ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" червня 2013 р.
справа № 1170/2а-3394/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Шелепової Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (Бобринецьке відділення) на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року
у адміністративній справі № 1170/2а-3394/12 за позовом Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (Бобринецьке відділення)
до Загону з охорони громадського порядку «Аскольд» про припинення юридичної особи, -
в с т а н о в и л а :
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року відмовлено у задоволені адміністративного позову Долинської міжрайонної об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (Бобринецьке відділення) щодо припинення юридичної особи - Загону з охорони громадського порядку «Аскольд», який зареєстрований з 26.04.2001 року Бобринецькою міською радою та взятий на облік у Бобринецькому відділенні Новоукраїнської МДПІ, і яким взагалі не подається податкова звітність.
Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення та прийняти нове про задоволення позову.
Сторони по справі належним чином повідомлялися про час та місце розгляду справи, проте в судове засідання своїх представників не направили, заяв про відкладення судового засідання не подавали, що відповідно до вимог ч.4 ст.196 та ст.41 КАСУ надало судовій колегії підстави для апеляційного перегляду справи за відсутності осіб, що беруть участь у справі та без застосування технічних засобів запису судового засідання.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає за необхідне задовольнити вимоги апеляційної скарги з урахуванням такого.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ (далі - Закон № 509-ХІІ) (тут і далі по тексту ухвали - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
В той же час, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 10 Закону № 509-ХІІ, до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Вказана норма кореспондує з нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи внаслідок неподання податкової звітності. В свою чергу, державні органи, згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини в сфері оподаткування.
За правилом, встановленим частиною 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755-ІV від 15 травня 2003 року, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Частинами 3, 4 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що об'єднання громадян, політичні партії, державні органи та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом. Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають виписку з Єдиного державного реєстру, оформлену державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення державної реєстрації юридичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності не в усіх випадках, визначених ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а лише в тих, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції. Тому органи державної податкової служби вправі звертатися з вимогою про припинення державної реєстрації юридичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності лише в разі, якщо підставою позову є неподання таким суб'єктом протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку (ст. 22 Податкового кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, загін з охорони громадського порядку «Аскольд» з 26.04.2001 року зареєстрований Бобринецькою міською радою як громадська організація (а.с.4), та перебуває на обліку у Бобринецькому відділенні Новоукраїнської МДПІ .
Виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платники податків зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно ч. 8 ст. 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Положенням ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України передбачено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Звернення податкового органу з позовом у цій справі про припинення підприємницької діяльності Загону з охорони громадського порядку «Аскольд» стала наведена в п.4 ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 р. №755-IV підстава, якою є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
З 1 січня 2013 року діє Закон України "Про громадські об'єднання" № 4572-VІ від 22 березня 2012 року, за частиною 2 статті 25 якого припинення діяльності громадського об'єднання зі статусом юридичної особи має наслідком припинення цієї юридичної особи у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Вказана норма діяла на час прийняття судом першої інстанції постанови, але не була ним врахована.
За підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців, відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців, скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Таким чином, органи податкової служби наділені правом звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи, за неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Пунктом 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28 грудня 1994 року, який діяв до 1 січня 2011 року, визначено порядок оподаткування неприбуткових установ і організацій, до яких відносяться громадські об'єднання. Згідно з підпунктом 7.11.12 вказаної статті центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. За пунктом 1.3 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 3 квітня 2003 р. N 153, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2003 р. за N 309/7630, податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період.
З 1 січня 2011 року діє Податковий кодекс України, відповідно до якого центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (пункт 157.14 статті 157); для цілей розділу III "Податок на прибуток підприємств" ПКУ використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік (пункт 152.9 статті 152); податкові декларації, крім випадків, передбачених цим кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.2 пункту 49.18), календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2 пункту 49.18 статті 49).
Наказом ДПА України від 31 січні 2011 року № 56, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2011 року за №192/18930, затверджено форму та Порядок складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій (далі - звіт). Згідно з пунктом 1.3 Порядку звіт складається та подається неприбутковою установою, організацією, їх відокремленими підрозділами за кожний звітний (податковий) період.
Виходячи з викладеного, громадські організації повинні складати та подавати за кожний звітний (податковий) період податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій відповідно до вимог законодавства діючого станом на час подання звіту.
При цьому, судова колегія звертає увагу на те, що норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" є загальними відносно Закону України "Про громадські об'єднання".
За наведених вище обставини та норм чинного законодавства, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції у цій справі щодо відсутності у податкового органу права звернення до судових органів з позовними заявами про припинення юридичних осіб -об'єднань громадян, котрі не є суб'єктами підприємницької діяльності у розумінні положень чинного законодавства.
З огляду на наявність у податкового органу - позивача у даній справі повноважень для звернення до суду з позовом про припинення відповідача, як юридичної особи, та доведені підстав для задоволення позову, суд апеляційної інстанції задовольняє апеляційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (Бобринецьке відділення), скасовує постанову суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ст.205, ст.207 КАС України, судова колегія –
П о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (Бобринецьке відділення) – задовольнити
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року – скасувати, та прийняти нову постанову про задоволення позову Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (Бобринецьке відділення) до Загону з охорони громадського порядку «Аскольд» про припинення юридичної особи
Припинити юридичну особу - Загін з охорони громадського порядку «Аскольд», зареєстрованого Бобринецькою міською радою як громадська організація зідно рішення виконкому № 96 від 26.04.2001 року за адресою: м.Бобринець вул.Комінтерна, 13, код ЄДРПОУ 26007592.
Направити судове рішення сторонам та державному реєстратору для виконання.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України .
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов