Постанова № 32958991, 07.08.2013, Кілійський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
07.08.2013
Номер справи
502/575/13-а
Номер документу
32958991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 502/575/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2013 року м. Кілія.

Кілійський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Балана М.В.,

при секретарі Урсул Г.К.,

з участю позивача ОСОБА_1, представників відповідача та третьої особи Ращенко Є.М., Славинської М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Кілія адміністративну справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до

Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області,

Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору

Кілійський районний відділ

Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області

про

визнання дій відповідачів незаконними, зобов'язання відповідачів вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 29.03.2011 року звернувся до Кілійського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кілійський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про проведення перерахунку вислуги років на момент звільнення з органів внутрішніх справ, врахування при обчисленні пенсії додаткових видів грошового забезпечення та поновлення строків для призначення пенсії з проведенням її перерахунку на момент звільнення - 19 вересня 2008 року.

Справа неодноразово розглядалась судами різних інстанцій.

Ухвалою суду від 6 жовтня 2011 року, у зв'язку з відмовою позивача від частини позовних вимог, провадження у справі в частині позовних вимог про проведення перерахунку вислуги років - було закрито.

Ухвалою суду від 11 червня 2013 року, у зв'язку з відмовою позивача від частини позовних вимог, провадження у справі в частині позовних вимог про поновлення строків для призначення пенсії з проведенням її перерахунку на момент звільнення - було закрито.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що 11.03.2011 року він отримав повідомлення від Головного управління ПФУ в Одеській області, про те, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з січня 2010 року йому призначена пенсія «за вислугу років».

В переліку середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені та враховані в «Повідомленні про призначення пенсії», не вказані та не враховані такі види додаткового грошового забезпечення які ОСОБА_1 отримував фактично щомісячно внаслідок специфіки проходження служби в ОВС на останній перед звільненням посаді: надбавка за службу в нічній час в період з січня по лютий 2008 року в сумі 1130,09 гривень; компенсація за службу в надурочний час в період з січня по лютий 2008 року в сумі 5236,28 гривень; компенсація у дні щотижневого відпочинку та святкові дні за період з січня по лютий 2008 року в сумі 774,97 гривень.

В ст. 22 Закону України «Про міліцію» вказано: «Для працівників міліції встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках особи рядового і начальницького складу несуть службу понад встановлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в надурочний і нічний час, у вихідні та святкові дні проводиться відповідно до «Положення про проходження служби рядовим начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 року № 114, згідно п. 21 якого «Для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад встановлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в надурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства». Закон України «Про оплату праці» в ст. 2 вказує структуру заробітної плати в України, а п. 2 визначає, що є додаткова заробітна плата: «Додаткова заробітна плата, це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій». В ст. 12 Закону України «Про оплату праці» вказано, що норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний і час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов'язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров'я на легшу нижчеоплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв'язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо - встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства.

В зв'язку з цим позивач, вважає, що наведені ним додаткові види грошового забезпечення протиправно не враховані відповідачами при обчисленні та призначені йому пенсії.

Також ОСОБА_1 зазначив, що у листі № 448/П-15 від 05.04.2013 року, за підписом начальника ПФУ в Одеській області вказано, доплата за службу в нічний час правомірна не включена позивачу в грошове забезпечення.

На підставі викладеного позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі, визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо призначення йому пенсії «за вислугу років» з 31 січня 2010 року без врахування всіх отриманих середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язати відповідачів включити в грошове забезпечення додатково нараховані суми: доплату за службу в нічний час в розмірі 1130,09 гривень, оплату праці за несення служби в надурочний час у розмірі 5236,28 гривень, оплату праці за несення служби у дні щотижневого відпочинку та святкові дні в сумі 774,97 гривень та з загальної суми провести перерахунок призначеної пенсії.

Представник Головного управління МВС України в Одеській області Ращенко Євген Миколайович, пояснив, що вважає позов необґрунтованим, оскільки перерахунок пенсії не входить до компетенції суду, а відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії та внесення всіх сум грошового забезпечення до грошового атестату для призначення пенсії, вже встановлена іншими судами, рішення яких набрали законної сили.

