ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 серпня 2013 року письмове провадження № 826/7747/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Київгаз"
до Міжрегіонального головного управління Міндоходів-Центрального офісу з обслуговування великих платників податків
про скасування податкового повідомлення-рішення №0000264120
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування податкового повідомлення - рішення Окружної державної податкової служби Центрального офісу з обслуговування великих платників податків № 0000264120 від 13.05.2013 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ПАТ "Київгаз" є підприємством паливно-енергетичного комплексу, на яке розповсюджується пільга з оподаткування податком на прибуток, встановлена п. 154.8. ст.154 ПК України.
На підставі зазначеної вище норми позивачем об'єкт оподаткування (прибуток) ПАТ «Київгаз» за 2012 зменшено на суму фактичних витрат товариства (40 711 538 грн.) у цьому ж році, які були здійснені в межах Інвестиційної програми на 2012 рік, затвердженої постановою НКРЕ від 05.04.2012 № 358.
Згідно вимог п.30.6. ст. 30 ПК України та Порядку обліку сум податків та зборів не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010, позивачем було подано відповідний звіт про податкову пільгу за 2012 рік у розмірі 8 549 423 грн.
На думку позивача податковий орган виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення на підставі необґрунтованих висновків про те, що суми фактичних витрат інвестиційної програми необхідно було відображати у податковій звітності шляхом амортизації у відповідності до вимог п.п. 139.1.5 п. 139.1 ст.139, п.144.1. ст.144, п.154 .8 ст.154 ПК України та вимог Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року №318.
Позивач вказує, що такий спосіб оподаткування є загальний і не відноситься до спеціального пільгового, що передбачений ст. 30 та ст.154 ПК України, а в конкретному випадку - п. 154.8 ст.154 ПК України.
Під час розгляду справи представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити позов.
Відповідач проти позову заперечував, вважаючи оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, винесеним на підставі та на виконання норм податкового законодавства за результатами перевірки позивача, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідач, зокрема, посилався на приписи п. 139.1.5 ст. 139 Податкового кодексу, згідно якої не включаються до складу витрат витрати на придбання, виготовлення, будівництво, реконструкцію, модернізацію та інше поліпшення основних засобів та витрати, пов'язані з видобутком корисних копалин, а також з придбанням (виготовленням) нематеріальних активів, які підлягають амортизації згідно зі статтями 144 - 148 цього Кодексу, з урахуванням пунктів 146.11 і 146.12 статті 146 та пункту 148.5 статті 148 цього Кодексу.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Публічне акціонерне товариство "Київгаз" зареєстроване як юридична особа Печерською районною державною адміністрацією у м. Києві 30.10.2003 року за адресою: 01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 4б, включено до ЄДРПОУ за номером 03346331.
ПАТ "Київгаз" є підприємством паливно-енергетичного комплексу (виписка з реєстру підприємств ПЕК від 05.07.2013 року № 105/148).
Позивач на підставі ліцензій, виданих Національною комісією регулювання електроенергетики України здійснює постачання природного газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом (ліцензія серії АВ № 597375, що діє з 14 грудня 2011 року по 13 грудня 2016 року); та розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ (ліцензія серії АВ № 597373, що діє з 14 грудня 2011 року по 13 грудня 2016 року).
Як вбачається з матеріалів справи, Окружною державною податковою службою - Центральним офісом з обслуговування великих платників податків ДПС на підставі наказу від 03.04.2013 року № 322, відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ "Київгаз" з питань правомірності декларування у податковій декларації з податку на прибуток за 2012 рік рядка 09 «прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування», за результатами якої складено Акт від 16 квітня 2013 року № 395/41-20/03346331 (далі - Акт перевірки від 16 квітня 2013 року № 395/41-20/03346331).
За результатами перевірки, на думку податкового органу, встановлено порушення ПАТ "Київгаз" вимог п.п. 14.1.27 п.14.1 ст.14, пп. 139.1.5 п.139.1 ст. 139. п.144.1 ст. 144, п. 154.8 ст. 154 ПКУ ПАТ «Київгаз», а саме неправомірне зменшення в 4 кварталі 2012 року податку на прибуток на понесені в 2012 році витрати в сумі 40 711 538 грн., в результаті чого занижено податок на прибуток за 4 квартал 2012 року в сумі 8 549 423 грн.
