Справа № 121/4946/13-а
2-а/121/332/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі судді Кайро І.А., при секретарі, Шевчук Н.О. за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача - Акуленко Т.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ялти адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Масандрівської селищної ради, про визнання протиправними дії, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної шкоди
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Масандрівської селищної ради у якій просить суд визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень щодо прийняття рішення № 7 від 26 березня 2013 року "Про відмову ОСОБА_4 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах с. Відрадне Масандрівської селищної ради"; скасувати вказане рішення Масандрівської селищної ради; зобов'язати відповідача винести на засідання чергової сесії Масандрівської селищної ради та розглянути клопотання ОСОБА_5 про передачу у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,15 га, розташованої в межах селища Відрадне Масандрівської селищної ради, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); стягнути з Масандрівської селищної ради на його користь матеріальну шкоду в сумі 6000 гривень заподіяну внаслідок неправомірних дій Масандрівської селищної ради.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 06 лютого 2013 року позивач звернувся до Масандрівської селищної ради з клопотанням про визначення та виділення йому земельної ділянки без його погодження, орієнтовною площею 0,15 га в межах селища Відрадне АРК Масандрівської селищної ради, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Рішенням Масандрівської селищної ради № 7 від 26 березня 2013 року позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах с. Відрадне Масандрівської селищної ради з підстав невідповідності місця розташування запитуваної земельної ділянки вимогам законодавства, відсутності генерального плану, іншої містобудівної документації с. Відрадне, а також з урахуванням пропозиції постійної комісії ради з землекористування та екології. Вважає, що дії Масандрівської селищної ради щодо винесення вказаного рішення підлягають визнанню протиправними, а рішення скасуванню, оскільки на момент звернення до відповідача в публічному доступі була відсутня інформація щодо наявності вільних земельних ділянок, у зв'язку з чим ОСОБА_4 не маючі іншої можливості конкретизувати бажану земельну ділянку звернувся з клопотанням в якому вказував свою згоду на отримання будь-якої земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Крім того, до клопотання були додані графічні матеріали до яких діюче законодавство не встановлює будь-яких вимог та нормативів щодо їх оформлення. Селищна рада посилається на невідповідність місця розташування запитуваної земельної ділянки вимогам законодавства, відсутності генерального плану, іншої містобудівної документації с. Відрадне, однак відмова відповідача не мотивована та не обґрунтована чим саме місце розташування об'єкту не відповідає вимогам законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з тих самих підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що оспорювань рішення є законним та обґрунтованим, винесене в межах повноважень наданих Масандрівській селищній раді. Заперечення проти позову мотивовані тим, що позивач не визначив яку земельну ділянку він бажає отримати, не надав доказів неправомірності дій Масандрівської селищної ради. Крім того, на час звернення позивача не був затверджений Генеральний план смт. Відрадне Масандрівської територіальної громади АРК , що також перешкоджало наданню позивачу будь якої земельної ділянки.
Вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно дослідивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.
Судом встановлено, що 11 лютого 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Масандрівської селищної ради із клопотанням в якому просив в порядку реалізації його гарантованого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, визначити без його погодження та виділити йому земельну ділянку орієнтовним розміром до 0,15 га в межах селища Відрадне АРК (Масандрівська селищна рада) з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. До вказаного клопотання були додані копія паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_4, графічні матеріали та копія договору доручення на представництво інтересів.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та
обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_4 при звернення до Масандрівської селищної ради були надані графічні матеріали смт. Відрадне м. Ялта, а не бажаного місця розташування конкретної земельної ділянки.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин, це є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад.
Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого
самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Рішенням Масандрівської селищної ради від 26 березня 2013 року № 7 ОСОБА_4 було відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою відносно відведення у власність земельної ділянки площею 0,1500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), за адресою: АРК, в межах смт. Відрадне Масандрівської селищної ради. Рішення прийняте на підставі заяви ОСОБА_4, виявлення невідповідності місця розташування витребовуємої земельної ділянки вимогам законодавства, відсутності генерального плану, іншої містобудівної документації смт. Відрадне, та враховуючі пропозицію постійної комісії ради з землеустрою та екології.
Зазначене рішення є законним та обґрунтованим та не підлягає скасуванню, оскільки ОСОБА_4 при зверненні до суб'єкту владних повноважень не була визначена конкретна земельна ділянка щодо якої він просив би надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо її відведення у власність. Зазначена відмова є мотивованою та відповідає вимогам ч. 7 ст. 118 ЗК України.
При цьому судом не приймаються до уваги посилання представника позивача на те, що рішення про відмову не вмотивоване, оскільки відмова в наданні дозволу вказана в рішенні повністю вмотивована та обґрунтована.
Крім того, лише рішенням Масандрівської селищної ради № 37 від 29 квітня 2013 року був затверджений Генеральний план смт. Відрадне Масандрівської територіальної громади АРК та даний дозвіл виконавчому комітету Масандрівської селищної ради на розробку плану зонування території смт. Відрадне Масандрівської територіальної громади АРК. Тобто на час винесення оспорюваного рішення № 7 від 26 березня 2013 року межі смт. Відрадне дійсно не були затверджені.
Оскільки судом не було встановлено протиправних дій відповідача щодо прийняття спірного рішення, суд також не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення матеріальної шкоди пов'язаної зі зверненням про надання правової допомоги. Звернення позивача про надання йому земельної ділянки було розглянуто з прийняттям відповідного рішення, та надання копії рішення позивачу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6,11, 71, 159-163 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 24,26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12,116, 118 ЗК України суд,
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_4 до Масандрівської селищної ради, про визнання протиправними дії, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної шкоди - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя: