Постанова № 32879127, 29.07.2013, Бойківський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Тельманівський районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
29.07.2013
Номер справи
246/758/13-а
Номер документу
32879127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 246/758/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2013 року Тельманівський районний суд Донецької області

в складі: головуючого судді Чиньонова О.В.

розглянувши в порядку скороченого провадження в смт. Тельманове адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Тельманівської райдержадміністрації про визнання дій УПСЗН Тельманівської райдержадміністрації щодо відмови в нарахуванні одноразової компенсації,

в с т а н о в и в:

20 травня 2013 року заявник звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Тельманівської райдержадміністрації про визнання дій УПСЗН Тельманівської райдержадміністрації щодо відмови в нарахуванні одноразової компенсації.

В обґрунтування своїх вимог заявник зазначав, що він є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідом ІІІ групи з захворювання, пов»язаного з виконанням військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У зв»язку з погіршенням здоров»я 17 грудня 2012 року йому була встановлена ІІ група інвалідності. 11 квітня 2013 року він звернувся до ЦПСЗН з заявою про виплату йому одноразової компенсації у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, однак УТСЗН відмовило йому у виплаті компенсації, посилаючись на постанову КМУ від 12 липня 2005 року за № 562. Просить визнати дії відповідача з відмови у виплаті одноразової компенсації в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати, а всього 17205 гривень.

Сторони в судове засідання не з'явились. Представник відповідача від УПСЗН Тельманівської РДА надав заяву про розгляд справи за його відсутності, на заявлених вимогах наполягав, надав суду заперечення на адміністративний позов, яким не погоджується з вимогами позивача вказуючи на те, що ОСОБА_1 зазначена одноразова компенсація була нарахована в лютому 2013 року та відшкодована у травні 2013 року в сумі 94 гривні 80 копійок відповідно до постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836. Крім цього, відповідачем зазначено, що рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 підтверджено право Кабінету Міністрів України, як державного органу, що має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, в тому числі встановлення порядку та розмір соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету. Таким чином, відповідач посилаючись на норми законодавства зазначає, що розміри допомоги встановлюються виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників державного бюджету на відповідні роки,у зв'язку із чим відсутні підстави для збільшення розміру одноразової компенсації позивачу.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1, виданим Донецькою облдержадміністрацією, позивач має правовий статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 24 грудня 2012 року.

За даними довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ за № 411317 позивачу з 17 грудня 2012 року встановлено ІІ групу інвалідності як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. У квітні 2013 року позивач звернувся до Управління із заявою про виплату одноразової компенсації у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності. Компенсація була обрахована та виплачена у травні 2013 року у розмірі 94,80 грн.

Нормами статті 48 Закону № 796-XII передбачено виплату одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Зокрема, згідно абзацу 3 частини 1 названої статті Закону № 796-XII одноразова компенсація інвалідам II групи виплачується в розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до частини 2 статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі встановлення інвалідності вищої групи інвалідам виплачується різниця у компенсаціях.

Рішенням Тельманівського районного суду від 25 серпня 2011 року зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Тельманівської райдержадміністрації здійснити ОСОБА_1, як інваліду ІІІ групи, нарахування та виплату суми одноразової компенсації у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема підпунктом 11 пункту 28 Розділу ІІ, названа стаття Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була викладена в наступній редакції: одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення пункту 28 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними.

В силу вимог частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в їх первинній редакції.

Відповідно ж до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права та не здійснюючи перерахунок і виплату одноразової компенсації у розмірі визначеному Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", порушив указане право позивача. Крім того, ч. 3 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що виплата одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника.

Згідно ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Таким чином суд задовольняє вимоги ОСОБА_1 в обсязі заявлених ним позовних вимог.

Згідно п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року за № 3674-VІ ОСОБА_1 як особа віднесена до категорії 1 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнений від сплати судового збору.

На підставі вищевказаного та керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 69, 70, 71, 86, 159-163, 183-2 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Тельманівської райдержадміністрації про визнання дій УПСЗН Тельманівської райдержадміністрації щодо відмови в нарахуванні одноразової компенсації задовольнити.

Визнати дії УПСЗН Тельманівської райдержадміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової компенсації в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати - незаконними.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Тельманівський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надсиланням до суду апеляційної інстанції особою, яка її подає, копії апеляційної скарги, а в разі надходження повідомлення про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді - протягом десяти днів з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя