Постанова № 32911160, 29.07.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2013
Номер справи
813/3260/13-а
Номер документу
32911160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2013 року № 813/3260/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судових засідань - Гуменюк В.М.,

за участю представника позивача Жогальської І.Ф., представника відповідача Тарасяка Р.В., представника прокуратури Гончара Б.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Будинкоуправління №4 квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова про визнання протиправними та скасування вимоги № Ю 21 від 05.11.2012р. в частині визначення боргу в сумі 94 505,46 грн. та вимоги № Ю 134 від 06.12.2012р. в частині визначення боргу в сумі 90 853,68 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Будинкоуправління №4 квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова (далі-БУ №4) звернулося з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова (далі-Управління), просить визнати протиправними та скасувати вимоги №Ю 21 від 05.11.2012р. в частині визначення боргу в сумі 94 505,46 грн. та № Ю 134 від 06.12.2012р. в частині визначення боргу в сумі 90 853,68 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що єдиний внесок за рахунок і від імені БУ № 4 сплатило ПП «Доброчин-Сервіс» на підставі договору доручення № 1 від 27.02.2009р. Посилаючись на норми Цивільного кодексу України зазначив, що правова природа договору доручення полягає у тому, що юридичні дії, які вчиняє повірений, створюють юридичні наслідки тільки для довірителя. Вважає, що приналежність банківського рахунку, з якого надходять кошти на сплату єдиного внеску, не має принципового значення, а тому сплата єдиного внеску у безготівковій формі повіреним БУ №4 - ПП «Доброчин-Сервіс», не суперечить вимогам ч. 9 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Кошти по самостійно задекларованих сумах єдиного внеску сплачені, що підтверджуються платіжними дорученнями у яких зазначено призначення платежу, а тому спірні вимоги в частині оскаржуваних сум є безпідставними.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та просив задовольнити.

В порядку ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст.60 КАС України, Львівський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнізованій сфері Західного регіону України вступив у дану справу на стороні позивача, представник якого в судовому засіданні позов підтримав, надав аналогічні пояснення представнику позивача та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях та зазначив, що БУ № 4 як платник єдиного внеску згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зобов'язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати нарахований за відповідний базовий період єдиний соціальний внесок з власного банківського рахунку. Передача своїх обов'язків зі сплати єдиного внеску третім особам заборонена. Оскільки відповідно до картки особового рахунку страхувальника, сформованої на підставі звітів БУ №4 в останнього існувала заборгованість, Управління правомірно винесло та надіслало позивачу спірні вимоги про сплату боргу. Просив в задоволенні позову відмовити.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29 липня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що БУ №4 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова.

Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова прийнято та надіслано БУ №4 вимоги № Ю 21 від 05.11.2012р. та № Ю 134 від 06.12.2012р.

В порядку адміністративного оскарження до Управління, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено скарги позивача без задоволення, а дані вимоги - без змін.

Не погоджуючись з вимогою № Ю 21 від 05.11.2012р. в частині визначення боргу в сумі 94 505,46 грн. та вимогою № Ю 134 від 06.12.2012р. в частині визначення боргу в сумі 90 853,68грн., позивач звернувся до суду за захистом прав.

При прийнятті постанови суд виходив з наступного.

Статтею 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464 (далі - Закон №2464) передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску є, у тому числі підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (ст. 4 Закону № 2464).

Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (ст. 6 Закону №2464).

Згідно з ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до ст.4 та ст.6 Закону №2464, БУ №4 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та несе обов'язок з нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску в установлені строки та в повному обсязі.

Слід зауважити, що відповідно до Закону №2464 єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів безпосередньо з його банківського рахунку.

Відповідно до ч.9 ст.25 Закону передача платниками єдиного внеску обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Отже, положенням Закону, що регулює дані правовідносини не передбачено представництво або передоручення у сфері сплати платником зобов'язань єдиного внеску.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону №2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

Пунктом 4.2.1. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року №21-5 передбачено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державної казначейської служби України для його зарахування.

Як вбачається з матеріалів справи, 27 лютого 2009 року БУ № 4 Львівської КЕЧ району (Довіритель) та ПП «Доброчин-Сервіс» (Повірений) уклали договір доручення № 1 предметом якого є, зокрема, здійснення оплати виставлених рахунків по зобов'язаннях Довірителя перед третіми особами.

Відповідно до п. 2.2.3 Змін до договору від 04.01.2011р., Повірений зобов'язаний проводити оплату платежів по зобов'язаннях Довірителя за письмовим розпорядженням Довірителя в строк, визначений розпорядженням.

Згідно поданих звітів про нарахування єдиного внеску в БУ №4 виник обов'язок сплатити єдиний внесок за вересень 2012 року в сумі 94 505,46 грн. та за жовтень 2012 року в сумі 90 853,68 грн.

На підставі договору доручення з внесеними у нього змінами та на його виконання Повірений сплатив суми єдиного внеску за БУ №4 з особистого банківського рахунку на рахунок Управління, вказавши при цьому у призначенні платежів про сплату внесків від імені БУ № 4.

Суми сплачених Повіреним грошових коштів Управлінням не зараховані в особовий рахунок позивача, оскільки такі не надходили з банківського рахунку платника єдиного внесків.

Сплачені кошти зараховані Управлінням на особовий рахунок ПП «Доброчин-сервіс» без подальшого їх зарахування на особовий рахунок позивача.

Оскільки Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає порядок сплати єдиного внеску та забороняє передачу обов'язку щодо такої сплати третім особам, а тому посилання БУ №4 на укладення Договору доручення №1 від 27.02.2009р. із внесеними у нього змінами є безпідставним, оскільки суперечить вимогам Закону №2464.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані.

Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із вимогами ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Аналізуючи чинне законодавство та встановлені обставини справи суд приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова правомірно прийнято оскаржувані вимоги.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що вимоги позивача не підтверджені матеріалами справи, не доведені у судовому засіданні та такі, що не підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.88 КАС України належить стягнути з БУ №4 до Державного бюджету України судовий збір в сумі 1 853,60грн.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 88, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з Будинкоуправління №4 квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова (код ЄДРПОУ 24964599) до Державного бюджету України судовий збір в сумі 1 853,60грн. (одна тисяча вісімсот п'ятдесят три гривні шістдесят копійок).

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 12.08.2013 року.

Суддя Шинкар Т.І.