Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2013 р. Справа №805/10532/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14 год. 55 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя: Куденков К.О.
при секретарі: Афоніній Г.Р.
за участю:
представника позивача: Шептун С.І.
представника відповідача: Корнієнко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області (надалі - позивач, УПФУ в м. Шахтарську та Шахтарському районі) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (надалі - відповідач, ДП «Шахтарськантрацит») про стягнення заборгованості про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 24 226,88 грн.
Позов мотивовано несплатою Державним підприємством «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за рішенням від 08.07.2013р. №604 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
У судовому засіданні від 07.08.2013р. представником відповідача надано заяву №11/166 від 25.07.2013р., з якої вбачається, що відповідач не заперечує проти позовних вимог та просить встановити спосіб виконання рішення суду у справі №805/10532/13-а шляхом розстрочення виконання постанови на 60 місяців.
Представник позивача у судовому засіданні від 07.08.2013р. адміністративний позов підтримала та просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, проти задоволення заяви про встановлення способу та порядку виконання постанови суду не заперечувала.
Представник відповідача у судовому засіданні від 07.08.2013р.не заперечував проти задоволення позовних вимог та просив задовольнити заяву про встановлення способу та порядку виконання судового рішення.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 32299510, місцезнаходження: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд.20, що підтверджується копією відповідного свідоцтва серії А00, №670982.
УПФУ в м. Шахтарську та Шахтарському районі прийнято рішення від 08.07.2013р. №604 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до відповідача за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штраф у розмірі 23 521,25 грн. та нарахована пеня у розмірі 705,63 грн. за період з 28.05.2013р. до 31.05.2013р.
В матеріалах справи наявний розрахунок фінансових санкцій та пені до вказаного рішення.
Заборгованість відповідача за вказаним рішенням у розмірі 24 226,88 грн. підтверджується актом звірення розрахунків по застосованим фінансовим санкціям зі сплати єдиного соціального внеску від 15.07.2013р. та не спростовується відповідачем.
У судовому засіданні представники сторін надали пояснення за якими рішення УПФУ в м. Шахтарську та Шахтарському районі від 08.07.2013р. №604 не оскаржувалось та заборгованість за вказаним рішенням залишається несплаченою.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідач, як платник єдиного внеску, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, про що зазначено у п.1 ч.2 ст.6 зазначеного Закону.
Згідно ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Частиною 12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Пунктом 6 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 вказаного Закону встановлено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується, про що зазначено у ч. 16 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Таким чином, у відповідача виникла заборгованість зі сплати штрафних санкцій у розмірі 23 521,25 грн., та пені у розмірі 705,63 грн. за рішенням УПФУ в м. Шахтарську та Шахтарському районі від 08.07.2013р. №604.
Частиною другою ст.12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Пунктом 7 ч.1 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Частиною 4 ст.25 зазначеного Закону встановлено, що у випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Згідно частини 15 зазначеної статті, суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Підпунктами 1 та 2 п.2.1 розділу ІІ Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002р. N 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за N 442/6730, встановлено, що основними завданнями Управління є: облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - платники єдиного внеску) та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Відповідно до пп.1 п.2.2 розділу ІІ зазначеного Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення.
Згідно пп.8 п.2.4 зазначеного Положення, управління має право стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.
Таким чином, заборгованість відповідача зі сплати штрафних санкцій та пені підлягає примусовому стягненню.
На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та вбачає наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову.
Крім того, як вказувалось вище, відповідачем подана заява №11/166 від 25.07.2013р. про встановлення порядку виконання постанови суду, до якої надано графік погашення заборгованості.
В обґрунтування вказаної заяви, відповідач посилається на відсутність коштів через незбалансованість економіки підприємства в 2012 році і попередніх роках, а також на те, що обсяг доходу від реалізації вугільної продукції через низькі ціни на неї не покриває витрат на видобуток і збагачення вугільної продукції, що постійно збільшується в зв'язку з ростом цін на матеріали тарифів на послуги. Також, відповідач зазначає, що Державне підприємство «Шахтарськантрацит» внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Відповідач зазначає, що у разі негайного виконання постанови суду проведення передприватизаційної підготовки стане неможливим.
На підтвердження зазначених обставин відповідачем надані звіт про фінансові результати за 1 півріччя 2013р., баланс на 30.06.2013р., виписка з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» станом на 23.11.2012р.
Частиною першою ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для встановлення порядку виконання постанови суду шляхом розстрочення на 60 місяців виконання рішення шляхом сплати 24 226,88 грн. щомісячними платежами у розмірі 403,78 грн. починаючи з серпня 2013 року, з останнім платежем у розмірі 403,86 грн. у липні 2018 року.
Частиною 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (ідентифікаційний код: 32299510, місцезнаходження: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул.Крупської, буд.20) суму заборгованості у розмірі 24 226 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять шість) гривень 88 (вісімдесят вісім) копійок на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області (ідентифікаційний код: 37885427; місцезнаходження: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул.Крупської, буд.20).
Заяву Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про встановлення порядку та способу виконання постанови задовольнити.
Встановити порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення на 60 (шістдесят) місяців виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року у справі №805/10532/13-а шляхом сплати 24 226 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять шість) гривень 88 (вісімдесят вісім) копійок на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області щомісячними платежами у розмірі 403 (чотириста три) гривні 78 (сімдесят вісім) копійок починаючи з серпня 2013 року, з останнім платежем у розмірі 403 (чотириста три) гривні 86 (вісімдесят шість) копійок у липні 2018 року.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 07 серпня 2013 року, складання постанови у повному обсязі - 08 серпня 2013 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Куденков К.О.