ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 липня 2013 року 09:54 № 826/7783/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., при секретарі судового засідання Шередько А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста КиєвадоДержавного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»простягнення заборгованості у розмірі 334 129,80 грн.за участю: від позивача:Бірюкова О.А.,від відповідача:Павловський Ю.С.
Встановив:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся позивач - Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва з позовом до Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА» про стягнення заборгованості сум фактичних витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 334 129,80 грн.
В судове засідання представники сторін з'явились.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 31.07.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 06.08.2013 р.
Позивач позов підтримує та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13.12.1991р. №1977 та п. 3 «Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, за відповідачем обліковується заборгованість по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів по пенсіонерах, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», за січень, лютий, березень, квітень 2013 року на загальну суму 334 129,80 грн.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечує, з тих підстав, що не виявляється можливим дослідити підставу розрахунків різниці між зазначеними пенсіями, період стягнення заборгованості не може сприйматись як достовірний, так як зазначений в порушення п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 р. Як зазначає представник відповідача, Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва не було здійснено розрахунків на рік і не направлено повідомлень до 20 січня 2013 року. В зв'язку з чим має місце грубе порушення норм чинного законодавства України в частині порядку нарахування та здійснення розрахунків, а також процедури надіслання офіційних повідомлень органом владних повноважень, а отже, на думку відповідача, виходячи із наданої інформації не має можливості визначити суму, яка стягується.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив, що в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва перебуває на обліку як платник страхових внесків Державне підприємство «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА».
Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва відповідачу визначено до сплати різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам відповідно до Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період січень-квітень 2013 року.
Аналізуючи вище викладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР) визначено порядок справляння та використання страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до ст. 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 Закону №1058-IV, і застраховані особи, визначені частиною першою ст. 12 цього ж Закону.
Абзац другий пункту 13 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачає, що коли особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на яку має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Частина 9 статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» передбачає, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету, для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50% різниці пенсії, призначеної за цим Законом, для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. №372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - Порядок).
Пунктом 5, 6 Порядку передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає сплаті у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25-го числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.
При цьому, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (п. 8 Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за формою, встановленою Порядком направлені на адресу відповідача повідомлення, в яких визначена сума витрат на фінансування різниці між сумами пенсій відносно пенсіонерів, які працювали у відповідача.
Крім того, до матеріалів справи позивачем також подано документи - копії трудових книжок, уточнюючих довідок, розпоряджень про перерахунок пенсії, розрахунки наукового стажу колишніх працівників Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА», які перебувають на обліку в управлінні Пенсійного фонду України та отримають пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Відповідачем не надано доказів сплати до 25 числа до органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідних коштів для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках. Крім того, розмір відшкодування таких витрат відповідачем не оскаржувався, дії позивача по визначенню витрат в зазначеному розмірі не оскаржувались, заперечень щодо кількості пенсіонерів, їх трудового стажу, права на призначення наукових пенсій, відсотка відшкодування призначеної пенсії не оскаржувалися, набуття такими пенсіонерами стажу роботи для призначення наукових пенсій у відповідача підтверджуються належними доказами, що містяться в матеріалах справи (довідками про підтвердження наукового стажу).
Позивачем надано суду докази існування боргу у відповідача, в тому числі, картку особового рахунку відповідача, копії повідомлень органів пенсійного фонду щодо суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, які має відшкодувати Державне підприємство «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА» у 2013 році.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачем не доведено виконання ним обов'язку, передбаченого Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сплату у встановленому чинним законодавством порядку до органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням коштів для фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за січень-квітень 2013 року в сумі 334 129,80 грн., позивачем в силу наданих повноважень пред'явлений позов про стягнення суми такої заборгованості, суд приходить до висновку, що позивачем відповідно до ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України доведено обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а також обґрунтовано правомірність його вимог щодо стягнення заборгованості.
Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА» (ідентифікаційний код 00149943) на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, в розмірі 334 129,80 грн. (триста тридцять чотири тисяч сто двадцять дев'ять гривень 80 коп.).
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л. О. Маруліна