Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2013 р. Справа №805/8787/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-05 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання - Алфьорової А.Ю.,
за участю:
прокурора - Хейфеця Р.В.,
представника позивача - Марукіної О.С.,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу
за позовом Прокурора Кіровського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Кіровського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 7 106,45 грн.
Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 4 Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VІ) фізична особа-підприємець ОСОБА_3 є платником єдиного внеску і зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області за № НОМЕР_2. У 2011 році платник обрала спрощену систему оподаткування - єдиний податок.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VІ суми нарахування єдиного соціального внеску підприємці, що обрали спрощену систему оподаткування, визначають самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлені цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Згідно ч. 2 п. 1 ст. 6 Закону № 2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VІ платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для даного страхувальника є календарний рік.
Згідно п. 3.2 розділу 3 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 року № 22-2 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фізична особа-підприємець ОСОБА_3 подала до Управління 25 березня 2013 року звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за встановленою формою, в якому самостійно визначила розмір єдиного внеску за 2011 рік в сумі 3 030,71 грн та звіт за 2012 рік в якому самостійно визначила розмір єдиного внеску у розмірі 4 572,42 грн.
Відповідач частково сплатила єдиний внесок за 2011-2012 роки у сумі 2 030,71 грн, чим порушила строки, встановленні ст. 9 Закону № 2464-VІ.
Рішеннями Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області від 25 березня 2013 року № 167 та № 168 до відповідача застосовано штрафну санкцію у загальному розмірі 340,00 грн.
Відповідачем фінансова санкція не сплачена, сума її заборгованості складає 340,00 грн.
Відповідно до пп. 4.6.2 п. 4.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 зі змінами, затвердженими постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2012 року, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10 січня 2013 року за № 96/22626, платники сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Платники можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, якій здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, що підлягала сплаті до 20 квітня відповідачем за І квартал 2013 року складає 1 194,03 грн. Самостійно страхувальник не сплатив суму єдиного внеску у строки, встановлені ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Сума простроченої заборгованості (недоїмки) по сплаті єдиного внеску за 2011 та 2012 роки та І квартал 2013 року становить 6 766,45 грн, сума заборгованості по фінансових санкціях - 340,00 грн.
Загальна сума заборгованості (недоїмка та штрафні санкції) становить 7 106,45 грн.
Представник позивача у судовому засідання надала заяву про зменшення позовних вимог у зв'язку із частковою сплатою відповідачем заборгованості у розмірі 1 000,00 грн та просила суд стягнути на користь управління заборгованість у розмірі 6 106,45 грн (а.с. 53).
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі та пояснив, що несвоєчасна сплата виниклої заборгованості мала місце у зв'язку із важким фінансовим становищем відповідача.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, позивач у справі - Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області - є суб'єктом владних повноважень, органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
П. 3 Положення визначає, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України № 2464-VI Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; встановлює форми, строки і порядок прийняття та обробки звітності, зокрема в електронній формі, від платників щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, визначено ст. 4 Закону № 2464-VI. Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 1 цієї статті, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Строки, порядок та форма надання звітності до Пенсійного фонду встановлені Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління ПФУ від 8 жовтня 2010 року № 22-2 (далі - Порядок № 22-2). Згідно п. 3.2 розділу III Порядку № 22-2 фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе формують та подають до органів ПФУ звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік.
Згідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно інформації з веб-сайту Єдиного державного реєстру, технічним адміністратором якого є ДП «Інформаційно-ресурсний центр», фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області (а.с. 15, 25-26).
Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області за номером НОМЕР_2 (а.с. 14, 34).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надавався звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 рік в розмірі 3 030,71 грн (а.с. 12) та звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2012 рік в розмірі 4 572,42, але нарахована сума єдиного внеску в установлений законом термін сплачена не була (а.с. 8).
Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VІ територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем винесено Рішення від 25 березня 2013 року № 167 та № 168 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у загальному розмірі 340,00 грн отримані 25 березня 2013 року особисто (а.с. 9-10). Станом на час розгляду справи зазначені Рішення управління відповідачем не оскаржувались.
Відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VІ платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно п.п. 4.6.2 п. 4.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 21-5 (далі Інструкція № 21-5) платники сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Платники можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до картки особового рахунку платника за відповідачем станом на час розгляду справи обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску у загальному розмірі 6 106,45 грн - за 2011 рік, 2012 рік та І квартал 2013 року (а.с. 14, 34).
Таким чином, внаслідок порушення відповідачем норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» порушуються інтереси держави, встановлений порядок надходження і зарахування єдиного внеску, що ускладнює виконання Пенсійним фондом України одного з завдань - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заявлених Прокурором Кіровського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області позовних вимог про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску за 2011-2012 роки та І квартал 2013 року на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 6 106,45 грн з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Прокурора Кіровського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області (код ЄДРПОУ 23413928) заборгованість зі сплати єдиного внеску за 2011-2012 роки та І квартал 2013 року у загальному розмірі 6 106 (шість тисяч сто шість) гривень 45 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини складені та підписані 31 липня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 2 серпня 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.