На підставі викладеного представник ГУ МВС України в Одеській області просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Представник Кілійського РВ ГУМВС України в Одеській області Славинська Марина Анатоліївна в судовому засіданні підтримала пояснення Ращенко Є.М. та просить у задоволенні позову відмовити.

Представник Головного управління ПФУ в Одеській області, повідомлений відповідно до положень ст. 33-35 КАС України про дату та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув. Направив суду письмові заперечення на адміністративний позов ОСОБА_1 за змістом яких зазначив, що уповноважені органи Пенсійного фонду України з 2007 року здійснюють функції щодо призначення /перерахування/ та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового кладу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року на підставі ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року та постанови Кабінету Міністрів України про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» від 02.11.2006 року № 1522. Вказаними нормативними актами на органи Пенсійного фонду України покладено функції з призначення та перерахунку пенсій. Розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду України не належить.

Головним управління ПФУ в Одеській області здійснено розрахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі грошового атестату № 23 та довідки про додаткові види грошового забезпечення в січні-серпні 2008 року, виданих Кілійським РВ ГУМВС України в Одеській області. У довідці про додаткові види грошового забезпечення відсутні надбавка за службу в нічний час, компенсація за службу в надурочний час та компенсація у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, у зв'язку з тим, що такі виплати не є додатковими видами грошового забезпечення.

У зв'язку з тим, що порушень прав позивача при призначенні пенсії допущено не було, представник відповідача просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові заперечення відповідачів та оцінивши надані сторонами докази, судом встановлено наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини:

Судом встановлено, що ОСОБА_1 займав посаду помічника начальника районного відділу оперативного чергового чергової частини Кілійського РВ ГУ МВС України в Одеській області з 10.05.2006 року згідно наказу № 189 о/с.

Наказом ГУ МВС України в Одеській області за № 504 / від 16.09.2008 року ОСОБА_1 було звільнено з посади за власним бажанням згідно п. 64 «ж» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Листом № 14/1-105 від 12.02.2009 року ГУ МВС України в Одеській області повідомило ОСОБА_1 про надходження до відділу забезпечення соціальних виплат УФЗБО ГУМВС України в Одеської області матеріалів для призначення пенсії та роз'яснено про необхідність прийти до відділу забезпечення соціальних виплат для написання заяви для призначення пенсії та надання необхідних документів.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року у справі № 2-а-9824/08/1570 було встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Кілійському РВ ГУ МВС України в Одеській області понад встановлений законодавством робочий час, нічний час та святкові і неробочі дні та, відповідно, визнано протиправною бездіяльність керівництва Кілійського РВ ГУМВС України в Одеській області щодо непроведення обліку роботи ОСОБА_1 у понаднормовий час в період часу з травня 2006 року по серпень 2008 року та несвоєчасної виплати грошової компенсації за понаднормовий час.

Вказана постанова у даній частині залишена без змін ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 15 червня 2011 року.

07.12.2010 року ОСОБА_1 звернувся до УФЗБО ГУ МВС України в Одеській області з заявою про призначення пенсії за вислугу років.

Згідно грошового атестату № 23 майор міліції ОСОБА_1 мав: посадовий оклад в розмірі 950 гривень; оклад за спеціальним званням у розмірі 125 гривень; відсоткову надбавку за вислугу років у розмірі 322,50 гривень /30 відсотків/; 50-ти відсоткову надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 698,75 гривень; 10-ти відсоткову надбавку за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 95 гривень; 35-ти відсоткову надбавку за службу в нічний час - у розмірі 45,34 гривень. Задоволений такими видами грошового забезпечення: посадовим окладом у сум 601,67 гривень; окладом за спеціальним званням у сумі 79,17 гривень; 30-ти відсотковою надбавкою за вислугу років - у розмірі 204,25 гривень; 50-ти відсотковою надбавкою за виконання особливо важливих завдань у розмірі 442,54 гривень; 10-ти відсотковою надбавкою до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 60,17 гривень; 35-ти відсотковою надбавкою за службу в нічний час - у розмірі 45,34 гривень; усього нараховано 1433,14 гривень.

Відповідно до розрахунку нарахування ОСОБА_1 компенсації за службу в понаднормовий час, у святкові, не робочі дні та у нічний час за 2008 рік згідно припису головного державного інспектора праці Мялової О.М. № 15-18-026/0105-0070 від 06.11.2008 року, за підписом начальника та зав. фін. Сектору Кілійського РВ ГУМВС України в Одеській області, позивачу були нараховані та виплачені вказані види додаткового грошового забезпечення у розмірах вказаних позивачем, та з них проведені відповідні утримання до пенсійного фонду. Даний факт також підтверджується довідкою від 11.07.2013 року за підписом вищевказаних осіб.

У листі № 448/П-15 від 05.04.2013 року, за підписом начальника ПФУ в Одеській області вказано, що доплата за службу в нічний час правомірна не включена позивачу в грошове забезпечення.

При вирішенні справи судом враховано відповідні положення законодавства:

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами з приводу пенсійного забезпечення, є публічно-правовими та узгоджуються зі змістом статей 3 та 17 КАС України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких

ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільнені із служби в 2008-2009 роках (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 року № 748, від 3 вересня 2005 року № 865, від 9 березня 2006 року № 268 і від 15 листопада 2006 року № 1588) або які померли (загинули) в зазначений період, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 року на кількість таких місяців. При цьому для осіб, звільнених у січні 2008 року, сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.

Однак, наведений перелік видів грошового забезпечення, з якого проводиться розрахунок пенсії не є вичерпним.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до додатку № 26 до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надбавка за службу в нічний час віднесена до додаткових видів грошового забезпечення.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 неправомірно не включені у грошове забезпечення з якого проводиться розрахунок пенсії додаткові види видів грошового утримання, отримуваних ним під час проходження служби, а саме: доплату за службу в нічний час, в розмірі 1130 гривень 09 копійок; оплату праці за несення служби в надурочний час, в розмірі 5236 гривень 28 копійок; оплату праці за несення служби у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, в розмірі 774 гривні 97 копійок.

Даний висновок суду узгоджується з позицією Колегії суддів Вищого адміністративного суду України, у складі суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Мороза В.Ф., яка викладена в ухвалі від 21.02.2013 року по цій же справі, і якою скасовано постанову суду першої інстанції від 06.10.2011 року та ухвалу суду апеляційної інстанції від 16.02.2012 року /т. 1, а.с. 225-228/.

Таким чином суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу, ніж зазначена у п.п. 1-8 ч. 2 цієї статті постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, виходячи з чого резолютивна частина постанови має бути викладена в редакції, що гарантує виконання судової постанови.

Керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 14, 71, 86, 158-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного Управління ПФУ в Одеській області щодо призначенні позивачу пенсії за вислугу років з 31 січня 2010 року без врахування всіх отриманих середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління МВС України в Одеській області включити в грошове утримання ОСОБА_1, звільненого з органів внутрішніх справ в запас ВС за власним бажанням з 19.09.2008 року, згідно наказу УМВС України в Одеській області № 504 о/с від 16.09.2008 року, за п. «ж» ст. 64 «Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС», для первісного розрахунку пенсії середньомісячні суми додаткових видів грошового утримання, отримуваних ним під час проходження служби, а саме:

- доплату за службу в нічний час, в розмірі 1130 гривень 09 копійок;

- оплату праці за несення служби в надурочний час, в розмірі 5236 гривень 28 копійок;

- оплату праці за несення служби у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, в розмірі 774 гривні 97 копійок.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, звільненого з органів внутрішніх справ в запас ВС за власним бажанням з 19.09.2008 року, згідно наказу УМВС України в Одеській області № 504 о/с від 16.09.2008 року, за п. «ж» ст. 64 «Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС», з урахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового утримання, отримуваних ним під час проходження служби, а саме:

- доплати за службу в нічний час, в розмірі 1130 гривень 09 копійок;

- оплати праці за несення служби в надурочний час, в розмірі 5236 гривень 28 копійок;

- оплати праці за несення служби у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, в розмірі 774 гривні 97 копійок;

з моменту призначення пенсії.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан.