Постанова № 32920836, 08.08.2013, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2013
Номер справи
806/4298/13-а
Номер документу
32920836
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/4298/13-a

категорія 5.1.2

08 серпня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Попової О. Г. ,

при секретарі - Дворніковій А.М,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" до Коростишівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу від 05.06.2013 року № 160,-

встановив:

Дочірнє підприємство "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби від 05.06.2013 року №160. Позовні вимоги обгрунтовано тим, що спірний наказ винесено безпідставно та оформлено з порушенням вимог чинного законодавства, а саме: без зазначення підстав для проведення позапланової документальної перевірки.

В судовому засіданні відповідача замінено на належного, а саме: Коростишівську міжрайонну державну податкову інспекцію Житомирської області Державної податкової служби, замінено на Коростишівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області, згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Коростишівською міжрайонною державною податковою інспекцією отримано податкову інформацію, яка свідчить про можливі порушення ДП "Полум'я" ПАТ по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" податкового, валютного та іншого законодавства, а саме: акт від 04.04.2013 року №221/22-50/37675706 (а.с.35-46).

На підставі вище вказаної податкової інформації Коростишівською МДПІ направлено ДП "Полум'я" ПАТ по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" запит №2101/10/22 від 29.04.2013 року про надання інформації та копій документів (а.с.8-10).

Позивачем на запит податкового органу надано відповідь за вих. №33 від 28.05.2013 року відповідно до якої підприємство зазначило, що вказаний вище запит не підлягає виконанню, так як при його складенні не дотриманні вимоги податкового законодавства (а.с.11,12).

Механізм отримання податкової інформації органами державної податкової служби від платників регулюється правовими нормами ст.73 Податкового кодексу України та Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1245.

За приписами п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до вимог абзацу 4 цього ж пункту 73.3 ст.73 Податкового кодексу України платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).

Судом встановлено, що запит податкового органу №2101/10/22 від 29.04.2013 року відповідає вимогам, що викладені в абзацах першому та другому пункту 73.3 ст.73 Податкового кодексу України.

Згідно п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. А документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби. А документальною виїзною - перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Обставини за яких проводиться документальна позапланова виїзна перевірка встановлені п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.

Положеннями п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України передбачено, що документальна позапланова перевірка здійснюється в тому числі за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Приписами п.п.78.4. ст.78 Податкового кодексу України передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки

Встановлено, що начальником Коростишівської МДПІ видано наказ №160 від 05.06.2013 року про проведення позапланової докуменальної виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавста з ПДВ щодо взаємовідносин з ТОВ "Альтаір Альфа Плюс" за серпень 2012 року (а.с.13).

На підставі вказаного вище наказу, уповноваженим особам відповідача видано направлення на перевірку №73, №74 від 05.06.2013 року (а.с.14,15).

З матеріалів справи встановлено, що із спірним наказом та вказаними вище направленнями представник позивача ознайомився, про що свідчить його особистий підпис. Крім того, зазначив про недопуск до перевірки податкового органу у зв"язку з порушенням п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, а саме: не зазначено підставу для проведення документальної перевірки.

Відповідно до п. 81.1 ст.81 Податкового кодексу України, право на проведення документальної виїзної перевірки надається посадовим особам органу державної податкової служби за наявності підстав для проведення перевірки, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки , посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.

З аналізу наведених правових норм суд приходить до висновку, що документальна позапланова виїзна перевірка проводиться на підставі наказу керівника органу державної податкової служби та за наявності підстав для її проведення.

Як свідчить зміст спірного наказу, документальну позапланову виїзну перевірку позивача необхідно було провести на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Таким чином, посилання позивача щодо не зазначення податковим органом у спірному наказі підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки не ґрунтуються на фактичних обставинах справи.

З наведених вище підстав, з урахуванням того, що позивачем надано відповідь на запит податкового органу без наданням відповідної інформації та витребовуваних документів, то вказана обставина є підставою для прийняття керівником податкового органу рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки у відповідності до вимог п. 78.1.1 ст. 78 ст. 78 Податкового кодексу України.

Крім того, суд зазначає, що виключно результат реалізації повноваження податкового органу, а не процес реалізації його повноважень, що виражається у прийнятті наказу на перевірку та проведення такої перевірки, може бути об'єктом судового оскарження. А дотримання контролюючим органом вимог актів законодавства щодо порядку та способу проведення перевірки входить до предмету доказування при розгляді спору про правомірність прийнятих контролюючим органом рішень за результатами проведеної перевірки.

З огляду на вищевикладене суд відмовляє в задоволенні позову ДП "Полум"я" ПАТ по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз".

Керуючись ст.ст.158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні позовних вимог Дочірньому підприємству "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" відмовити за безпідставністю.

Ухвалу від 12 червня 2013 року про забезпечення позову скасувати.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: 12 серпня 2013 р.