Херсонський окружний адміністративний суд
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_______________
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
26 липня 2013 р.
Справа № 821/2847/13-а
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кузьменко Н.А., розглянувши позовну заяву Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби до Херсонського регіонального фонду розвитку підприємництва і конкуренції про припинення юридичної особи, -
встановив:
26 липня 2013 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби до Херсонського регіонального фонду розвитку підприємництва і конкуренції з позовними вимогами про припинення юридичної особи.
Суд, вивчивши матеріали адміністративного позову, вважає, що його необхідно залишити без розгляду, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною 1 статті 99 КАС України, встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог (п.2 ч.2 ст.99 КАС України).
Згідно положень ч. 3 ст. 99 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Строк для звернення до суду 1095 днів встановлений ст. 102 ПК України не можливо застосувати в даному випадку, оскільки позовні вимоги про припинення юридичної особи не стосуються нарахування та сплати податків.
Отже в даному конкретному випадку застосуванню підлягає строк визначений п.2 ч.2 ст.99 КАС України.
До суду з вказаним позовом позивач звернувся 26 липня 2013 року.
Суддя вважає за необхідне звернути увагу позивача на той факт, що з поданого адміністративного позову та доданих до нього документів вбачається, що 20 вересня 2012 року розпочав свій перебіг строк, який встановлений приписами КАС України і який повинен бути дотриманий суб’єктами при звернені до адміністративного суду.
Строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов’язків. Строки – засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акта, якою б юридичною силою він не був наділений.
Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов’язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.
Строк звернення до адміністративного суду – це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно – правових відносинах або для реалізації владних повноважень.
Строк звернення до суду обчислюється, за загальним правилом, з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
День, коли особа дізналась про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.
Доказом, який свідчить про день, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, є наявний в матеріалах адміністративного позову акт «Про результати перевірки надання податкових звітів про результати фінансово-господарської діяльності підприємства» від 20.09.2012 №313/15-1/19234114.
Відповідно до вимог ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Таким чином, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України.
Також, суддя вважає необхідним роз’яснити позивачу, що згідно ч.3 ст.155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 99, 100, 106, 107, 160, 165, КАС України, суддя, -
ухвалив:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби до Херсонського регіонального фонду розвитку підприємництва і конкуренції з позовними вимогами про припинення юридичної особи – залишити без розгляду.
Роз’яснити позивачу, що згідно ч.3 ст.155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського окружного адміністративного суду протягом п’яти днів з дня отримання ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кузьменко Н.А.
кат. 8.3.2