копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2013 р. Справа №804/7906/13-а 13 год. 45 хвил. Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засідання Чмоні А.О. за участю представників позивача Кісенко В.В., Гура Ю.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Фермерського господарства «ГІФ-АГРО» до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
7 червня 2013 року Фермерське господарство «ГІФ-АГРО» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби з позовними вимогами, з врахуванням уточнень від 27.06.2013 року, від 04.07.2013 року про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.11.2012 року №0000152340, №0000162340, та від 19 березня 2013 року №0000801742.
В обґрунтування позову зазначено наступне:
- підставою для висновків контролюючого органу, викладених в акті перевірки №457/222/35798435 від 03.10.2012 року, є, зокрема, заниження заявником податку на додану вартість на суму 173686 грн., оскільки за період з січня 2011 року по квітень 2011 року ФГ «ГІФ-АГРО» реалізовано 63 тони соняшника на суму 310000 грн., а тому підприємство повинно було зареєструватись платником ПДВ з травня 2011 року. В той же час, у період з травня 2011 року по лютий 2012 року ФГ «ГІФ-АГРО» було проведено операції з реалізації с/г продукції на суму 832863 грн. та послуг на суму 35565 грн., на які ПДВ нарахований не був, а податкові декларації з ПДВ за період з червня 2011 року по лютий 2012 року не подавались;
- виходячи з положень статей 46, 49, 181-183 Податкового кодексу України особа є зареєстрованою як платник податку на додану вартість з відповідної дати реєстрації, внесеної до реєстру платників податку на додану вартість, та саме з цієї дати в такої особи виникає обов'язок надавати органу державної податкової служби податкову звітність та нараховувати відповідні грошові зобов'язання із вказаного податку. До моменту реєстрації особи платником ПДВ, подача такою особою податкової звітності з ПДВ є неможливою, про що зазначається також в Узагальнюючій податковій консультації щодо окремих питань, пов'язаних з обов'язковою реєстрацією осіб як платників податку на додану вартість, затвердженою наказом ДПС України 06.07.2012 року №588. Відповідно є неможливим згідно положень Податкового кодексу України визначення суб'єктом господарювання грошових зобов'язань з цього податку. В той же час, саме внаслідок неправомірних дій органу державної податкової служби ФГ «ГІФ-АГРО» було позбавлено можливості зареєструватися платником ПДВ в якості суб'єкта спеціального режиму оподаткування, та відповідно подавати податкові декларації з цього податку та користуватися пільгами, передбаченими статтею 209 Податкового кодексу України. Викладене свідчить про відсутність порушень з боку ФГ «ГІФ-АГРО» пункту 181.1. статті 181 та пункту 187.7. статті 187 Податкового кодексу України;
- підставою для висновків щодо не утримання та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб на суму 14970 грн. стало те, що на момент купівлі-продажу сільськогосподарської техніки (комбайну) на підставі договору №411804 від 18 квітня 2011 року (продавець - ФОП ОСОБА_5) власником комбайну була фізична особа ОСОБА_5, в зв'язку з чим ФГ «ГІФ-АГРО» повинно було утримати та перерахувати до бюджету податок з доходу ОСОБА_5, отриманого останнім від реалізації вказаного комбайну; згідно з підпунктом 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Однак, стороною договору є підприємець, отже, саме фізична особа-підприємець є особою, на яку Податковим кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб у разі отримання такою фізичною особою-підприємцем доходу; ФГ «ГІФ-АГРО» не мало статусу податкового агенту під час виплати ФОП ОСОБА_5 вартості комбайну зернозбирального CASE AF 2388Е та не зобов'язано було нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок на доходи з фізичних осіб, а тому правомірно не здійснено утримання із виплаченої за договором суми податку на доходи фізичних осіб у розмірі 14970 грн.; чинним законодавством України не передбачено можливості реєстрації сільськогосподарської техніки за фізичною особою-підприємцем.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши наступне:
- оскільки особа здійснила операції, сума яких в сукупності перевищує 300000 грн., без урахування ПДВ, така особа зобов'язана зареєструватись платником податку на додану вартість;
- у зв'язку із чим підприємство було зобов'язано подати заяву про реєстрацію його платником ПДВ, відмова у реєстрації платником такого податку позивачем окремо оскаржена не була, проте незважаючи на це податок має бути нарахований та сплачений згідно вимог пункту 183.10. статті 183 Податкового кодексу України;
