Постанова № 32883135, 05.04.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2013
Номер справи
804/3322/13-а
Номер документу
32883135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2013 р. Справа № 804/3322/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н. В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Дніпропетровській області звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з позовними вимогами про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що за результатами розгляду матеріалів перевірки, складених співробітниками Тернівського РВ КМУ ГУМВС України у Дніпропетровській області відносно відповідача складено адміністративний матеріал від 01.08.12р. за ч.2 ст.156 КУпАП про порушення вимог ст.15-3 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме встановлено факт продажу тютюнових виробів, особі яка не досягла 18 років, регіональним управлінням Департаменту САТ ДПС України у Дніпропетровській області винесено рішення №040141 від 22.10.2012р., яким застосовано до відповідача фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 6800грн., який станом на момент розгляду справи залишається не сплаченим.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, направив клопотання про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, у задоволенні адміністративного позову просила відмовити, проти розгляду справи в письмовому провадженні не заперечувала.

Ухвалою суду від 05.04.2013р. відповідно до ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців НОМЕР_2 від 24.05.2012р. ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець 14.05.2012р. Виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області, види діяльності: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.08.2012р. працівниками Тернівського РВ КМУ ГУМВС України у Дніпропетровській області в торгівельному кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_2», який розташований по АДРЕСА_1 і належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2, яка і є продавцем, виявлений факт реалізації останньою тютюнових виробів неповнолітній особі ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, про що був складений протокол про адміністративне правопорушення №011207 за ч.2 ст.156 КУпАП.

Згідно письмового пояснення ОСОБА_4 від 01.08.2012р., останній пояснив, що о 20.10год. 01.08.2012р. він прийшов на зупинку громадського транспорту «ІНФОРМАЦІЯ_2» та у кіоску придбав пачку сигарет «Бонд» за 8,50грн., продавець про вік не запитувала, після чого підішли працівники міліції, запитали про вік та запропонували написати пояснення.

Відповідно до копії паспорту НОМЕР_3 виданого Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно письмових пояснень ОСОБА_2 від 01.08.2012р., остання повідомила, що вона є власником торгівельного кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_2», що розташований по АДРЕСА_1, в якому працює продавцем. 01.08.2012р. приблизно о 20год. вона продала пачку сигарет «Бонд» за 8,50грн. хлопцю, при я кому документів які засвідчують особу не було, сумнів, що йому не має 18 років у неї не виникло.

Постановою Адміністративної комісії виконкому Тернівської районної у місті ради від 05.09.2012р. №83, копія якої наявна в матеріалах справи, ОСОБА_2 визнана винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.156 КУпАП України та на неї накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень, оскільки вона, працюючи у кіоску, продала особі, яка не досягла 18 років тютюнові вироби.

На підставі отриманого від Тернівської районної у місті ради (Лист №1/37-412 від 02.10.2012р.) матеріалу відносно ФОП ОСОБА_2, Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби у Дніпропетровській області винесено Рішення №040141 від 22.10.2012р. про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800, 00 грн. за продаж тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Відповідачем направлено рекомендованим повідомленням на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 Рішення про застосування фінансової санкції №040141 від 22.10.2012р. Поштове відправлення повернулось із відміткою про закінчення строку зберігання, у зв'язку з чим відповідачем складено Акт від 10.12.2012р. про невручення рішення про застосування фінансових санкцій та розміщення його на дошці оголошень.

Відповідно до п.1 - 8 Положення про Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Дніпропетровській області, копія якого міститься в матеріалах справи, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Дніпропетровській області діє як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі державної податкової служби в Дніпропетровській області та безпосередньо підпорядковується Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України. При цьому, Регіональне управління Департаменту відповідно до покладених на нього завдань виконує, в тому числі, і роботу щодо здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції алкогольних напоїв і тютюнових виробів, для чого має право: здійснювати передбачені законодавством перевірки діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, а також брати участь в інвентаризації спирту, готової продукції та сировини; застосовувати до суб'єктів господарювання передбачені законом фінансові (штрафні) санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; здійснювати контроль за додержанням умов провадження діяльності, що ліцензується.

Стаття 68 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.

Згідно ст. 5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (ст. 238 Господарського кодексу України).

Відповідно до преамбули Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Положення ст. 15 Закону N 481/95-ВР передбачають, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Статтею 15-3 Закону N 481/95-ВР встановлено заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Цією нормою також передбачено, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

На підставі ст. 17 Закону N 481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно із даною нормою - до суб'єктів господарювання, в тому числі, у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 6800 грн.

Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України № 481/95-ВР, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790 "Про затвердження порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів". відповідно до якої - до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Згідно із зазначеним порядком - підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність передбачену Законом України № 481/95-ВР.

Підставою застосування адміністративно-господарських санкцій є виключно правопорушення, якого припустився суб'єкт господарювання.

Також п.8 зазначеного Порядку встановлено, що питання про застосування фінансових санкцій може розглядатися за участю представника суб'єкта підприємницької діяльності на його вимогу або на вимогу органу, що прийняв рішення про застосування санкцій. Тобто, законодавством не встановлено обов'язковість залучення суб'єкта господарювання до розгляду питань про застосування до нього фінансових санкцій, передбачених ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Суд критично ставиться до тверджень щодо того, що у ОСОБА_2 не виникло сумнівів щодо досягнення покупцем ОСОБА_4 тютюнових виробів вісімнадцятирічного віку з огляду на вимоги статті 15-3 Закону №481/95-ВР, якою, зокрема, встановлено, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

На підставі викладеного, з врахуванням відсутності заперечень у протоколі про адміністративне правопорушення від 01.08.2012р. та відсутності доказів оскарження Постанови Адміністративної комісії виконкому Тернівської районної у місті ради від 05.09.2012р. №83, підтверджень матеріалами справи факту вчинення правопорушення, суд доходить висновку, що позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (код ДРФО НОМЕР_1) фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 6800грн. (шість тисяч вісімсот гривень) до державного бюджету: код платежу 21081100, р/р 31117106700025, ГУДКСУ в Дніпропетровській області, код банка 38031648, МФО 805012.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Н.В. Турлакова