій звітності чи графі сум єдиного внеску за відповідний період передбачається іншими нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Щодо оскаржуваних рішень №11 від 22.04.2013 р. та №12 від 22.04.2013 р. про застосування фінансових санкцій, колегія суддів зауважує на таке.
За період до 1 січня 2011 року відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулювалися Законом № 1058-IV. Зазначеним Законом визначалися платники страхових внесків, порядок їх нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Згідно з пунктом 5 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058-IV за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів ПФУ накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч. 1 ст. 2 Закону).
Пунктом 11 Прикінцевих та Перехідних положень зазначеного Закону виключено частину 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, пунктом 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Згідно з статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З матеріалів справи вбачається, що УПФ України в Шевченківському районі Харківської області на підставі п.4 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" винесено рішення № 11 від 22.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, сума фінансової санкції в розмірі 198,00 грн.
Також, УПФ України в Шевченківському районі Харківської області на підставі п.5 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" винесено рішення №12 від 22.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, сума фінансової санкції у розмірі 170,00 грн.
Проте, станом на час прийняття УПФ України в Шевченківському районі Харківської області рішень №11 від 22.04.2013 року та №12 від 22.04.2013 року зі статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (який набув законної сили 01.01.2011 р.), були виключені частини з першої по дев'яту, які передбачали порядок застосування до страхувальників фінансові санкції.
Враховуючи те, що заборгованість позивача перед УПФ України в Шевченківському районі Харківської області є штрафними санкціями, нарахованими за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків та за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством за листопад та грудень 2009 р., суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що в даному випадку УПФ України в Шевченківському районі Харківської області неправомірно застосовані положення статті 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що діяла до 01.01.2011 р.), оскільки вказана норма законодавства втратила чинність з 01.01.2011 року згідно з Законом № 2464-VI і не діяла на дату прийняття відповідачем оскаржуваних рішень.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржувані рішення № 95 від 22.04.2013 року про застосування до Приватного підприємства "Оліс" суми штрафної санкції у розмірі 10236,56 грн., № 12 від 22.04.2013 року про застосування фінансової санкції у розмірі 170,00 грн. та № 11 від 22.04.2013 року про застосування фінансової санкції у розмірі 198,00 грн. прийняті відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують з підстав, наведених вище.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції підтверджує, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2013р. по справі № 820/3864/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Пянова Я.В.Судді(підпис) (підпис) Зеленський В.В. Чалий І.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Пянова Я.В.