Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-5148/11/0109
06.08.2013 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Кучерука О.В. ,
Кондрак Н.Й.
розглянувши заяву Головного управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби (вул. Київська, 81, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034) про зміну порядку та способу виконання рішення суду у справі №2а-5148/11/0109,
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим (вул. Київська, 125-б, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 5034)
про нарахування та виплату підвищення до пенсії "Дітям війни",
ВСТАНОВИВ:
Постановою Київського районного суду м. Сімферополя від 29.04.2011 адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим здійснювати ОСОБА_2 нарахування та виплату підвищення до пенсії згідно зі ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, розмір якого встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальне обов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2011 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 03,40грн. Залишено без задоволення іншу частину позовних вимог.
На зазначене судове рішення від відповідача надійшла апеляційна скарга, в якій ставиться питання про його скасування та ухвалення нового рішення.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2012 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим було залишено без задоволення. Постанову Київського районного суду м. Сімферополя від 29.04.2011 у справі № 2а-5148/11/0109 було змінено, виклавши абзац третій резолютивної частини в наступній редакції: "Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачене підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченого статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за період з січня 2011 року по квітень (включно) 2011 року з урахуванням виплаченого."
02 квітня 2013 року Севастопольський апеляційний адміністративний суд видав Виконавчий лист у даній адміністративній справі.
05 липня 2013 року на адресу Севастопольського апеляційного адміністративного суду надійшла заява Головного управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби про зміну порядку та способу виконання рішення суду.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2013 призначено до апеляційного розгляду заяву Головного управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби про зміну порядку та способу виконання рішення суду у справі №2а-5148/11/0109, відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судове засідання, призначене до розгляду на 06.08.2013, сторони явку уповноважених представників не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином та своєчасно.
Згідно з ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Судова колегія, розглянувши заяву про зміну порядку та способу виконання рішення суду в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи заяви Головного управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби про зміну порядку та способу виконання рішення суду у справі №2а-5148/11/0109, вважає, що заява Головного управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби про зміну порядку та способу виконання рішення суду у справі №2а-5148/11/0109 підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до п.1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
В обгрунтування заяви про зміну порядку та способу виконання рішення суду у справі №2а-5148/11/0109, Головне управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби вказує, що відповідно до ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виплата надбавки дітям війни здійснюється за рахунок коштів з Державного бюджету України. Виплату недоодержавного розміру пенсії за вказаний період за рішенням суду, буде зроблено згідно з виділеними коштами з Державного бюджету України. Головне управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби також зазначило, що не відмовляється в добровільному порядку виконати рішення суду, однак, по незалежним від нього причинам не може цього зробити, а також у зв'язку з тим, що державний виконавець має право звертати стягнення на грошові кошти боржника по виконавчим провадженням тільки в тому разі, коли виконавчим документом передбачено стягнення грошових коштів, а не обов'язок боржника виконати певні дії.
Згідно позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в Інформаційному листі від 13.06.2013 №846/12/13-13, відповідно до статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Судова колегія, вирішуючи це питання, звертає увагу на таке.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Відтак, судова колегія апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що у цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд виходить з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Приймаючи вищенаведене, враховуючи те, що відповідачем виконана зобов'язальна частина рішення про нарахування соціальних виплат, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про те, що заява Головного управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби про зміну порядку та способу виконання рішення суду у справі №2а-5148/11/0109 підлягає задоволенню.
Також, судова колегія вважає за необхідне у відповідності до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України змінити порядок та спосіб виконання виконавчого листа №2а-5148/11/0109, виданого Севастопольським апеляційним адміністративним судом 02.04.2013 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачене підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, визначене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, розмір якого встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, згідно з ч.і ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з січня 2011 року по квітень (включно) 2011 року з урахуванням виплаченого, а саме: стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим (вул. Київська, 125Б, м. Сімферополь, АР Крим, ЄДРПОУ 20725930) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1), недоплачене підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, визначене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, розмір якого встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, згідно з ч.і ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з січня 2011 року по квітень (включно) 2011 року з урахуванням виплаченого з урахуванням фактично виплаченого за вказаний період у розмірі 539,32 грн.
Керуючись статтями 206, 212, 254, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити заяву Головного управління юстиції відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби про зміну порядку та способу виконання рішення суду у справі №2а-5148/11/0109.
Змінити порядок та спосіб виконання виконавчого листа №2а-5148/11/0109, виданий Севастопольським апеляційним адміністративним судом 02.04.2013, зазначивши: "Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим (вул. Київська, 125Б, м. Сімферополь, АР Крим, ЄДРПОУ 20725930) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1), недоплачене підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, визначене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, розмір якого встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, згідно з ч.і ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з січня 2011 року по квітень (включно) 2011 року з урахуванням виплаченого з урахуванням фактично виплаченого за вказаний період у розмірі 539,32 грн."
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська
Судді підпис О.В.Кучерук
підпис Н.Й. Кондрак
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська