Справа № 437/9368/13а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2013 року Ленінський районний суд м. Луганська в складі:
головуючого - судді Бугери О.В.,
при секретарі - Тихенькій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Луганську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області про визнання бездіяльності в питанні перерахунку пенсії незаконною та зобов'язання здійснити належні перерахунки пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із відповідним позовом 20 червня 2013 року. За позовом просив поновити строк подачі позовної заяви (в разі встановлення судом факту порушення строку), на викладених в позові підставах. Визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області (нездійснення необхідного на підставі довідки Головного управління МВС України в Луганській області №62/15247 перерахунку його пенсії) незаконною. Зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки Головного управління МВС України в Луганській області №62/15247. Зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунки його пенсії, які передбачені Постановою КМУ №355 від 23.04.2012 року, вже на підставі задоволення судом попередньої вимоги.
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що він є військовим пенсіонером з грудня 1999 року, відповідно до Закону України №2262 від 09.04.1992 року йому призначена та виплачується пенсія. В квітні 2012 року ГУ МВС України в Луганській області було проведено перегляд його грошового утримання і надано ГУ ПФУ в Луганській області довідку №62/15247 про його нове грошове утримання, за даними даної довідки його грошове утримання збільшилось до 2704,75 гривень. Дана довідка була отримана відповідачем про що свідчить відповідь ГУ МВС України в Луганській області. Відповідно до вимог ст.63 Закону « 2262 відповідач мав би провести перерахунок його пенсії та розмір основної розрахунком пенсії мав би стати 1649,79 гривень з належними наслідками, проте таких розпоряджень з боку відповідача не приймалось. Зауважив на те, що відповідно до наданого розпорядження про перерахунки пенсії вже після 01.04.2012 року його пенсія нараховується та виплачується з розрахунку не від нового грошового утримання в 2704,57, станом на 01.04.2012 року, а від попереднього грошового утримання в 1879,43. Сам факт нездійснення перерахунку вважає незаконним. Також посилався на те, що передбачені Постановою КМУ №355 від 23.04.2012 року підвищення пенсії мали б нараховуватись на новий утворений розмір основної розрахункової пенсії в 1649,79 гривень, вони ж нараховані на попередній розмір основної пенсії в 1146,45 гривень. Його звернення залишились поза увагою. Також що стосується строку звернення до суду посилався на те, що про існування довідки він дізнався випадково лише з відповіді ГУ ПФУ в Луганській області від 05.12.2012 року. Лише наприкінці лютого 2013 року він зміг зробити запит до УМВС про надання зазначеної довідки, оскільки переніс інфаркт міокарда. Відповідь отримав 04.03.2013 року. З відповідною довідкою він звернувся до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку, а 31.05.2013 року отримав відповідь з ГУ ПФУ в Луганській області за №855/П-14 щодо відмови в проведенні перерахунку.
Позивач в судове засідання не з'явився, в позовній заяви в п.5 зазначив про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, подав суду письмові заперечення проти позову, просив розглянути справу без їх участі з урахуванням доводів викладених в запереченнях. В обґрунтування заперечень посилався на те, що п.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення звільнених військової служби, та деяких інших осіб» передбачено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення, а постановою КМУ від 23.04.2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення звільнених військової служби, та деяких інших осіб» передбачає збільшення розміру пенсії, тому немає підстав для проведення перерахунку пенсії.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.
Позивач у справі є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсію позивач отримує відповідно до грошового забезпечення в розмірі 1879 гривень 43 копійки /а.с.5 зворотній бік/.
Відповідно до довідки №82/15247 визначено, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 року за посадою ст.інспектор 35 СГПЧ УМВС України в Луганській області становить 2704,57 гривень /а.с.5/. позивачем помилково зазначено номер довідки №62/15247.
Як вбачається з наданого розрахунку пенсії за вислугу років станом на 25.07.2012 року пенсія позивачу обчислена з грошового забезпечення в сумі 1879,43 гривні /а.с.6/. Так само при проведенні перерахунків станом на 02.04.2013 року враховується розмір грошового забезпечення 1879,43 гривні /а.с.7/.
Як вбачається з відповіді від 05.12.2012 року позивач звертався до відповідача щодо проведення перерахунку /а.с.8/. З листа вбачається, що дійсно за довідкою ГУ МВС України в Луганській області за відповідною посадою грошове забезпечення складає 2704,57 гривень. Але з- урахуванням того, що після проведення перерахунку розмір підвищення менше можливої поточної індексації у місяці перерахунку з першого числа місяця перерахунку встановлюється фіксована індексація.
З відповіді від 04.03.2013 року №ВДЗ/П-168 вбачається, що позивач звертався до ГУ МВС України в Луганській області та йому було повідомлено, що у 2012 році функція оформлення та подачі довідок про розмір грошового утримання була покладена на органи МВС. Вищевказані довідки були складені в одному примірнику та направлені до ГУ ПФУ в Луганській області для проведення перерахунку пенсій та залучення до пенсійних справ /а.с.10/.
Позивач 27.03.2013 року після отримання відповіді з ГУ МВСУ України в Луганській області звернувся до відповідача щодо надання копії довідки про розмір грошового отримання /а.с.11/, а 20.05.2013 року до відповідача з приводу надання інформації, надання роз'яснень та проведення перерахунку пенсії /а.с.12/.
31.05.2013 року відповідачем було відмовлено в проведенні перерахунку/а.с.13/.
Суд вважає, що позивачем строк на звернення до суду з позовом не пропущений, оскільки відмову в проведенні перерахунку він отримав 31.05.2013 року, а з позовом звернувся до суду 20.06.2013 року. При цьому, як вбачається з наданої копії медичної довідки позивач переніс інфаркт та з 12.03.2013 року перебуває під наглядом кардіолога /а.с.14/.
Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат,підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 було встановлено порядок здійснення перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів; грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" крім пенсій призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом 01 квітня 2012 року. Розрахунок пенсії проводиться за чинною на цю дату редакцією ,Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме відповідно до абзацу 2 пункту «в» статті 13 Закону, максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, пунктом 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, а постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає збільшення розміру пенсії, тому підстав для перерахунку пенсії за нормами, зазначеними в позові, немає.
На підставі п.1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиден ний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
В даному випадку до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не надходило повідомлення від Пенсійного фонду України про перерахунок пенсій з 01.04.2012 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
За таких обставин, оскільки до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не надходило повідомлення від Пенсійного фонду України про перерахунок пенсій 01.04.2012 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, а отже головне управління не має повноважень самостійно приймати рішення щодо підготовки та подання списків Головному управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, та крім того не може самостійно визначати види грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, тобто у відповідача відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст.ст. 6, 8,9, 87,94, 161,162,163,167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії судового рішення.
Головуючий суддя: О.В. Бугера