Постанова № 32894152, 06.08.2013, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
923/352/13
Номер документу
32894152
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2013 р.Справа № 923/352/13Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Таран С.В.,

Суддів: Бойко Л.І., Величко Т.А.

при секретарі судового засідання Альошиній Г.М.

за участю представників:

від позивача - фізична особа - підприємець ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_1 від 14.02.2012р.; ОСОБА_2, довіреність б/н від 21.05.2013р.;

від відповідача - участі не брали;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

на рішення господарського суду Херсонської області від 21.05.2013р.

у справі №923/352/13

за позовом: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

до відповідача: Херсонської міської ради

про внесення змін до договору

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Херсонської міської ради, в якому з урахуванням уточнень від 16.05.2013р. просив внести зміни до пунктів 5, 9 договору оренди земельної ділянки від 14.11.2011р. з дати його укладення, встановивши: 1) в пункті 5 договору нормативну грошову оцінку земельної ділянки на 2011 р.: з 01.01.2011р. по 31.05.2011р. - 342606 грн.; з 01.06.2011р. по 31.12.2011р. - 367459 грн.; 2) в пункті 9 абз. 1 договору орендну плату у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (згідно з рішеннями міської ради від 31.01.2008р. №717 та від 26.08.2011р. №333); внести зміни до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку (сторінка 8 договору), виклавши його у наступній редакції:

Додаток №1 до договору оренди земельної ділянки від 14.11.2011р.

РОЗРАХУНОК

розміру орендної плати за земельну ділянку відведену

ФОП ОСОБА_1

під майданчиком для тимчасового зберігання готової продукції (бетонної плитки),

без права будівництва будь-яких споруд на даній земельній ділянці,

грошова оцінка якої проведена 14 листопада 2011 року

Категорія земельПлоща, кв. метрів (в населених пунктах), гектарів (за межами населених пунктів)Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 25.05.2011, 05.08.2011 (дата) гривеньСтавка земельного податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної оцінки земельної ділянкиДобуток коефіцієнтів індексації грошової оцінки земельної ділянки за попередні роки (за межами населених пунктів)Прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянкиРозмір земельного податку, гривеньРозмір орендної плати, гривень12345678землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення2011 рік (з 01.01.2011 по 31.05.2011) 2900342606,00. 1-31427,554282,58 2011 рік (з 01.06.2011 по 31.12.2011) 2900367459,001-32143,546430,53

У межах АДРЕСА_1.

Разом усього за 2011 рік: 10713,11 грн.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 21.05.2013р. у справі №923/352/13 (суддя З.В. Клепай) у задоволенні позову відмовлено з підстав правомірності визначення орендодавцем розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки землі.

Не погодившись з вказаним рішенням, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Херсонської області скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Відповідач проти задоволення апеляційної скарги висловив заперечення, надіславши клопотання, в якому просить розглянути скаргу без участі представника Херсонської міської ради.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

14.11.2011р. між Херсонською міською радою („орендодавець") та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 („орендар") було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір від 14.11.2011р.), відповідно до якого орендодавець на підставі рішення міської ради від 25.02.2011р. №132 надає, а орендар приймає в строкове платне користування (до 24.02.2014р.) земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,29 га під майданчиком для тимчасового зберігання готової продукції (бетонної плитки), без права будівництва будь-яких споруд на даній земельній ділянці, яка знаходиться у АДРЕСА_1 із земель раніше наданих в оренду (а.с. 13-15).

Даний договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у м. Херсоні Херсонської області, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 10.04.2012р. №651010004000588.

Згідно пункту 5 договору від 14.11.2011р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2011р. становить: з 01.01.2011р. по 31.05.2011р.-713777 грн.; з 01.06.2011р. по 31.12.2011р. -765542 грн.

Відповідно до пункту 9 договору від 14.11.2011р. орендна плата вноситься орендарем з 24.02.2011р. у грошовій формі у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (згідно з рішеннями міської ради від 31.01.2008р. №717 та від 26.08.2011р. №333). Розрахунок розміру орендної плати додається. Оренда плата справляється також у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору. У разі визнання договору оренди не дійсним, одержана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди земельної ділянки не повертається.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством, за затвердженим Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи його дії (пункт 10 договору від 14.11.2011р.).

У відповідності до пункту 13 договору від 14.11.2011 р. розмір орендної плати переглядається у разі: змін умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 34 договору від 14.11.2011р. передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовий формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

Заявою від 03.09.2012р. фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Херсонської міської ради з пропозицією внести зміни до укладеного між сторонами договору від 14.11.2011р., яка залишена Херсонською міською радою без задоволення (а.с. 78).

Оскільки сторони не дійшли згоди щодо внесення змін до названого договору оренди, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся з відповідним позовом до суду.

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Аналогічне положення закріплено в частині першій статті 188 Господарського кодексу України.

У відповідності до статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Цивільний кодекс України у частинах першій, другій статті 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю визначена у частині першій статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-VI від 03.06.2008р. внесені зміни до частин четвертої, п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель-трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний Закон набрав чинності з моменту опублікування 04.06.2008р.

У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. Закон України "Про плату за землю" втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом, згідно зі статтею 288 якого розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України „Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. І тому у разі прийняття відповідною радою рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку .

Саме такої правової позиції дотримується Вищий господарський суд України, зокрема в пункті 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Рішенням Херсонської міської ради від 26.08.2011р. №333 «Про затвердження розміру орендної плати за землю» (далі - рішення №333 від 26.08.2011р.) визнано таким, що втратило чинність з 01.09.2011 р. рішення Херсонської міської ради від 31.01.2008р. №717 «Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки» (пункти 4, 5 рішення №333 від 26.08.2011р.) та встановлено розмір орендної плати за землю для фізичних осіб та суб'єктів господарювання згідно з додатком (пункт 1 рішення №333 від 26.08.2011р.).

Додатком до рішення №333 від 26.08.2011р. визначено розміри орендної плати за землю для фізичних осіб та суб'єктів господарювання у відсотках від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно пункту 16 договору від 14.11.2011р., висновку Херсонського міського управління земельних ресурсів від 21.12.2005р. категорія переданої в оренду позивачеві земельної ділянки (кадастровий №6510136900:18:001:0026) визначена як землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності (стаття 65 Земельного кодексу України).

У відповідності до пунктів 5.7-5.12 додатку до рішення №333 від 26.08.2011р. для земель зазначеної категорії розмір орендної плати визначений у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі лише для розміщення та експлуатації будівель і споруд, що пов'язані з користуванням надрами (пункт 5.7.1), для розміщення та експлуатації будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (пункт 5.7.2), для розміщення та експлуатації будівель та споруд будівельних організацій та підприємств (пункт 5.7.3), для розміщення та експлуатації будівель та споруд технічної інфраструктури (пункт 5.7.4), для розміщення та експлуатації будівель та споруд залізничного, морського, річкового, автомобільного, авіаційного, трубопровідного транспорту, міського електротранспорту тощо (пункт 5.8.1), для розміщення та експлуатації об'єктів та споруд телекомунікацій, об'єктів поштового зв'язку, інших технічних засобів зв'язку (пункт 5.9), для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель та споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ, організацій, для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель та споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії (пункт 5.10) та для розміщення та постійної діяльності Збройних сил України, органів МВС, державної прикордонної служби України, СБУ, державної спеціальної служби транспорту, державного департаменту України з питань виконання покарань, органів МНС, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, для розміщення та тимчасового перебування іноземних військових формувань, інших, створених відповідно до закону, військових формувань (пункт 5.11). В розмірі 12% від нормативної грошової оцінки орендна плата визначена для будівництва та обслуговування будівель і споруд автозаправних станцій, газозаправних та газонаповнюючих станцій (пункт 5.8.2), в розмірі 4%- для будівництва, обслуговування, розміщення та експлуатації автостоянок, які використовуються для отримання прибутків (пункт 5.8.3); для всіх інших- орендна плата визначена в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки землі (пункт 5.12).

Враховуючи викладені вище положення рішення Херсонської міської ради №333 від 26.08.2011р., колегія суддів апеляційної інстанції вважає правомірним визначення Херсонською міською радою орендної плати за користування орендованою фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 земельною ділянкою в розмірі 5% від її нормативної грошової оцінки.

Доводи апелянта про те, що розмір орендної плати за користування земельною ділянкою повинен бути визначений у відповідності до пункту 5.7.2 додатку до рішення №333 від 26.08.2011р. є необгрунтованими, оскільки земельна ділянка передавалась позивачеві не для розміщення та експлуатації будівель та споруд промисловості, а для тимчасового зберігання готової продукції (бетонної плитки), без права будівництва будь-яких споруд на ній (пункти 1, 15 договору від 14.11.2011р.) та вільна від об'єктів нерухомого майна (пункти 3,4 договору від 14.11.2011 р.).

Стосовно доводів скаржника щодо помилковості визначення в договорі нормативної грошової оцінки землі та необхідності її встановлення в розмірі 342606 грн. (станом на 25.05.2011 р.) та 367459 грн. (станом на 05.08.2011 р.) колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду зазначає наступне.

Правові засади грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно до положень Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку земель», інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

У відповідності до частини другої статті 201 Земельного кодексу України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Із змісту частини третьої вказаної вище статті, статей 5, 13 Закону України «Про оцінку земель» вбачається, що обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, для визначення розміру земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).

В силу статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (статті 20, 21, 23 Закону України «Про оцінку земель»).

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №02-1713 від 25.05.2011р., що була передана в тимчасове користування фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для тимчасового зберігання готової продукції, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 713777 грн., згідно витягу №02-2751 від 05.08.2011 р.-765542 грн. (а.с.44,45, 74,75).

Дії органу, виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин по складанню зазначеної нормативної грошової оцінки землі, в передбаченому чинним законодавством порядку неправомірними не визнані; рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки переданої в оренду позивачеві земельної ділянки, недійсним або незаконним також не визнано.

Відтак, не можуть бути прийняті колегією суддів до уваги посилання скаржника на помилковість визначення сторонами в договорі нормативної грошової оцінки земельної ділянки з 01.01.2011 р. по 31.05.2011 р. в розмірі 713777 грн. та з 01.06.2011 р. по 31.12.2011 р. в сумі 765542 грн.

Враховуючи викладені вище обставини, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для внесення до спірного договору від 14.11.2011 р. змін щодо розміру орендної плати з 5% на 3% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та щодо розміру нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки із затвердженої органом місцевого самоврядування на визначену позивачем самостійно.

За таких обставин, підстави для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акта місцевого господарського суду колегія суддів не вбачає.

Судові витрати за апеляційною скаргою у відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодекс України, Одеський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення господарського суду Херсонської області від 21.05.2013р. у справі №923/352/13 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст складено та підписано 08.08.2013р.

Головуючий суддя С.В. Таран

Суддя Л.І. Бойко

Суддя Т.А. Величко