ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 серпня 2013 р. 11:48 Справа №801/6826/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.
при секретарі Проніні Є.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом за позовом ОСОБА_1
до Сакської районної державної адміністрації АР Крим
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10
про визнання незаконним та скасування розпорядження
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1 - паспорт НОМЕР_1
від відповідача - ОСОБА_11 - пред-к,дов. від 16.07.2013р.
від третіх осіб - не з'явились
Суть спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом про визнання незаконним та скасування розпорядження Сакської районної державної адміністрації АР Крим (далі відповідач) №134-р від 28.11.2012р. Вимоги мотивовані тим,що на думку позивача у відповідача були відсутні правові підстави для затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки іншим особам, в умовах наявності згоди на складання ним проекту землеустрою по відведення тієї же земельної ділянки.
Позивач наполягав на задоволенні позову, представник відповідача заперечував проти позовних вимог.
Ухвалою від 18.07.2013р. залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 (далі треті особи).
У судове засідання , яке відбулось 07.08.2013 р., треті особи явку своїх представників не забезпечили , відповідач підтвердив факт їх сповіщення про день та час його проведення, позивач наполягав на задоволенні позову з підстав, визначених у позовній заяві. Представник відповідача та позивач вважали можливим продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів. по
Суд, вивчивши думку позивача та представника відповідача, приймаючи до уваги відсутність клопотань про відкладення розгляду справи, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Позивачем заявлялось клопотання про зупинення провадження по справі до розгляду його звернення прокуратурою АРК, за результати розгляду цього клопотання прийнято протокольну ухвалу про відмову в його задоволенні.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши позивача та представника відповідача, суд
ВСТАНОВИВ
Відповідачем 17.10.2011р. прийнято розпорядження № 1292-р , яким виданий дозвіл на складання позивачем та іншими громадянами проекту землеустрою по відведенню земельних ділянок загальною площею 6 га безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Орехівської сільської ради Сакського району (далі земельна ділянка).
Відповідачем 28.11.2012р. було прийнято розпорядження №134-р , яким затверджений проект землеустрою по відведенню земельних ділянок третім особам загальною площею 11 га. , передані ним безоплатно у власність земельні ділянки кожному площею по 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Орехівської сільської ради Сакського району.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Серед передбачених ст. 17 Земельного кодексу України ( далі ЗК України) повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин є розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
У ст.78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Громадяни набувають право власності на земельні ділянки , зокрема, на підставі безоплатної передачі земель державної та комунальної власності (ст. 81 ЗК України ,в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження).
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання( ст. 116 ЗК України,в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження).
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений у ст. 118 ЗК України (в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження), відповідно до якої громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності , зокрема, для ведення особистого селянського господарства ( ст. 121 ЗК України,в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження ).
У ст.125 ЗК України (в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження ) зазначено,що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст.126 ЗК України (в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження) право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Державний акт на право власності та право постійного користування земельною ділянкою видається на одну земельну ділянку.
Згідно з п. 12 Перехідних положень ЗК України (в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження)до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
У ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами.
Судом встановлено,що позивач та інші особи звернулись до відповідача з заявою про надання згоди на складання проекту відведення земельних ділянок загальною площею 6 га безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Орехівської сільської ради Сакського району. За результатами розгляду цього звернення відповідачем 17.10.2011р. прийнято розпорядження № 1292-р , яким виданий дозвіл на складання позивачем та іншими громадянами проекту землеустрою по відведенню цією земельної ділянки.
Матеріали справи свідчать про те,що відповідачем за результатами розгляду заяв третіх осіб 20.03.2012р. було прийнято розпорядження № 360-р , яким виданий ним дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню земельних ділянок загальною площею 11га на території Орехівської сільської ради Сакського району.
Відповідачем 28.11.2012р. прийнято розпорядження № 1334-р відповідно до якого за результатами розгляду проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки №279/11 від 05.07.2012р., підготованого третіми особами, прийнято рішення про його затвердження (п.1), ним передані безоплатно у власність земельні ділянки загальною площею 11га для ведення особистого селянського господарства , розташовані на північ с. Червоне на території Орехівської сільської ради Сакського району (п.3).
Позивач у позові зазначає, що в наслідок того,що третім особам надані у власність земельні ділянки, яки співпадають з земельними ділянками, дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню яких був наданий розпорядженням №1292-р від 17.10.2011р. , існують підстави для визнання протиправним та скасуванню розпорядження №1334-р від 28.11.2012р.
Вивчивши надані сторонами документи , суд , керуючись наведеними вище положеннями ЗК України, дійшов висновку,що станом на 28.11.2012р. - дату прийняття відповідачем розпорядження № 1334- р - у позивача не виникло право власності на будь-яку земельну ділянку , розташовану на території Орехівської сільської ради Сакського району. На думку суду наявність розпорядження №1292-р від 17.10.2011р. свідчить по існування у позивача права тільки розробляти проект землеустрою по відведенню земельної ділянки на території Орехівської сільської ради Сакського району.
ЗК України ( в редакції, яка діяла на час прийняття розпорядження відповідачем) визначає , що право власності на земельну ділянку виникає з моменту отримання відповідного Державного акту та його державній реєстрації. Саме така позиція викладена в ухвалі Верховного Суду України від 29.09.2010р.
Накладення земельних ділянок, згоду на відведення яких надано позивачу та тертім особам, відповідно до ст.70 КАСУ України не може бути належним доказом визнання протиправним та скасування розпорядження відповідача про затвердження проекту відводу, виготовленого останніми.
За таких обставин матеріалами справи спростовуються твердження позивача про наявність обставин для визнання протиправним та скасуванню розпорядження відповідача № 1334-р від 28.11.2012р., в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позову.
При цьому суд вважає необхідним зазначити, що прийняття відповідачем 28.11.2012р. розпорядження №1334-р не позбавляє позивача права на отримання безоплатно іншої земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в силу вимог ст. 118, 121 ЗК України з дотриманням нової процедури вирішення цього питання.
Під час судового засідання, яке відбулось 07.08.2013р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 10.08.2013 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.