Справа №2-2978/13
(№760/8233/13-ц)
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2013 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Оксюти Т.Г.
при секретарі Ляш С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за позовом КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги та зустрічним позовом ОСОБА_1 до КП Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації про захист прав споживачів, -
В С Т А Н О В И В:
16.04.2013 року позивач КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації звернувся до суду з позовом до відповідачів та просив стягнути солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які є наймачами квартири АДРЕСА_1, заборгованість по платі за утримання житла та платі за користування комунальними послугами за період з 01.11.2010 року по 01.03.2013 року в сумі 5775,61 грн., яка не сплачується відповідачами в добровільному порядку.
Крім того, відповідно до ст. 625 ЦК України просив стягнути суму індексу інфляції - 83,42 грн. та 3% річних - 175,26 грн.
Також просив стягнути суму сплаченого судового збору 229,40 грн.
Відповідач ОСОБА_1 заперечуючи проти вимог позивача звернулась з зустрічним позовом в якому просила визнати безпідставними нарахування заборгованості за житлово-комунальні послуги протягом періоду з 01.11.2010 року по теперішній час на суму 6034,29 грн.
Зобов'язати КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації скасувати заборгованість за житлово-комунальні послуги протягом періоду з 01.11.2010 року по теперішній час на суму 6034,29 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що всупереч вимогам ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» жодного договору про надання житлово-комунальних послуг між нею та КП Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації не укладалось, в той час як з 2010 року плата, яку він нараховує неодноразово збільшувалась без будь-якого обґрунтування.
З урахуванням викладеного, вважає такі дії КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації незаконними, а тому просила зустрічний позов задовольнити та у первісному позові відмовити.
Представник позивача за первісним позовом, відповідача за зустрічним позовом КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач за первісним позовом, позивач за зустрічним позовом ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог за первісним позовом заперечувала та просила задовольнити зустрічний позов.
Відповідачі за первісним позовом, треті особи за зустрічним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судове засідання не з'явились, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили.
Суд, вислухавши думку представника позивача за первісним позовом, відповідача за зустрічним позовом КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що згідно рішення Київської міської ради № 284/5096 від 02.12.2010 року «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва» житловий будинок АДРЕСА_1 знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Києва.
Зазначений будинок належить до майна, яке передано до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, відповідно до розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №1112 від 10.12.2010 року «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва».
Розпорядженням Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 24.01.2011 року №20 закріплено на праві господарського відання за Комунальним підприємством «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної у м. Києві ради майно, яке передано до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.
Житловий будинок АДРЕСА_1 перебуває в оперативному управлінні Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.
На підставі ордеру на жиле приміщення №4304 від 14.08.1982 року Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 проживають та зареєстровані в АДРЕСА_1
Квартира однокімнатна, загальною площею 31,38 кв.м., в тому числі житловою площею 16,90 кв.м.
Борг станом на 01.03.2013 року становить - 5775,61 грн., 3% річних становлять 175,26 грн. та інфляційні нарахування становлять 83,42 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості.
Позивач за первісним позовом, відповідач за зустрічним позовом просив стягнути солідарно з відповідачів вказану заборгованість.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечуючи проти позовних вимог звернулась з зустрічним позовом до КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві та просила визнати всі нарахування заборгованості безпідставними та скасувати їх посилаючись на те, що між нею та КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві не існує жодних договірних відносин, які б надавали право позивачу за первісним позовом проводити нарахування житлово-комунальних послуг.
Проте, суд не погоджується з таким твердженням відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом ОСОБА_1 з огляду на наступне.
Згідно ст.ст. 64, 66-68 Житлового законодавства України, квартиронаймачі зобов'язані своєчасно і в повному обсязі вносити плату за житлово-комунальні послуги.
Згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (ст. 20). Відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», які затверджені постановою Кабінету міністрів України від 21.07.2005 року № 630, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку. Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим (п. 18 Правил).
Відповідно до п. 2.5 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій. затверджених Постановою Кабінету Міністрів Україні від 20.05.2009 року №529 послуги надаються відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг.
Нарахування за послуги з утримання будинків і прибудинкових територій, нарахування за надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої і холодної води та водовідведення здійснюється на підставі тарифів, затверджених розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Так, ОСОБА_1 посилається на факт відсутності між сторонами договорів з надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Житлово-комунальні послуги складаються із житлових і комунальних послуг.
Житлові послуги - це послуги з утримання житлових будинків і прибудинкових територій. Житлові послуги в нашій країні надають спеціалізовані організації - житлово-експлуатаційні організації, дохід яких складає плата мешканців багатоквартирних будинків за обслуговування житлового фонду. Між власником житла або квартиронаймачем і житлово-експлуатаційним підприємством має бути укладений письмовий договір.
Отже, мешканці будинків комунальної власності зобов'язані укладати типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у редакції затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529 та підготовлений виконавцем - Комунальним підприємством «Дирекція» або уповноваженою ним особою з урахуванням листа Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №8/4-843 від 23.10.2008 року в якому зазначено, що у випадку укладання договорів на житлово-комунальні послуги слід дотримуватися умов типових договорів, затверджених відповідними постановами Кабінету Міністрів України, відхилятися від яких не можна.
Керуючись ч. 1 ст. 641 ЦК України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Відповідно до ч. 2 ст. 644 ЦК України, якщо пропозицію укласти договір (оферту), в якій не вказаний строк для відповіді, зроблено у письмовій формі, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь протягом строку, встановленого актом цивільного законодавства, а якщо цей строк не встановлений - протягом нормально необхідного для цього часу.
При цьому слід врахувати, що згідно ч. 2 ст. 642 ЦК України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товар, надала послуги, виконала роботу, використала товар (послуги), сплатила відповідну суму грошей), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Встановлено, що КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації у свою чергу на першу вимогу заявника було надано проект Типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій та перелік складових тарифу. Про результати розгляду проекту договору позивач ОСОБА_1 відповідача не повідомила, а згодом і зовсім відмовилася, що підтверджується її листом від 27.10.2011 року, заявою від 29.04.2013 року та рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 24.04.2013 року по справі №760/338/13-ц, 2-1169/13, де зазначено, що безпосередньо під час судового засідання ОСОБА_1 було надано договори для підписання, однак вона в черговий раз відмовилася.
Відповідно до ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, вибору контрагентів визначення умов договору. Проте, в окремих випадках передбачених законодавством принцип свободи договору може бути обмежений, зокрема, договір укладається на підставі обов'язкового для сторін правового акту органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, зміст такого договору повинен відповідати правовому акту, як то Типовому договору, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України за №529 та №630.
Відповідачем за первісним позовом, позивачем за зустрічним позовом не надано жодних доказів, що вона зверталась з вимогою відключити квартиру АДРЕСА_1 від надання централізованих комунальних послуг, а також до інших виконавців та надавачів комунальних послуг з офертою про укладення договорів.
Користування житловими приміщеннями у будинках державного і громадського житлового фондів здійснюється відповідно до чинного законодавства (ст. 61 Житлового кодексу, ст. 810 Цивільного кодексу України) на підставі договору найму (оренди) житлового приміщення.
Юридичною підставою для укладення договору найму житлового приміщення є ордер, який видається громадянину на підставі рішення виконавчого комітету районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Житлові правовідносини є одним з видів цивільних майнових правовідносин, які виникають з угоди між наймодавцем та наймачем, з приводу користування наданим громадянину житловим приміщенням. Відповідно до чинного законодавства (ст. 811 ЦК України) договір найму житлового приміщення укладається в письмовій формі, однак, недотримання письмової форми договору найму житлового приміщення не тягне за собою його недійсність.
Згідно ст. 179 Житлового кодексу України користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів.
За правилами плата за використання теплової та електричної енергії, газу, за водопостачання і каналізацією та інші послуги власниками вноситься за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Власники, наймачі квартир багатоповерхових будинків зобов'язані вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування і ремонт будинку.
Відповідно до ст.ст. 66-68 Житлового кодексу УРСР наймач та члени його сім'ї зобов'язані своєчасно та в повному обсязі сплачувати квартирну плату та плату за користування комунальними послугами.
Відповідно до ст.ст. 541-542 Цивільного кодексу України Відповідач та члени його родини несуть солідарну відповідальність за несвоєчасне внесення платежів за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ст. 66 Житлового кодексу УРСР розмір плати за користування житлом (квартирної плати - плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 67 Житлового кодексу УРСР плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться, крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав встановлених ст. 11 ЦК України, відповідно до якої цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією продовжують цивільні права та обов'язки.
Отже, позивач за первісним позовом, відповідач за зустрічним позовом КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві має право вимагати від ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 виконання обов'язку щодо оплати наданих послуг.
Згідно вимог ст. ст. 27, 28, 29, 30 ЦПК України засобами доказування в цивільній справі є пояснення сторін і третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази і висновки експертів. Суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які за законом повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Кожна сторона має довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позивач за первісним позовом КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві довів ті обставини на які посилався як на підставу своїх позовних вимог і приходить до висновку про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь позивача заборгованості в сумі 5775,61 грн.
Крім того, відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.
Згідно розрахунку наданого КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві, сума індексу інфляції становить 83,42 грн. та 3% річних становить 175,26 грн.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про солідарне стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві заборгованість по платі за утримання житла та платі за користування комунальними послугами за період з 01.11.2010 року по 01.03.2013 року в сумі 6034,29 грн., з яких: 5775,61 грн. - сума основного боргу, 175,26 грн. - 3% річних, 83,42 грн. - інфляційні нарахування.
В свою чергу, у задоволені зустрічного позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Відповідно до п. 1 ст. 88 ЦПК України стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином, суд приходить до висновку, про солідарне стягнення з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору 229,40 грн.
Керуючись Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 156, 162 Житлового кодексу України, ст.ст. 11, 261, 264, 267, 509, 526, 625 ЦК України, ст.ст. 10, 27-30, 57, 60, 88, 213, 215, 218, 228 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов позовом КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_2, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, ІПН НОМЕР_3, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 35756919, юридична адреса: м. Київ, вул. Соціалістична, 6, фактична адреса: ВСП «Відрадненський», м. Київ, вул. М. Донця, 21-Б заборгованість по платі за утримання житла та платі за користування комунальними послугами за період з 01.11.2010 року по 01.03.2013 року в сумі 6034,29 грн.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_2, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, ІПН НОМЕР_3, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 35756919, юридична адреса: м. Київ, вул. Соціалістична, 6, фактична адреса: ВСП «Відрадненський», м. Київ, вул. М. Донця, 21-Б судовий збір в сумі 229,40 грн.
У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до КП Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації про захист прав споживачів відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя