Постанова № 32850219, 04.07.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2013
Номер справи
804/1934/13-а
Номер документу
32850219
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2013 р. Справа № 804/1934/13-а м. Дніпропетровськ Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВласенка Д.О. при секретарі судового засіданняПасічнику Т.В. за участю: представника позивача представника відповідача Калінчука В.В. Голик М.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення № 2142300710 від 02.10.2012, -

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Криворіжгаз» 04 лютого 2013 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби у якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення №2142300710 від 02.10.2012.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що ПАТ «Криворіжгаз» не визнає суму податкового боргу перед бюджетом збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, який виник з 01.01.2011 внаслідок несплати у строки, встановлені п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, суми податкових зобов'язань самостійно визначених підприємством та відображених у розрахунку податкового зобов'язання збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ від 15.02.2012 №9005459876, від 16.03.2012 №9011918286 та уточнюючому розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ від 23.02.2012 №9016488796. За період з 01.01.2011 по 18.09.2012 ПАТ «Криворіжгаз» не отримало від податкового органу жодної податкової вимоги щодо сплати узгоджених податкових зобов'язань. В свою чергу, ПАТ «Криворіжгаз» добровільно сплатило задекларовані податкові зобов'язання у повному обсязі, що підтверджується довідкою СДПІ ГМК у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби від 19.07.2012 №5943/10/08-19-12 про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів) станом на 19.07.2012.

Ухвалою від 10 червня 2013 року було замінено первісного відповідача у справі № 804/1934/13-а - Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби на належного - Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську Державної податкової служби.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, на їх задоволенні наполягав, посилаючись на обставини, які викладені у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, проти його задоволення заперечував, в обґрунтування своїх заперечень зазначив наступне.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ПАТ «Криворіжгаз» не визнає суму податкового боргу перед бюджетом, що виник з 01.01.2012, посилаючись на те, що податковим органом не виставлялося податкових вимог. Так, податковим органом платнику ПАТ «Криворіжгаз» надсилалися перша та друга податкові вимоги: №1/105 від 29.12.2004 на загальну суму 253668,58 грн.; №2/2 від 28.01.2005 на загальну суму 1841159,33 грн. Станом на 01.01.2011 за особовим рахунком платника збору ПАТ «Криворіжгаз» рахувалася недоїмка (податковий борг) за основним платежем та штрафними санкціями у розмірі 1944273,64 грн., станом на 31.12.2011 (01.01.2012) недоїмка (податковий борг) за основним платежем та штрафними санкціями складала 2588902,08 грн. Враховуючи, що податковим органом платнику ПАТ «Криворіжгаз» раніше були направлені перша і друга податкові вимоги, а податковий борг у повному обсязі погашено не було, у 2011-2012 роках не було підстав для надсилання податкових вимог по зазначеним деклараціям та розрахунках.

Також представник відповідача наголошує, що ПАТ «Криворіжгаз» зазначає, що ним було добровільно сплачено задекларовані даткові зобов'язання у повному обсязі та отримано довідку СДПІ ГМК у м. Кривому Розі від 19.07.2012 №5943/10/08-19-12 про відсутність заборгованості з податків і зборів станом на 19.07.2012, проте, податковий орган не заперчує, що станом на 19.07.2012 у ПАТ «Криворіжгаз» податкового боргу не було, оскільки у березні та квітні 2012 року недоїмка була погашена: на стор.26-27 акту перевірки наведено платіжні доручення, якими погашено податковий борг, що виник за вищезазначеними податковими санкціями. Саме після погашення податкового боргу платником, податковим органом визначається кількість днів затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання, яке не було своєчасно сплачено у визначені законодавством строки.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м.Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби від 29.08.2012 № 131 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Криворіжгаз» на підставі ст. 20, ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст. 79 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ, Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Криворіжгаз», за результатами якої складено акт № 65/08-23-427/3/03341397 від 18.09.2012 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» (код за ЄДРПОУ 03341397), з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.12.2008 р. по 31.05.2012 р., податку на прибуток за період з 19.11.2007 р. по 30.04.2012 р., збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 27.08.2009 р. по 30.04.2012 р.».

При проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Криворіжгаз» було встановлено, що підприємством сплачувалися суми узгоджених податкових зобов'язань із порушенням строків, встановлених законодавством, а саме:

І. п.57.1 ст.57, п.317.4 ст.317 Податкового Кодексу України - ПАТ «Криворіжгаз» сплачено із затримкою до 30 календарних днів узгоджене податкове зобов'язання згідно розрахунків податкового зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ;

- розрахунок від 15.02.2011 № 9005459876 - нараховано 989762,74 гри. по строку сплати 01.03.2012, фактично погашено протягом періоду з 27.03.2012 по 05.04.2012 із затримкою: більше 30 календарних днів - 528685,85 грн., до 30 календарних днів - 461076,89 грн.;

розрахунок від 16.03.2012 № 9011918286 - нараховано 1209760,02 грн. по строку сплати 30.03.2012, фактично погашено 05.04.2012 із затримкою 6 днів.

II. п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що підлягає сплаті згідно уточнюючих розрахунків, сплачено із затримкою до 30 днів:

- уточнюючий розрахунок від 23.02.2012 № 9016488796 - основний платіж 78,17 грн., штраф 0,03 грн. (строк сплати 24.02.2012, сплачено 27.03.2012 п/д№741).

Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби було винесено відносно ПАТ «Криворіжгаз», на підставі акту № 65/08-23-427/3/03341397 від 18.09.2012 податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 02.10.2012 № 2142300710, щодо сплати штрафу у розмірі 10 % у сумі 16791,52 грн. за платежем: збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

Відповідно інформації, яка міститься у Реєстрі податкових вимог, на адресу ПАТ «Криворіжгаз» надсилалися перша та друга податкові вимоги:

№ 1/105 від 29.12.2004 на загальну суму 253668,58 грн.;

№ 2/2 від 28.01.2005 на загальну суму 1841159,33 грн.

Судом встановлено, що згідно довідки від 19.07.2012 №5943/10/08-19-12 про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів) станом на 19.07.2012 у ПАТ «Криворіжгаз» відсутня податкова заборгованість зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів). Проте, перевірка ПАТ «Криворіжгаз» (код за ЄДРПОУ 03341397), з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.12.2008 по 31.05.2012, податку на прибуток за період з 19.11.2007 по 30.04.2012, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 27.08.2009 по 30.04.2012 проводилась вже після видачі даної довідки, а саме 29.08.2012.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Виходячи зі змісту п.1.1. ст.1 Податкового кодексу України відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства з 01.01.2011 врегульовано положеннями Податкового кодексу України.

Згідно ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у стаття 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Статтею 62 Податкового кодексу України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 № 984, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 року за № 34/18772, встановлено що результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка. Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до абз. 1 п. 59.1, п.п. 59.4-59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

З огляду на викладене суд вважає, що оскільки на адресу позивача направлялись перша та друга податкові вимоги (№ 1/105 від 29.12.2004 на загальну суму 253668,58 грн.; № 2/2 від 28.01.2005 на загальну суму 1841159,33 грн.) і після цього сума податкового боргу збільшилась, податковий орган не повинен був додатково надсилати нову податкову вимогу.

Згідно ст. 314 Податкового кодексу України, платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

У ст. 317 Податкового кодексу України визначено, що споживачами є такі категорії: населення, бюджетні установи, підприємства комунальної теплоенергетики, теплові електростанції, електроцентралі та котельні суб'єктів господарювання, в тому числі блочні (модульні) котельні, інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які використовують природний газ для виробництва товарів та надання послуг, на інші власні потреби.

Під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість.

Базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному місяцю.

Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Форма податкової декларації встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд приходить до висновку, що оскільки саме після погашення податкового боргу платником податковим органом визначилось кількість днів затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання, яке не було своєчасно сплачено у визначені законодавством строки, то відсутність заборгованості станом на 19.07.2012 та наявність відповідної довідки не є доказом неправомірності застосування штрафних санкцій за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Отже, проаналізувавши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби, під час проведення перевірки ПАТ «Криворіжгаз» та винесенні податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 02.10.2012 № 2142300710 діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим суд вважає, що у задоволенні позовних вимог ПАТ «Криворіжгаз» необхідно відмовити.

На підставі ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відносяться за рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 35, 70, 71, 86, 94, 122, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення № 2142300710 від 02.10.2012 - відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз».

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 09 липня 2013 року.

Суддя Д.О. Власенко