ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4369/13-а
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
19 липня 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації Полтавської області (УПСЗН Миргородської РДА, позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплачених коштів державної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 1 206,96 грн. та допомоги по догляду за дитиною до 3 років у розмірі 976,70 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що заборгованість відповідача утворилася внаслідок того, що при зверненні за допомогою 21.10.2009 ОСОБА_1 не задекларувала дохід чоловіка, виплачений йому ДП "Дібрівський кінний завод №62", що призвело до незаконного призначення допомоги по догляду за дитиною до 3 років та соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яка виплачувалася в період з 01.10.2009 по 31.03.2010. Позивач інформував відповідача про фатки переплати. Частина боргу була відшкодована у добровільному порядку. Однак до теперішнього часу залишок несплаченого боргу становить 2183, 66 грн., у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, заперечень проти адміністративного позову не надала, про причини неявки суд не повідомила. Про час, місце та дату розгляду справи повідомлялася належним чином.
Згідно з частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 3 та статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" №2812-XII від 21.11.1992 (далі - Закон №2812-XII) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 1 вказаного Закону встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 17 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (далі - Порядок №1751), передбачено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення (пункт 18 Порядку №1751).
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 1 Закону України від 01.06.2000 №1768-14 "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Цим же Законом встановлено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 10 статті 4 Закону).
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно з пунктом 6 цього ж Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Так, 21.10.2009 ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Миргородської РДА із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
У зв'язку з цим УПСЗН Миргородської РДА призначив та виплачував державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на користь ОСОБА_2 з урахуванням доходів з 01.10.2009 по 31.03.2010 відповідно до поданої Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 21.10.2009.
Судом встановлено, що при зверненні за допомогою 21.10.2009 ОСОБА_1 задекларувала дохід чоловіка лише за основним місцем роботи - ХК "Автокраз" без урахування доходу отриманого ним на ДП "Дібрівський кінний завод №62" в розмірі 3828,65 грн. (а.с.12), де він працював за сумісництвом.
Відповідно до розрахунку ціни позову, з урахуванням часткової сплати заборгованості з переплати коштів по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, загальна сума переплачених коштів ОСОБА_1 за період з 01.10.2009 по 31.03.2010 станом на момент подання позову складає 2 183,66 грн. (державна допомога малозабезпеченим сім'ям - 1 206,96 грн. та допомога по догляду за дитиною до 3 років у розмірі 976,70 грн.(а.с.6).
Відповідно до положень пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Статтею 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" закріплено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до пункту 1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, повернення бюджетних асигнувань надміру перерахованих за призначеними субсидіями проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, в тому числі приховування заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів; виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії; виявлення неправильних відомостей в довідках про доходи, виданих юридичними особами.
Згідно з пунктом 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Станом на момент вирішення даного спору заборгованість ОСОБА_1 становить 2183,66 грн. Доказів сплати зазначеної суми суду не надано.
За таких обставин, суд приходить до висновку що вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації Полтавської області (р/р №354180720005286 в ГУДКС України в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 03195085) суму коштів у розмірі 2 183 (дві тисячі сто вісімдесят три) грн. 66 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.Б. Супрун