ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
ПОСТАНОВА
іменем України
"12" серпня 2013 р. Справа № 0670/3738/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю
представника позивача Шульги О.М.
представника відповідача Башинської Т.Г., Лісовець Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" червня 2013 р. у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Головинський кар'єр "Граніт" до Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 червня 2013 року визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Черняхівського відділення Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової інспекції від 04.02.2009 року за № 0000082301 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 79 115, 00 грн.; від 24.07.2009 року за № 0000452301 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 577 336, 00 грн. та від 31.08.2009 року за № 0000452301/1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 577 336, 00 грн.
В апеляційній скарзі Володарсько-Волинська міжрайонна державна податкова інспекція у Житомирській області Державної податкової служби просить скасувати вказану постанову через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що Володарсько-Волинською МДПІ проведено виїзну позапланову перевірку ПАТ "Головинський кар'єр "Граніт" з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контракту № 13-07-ЕХ від 20.11.2007 року, укладеного з фірмою "BRUNEXPORT sr" (Італія) в період з 01.10.2008 року по 01.01.2009 року, за результатами якої складено акт від 04.02.2009 року за № 4/23-107/31603505, що містить висновок про порушення позивачем вимог статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні імпортного контракту від 20.11.2007 року № 13-07-ЕХ з фірмою "BRUNEXPORT sr" (Італія), порушено терміни надходження продукції.
Рішенням Володарсько-Волинської МДПІ від 04 лютого 2009 року за № 0000082301 до товариства застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 79 115, 00 грн.
21 липня 2009 року Володарсько-Волинською МДПІ проведено виїзну позапланову перевірку ПАТ "Головинський кар'єр "Граніт" з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контракту № 13-07-ЕХ від 20.11.2007 року, укладеного з фірмою "BRUNEXPORT sr" (Італія), за результатами якої складено акт від 21.07.2009 року № 16/23-107/31603505, що містить висновок про порушення з боку товариства вимог статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", при виконанні імпортного контракту від 20.11.2007 року № 13-07-ЕХ з фірмою "BRUNEXPORT sr" (Італія), порушено терміни надходження обладнання.
Рішенням Володарсько-Волинської МДПІ від 24 липня 2009 року за № 0000452301 до товариства застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 577 336, 00 грн. та за результатами адміністративного оскарження рішенням від 31 серпня 2009 року за № 0000452301/1 до товариства застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 577 336, 00 грн.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР (з наступними змінами та доповненнями).
Встановлено, що 20 листопада 2007 року між ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" (Покупець) та фірмою "BRUNEXPORT sr" (Італія) (Продавець) укладено контракт № 13-07-ЕХ на постачання обладнання, запчастин, виконання шеф-монтажу та пуску змонтованого обладнання на загальну суму 742 985 євро.
Згідно умов пунктів 3.1, 5.1, 5.2 контракту Покупець зобов'язався перерахувати Продавцю за обладнання 60 000 євро - до 31.12.2007 р., 662 985 євро - д 10.02.2008 р., а Продавець здійснити поставку на протязі 180 робочих днів з моменту нарахування коштів.
Відповідно до пункту 9.1 статті 9 контракту у разі виникнення форс-мажорних обставин, вони повинні бути підтверджені органом країни, де мало місце виникнення форс-мажорних обставин (пункт 9.1 статті 9 контракту).
На виконання умов контракту товариством перераховано нерезиденту кошти на загальну суму 722 985 євро, в т.ч. 25.12.2007 р. - в сумі 60 000 євро (еквівалент 436 259, 40 грн.); 12.03.2008 р. - в сумі 662 985 євро (еквівалент 5 149 003,39 грн.).
По авансовому платежу в сумі 60 000 євро граничний термін надходження обладнання від нерезидента закінчувався 22.06.2008 р.
ПАТ "Головинський кар'єр "Граніт" від Міністерства економіки України отримало висновок від 03.07.2008 р. № 233-102/2008, яким продовжено строк розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією з нерезидентом фірмою "BRUNEXPORT srl" (Італія) по контракту від 20.11.2007 р. № 13-07-ЕХ з 23.06.08 р. по 13.08.08 р. Перша партія обладнання надійшла по ВМД від 07.08.08 р. № 101000002/8/001016 на суму 188 445,00 євро (еквівалент 1 413 020, 35 грн.).