- позивач є зареєстрованим як платник ПДВ з 01.03.2012 року, оскільки з травня 2011 року по лютий 2012 року позивачем отримано та реалізовано сільськогосподарську продукцію та надані послуги 832863 грн. та 35565 грн. відповідно, позивачем фактично занижені податкові зобов'язання з ПДВ на суму 173686 грн.;
- неподання декларації тягне відповідальність, передбачену пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, звільнення від відповідальності не передбачено;
- на момент продажу комбайна 22.04.2011 року його власником була фізична особа, а не суб'єкт господарювання, позивач мав виступити податковим агентом та утримати податок з доходів фізичних осіб в розмірі 14970 грн. відповідно до пункту 173.1. статті 173 Податкового кодексу України;
- при перевірці касових документів встановлено, що 30.12.2011 року згідно відомості №ФГ-0000001 було видано 22 фізичним особам орендну плату за земельні паї на суму 192953,40 грн., по 9 отримувачам плати за використання паїв не в повному обсязі нараховано та перераховано до бюджету суми податку на загальну суму 1342,06 грн., оскільки податковим органом при розрахунку розміру податку на доходи допущено арифметичну помилку, грошове зобов'язання мало бути нараховано в розмірі 2920,41 грн., з них за основним платежем 2413,34 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 507,07 грн., замість 1916,10 грн., з них за основним платежем 1579,54 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 336,52 грн., у зв'язку із чим прийнято нове повідомлення-рішення за результатами розгляду первинної скарги.
В судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції.
Судом зупинялось провадження з 20.06.2013 року по 09.07.2013 року, з 11.07.2013 року по 25.07.2013 року з метою витребування доказів.
Представник відповідача відкликав подане ним 18.06.2013 року клопотання про закриття провадження у справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що згідно із підпунктом 20.1.4. пункту 20.1. статті 20, підпункту 78.1.4. пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, на підставі наказу Дніпропетровської МДПІ №632 від 14.09.2012 року проведена позапланова виїзна перевірка Фермерського господарства «ГІФ-АГРО» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 31.07.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 31.07.2012 року, за результатами якої 03.10.2012 року складений акт №457/222/35798435.
Згідно висновків акту перевірки від 03.10.2012 року №457/222/35798435 встановлені порушення:
- пункту 181.1 статті 181 та пункту 187.7 статті 187 Податкового кодексу України, а саме скаржником занижено податок на додану вартість на загальну суму 173 686 грн., в тому числі у травні 2011 року на суму 702 грн., липні 2011 року на суму 13851 грн., серпні 2011 року на суму 12074 грн., вересні 2011 року на суму 25129 грн., жовтні 2011 року на суму 12870 грн., листопаді 2011 року на суму 21567 грн., грудні 2011 року на суму 41031 грн., січні 2012 року на суму 2589 грн., лютому 2012 року на суму 43873 грн.;
- пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, за що має бути застосована штрафна санкція за не подання податкової декларації з податку на додану вартість з травня 2011 року по лютий 2012 року;
- підпункту 164.1.2 пункту 164.1 статті 164, підпункту 164.2.5 пункту 164.2 статті 164, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, пункту 173.1 статті 173, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, у зв'язку із чим нараховано податок на доходи фізичних осіб у сумі 16549,54 грн.
Не погодившись з висновками, викладеними в акті перевірки №457/222/35798435, ФГ «ГІФ-АГРО» подано до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції у Дніпропетровській області заперечення до вказаного акту, які було відхилено податковим органом.
На підставі акту перевірки №457/222/35798435 від 03.10.2012 року Дніпропетровською міжрайонною державною податковою інспекцією у Дніпропетровській області (Солонянське відділення) 20.11.2012 року були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №0000152340, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 216933 грн., в тому числі за основним платежем на 173686 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 43247 грн.;
- №0000162340, яким платнику податків визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість (за штрафними санкціями) в розмірі 1530 грн.;
- №0000141742, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов'язання з прибуткового податку з робітників і службовців на суму 16886,06 грн., в тому числі за основним платежем на 16549,54 грн. та за штрафними санкціями на 336,52 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення ФГ «ГІФ-АГРО» отримало рекомендованим листом з повідомленням про вручення 22.12.2012 року.
28 грудня 2012 року ФГ «ГІФ-АГРО» звернулось до Державної податкової служби у Дніпропетровській області з первинною скаргою на вищевказані податкові повідомлення-рішення.
Рішенням ДПС у Дніпропетровській області від 16.01.2013 року №185/10/10-25 термін розгляду скарги ФГ «ГІФ-АГРО» було продовжено до 10 березня 2013 року.
02.04.2013 року ФГ «ГІФ-АГРО» отримало від ДПС у Дніпропетровській області рішення від 07.03.2013 року №1064/10/10-75 про результати розгляду скарги, відповідно до якого ДПС у Дніпропетровській області було:
- залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 20.11.2012 року №0000162340, №0000152340 про визначення грошових зобов'язань по податку на додану вартість в сумі 216933 грн., про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1530 грн.;
- збільшено податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року №0000141742 в частині визначення основного платежу по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 833,80 грн., в частині визначення штрафних санкцій у розмірі 170,55 грн., відповідно.
У зв'язку з чим Дніпропетровською міжрайонною державною податковою інспекцією у Дніпропетровській області (Солонянське відділення) було прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.03.2013 року №0000801742, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем на 833,80 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 170,55 грн., та вручено платнику податків 02.04.2013 року.
12.04.2013 року ФГ «ГІФ-АГРО» звернулось до Міністерства доходів та зборів України зі скаргою на вищевказані податкові повідомлення-рішення. 30.05.2013 року ФГ «ГІФ-АГРО» отримало від Міністерства доходів та зборів України рішення від 29.04.2013 року №1856/6/99-99-10-01-15 про результати розгляду скарги, відповідно до якого Міністерством доходів та зборів України було залишено без змін оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Вирішуючи спір по суті суд виходить із того, що у періоді, що перевірявся, з 01.01.2010 року по 31.07.2012 року ФГ «ГІФ-АГРО» був платником фіксованого сільськогосподарського податку згідно умов Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» та Податкового кодексу України, відповідно до яких це податок, який не змінюється протягом визначеного терміну і справляється з одиниці земельної площі, сплачується в рахунок таких податків та зборів (обов'язкових платежів) як податку на прибуток підприємств, плати (податку) на землю, комунального податку, збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, плати за придбання торгового патенту на здійснення торгівельної діяльності, збору за спеціальне водокористування.
Згідно акту перевірки за період з 01.01.2010 року по 31.07.2012 року ФГ «ГІФ-АГРО» задекларовано податкових зобов'язань з ПДВ у сумі 117948 грн. по скороченій декларації (спеціальній режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства).
За період з січня 2011 року по квітень 2011 року платником податків було реалізовано 63 т соняшника на суму 310000 грн., що підтверджується видатковими накладними:
- від 04.01.2011 року №ФГ-0000001 у кількості 9 т на суму 45000, ПДВ 0 грн.;
- від 19.01.2011 року №ФГ-0000002 у кількості 5 т на суму 20000, ПДВ 0 грн.;
- від 01.03.2011 року №ФГ-0000003 у кількості 5 т на суму 25000, ПДВ 0 грн.;
- від 04.03.2011 року №ФГ-0000004 у кількості 10 т на суму 50000, ПДВ 0 грн.;
- від 20.04.2011 року №ФГ-0000005 у кількості 34 т на суму 170000, ПДВ 0 грн.
Відповідно до пункту 181.1. статті 181 Податкового кодексу України підприємство було зобов'язане у зв'язку із перевищенням загальної суму від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, зареєструватись платником податку на додану вартість з травня 2011 року. За період з травня 2011 року по лютий 2012 року ФГ «ГІФ-АГРО» було реалізовано сільськогосподарську продукцію на суму 832863 грн. та послуги на суму 35565 грн.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
Згідно із пунктами 209.1. та 209.2. статті 209 Податкового кодексу України резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 209.10. статті 209 Податкового кодексу України передбачено, що для отримання свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування сільськогосподарське підприємство реєструється у відповідному органі державної податкової служби з дотриманням правил та у строки, що визначені статтею 183 цього Кодексу для реєстрації платників податку на додану вартість.
На час виникнення спірних правовідносин діяв «Порядок реєстрації платників податку на додану вартість як суб'єктів спеціального режиму оподаткування», затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 23.12.2010 року №978. Порядок реєстрації суб'єктів господарювання платниками ПДВ, як суб'єктів спеціального режиму оподаткування, передбачений пунктом 6.2. «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 року №1394, яке застосовується з 16 грудня 2011 року.
Судом встановлено, що ФГ «ГІФ-АГРО» надавало до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції у Дніпропетровській області заяви про реєстрацію платником податку на додану вартість: від 09.11.2011 року, зареєстровану за вхідним номером 2738/10 та від 05.12.2011 року, які зареєстровані за вхідними номерами 194/10 10.01.2012 року та 05.12.2011 року №2952/10.
У відповідь на вищевказані заяви Дніпропетровська міжрайонна державна податкова інспекція у Дніпропетровській області запропонувала платнику податків подати нові заяви, оскільки в поданих заявах надані недостовірні дані. В судовому порядку відмова в реєстрації платником податку на додану вартість не оскаржувалась.
ФГ «ГІФ-АГРО» у лютому 2012 року повторно звернулось до відповідача із заявою про реєстрацію платником податку на додану вартість, за результатами розгляду якої ФГ «ГІФ-АГРО» було видано Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість №200028940.
Відповідно до пункту 46.1. статті 46, пункту 47.1. статті 47 Податкового кодексу України податкова декларація це, зокрема, документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання.
Відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.
Як встановлено судом, позивачем перевищено загальну суму від здійснення операцій з постачання товарів/послуг у квітні 2011 року, та обов'язок подати заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість у відповідному режимі виник у травні 2011 року. Проте, вперше заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість подано 09.11.2011 року.
Відповідно до пункту 183.10. статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Згідно із пунктом 49.1. статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
З огляду на викладене суд вважає правомірним винесення податкових повідомлень рішень від 20.11.2012 року №0000152340, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 216933 грн., в тому числі за основним платежем на 173686 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 43247 грн. та №0000162340, яким платнику податків визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними санкціями в розмірі 1530 грн. за неподання декларації.
Надаючи оцінку доводам позивача про протиправність податкових повідомлень-рішень від 19 березня 2013 року №0000801742, яким збільшено суму грошового зобов'язання з прибуткового податку з робітників і службовців на суму 16886,06 грн., в тому числі за основним платежем на 16549,54 грн. та за штрафними санкціями на 336,52 грн. та від 19.03.2013 року №0000801742, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем на 833,80 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 170,55 грн., суд виходить із наступного.
Згідно розрахунку донарахування сум податку на доходи фізичних осіб та нарахування сум штрафу оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями донараховані суми податкових зобов'язань:
- за неутримання та несплату у повному обсязі суми податку на доходи фізичних осіб при виплаті орендної плати за земельні паї у 1 кварталі 2011 року донараховано податку на суму 389,08 грн., за 4 квартал 2011 року 2024,26 грн., нараховано штраф у розмірі 1 грн. та 506,07 грн. відповідно;
- за нездійснення функцій податкового агента, неутримання сум податок з доходів фізичних осіб з доходів фізичних осіб за операцією з придбання зернозбирального комбайну нараховано податок в розмірі 14970 грн. (= 299400 грн. х 5%).
В судовому засіданні позивач не надав заперечень проти донарахування нарахування сум податку за операціями з оподаткування доходів, які виплачені за договорами оренди земельних паїв, погодившись із таким нарахуванням, оскільки згідно відомості №ФГ-0000001 було видано 22 фізичним особам на суму 192953,40 грн., по 9 отримувачам плати за використання паїв не в повному обсязі нараховано та перераховано до бюджету суми податку. Так, фізичним особам виплачені орендні платежі в розмірі:
- ОСОБА_6 - 19137 грн., утриманий податок 2870,55 грн., за результатами перевірки 2989,29 грн., донараховано 118,74 грн.;
- ОСОБА_7 - 19137 грн., утриманий податок 2870,55 грн., за результатами перевірки 2989,29 грн., донараховано 118,74 грн.;
- ОСОБА_8 - 21871 грн., утриманий податок 3280,65 грн., за результатами перевірки 3454,07 грн., донараховано 173,42 грн.;
- ОСОБА_9 - 21871 грн., утриманий податок 3280,65 грн., за результатами перевірки 3454,07 грн., донараховано 173,42 грн.;
- ОСОБА_10 - 21871 грн., утриманий податок 3280,65 грн., за результатами перевірки 3454,07 грн., донараховано 173,42 грн.;
- ОСОБА_11 - 21871 грн., утриманий податок 3280,65 грн., за результатами перевірки 3454,07 грн., донараховано 173,42 грн.;
- ОСОБА_12 - 16403 грн., утриманий податок 2460,45 грн., за результатами перевірки 2524,61 грн., донараховано 64,06 грн.;
- ОСОБА_13 - 21871 грн., утриманий податок 3280,65 грн., за результатами перевірки 3454,07 грн., донараховано 173,42 грн.;
- ОСОБА_14 - 21871 грн., утриманий податок 3280,65 грн., за результатами перевірки 3454,07 грн., донараховано 173,42 грн.
Судом не встановлено порушень при донарахуванні податковим органом вищерозглянутих сум податку.
Вирішуючи спір щодо правомірності вимог податкового органу щодо виконання позивачем функцій податкового агента, суд виходить із наступного.
ОСОБА_5 зареєстрований 28.09.2010 року як фізична особа-підприємець, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію серії НОМЕР_1.
29.09.2010 року згідно довідки за формою №4-ОПП №29-13/30371 ФОП ОСОБА_5 взятий на облік в органах державної податкової служби, 12 жовтня 2010 року отримав свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ №100305065.
21.02.2011 року фізична особа ОСОБА_5 отримав свідоцтво про реєстрацію машини - комбайна зернового реєстраційний номер НОМЕР_2 марки CASE AF 2388Е.
18.04.2011 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 та ФГ «ГІФ-АГРО» був укладений договір №411804, за умовами якого ФОП ОСОБА_5 передав у власність ФГ «ГІФ-АГРО» комбайн зернозбиральний CASE AF 2388Е.
Договір укладений у простий письмовій формі.
ФГ «ГІФ-АГРО» 20.04.2011 року сплатило ФОП ОСОБА_5 вартість вказаного комбайну у розмірі 299400 грн., ПДВ в розмірі 49900 грн., разом 199400 грн., на підтвердження чого наданий акт приймання-передачі від 22.04.2011 року, накладна на відвантаження №16 від 22.04.2011 року.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 обраний вид підприємницької діяльності «Оптова торгівля с/г машинами й устаткуванням», КВЕД 46.61, такий вид діяльності включає: оптову торгівлю сільськогосподарськими тракторами, приладдям та інвентарем; оптову торгівлю газонокосарками, незалежно від способу приведення їх у дію.
Згідно КВЕД, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, така діяльність включає оптову торгівлю за власний рахунок або на основі контракту (комісійна торгівля) як на внутрішньому оптовому ринку, так і на зовнішньому ринку (імпорт/експорт).
З матеріалів справи вбачається, що власником комбайну зареєстрований ОСОБА_5 як фізична особа.
Відповідно до статті 658 Цивільного кодексу України право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару.
Правила оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, визначені статтею 177 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 177.6. статті 177 Податкового кодексу України у разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб.
Відповідно до статті 173 Податкового кодексу України дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.
У разі якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа - підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до пунктів 173.1 або 173.2 цієї статті з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.
Зазначені відомості в договорі не відображені.
Згідно умов статті 173 Податкового кодексу України під час проведення операцій з відчуження об'єктів рухомого майна в порядку, передбаченому цією статтею:
- нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу (міни) об'єктів рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) за наявності документа про оцінку майна та документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи із ціни, зазначеної в договорі;
- суб'єкт господарювання, який надає послуги з укладення біржових угод або бере участь в їх укладенні за наявності оціночної вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору, щокварталу подає до органу державної податкової служби інформацію про такі угоди, включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.
Для цілей цього пункту платник податку самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банківські установи.
Як зазначено вище, договір купівлі-продажу комбайну зернозбирального укладений у простій письмовій формі, власником комбайну зареєстрована фізична особа, отже, правильними є висновки податкового органу про те, що продаж такого комбайну здійснено за межами обраного ФОП ОСОБА_5 виду підприємницької діяльності, у зв'язку із чим позивач мав виступити у розглянутих операціях податковим агентом.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого податковим органом рішення.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «ГІФ-АГРО» до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 30 липня 2013 року.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили 30.07.2013 року СуддяІ.О. Верба І.О. Верба