Справа № 591/1709/13-а Провадження № 2-а/591/150/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2013 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Шершак М.І.
при секретарі - Кузьмичовій Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, про визнання дій протиправними, спонукання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом мотивує вимоги тим, що на підставі договору довічного утримання отримав у приватну власність житловий будинок за адресою, АДРЕСА_1, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно видане КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації». З метою відповідності наміру забудови біля житлового будинку за адресою : АДРЕСА_1 генеральному плану м. Суми він звернувся до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, з питання отримання у власність земельної ділянки, без погодження меж з іншим співвласником будинку. У січні 2012 року він був ознайомлений з витягом з протоколу № 38 засідання постійної комісії від 24 листопада 2011 року за яким було ухвалено надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки по АДРЕСА_2 площею 0500 га., для будівництва та обслуговування житловго будинку, господарських будівель і споруд за умови наявності письмової згоди співвласника житлового будинку, вважає дії відповідача неправомірними, просить суд його позов задовольнити надати дану земельну ділянку йому у власність без згоди іншого співвласника житлового будинку .
У судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав.
Представник відповідача з позовом не згоден зазначає, що відповідно до вимог ст. 369 ч.2 ЦК України розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою співвласників, позивач такої згоди не має.
Суд заслухавши сторони по справі, дослідивши зібрані докази по справі в їх сукупності, вважає, що позов позивача підлягає частковому задоволенню згідно наступного:
Як було встановлено під час судового засідання, що позивач ОСОБА_1 на підставі договору довічного утримання отримав у приватну власність житловий будинок за адресою, АДРЕСА_1, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно виданого КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» (а.с.а.с.7,8). З метою відповідності наміру забудови біля житлового будинку за адресою : АДРЕСА_1 генеральному плану м. Суми позивач звернувся до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, з питання отримати у власність земельної ділянки, без погодження меж з іншим співвласником будинку. У січні 2012 року отримав відмову відповідно до витягу з протоколу № 38 засідання постійної комісії від 24 листопада 2011 року за яким було ухвалено надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки по АДРЕСА_2 площею 0500 га., для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за умови наявності письмової згоди співвласника житлового будинку.
Суд вважає, що відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України, далі ЗК України) позивач має право отримати у приватну власність земельну ділянку. Згідно з ч. І ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України.
Відповідно до ст.40 ЗК України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Згідно з п. г) ч. І ст.121 ЗК України громадяни мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Згідно з п. б.) ч.1 ст.12 та ч. І ст.122 ЗК України міські ради наділені повноваженнями, щодо передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян.
Відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проте постійна комісія з питань архітектури,будівництва,регулювання земельних відносин надаючи дозвіл на розроблення проекту землеустрою та порушуючи питання про наявність письмової згоди співвласника житлового будинку не врахувала, що вищевказаний будинок належить позивачу на праві приватної власності та складає 1/1 частки . Крім того відповідач на стадії надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не мав права порушувати питання про надання згоди іншого співвласника житлового будинку, оскільки його згода потрібна лише на стадії погодження меж земельної ділянки у процесі розроблення землевпорядної документації.
Помилковість рішення постійно діючої комісії призвела до того, що позивач не має можливості розробити проект землеустрою протягом двох років, тому що землевпорядні організації не погоджуються укладати договори без відповідного рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою без письмової згоди співвласника житлового будинку.
Відповідно до норми прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішенням Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 року у справі № 1-6/2010 Конституційний суд України в абз.2 п.1 резолютивної частини зазначив, що положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних, громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень.
На підставі наведеного суд вважає, за необхідне позов задовольнити частково, зобов'язати комісію розглянути питання про надання дозволу на розроблення проекту землевідведення за адресою м. Суми вулиця Гоголя, біля будинку №9 без згоди іншого співвласника.
Керуючись ст.ст.118 Земельного Кодексу, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 11, 71, 160-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати постійну комісію з питань архітектури, будівництва, регулювання земельних відносин Сумської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки по АДРЕСА_2 площею 0,0500 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд без згоди письмової співвласника житлового будинку.
В решті вимог відмовити за необґрунтованістю.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня отримання повного тексту копії постанови.
Для суб'єкта владних повноважень десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя М.І. Шершак