На підставі Акту перевірки від 16 квітня 2013 року № 395/41-20/03346331 Окружною державною податковою службою - центральним офісом з обслуговування великих платників податків ДПС винесено податкове повідомлення-рішення від 13 травня 2013 року № 0000264120, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на 8 549 423,00 грн за за основним платежем та 2 137 355,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погодившись із висновками акту перевірки позивач подав до податкового органу заперечення в порядку п. 86.7. ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами якого висновки акту залишено без змін.
Позивач вважаючи дії відповідачів протиправними звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
Судом встановлено, що постановою Національної комісії; що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 05.04.2012, № 358 «Про схвалення інвестиційних програм ПАТ «Київгаз» на 2012 рік» затверджено Інвестиційну програму газопостачального підприємства Публічне акціонерне товариство «Київгаз» на 2012 рік у сумі 510,10 тис. грн. (з урахуванням ПДВ) та у сумі 59 369,28 тис. грн. (з урахуванням ПДВ) та джерела її фінансування згідно з додатками 1, 2 до постанови.
Позивачем в Додаток ПЗ до податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік, в якому відображена пільга передбачена п. 154.8 ст. 154 ПК України, а саме звільнення від оподаткування прибутку на суму фактичних витрат в межах інвестиційної програми на 2012 рік затвердженої постановою НКРЕ від 05.04.2012 року № 358, включено суму витрат в розмірі 40 711 538,00 грн.
Факт здійснених витрат в межах інвестиційної програми під час розгляду справи відповідачем не заперечувався, про що також вказано і в акті перевірки від 16 квітня 2013 року № 395/41-20/03346331.
Також позивачем податковому органу подано звіт про суми податкових пільг за 2012 рік у розмірі 8 549 423 грн.
Оподаткування прибутку підприємств регулюється Розділом ІІІ ПК України. Згідно зі ст. 134 ПК України цього розділу об'єктом оподаткування прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.
Згідно п. п. п.п.14.1.56. п.14.1. cт. 14 ПК України, доходи - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами;
Згідно п. п. п.п.14.1.27.п.14.1. cт. 14 ПК України, витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
Згідно п. 30.1. ст. 30 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI, податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат (п. 30.2).
Відповідно до п. 30.9. ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга надається шляхом:
а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;
б) зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору;
в) встановлення зниженої ставки податку та збору;
г) звільнення від сплати податку та збору.
Згідно п. 154.8 ст. 154 Податкового кодексу України звільняється від оподаткування прибуток підприємств паливно-енергетичного комплексу в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму:
передбачених інвестиційними програмами, схваленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на капітальні вкладення з будівництва (реконструкції, модернізації) міждержавних, магістральних та розподільчих (локальних) електричних мереж, електричних станцій, теплоелектроцентралей, магістральних газопроводів, газорозподільних мереж, підземних сховищ газу та встановлення лічильників газу населенню, у тому числі сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищезазначених цілей;
передбачених проектами, фінансування яких здійснюється за рахунок суб'єктів природних монополій, виробників електричної та/або теплової енергії відповідно до рішень Кабінету Міністрів України;
витрат у межах інвестиційної складової, затвердженої національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, необхідної для повернення кредитів, інвестицій, погашення облігацій (боргових цінних паперів), випущених (отриманих) енергогенеруючими компаніями, з метою фінансування капітальних вкладень з будівництва (реконструкції, модернізації) обладнання електричних станцій і теплоелектроцентралей, відповідно до плану будівництва (реконструкції, модернізації), затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Наведені норми ПК України свідчать, що звільненню від оподаткування згідно з п. 154.8 ст. 154 ПК України підлягає загальний прибуток Позивача, визначений за нормами ПК України, в межах фактичних витрат, передбачених інвестиційною програмою.
Суми податку та збору, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб'єктом - платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 30.6 ст. 30 Кодексу).
Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року N 1233 (далі - Постанова КМУ N 1233), який є обов'язковим для виконання суб'єктами господарювання, які відповідно до Кодексу не сплачують податки та збори до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг.
Відповідно до Постанови КМУ N 1233 суб'єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв'язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає звіт про суми податкових пільг, який подається суб'єктом господарювання за місцем його реєстрації. У графах звіту зазначаються, зокрема, код та найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг відповідно до довідника пільг, форма та порядок ведення якого затверджуються Державною податковою службою, а також сума податкових пільг усього та до державного бюджету.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо визначення втрат бюджету від застосування пільг з податку на прибуток Державної податкової служби України (Лист від 06.06.2012 р. N 15709/7/15-1217) які застосовуються суб'єктами господарювання, які відповідно до положень податкового законодавства використовують пільги з податку на прибуток, сума податку, не внесеного до державного бюджету у зв'язку із звільненням прибутку від оподаткування, розраховується шляхом визначення суми податку за встановленою основною ставкою податку від доходу, зменшеного на суму витрат.
При цьому платники податку, дохід (прибуток) яких повністю та/або частково звільнено від оподаткування податком, ведуть окремий облік доходу (прибутку), який звільняється від оподаткування згідно з нормами Кодексу, з урахуванням особливостей визнання витрат, визначених пунктом 152.11 статті 152 Кодексу.
Розрахунок не внесених до державного бюджету сум податку на прибуток здійснюється за алгоритмом:
Сума пільги для платників, прибуток яких звільняється відповідно до пункту 154.8 - 154.9 статті 154 Кодексу = Сума прибутку, звільненого від оподаткування х Ставка податку.
Розрахунок здійснюється на підставі показників податкової декларації з податку на прибуток та додатка ПЗ до податкової декларації.
Разом з тим, в додатку ПЗ до декларації з податку на прибуток не передбачено відображення відповідних витрат, в межах яких прибуток звільняється від оподаткування.
Згідно роз'яснень Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області (листі від 19.01.2012 №1531/8/31-242), наданих на запит Міністерства фінансів України від 21.12.2011 №31-08130-04-18/31985, відповідно до вищезазначеного пункту (п. 154.8 ст. 154 ПК України) звільняється від оподаткування прибуток, у тому числі підприємств, які здійснюють розподілення та постачання газу, в межах витрат, передбачених інвестиційними програмами, схваленими органом, що здійснює державне регулювання на ринку природного газу, на капітальні вкладення з будівництва (реконструкції, модернізації) міждержавних, магістральних газопроводів, газорозподільних мереж, підземних сховищ газу та встановлення лічильників газу населенню, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищевказаних цілей. Схвалення інвестиційних програм регламентується Порядком подання, розгляду, схвалення та виконання інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕУ від 26.07.2007 р. N 1052.
Враховуючи зазначене, прибуток платників податку, які отримують право на користування даною пільгою, звільняється від оподаткування в межах витрат, передбачених інвестиційними програмами на капітальні вкладення у визначене будівництво. Також звільняється від оподаткування прибуток таких платників податку в межах сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищевказаних цілей, тобто від оподаткування звільняється прибуток тільки у межах основної суми кредиту.
Під фактичними витратами слід розуміти профінансовані платниками податків витрати у межах інвестиційних програм, проектів, визначених п. 154.8 ст. 154 ПКУ, а також цільове фінансування видатків, пов'язаних із відновленням, реконструкцією, модернізацією основних фондів (у тому числі заходів з підвищення безпеки та дотримання екологічних норм) та будівництвом нових об'єктів підприємств ПЕК, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування, відображається у додатку ПЗ (далі - додаток ПЗ) до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (далі - Декларація), форма якої затверджена наказом ДПАУ від 28.02.2011 р. № 114. Зокрема, у рядку 09 таблиці 1 додатка ПЗ до Декларації зазначається прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування. У таблиці 2 додатка ПЗ до Декларації зазначаються норми Кодексу, на підставі яких застосовується пільга. Враховуючи, що у додатку ПЗ до Декларації не передбачено відображення відповідних витрат, у межах яких звільняється від оподаткування прибуток підприємств паливно-енергетичного комплексу згідно з п. 154.8 ст. 154 ПКУ, платники податку у рядках А1, А2, А3 цього додатка здійснюють прокреслення. Разом з Декларацією необхідно надати розшифровку сум фактичних витрат, у межах яких прибуток зазначених підприємств не оподатковується.
