Постанова № 32987945, 15.08.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2013
Номер справи
813/5831/13-а
Номер документу
32987945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 серпня 2013 року № 813/5831/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Габен" про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - ДЕІ у Львівській області) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Габен" (далі - ТОВ фірма "Габен") з наступними вимогами до відповідача:

- зупинити виконання робіт ТОВ фірма "Габен" (м. Львів, вул. Персенківська, б.19; ідентифікаційний код: 20832731) щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел яке знаходиться за адресою:м.Львів, вул.Персенківська, б.19 без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

- заборонити експлуатацію стаціонарних джерел, яка здійснюється ТОВ фірма "Габен" (м. Львів, вул. Персенківська, б.19; ідентифікаційний код: 20832731) без дозволу на викиди забруднюючих речовин.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, як встановлено внаслідок проведеної перевірки, здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, без відповідного дозволу, що є порушенням норм ст. ст. 10, 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Зупинення виконання робіт з використанням стаціонарних джерел забруднення, відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

На підставі пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 26 липня 2013 року суд постановив ухвалу про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі за позовом ДЕІ у Львівській області, копію якої разом з копіями позовної заяви та доданих до неї документів надіслано ТОВ фірма "Габен". Зазначені процесуальні документи вручено відповідачу 01 серпня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.27). Заперечень проти позову чи клопотань процесуального характеру від відповідача у встановлений ухвалою суду строк в канцелярію суду не надійшло. За таких обставин суд на підставі частин 4, 5 статті 183-2 КАС України розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне:

ТОВ фірма "Габен" зареєстроване як юридична особа 31.08.1994 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію №380521; присвоєно ідентифікаційний код 20832731.

З 16 липня по 18 липня 2012 року Державною екологічною інспекцією Львівської області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ фірма "Габен". Перевіркою виявлено, що підприємство: здійснено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела, яке розміщене за адресою: м.Львів, вул.Персенківська,буд.19 без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст 10,11,13 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»; в процесі виробничої діяльності утворює відходи люмінесцетних ламп та твердих побутових відходів без дозволу на розміщення та ліміту на утворення та розміщення відходів, що є порушенням ст.ст.32,33 ЗУ «Про відходи», а також на підприємстві відсутні паспорти відходів підприємства,що є порушенням ст.26 ЗУ «Про відходи».

Державною екологічною інспекцією складено припис №1002/03/991 від 20.07.2012 року з метою усунення виявлених порушень та недоліків природоохоронного законодавства , виявлених під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ фірма "Габен" від 16 липня по 18 липня 2012 року.

18 жовтня 2012 року Державною екологічною інспекцією проведена позапланова перевірка виконання припису по усуненню виявлених недоліків та порушень природоохоронного законодавства №1002/03/991 від 20.07.2012 року ТОВ фірма "Габен". Підприємством не було виконано вимоги припису тому керівника підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст.188/5 КУпАП та надано повторний припис №1606/03/1490 від 22.10.2012 року.

13 березня 2013 року Державною екологічною інспекцією проведена позапланова перевірка виконання припису по усуненню виявлених недоліків та порушень природоохоронного законодавства №1002/03/991 від 20.07.2012 року ТОВ фірма "Габен". Підприємством не було виконано вимоги припису тому керівника підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст.188/5 КУпАП та надано повторний припис №217/03 від 13.03.2013 року.

12 липня 2013 року Державна екологічна інспекція у Львівській області провела позапланову перевірку ТОВ фірма "Габен" щодо виконання припису по усуненню виявлених порушень та недоліків природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки від 13.03.2013 року №217/03 дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ фірма "Габен" .В ході перевірки встановлено що підприємство не виконало жодного пункту припису.

Таким чином, державні інспектори, які проводили перевірку, встановили, що ТОВ фірма "Габен" здійснює свою вільність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме відсутній дозвіл на розміщення відходів та ліміт на утворення та розміщення відходів, дозвіл на викиди забруднюючих ресовин в атмосферне повітря, без дозволу уповноваженого органу, що є порушенням статей 10, 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, які виявлено внаслідок перевірки ТОВ фірма "Габен", ДЕІ у Львівській області видала припис №1375/03/646-03 від 12.07.2013 року ".

Примірник акта перевірки та прийнятого на підставі цього акта припису від 12.07.2013 року вручено директору ТОВ фірма "Габен" Саміла І.М. який підписався про отримання зазначених документів, без зауважень до їх змісту чи вимог або ж інших застережень з цього приводу.

Оскільки господарська діяльність підприємства пов'язана із порушенням вимог і умов до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, ДЕІ у Львівській області, з метою заборонити відповідачу використання стаціонарних джерел забруднення без належного дозволу, у порядку ст. 183-2 КАС України звернулася з даним позовом до суду.

При вирішенні даного спору суд керувався наступними нормами законодавства:

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992р. № 2707-XII, у статті 10 якого передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (п. 1 ч. 1 ст. 10 цього Закону).

Відповідно до частин шість, сім статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування.

У статті 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України" від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).

Відповідно 4 Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (підп. "г" п. 2 ч. 4 Положення).

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням застосовується скорочене провадження.

Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Отже, діяльність суб'єкта господарювання, яка пов'язана, зокрема, з порушенням умов до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

У даному випадку таким органом є Державна екологічна інспекція у Львівській області, яка внаслідок проведеної у липні 2013 року позапланової перевірки ТОВ фірма "Габен" встановила факт використання зазначеним суб'єктом господарювання стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря без відповідного на це дозволу, що є порушенням вимог Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Відповідач зазначених обставин не заперечив, будь-яких пояснень з приводу даного позову також не подав.

Зважаючи на наведені вище обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області є обґрунтованими, документально підтвердженими, тому даний позов слід задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст. 17-19, 35, 71, 94, 183-2, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зупинити виконання робіт товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Габен" (м. Львів, вул. Персенківська,б.19; ідентифікаційний код: 20832731) щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарного джерела.

Заборонити товариству з обмеженою відповідальністю фірма "Габен" (м. Львів, вул. Персенківська,б.19; ідентифікаційний код: 20832731) експлуатацію стаціонарного джерела без дозволу на викиди забруднюючих речовин.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Гулкевич І.З.