Рішення № 32908240, 07.08.2013, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
07.08.2013
Номер справи
902/609/13
Номер документу
32908240
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07 серпня 2013 р. Справа № 902/609/13

Провадження № 6/902/38/13

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Вінницької філії

до: Департаменту праці та соціального захисту населення Вінницької міської ради

до : Міністерства Фінансів України

Третя особа : Управління державної казначейської служби України у м. Вінниці

Третя особа : Головне фінансове управління Вінницької обласної державної адміністрації

Про стягнення 96510,47 грн.

Господарський суд Вінницької області у складі

Головуючого судді Говор Н.Д.

Cекретар судового засідання Мовчан Г.М.

Представники :

позивача : Ковальова Н.С. за дорученням від 20.12.2012 р.

відповідача 1 : Дзигун О. Л. за дорученням від 02.01.2013 р.

відповідача 2 : не з"явився

третьої особи 1 : Соколова О.М.за дорученням від 16.01.2013 р.

третьої особи 2 : Дем'яник А. В. за дорученням від 06.08.2013 р.

ВСТАНОВИВ :

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Вінницької філії звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Вінницької міської ради про стягнення 96 510 грн. 47 коп. боргу по компенсації витрат на надання послуг зв'язку на пільговій основі, що утворився за період квітень 2012 - лютий 2013р.

Ухвалою від 23.05.2013р. залучено до участі у справі відповідача 2 - Міністерство Фінансів України та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління державної казначейської служби України у м. Вінниці, Головне фінансове управління Вінницької обласної державної адміністрації.

Відповідач 1 у запереченнях на позов від 20.05.2013 р. (т.1 а.с.121 - 123) і його представник в судовому засіданні проти позову заперечив. Покликався на те, що в зв'язку із недофінансуванням коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом на надання пільг з послуг зв'язку та інших станом на 01.03.2013 р. виникла перед позивачем заборгованість в сумі 96510,47 грн. з оплати послуг зв'язку особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і що ця заборгованість погашається поступово при надходженні коштів з державного бюджету. Пояснив, що відповідачем в грудні 2012 р. до департаменту фінансів Вінницької міської ради було подано розрахунки про потреби в коштах до бюджету на 2013 р. на загальну суму 4 328 636 грн., в тому рахунку, для відшкодування пільг особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном - 284667 грн., але рішенням Вінницької міської ради від 26.12.2013 р. № 1065 "Про міський бюджет", кошторисом на 2013 р. департаментом фінансів Вінницької міської ради до відповідача доведено суму виплати для відшкодування витрат з надання послуг зв'язку на пільговій основі по КФКВ 090214 в розмірі 2 382 361 грн., в тому рахунку 154154 грн. з оплати послуг зв'язку особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що складає 54,15% забезпечення потреби.

Відповідач 2 у відзиві на позов від 12.07.2013р. (т. 2 а.с. 75-77) проти позову заперечив, зазначив, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2013р.» загальний обсяг субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян передбачений на рівні минулого року у сумі 2039600 грн., з них місцевим бюджетам Вінницької області 66200000 грн. Розподіл субвенцій за видами витрат (в т.ч. на надання пільг з послуг зв'язку) та визначення першочергового спрямування отриманих коштів належить до компетенції місцевих органів влади і здійснюється затвердженні місцевих бюджетів. Погашення кредиторської заборгованості за програмами соціального захисту населення (в т. ч. з надання пільг з послуг зв'язку), яка утворилася станом на початок року, згідно з Порядком проводиться першочергово. Таким чином, вирішення питання відшкодування витрат позивачу за надані телекомунікаційні послуги пільговим категорія громадян, в т. ч. погашення заборгованості минулих років, має вирішуватися на місцевому рівні відповідно до чинного бюджетного законодавства в міру надходження відповідної субвенції з державного бюджету.

14.06.2013 року від Управління Державної казначейської служби України у м. Вінниці до суду надійшло письмове пояснення № 02-14/1609 від 14.06.2013 року із копією звіту Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради про надходження та використання коштів загального фонду кошторису (форма № 2д, № 2м) станом на 01.04.2013 рік.

У поясненнях вказується, що відповідно до звіту про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) станом на 01.03.2013 року за кодом 090214 "Пільга окремим категоріям громадян з послуг зв'язку на рахунок субвенції з державного бюджету", встановлено кредиторську заборгованість (КЕКВ 2730 - інші виплати населенню) на початок звітного року усього в розмірі 1 628 097,69 грн.; на кінець звітного періоду усього - 1 719 751,19 грн., з неї прострочена - 1 501 076,29 грн., термін оплати якої не настав - 218 674,90 грн..

Згідно звіту про надходження та використання коштів загального фонду кошторису (форма №2д, №2м) станом на 01.04.2013 за кодом 090214 "Пільга окремим категоріям громадян з послуг зв'язку на рахунок субвенції з державного бюджету", встановлено, що за звітний період затверджено кошторисом на рік - 2 382 361,00 грн.; затверджено за звітний період - 594 416,00 грн.; надійшло коштів за звітний період - 590 612,37 грн.; касові видатки - 590 612,37 грн.; фактичні видатки 658 874,83 грн..

01.08.2013р. позивач подав заяву № 20-3899 від 01.08.2013 р. про зменшення позовних вимог із суми 96510,47 грн. до 2256,34 грн. боргу за лютий 2013р., в зв'язку із частковим погашенням відповідачем суми позову, після звернення з позовом до суду, шляхом проведення взаємозаліків на підставі протокольних рішень на суму 94254,13 грн.

