Постанова № 32856291, 30.07.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2013
Номер справи
821/2729/13-а
Номер документу
32856291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2013 р. Справа № 821/2729/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Івлевій В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Херсонській області до Чулаківської сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Державна фінансова інспекція в Херсонській області (далі по тексту - ДФІ в Херсонській області або позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Чулаківської сільської ради (далі по тексту - сільська рада або відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії, в якому, відповідно до уточнених позовних вимог, просить зобов'язати відповідача виконати п. 5, 6, 9, 10, 12 вимоги від 24 травня 2013 року № 44-14/828.

Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача до суду не прибув. Надав заяву в якій просить розглядати справу без представника сільської ради.

Позовні вимоги мотивовані тим, що працівниками Голопристанської міжрайонної державної фінансової інспекції проведена ревізія сільського бюджету та фінансово-господарської діяльності в Чулаківській сільській раді за період з 01.06.2009 року по завершений звітний період 2013 року (31.03.2013 року). В результаті ревізії складено Акт від 24.05.2013 року №44-27/08.

За результатами ревізії об'єкту контролю направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією від 24.05.2013 року №44-14/828, але сільська рада не зважаючи на це, не вживає заходів щодо повного відшкодування фінансових порушень, виявлених при проведенні вищевказаної ревізії.

У встановлений строк відповідач пункти вимоги Голопристанської міжрайонної державної фінансової інспекції не виконав.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, судом встановлено наступне: Закон України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» визначає статус органу державного фінансового контролю, його функції та правові основи діяльності.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головним завданням органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до п.6.3.6.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Херсонській області на І квартал 2013 року, працівниками Голопристанської міжрайонної державної фінансової інспекції проведена ревізія сільського бюджету та фінансово-господарської діяльності в Чулаківській сільській раді за період з 01.06.2009 року по завершений звітний період 2013 року (31.03.2013 року). В результаті ревізії складено Акт від 24.05.2013 року №44-27/08.

В акті ревізії ДФІ зазначило, що відповідачем допущені чисельні порушення законодавства. За результатами ревізії відповідачу направлено вимогу.

Проведеною ревізією встановлені порушення:

Чулаківською сільською радою приймалися рішення щодо передачі земельних ділянок в оренду фізичним та юридичним особам, на яких розміщені об'єкти власності вказаних осіб. В рішеннях зазначено, що на період виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, необхідно укласти тимчасові угоди з фізичними та юридичними особами. В рішеннях не визначалися кінцеві терміни виготовлення проектів землеустрою.

Ревізією встановлено, що плата за використання земельної ділянки визначалася рішеннями сесій в фіксованому розмірі. Рішеннями сесій Чулаківської сільської ради від 22.12.2008 року № 334 та від 22.04.2011 року №97 визначено розмір плати за використання земельних ділянок несільськогосподарського призначення в межах населеного пункту під об'єктами комерційного призначення в сумі 5,00 грн. за 1 м. кв. Плата за використання земельних ділянок несільськогосподарського призначення, на яких знаходяться будівлі, в межах населеного пункту складала до квітня 2010 року 8370,00 грн. за 1 га., з квітня 2010 року - 9300,00 грн., з квітня 2011 року 9600,00 грн. Плата за використання земельними ділянок під забудованими за межами населеного пункту складала до квітня 2010 року 753,00 грн. за 1 га., з квітня 2010 року - 837,00 грн., з квітня 2011 року - 864,00 грн. Термін сплати коштів за кожною укладеною угодою визначено як «щомісячно».

Ревізією встановлено, що сільською радою оперативний облік щодо надходження плати за землю вівся не в повному обсязі. А саме: сплата за використання земельних ділянок обліковувалася лише за поточний бюджетний період без врахування необхідних сум до сплати та заборгованості на початок періоду.

В ході ревізії проведено аналіз повноти та своєчасності надходження плати за використання земельних ділянок, за результатами якого встановлено, що станом на 31.03.2013 року не надійшло у визначений термін коштів за використання земельних ділянок на загальну суму 26267,20 грн. Залишок суми не усунутих порушень в розмірі 14936, 54 грн.

Статтею 93 Земельного Кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Вищевказане порушення вказане в п. 5 вимоги.

Ревізією встановлено, що Чулаківською сільською радою прийнято рішення № 222 від 30.03.2012 року про підвищення плати за використання земельних ділянок несільськогосподарського призначення в межах населеного пункту під об'єктами комерційного призначення з 5,00 грн. до 5,50 грн. за 1 м.кв.

Проте, сільською радою не приймалися заходи щодо виконання даного рішення, що є недотримання пп.4 п.1 ст. 33 «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, а саме: не повідомлено користувачів земельних ділянок про підвищення плати, зміни до тимчасових угод в частині збільшення розміру плати не вносилися. Крім того, в рішенні не визначено конкретні терміни його виконання в частині переукладання тимчасових угод. Відповідальною особою визначено спеціаліста II категорії з земельних питань Онищака А.І.

Внаслідок вищевикладеного, за період з 01.04.2012 року по 01.04.2013 року місцевим-бюджетом недоотримано коштів на загальну суму 2813,40 грн., що є порушенням Бюджетного кодексу.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України, до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Станом на 12.07.2013 року залишок не усунутих сум порушення складає 1953.40 грн.

Дане порушення викладено в п. 6 вимоги від 25.05.2013 року.

Чулаківською сільською радою укладено договір оренди від 18.01.2008 року з гр. ОСОБА_2 щодо оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 187 м. кв. Орендна плата визначена в розмірі 10 % від нормативно-грошової оцінки на рік, що складає 471,10 грн. (4711,00*10%). По виготовленню нормативно - грошової оцінки землі в с. Чулаківка прийнято рішення сесії Чулаківської сільської ради від 07.04.2009 року №395 «Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель в с. Чулаківка».

В недотримання вимог п. 24 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, дане рішення не було оприлюднено, в рішенні не зазначено про початок її застосування та про строки внесення змін до договорів оренди.

Згідно з п.З ст. 27 Бюджетного кодексу, Закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і приймаються після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим

Таким чином, при дії зазначеної нормативно-грошової оцінки з 01.01.2010 року, орендаря не повідомлено про затвердження нової нормативно-грошової оцінки, внаслідок чого зміни до розміру орендної плати в договір оренди від 18.01.2008 року не вносилися.

Відповідно до п. 10 ст. 34 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» від 27.04.2010, у 2010 році до доходів загального фонду місцевих бюджетів належать плата за землю, що зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Таким чином, за період з 01.01.2010 по 01.04.2013 в недотримання вимог законодавства, місцевими бюджетами недоотримано орендної плати на загальну суму 2889,28 грн. внаслідок невнесення змін до договору оренди в разі підвищення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Відшкодування вказаної суми передбачено вимогою від 25.05.2013 року.

Пунктом 10 вимоги передбачено, що ревізією дотримання законодавства при встановленні посадових окладів, надбавок та доплат встановлено завищення посадового окладу завідуючій Чулаківської бібліотекою через завищення групи з оплати праці бібліотеки.

Так, визначення посадового окладу завідуючого бібліотекою здійснюється за Показниками для віднесення до груп за оплатою праці керівних працівників бібліотек та централізованих бібліотечних систем, визначених в Додатку 7 наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 року №745 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.2005 року за №1285/11565) «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» (далі - Наказ №745), виходячи з числа

користувачів і видачі документів за звітністю в середньому за останні три роки за умови виконання всіх показників, передбачених для цієї групи.

Віднесення бібліотеки до 4 групи за оплатою праці здійснюється за умови середньорічної кількості користувачів бібліотек від 10 до 25 тисяч чоловік та середньорічній кількості видачі документів від 210 до 525 тис.примірників.

В ході ревізії направлено запит до сектору культури Голопристанської РДА про показники читачів та кількості книговидачі по Чулаківській бібліотеці її 2009-2011 роки. За наданою відповіддю встановлено, що за 2009 рік кількість читачів складає 696 осіб, книговидача складає 13678 примірників, за 2010 рік -641 особа, 13477 примірників книговидачі, за 2011 рік - 552 особи, 10991 "вимірників книговидачі.

При цьому, в недотримання п.1 Таблиці 4 «Схема тарифних розрядів посад керівних працівників бібліотек, централізованих бібліотечних систем» до Наказу №745 посадовий оклад керівника установи - завідуючої Чулаківської бібліотеки з обсягом роботи нижче показників IV групи не зменшено на 10 відсотків нижче посадових окладів, передбачених для аналогічних працівників IV групи, тобто посадовий оклад завідувачів бібліотеки не встановлено на 10% менше 12 тарифного розряду (до 01.02.2011 року).

Внаслідок чого, завідуючій бібліотекою ОСОБА_3 зайво нарахована та виплачена заробітна плата по КТКВ 110201 КЕКВ 1111 на загальну суму 3,57 тис. грн. та відповідно зайво нараховано та перераховано до державних цільових фондів по КЕКВ 1120 на загальну суму 1,29 тис. грн.

Станом на 12.07.2013 не відшкодована переплата зарплати в сумі 3297,19 грн., яка виникла внаслідок завищення посадового окладу завідуючій Чулаківської бібліотеки та відповідно не усунуто зайві нарахування та перерахування до державних цільових фондів на суму 1196,88 грн. Пунктом 10 вимоги передбачена вимога ДФІ по сплаті суми боргу по переплаті заробітної плати.

Ревізією правильності нарахування та сплати внесків до державних цільових фондів встановлено, що сільською радою за період з 01.06.2009 року по 31.12.2010 року нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на суму нарахованої та виплаченої компенсації за не використану відпустку працівникам закладів, які обслуговує сільська рада. Відповідно п.2 Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.1998 року №697 (далі - Постанова №697) на зазначені виплати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не нараховується.

В зв'язку із вищезазначеним, сільською радою безпідставно нараховано та сплачено внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 5499,54 грн. Пунктом 12 вимоги позивача від 24 травня 2013 року № 44-14/828.

Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Під час судового розгляду справи встановлено, що відповідач вимогу від 24052013. № 44-14/828 у судовому порядку не оскаржував.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, вимога від 4 травня 2013 року є законною, при цьому суд враховує, що відповідач надав заяву в якій зобов'язується виконати фінансові зобов'язання до кінця поточного року та якою фактично визнав позовні вимоги.

Суд з дотриманням вимог ст.ст.69,70,86 КАС України дослідивши надані сторонами докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 128 158, 160, 162-163 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Чулаківську сільську раду виконати п.5, 6, 9, 10, 12 вимоги від 24.05.2013 року №44-14/828, а саме:

-п. 5 вимоги - забезпечити надходження коштів до бюджету в сумі 12 702 (дванадцять тисяч сімсот дві) грн. 78 коп., як плати за використання земельних ділянок, термін сплати якої минув. В разі відмови платника віл сплати коштів, запровадити по зазначених платниках претензійно-позовну роботу.

-п. 6 вимоги - забезпечити надходження коштів до бюджету в сумі 671 (шістсот сімдесят одна) грн. 00 коп., як сплати за використання земельних ділянок внаслідок несвоєчасного внесення змін до тимчасових угод в частині збільшення розміру плати. В іншому випадку, стягнути з осіб, винних у порушенні, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України.

-п.9 вимоги - забезпечити надходження коштів до бюджету в сумі 2889 (дві тисячі вісімсот вісімдесят дев'ять) грн. 28 коп., які недоотримані місцевим бюджетом внаслідок несвоєчасного внесення змін до договору оренди. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у порушенні, шкоду у порядку і розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.

-п. 10 вимоги - за рахунок винних осіб або за згодою одержувачів відшкодувати незаконні витрати на виплату заробітної плати в сумі 3297 (три тисячі двісті дев'яносто сім) грн. 19 коп. та відкоригувати внески до державних цільових фондів в сумі 1196 (одна тисяча сто дев'яносто шість) грн. 88 коп.

-п. 12 вимоги - забезпечити відшкодування незаконних витрат, які виникли внаслідок перерахування збору на пенсійне страхування на суми виплаченої компенсації за невикористану відпустку в сумі 5499 (п'ять тисяч чотириста дев'яносто дев'ять) грн. 54 коп. в іншому випадку стягнути з осіб, винних у порушенні, шкоду у порядку та у розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 31 липня 2013 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 9.3