Постанова № 32931519, 08.08.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2013
Номер справи
816/4321/13-а
Номер документу
32931519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4321/13-а

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Крюківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

17 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Крюківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області про зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб №289 від 16.07.1994, складеного Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції Харківської області.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначила, що при оформлені свідоцтва про одруження НОМЕР_1 Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції Харківської області була допущена помилка в частині написання її дошлюбного прізвища, а саме - замість "ОСОБА_1" вказано "ОСОБА_1". Зважаючи на те, що у подальшому це може вплинути на її права та інтереси, з метою недопущення порушення прав особи, позивач просить зобов'язати внести відповідні зміни до актового запису про шлюб та замінити її дошлюбне прізвище з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".

Позивач у судове засідання не з'явилася. Надіслала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, заперечень проти адміністративного позову не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши письмові докази надані позивачем, суд встановив наступне.

Згідно паспорта серії НОМЕР_2, виданого Московським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 27.06.1996, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: 39600, АДРЕСА_1 (а.с. 10).

16.07.1994 позивач уклала шлюб з ОСОБА_2, про що Ленінським відділом реєстрації актів громадянського стану м. Харкова в книзі реєстрації актів про одруження був вчинений актовий запис за №289 від 16.07.1994 та видано свідоцтво про одруження НОМЕР_1 (а.с. 14).

Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_3 від 07.07.2010 шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано, про що в Книзі реєстрації розірвань шлюбів Крюківським відділом реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області зроблено відповідний актовий запис за №159 від 07.07.2010 (а.с. 13). Після розірвання шлюбу жінці присвоєно прізвище ОСОБА_1.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4, виданого 06.01.2012 (повторно) Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції у Луганській області прізвище позивача (дошлюбне) - "ОСОБА_1" ОСОБА_1, прізвище батька позивача - "ОСОБА_4" ОСОБА_4, прізвище матері позивача - "ОСОБА_5" ОСОБА_5 (а.с. 11).

У січні 2013 року позивач звернулась до Крюківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 289 від 16.07.1994, вчиненого Ленінським відділом реєстрації актів цивільного стану м. Харкова, щодо внесення виправлень у написанні дошлюбного прізвища з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".

15.01.2013 за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 відповідачем надано висновок, яким позивачу відмовлено у внесенні відповідних виправлень в актовий запис про шлюб у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують правильність написання її дошлюбного прізвища (а.с. 12).

Не погодившись із зазначеним висновком, позивач оскаржила його до суду.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану, відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VІ (далі - Закон №2398-VІ).

Частиною 1 статті 6 цього Закону визначені повноваження відділів державної реєстрації актів цивільного стану, у відповідності з якими відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до статті 8 Закону №2398-VІ діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Тобто, відповідач у справі є органом владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством у сфері проведення державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до положень статті 9 Закону №2398-VІ державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт або паспортний документ заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану, складених органами реєстрації актів цивільного стану України, врегульований наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 "Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану їх поновлення та анулювання" (далі - Правила).

Пунктом 1.1. зазначених Правил встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис.

Згідно з частиною 3 статті 22 Закону №2398-VІ та відповідно до пункту 2.1. Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Пунктом 2.6. Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:

- свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;

- інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7 Правил).

Відповідно до п. 2.12. Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

Частиною 1 статті 22 Закону №2398-VІ визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Таким чином, нормами чинного законодавства на відповідача у справі покладений обов'язок у разі, якщо під час реєстрації актів цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей або окремих слів) або вказані неправильні відомості на підставі наданих документів, внести зміни до актового запису.

Пунктом 2.16. Правил встановлено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Абзацом 3 частини 1 статті 22 Закону №2398-VІ та відповідно пунктом 1.1. Правил встановлено, що у разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно з пунктом 1.15. Правил відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Відмовляючи у внесенні змін до актового запису цивільного стану, відповідач зіслався на відсутність документів, які підтверджують правильність написання дошлюбного прізвища заявника як "ОСОБА_1", оскільки актовий запис про народження заявника №446 складений російською мовою 12.04.1963 Жовтневим відділом ДРАЦС Луганського міського управління юстиції Луганської області. У повторному свідоцтві про народження заявника серії НОМЕР_4, виданому 06.01.2012 Жовтневим відділом ДРАЦС Луганського МУЮ, прізвища батьків та дитини (заявника) зазначені як "ОСОБА_1".

Суд не погоджується з таким висновком відповідача з огляду на імператив норми частини третьої статті 9 Закону №2398-VІ, якою встановлено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Зважаючи на те, що актовий запис №446 від 12.04.1963, який відображено у свідоцтві про народження заявниці від 06.01.2012, містить написання прізвища як "ОСОБА_1", то й відповідно всі інші документи мають відповідати його змісту, в тому числі й свідоцтво про одруження.

Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13. Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.

Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Крюківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області внести зміни до актового запису про одруження №289, вчиненого 16 липня 1994 року Ленінським відділом реєстрації актів громадянського стану м. Харкова, шляхом зміни написання дошлюбного прізвища ОСОБА_1 з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".

Стягнути з Державного бюджету України в особі Крюківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області на користь ОСОБА_1 витрати пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 34 грн. 41 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Є.Б. Супрун