Рішення № 32935096, 30.07.2013, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
30.07.2013
Номер справи
911/2513/13
Номер документу
32935096
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" липня 2013 р. Справа № 911/2513/13

Розглянувши матеріали справи за позовом Міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в Київській області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Київській області, м.Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ВТК Відродження», смт.Кодра, Макарівський р-н

про стягнення 220717,00 грн.

Суддя А.Ю.Кошик

Представники:

Від позивача: Дацько Я.О.

Від відповідача: Горщак С.В.

Від прокуратури: Безрук А.С.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в Київській області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Київській області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ВТК Відродження» (далі - відповідач ) про стягнення 220717,00 грн.

Провадження у справі №911/2513/13 порушено відповідно до ухвали суду від 02.07.2013 року та призначено справу до розгляду на 16.07.2013 року.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду спору, у судове засідання 16.07.2013 року без поважних причин не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не надав. Розгляд справи відкладався до 30.07.2013 року.

В судовому засіданні 30.07.2013 року представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали. Представник позивача проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши надані ними докази, судом встановлено наступне.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» забезпечення реалізації екологічної політики України, контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища належить до повноважень екологічних інспекцій.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

До компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях згідно зі ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» належить, зокрема, право звертатися до суду із позовами про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 321.

Так, Державною екологічною інспекцією у Київській області на виконання покладених на неї завдань та обов'язків, проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства під час використання водних об'єктів на території Київської області.

В ході проведеної перевірки встановлено, що ТОВ «Компанія «ВТК Відродження» здійснює господарську діяльність по виготовленню склопосуду використовуючи для виробничих та побутових потреб дві артезіанські свердловини для забору підземної прісної води, які знаходяться на території підприємства.

Зокрема, як доказ встановлення факту завдання збитків та їх розміру позивач посилається на Акт № 000981/243 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 22.05.2013 року а також довідку відповідача без номеру, дати та без підпису про об'єм використаної води за період з 13.01.2013 року по 22.05.2013 року у розмірі 5784 м.куб.

Однак, як виявлено в ході проведеної перевірки, в порушення вказаних вимог законодавства ТОВ «Компанія «ВТК Відродження» в період з 13.01.2013 року по 22.05.2013 року використовує прісну воду із свердловин об'ємом 5784 куб. м. без дозволу на спеціальне водокористування, що підтверджується довідкою наданою самим підприємством.

За виявлені порушення відповідальну особу - головного енергетика ТОВ «Компанія «ВТК Відродження» притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбачене ст. 110 Водного кодексу України.

З метою усунення виявлених порушень, Державною екологічною інспекцією у Київській області проведено розрахунок збитків, завданих державі внаслідок самовільного використання підземної прісної води за допомогою двох артезіанських свердловин, які розташовані на території ТОВ «Компанія «ВТК Відродження», яке знаходиться за адресою: Макарівський район Київської області, смт. Кодра, вул. Горького, 3.

Розрахунок збитків заподіяних державі внаслідок самовільного використання води із підземних джерел без дозволу на спеціальне водокористування здійснено на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 року № 37, зі змінами згідно Наказу від 20.07.2009 року № 389 в сумі 220717грн.

В порядку досудового врегулювання спору позивач надсилав відповідачу претензію № 97 від 06.06.2013 року, яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Відповідач у відзиві проти позову заперечував посилаючись на недоліки при оформленні результатів перевірки, відсутність повноважень осіб, що склали акт перевірки.

При цьому, відповідач позовні вимоги по суті не спростував, не надав суду доказів оскарження та визнання нечинними актів перевірки чи дій перевіряючих, наявності дозволу на спецводокористування чи спеціального дозволу на використання надрами.

Станом на момент розгляду спору, нараховані і заявлені до стягнення в матеріалах справи збитки не сплачені.

Суб'єкт господарювання здійснював свою діяльність всупереч вимог законодавчих та нормативно-правових актів України у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме, за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), що спричинило порушення статей 19, 21 та 23 Кодексу України «Про надра».

Статтею 46 Водного кодексу України визначено, що водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Згідно ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ст. 49 цього Кодексу, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається, зокрема, державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавною значення (в редакції від 19.01.2012 року).

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами геології - в разі використання підземних вод.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм заниження розміру стягнення.

Згідно з положеннями ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до вимог ст.66 Конституції України, ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» кожен, хто заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу, повинен відшкодувати шкоду у повному обсязі.

На момент направлення позовної заяви до суду у добровільному порядку відповідачем не погашена заподіяна державі шкода у сумі 220717 грн. В ході розгляду спору відповідач обґрунтованих заперечень по суті спору не надав, позовні вимоги не спростував, доказів сплати збитків не надав.

Факт спричинення зазначених вище збитків підтверджується Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції в Київській області № 000981/243 від 22.05.2013 року; розрахунком розміру збитків в сумі 220717 грн., постановою про адміністративне правопорушення від 22.05.2013 року.

Відповідно до вимог ст.66 Конституції України, ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» кожен, хто заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу, повинен відшкодувати шкоду у повному обсязі.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.

Таким чином, вимога позивача про стягнення 220717 грн. шкоди за порушення природоохоронного законодавства підлягає задоволенню.

Обов'язок сплати судового збору згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Київської області, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «ВТК Відродження» (08010, Київська обл., Макарівський р-н, смт. Кодра, вул. Ковпака, 2) на розподільчий рахунок № 33114331700239 ГУ ДКУ у Київській області по коду бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності» за балансовим рахунком 3311, символ звітності 331 «Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевим бюджетом» 220717 грн. шкоди.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «ВТК Відродження» (08010, Київська обл., Макарівський р-н, смт. Кодра, вул. Ковпака, 2) в доход державного бюджету України 4414,34 грн. судового збору.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Кошик А.Ю.