По авансовому платежу в сумі 662 985 євро граничний термін надходження обладнання від нерезидента закінчувався 08.09.08 р. Решта обладнання в установлені Законом № 185/94-ВР 180 днів з моменту здійснення авансового платежу не надійшла у зв'язку із виникненням форс-мажорних обставин, на підтвердження яких фірма-імпортер надала Декларації, засвідчені Комерційною палатою Риму 26.11.2008 р. та 25.02.2009 р. відповідно до вимог Гаагзької конвенції 1961 року спеціальним штампом "Апостиль". Тобто, за вказаним контрактом виникла дебіторська заборгованість за авансовим платежем за обладнання, термін якої перевищив 180 календарних днів.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України № 185/94-ВР імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону, порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0, 3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Частиною першою статті 6 Закону встановлено, що строки, зазначені у статтях 1 і 2 цього Закону, можуть бути продовжені центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики у разі виконання резидентами операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення.
Частиною п'ятою статті 6 Закону встановлено, що якщо перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, обумовлено виникненням форс-мажорних обставин, перебіг зазначених строків зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
При цьому, підтвердженням форс-мажорних обставин є відповідна довідка Торгово-промислової палати України або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов договору (частина шоста цієї норми).
З аналізу зазначених норм статті 6 Закону вбачається, що центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики має повноваження на продовження строків, зазначених у статтях 1 і 2 Закону, а форс-мажорні обставини, підтверджені відповідною довідкою Торгово-промислової палати України, зупиняють перебіг цих строків на весь період дії форс-мажорних обставин.
Підставою для зупинення перебігу 180-денного терміну у разі виникнення форс-мажорних обставин є відповідна довідка ТПП або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони контракту або третьої країни згідно з умовами договору. У довідці мають бути такі реквізити: дата, вихідний номер, назва документа (свідоцтво, висновок, сертифікат тощо), відповідний текст, підпис посадової особи із зазначенням посади, печатка організації. Крім того, з метою підтвердження строку дії форс-мажорних обставин у зазначеному документі необхідно вказувати момент настання та закінчення обставин непереборної сили.
Офіційне підтвердження дії форс-мажорних обставин повинно бути легалізоване в консульській установі України в державі, де мали місце обставини непереборної сили, або засвідчене в посольстві відповідної держави в Україні та легалізоване в Міністерстві закордонних справ України.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про міжнародне приватне право» (із змінами і доповненнями, внесеними Цивільним процесуальним кодексом України від 18.03.2004. №1618-IV) документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Згідно з положеннями Гаазької Конвенції, яка набрала чинності 22.12.2003 скасовується вимога легалізації документів для їх подальшого використання в державах - учасницях цієї Конвенції. Офіційні документи, які використовуються на території держав-учасниць Конвенції, мають бути засвідчені спеціальним штампом, проставленим компетентним органом держави, в якій було складено документ.
Отже, лише при дотриманні вищезазначених умов, документ про підтвердження дії форс-мажорних обставин є підставою для подовження законодавчо встановлених термінів розрахунків.
Позивачем вказані правові норми не дотримано, надана позивачем декларація (а.с.55) про форс-мажорні обставини Комерційної палати м. Риму (Італія) LFM/00038/2008/ BRX0000 від 26.11.2008 р. не є належним документом на підтвердження настання вказаних обставин, що також підтверджується повідомленням Міністерства економіки України від 22.06.2009 р. № 4303-27/656 (а.с.78).
Інших грунтовних доказів на підтвердження позовних вимог представник позивача ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції не надала, клопотання про їх витребування не заявляла.
Відтак, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із ухваленням нового про відмову в позові.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" червня 2013 р. скасувати та ухвалити нове рішення.
В позові публічному акціонерному товариству "Головинський кар'єр "Граніт" до Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) (підпис) Є.В.Одемчук С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" серпня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Публічне акціонерне товариство "Головинський кар"єр "Граніт" вул. Адміністративна,8,смт.Головине,Черняхівський район, Житомирська область,12325
3- відповідачу Володарсько-Волинська міжрайонна державна податкова інспекція у Житомирській області Державної податкової служби вул.Володарського,4,смт.Володарськ-Волинський,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12100