Дана заява про зменшення позовних вимог приймається судом на підставі ст. 22 ГПК України.

01.08.2013р. позивач подав заяву № 20-3899 від 01.08.2013 р. про зміну підстав позову, в якій просить стягнути з відповідача борг в сумі 58807,07 грн., що утворився за період квітень 2012р. - червень 2013р.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Оскільки розгляд даної справи по суті розпочато 22.04.2013р., заява про зміну підстав позову, подана після початку розгляду судом справи по суті, судом відхиляється.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно і об'єктивно дослідивши в сукупності надані в справу докази, надавши їм юридичну оцінку суд встановив наступне.

В період з квітня 2012 р. по лютий 2013 р. позивач надавав телекомунікаційні послуги такій категорії споживачів, як особи, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто нараховував плату за встановлення та користування телефоном таким категоріям громадян у розмірі 50% від затверджених тарифів. Проте компенсація витрат позивача на надання послуг зв'язку на пільговій основі, позивачу в повному обсязі не здійснюється і станом на 01.03.2013р. утворилася заборгованість по компенсації витрат на надання послуг зв'язку на пільговій основі особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 96510,47 грн.

Станом на день прийняття рішення судом шляхом проведення взаєморозрахунків на підставі спільних протокольних рішень (в матеріалах справи), зараховано як погашення боргу 58900 грн., крім того, в погашення суми боргу відповідач платіжним дорученням № 7 від 01.07.2013р. перерахував позивачу 57015,34 грн., з яких 35354,13 грн. на компенсаційні витрати на надання послуг зв'язку на пільговій основі особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином борг відповідача перед позивачем за період лютий 2013р. станом на день прийняття рішення судом становить 2256,34 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач надає населенню послуги зв'язку з урахуванням пільг, передбачених пунктом 54 Правил користування місцевим телефонним зв'язком та Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зазначеними нормативно-правовими актами передбачено, що ПАТ "Укртелеком" надає пільги по оплаті послуг зв'язку ветеранам війни, ветеранам військової служби та органів внутрішніх справ, а також громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до І та II категорії, сім'ям, що мають дитину інваліда, інвалідність якої пов'язана з аварією на Чорнобильській атомній електростанції. До таких пільг відносяться позачергове і безоплатне встановлення домашніх телефонів, 50% пільги на оплату при користуванні телефоном, тощо.

Згідно зі ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

За змістом статті 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, статті 4 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", статті 17 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, а також Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" № 256 від 04.03.2002р., фінансування витрат, пов'язаних з виконанням зазначеного законодавства, в тому числі витрати, які понесені підприємством зв'язку в результаті надання послуг на пільгових умовах, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів регулюються Бюджетним кодексом України.

Згідно зі ст. 2 Бюджетного кодексу України видатки бюджету - кошти, що спрямовуються на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом, за винятком коштів на погашення основної суми боргу та повернення надміру сплачених до бюджету сум.

Розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.

Субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Відповідно до ст. ст. 21, 23 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно зі ст. 30 Бюджетного кодексу України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено статтею 87 цього Кодексу.

Відповідно до п.9 ст. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, в тому числі на державні програми соціальної допомоги, державну підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів.

В підпункті «б»пункту 4 частини першої ст. 89 Бюджетного кодексу України передбачено, що до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського, Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення: державні програми соціального захисту.

Згідно зі ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті «б»пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок та механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. року №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», згідно з п.п.2-6 якого фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджетів Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).

Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі.

Відповідач, в межах своєї компетенції, є учасником бюджетного процесу, тобто фактично отримує кошти на відшкодування послуг зв'язку від Головного фінансового управління Вінницької обласної державної адміністрації та перераховує їх позивачу, в терміни визначені постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету". При цьому, кошти перераховуються в межах встановлених на зазначені цілі Законом України про державний бюджет на відповідний рік.

З урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", відповідач є розпорядником відповідних бюджетних коштів на проведення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, основним обов'язком якого є складання актів звіряння розрахунків з підприємством-постачальником та у п'ятиденний термін з моменту отримання бюджетного призначення на зазначені цілі на свій розрахунковий рахунок, здійснення розрахунків з підприємством-постачальником в межах відповідного бюджетного фінансування.

Тобто, зобов'язання відповідача щодо відшкодування витрат позивача по наданню пільг поставлено в залежність від факту надходження коштів на рахунок відповідача (щомісячних сум субвенцій) і відповідно є неможливим для виконання відповідачем, у випадку відсутності відповідних бюджетних призначень та ненадходження на рахунок відповідача цільових коштів державних субвенцій.

Згідно зі статтею 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України. Казначейська форма передбачає здійснення Державним казначействам України операцій з коштами державного бюджету, розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів, контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів, бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання державного бюджету.

Виконання відповідачем зобов'язання в частині відшкодування наданих населенню пільг з послуг зв'язку унеможливлене у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних призначень та надходження на рахунок відповідача цільових коштів державних субвенцій, а отже підстави для задоволення позовних вимог, які пред'явлені до Департаменту праці та соціального захисту населення Вінницької міської ради відсутні.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову у позові.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції Вищого господарського суду України, викладеній у Постанові від 06.04.2011р. у справі № 12/334-7/743-20/304.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір підлягає покладенню на позивача.

Керуючись ст. 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82-84, 115 Господарського процесуального кодексу України

ВИРІШИВ :

В позові відмовити.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 12 серпня 2013 р.

Суддя Говор Н.Д.

віддрук.2 прим.:

1 - до справи

2 - Міністерство фінансів України (01008 , м. Київ вул. М.Грушевського, 12/2)