Вищевикладена позиція податкового органу доведена до платників податків та розміщена в Єдиній базі податкових знань ДПСУ. Вказані роз'яснення надано у відношенні заповнення декларації, форма якої була затверджена наказом ДПАУ від 28.02.2011 р. № 114, до часу розгляду спору судом будь-яких змін в позиції податкового органу не оприлюднювалося.
Згідно листа Державної податкової служби України від 11.05.2012 р. N 8205/6/15-1215 «Про фактичні витрати підприємств паливно-енергетичного комплексу» зазначено, що у таблиці 1 додатка ПЗ «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування» до рядка 09 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 р. N 1213, передбачено відображати прибуток, звільнений від оподаткування, як різницю між доходами, які не підлягають оподаткуванню, та витратами пов'язаними із одержанням таких доходів. Результат такого розрахунку прибутку, що звільнений від оподаткування, переноситься до рядка 09 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства та може мати як від'ємне, так і додатне значення, що передбачено самою декларацією.
В податковому обліку витрати на будівництво, реконструкцію, модернізацію розподільчих (локальних) електричних мереж, здійснених у рамках п. 154.8 ст. 154 ПК України підлягають амортизації за загальновстановленими правилами, згідно зі ст. 144 ПК України.
Витрати на реконструкцію, модернізацію розподільчих (локальних) електричних мереж, здійснених у рамках п. 154.8 ст. 154 ПК України відносяться до складу податкових витрат у межах 10 % ліміту, згідно п. 146.12 ПК України, а у сумі перевищення ліміту - на збільшення вартості основних засобів, що підлягають амортизації, згідно п. 146.11 ст. 146 ПК України;
Вартість збудованих (реконструйованих, модернізованих) об'єктів розподільчих (локальних) електричних мереж, у рамках п. 154.8 ст. 154 ПК України включається до складу сукупної вартості усіх груп основних засобів, що підлягають амортизації з метою розрахунку 10 % ліміту, згідно ст. 146 ПК України».
З огляду на вищевказане суд дійшов висновку, що норми ст. 30, 154 Податкового кодексу України є спеціальними по відношенню до норм інших статтей ПКУ та не містять будь-яких обмежень відносно звільнення від оподаткування прибутку підприємств паливно - енергетичного комплексу в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму витрат, передбачену інвестиційними програмами.
З урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що доводи податкового органу про порушення позивачем у даному випадку вимог п.п. 14.1.27 п.14.1 ст.14, пп. 139.1.5 п.139.1 ст. 139. п.144.1 ст. 144, п. 154.8 ст. 154 ПКУ є юридично неспроможними.
В зв'язку з тим, що ПАТ "Київгаз" було правомірно визначено фактичний розмір витрат для визначення прибутку звільненого від оподаткування та відображено у податковому обліку, висновки Акта перевірки від 16 квітня 2013 року № 395/41-20/03346331 про порушення позивачем норм Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI є помилковими.
Відтак, збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 8 549 423,00 грн. за основним платежем, 2 137355,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, було здійснено відповідачем неправомірно, що свідчить про протиправність та необґрунтованість прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення від 13 травня 2013 року № 0000264120, у зв'язку із чим воно підлягає скасуванню.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача не надав суду належних доказів, які б підтверджували обґрунтованість висновків перевірки та правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення від 13 травня 2013 року № 0000264120.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Публічного акціонерного товариства "Київгаз" задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів-Центрального офісу з обслуговування великих платників податків від 13 травня 2013 року № 0000264120 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 8 549 423,00 грн.за основним платежем, 2 137355,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями
Судові витрати в сумі 2 294,00 грн. присудити на користь Публічного акціонерного товариства "Київгаз" за рахунок Державного бюджету України.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Міжрегіонального головного управління Міндоходів-Центрального офісу з обслуговування великих платників податків.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій