Постанова № 32828839, 06.08.2013, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
914/726/13-г
Номер документу
32828839
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2013 року Справа № 914/726/13-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіОвечкіна В.Е.,суддівЧернова Є.В., Цвігун В.Л.,розглянув касаційну скаргу ПАТ "Укрнафта"на постанову від 12.06.2013 року Львівського апеляційного господарського суду у справі№914/726/13-г господарського суду Львівської областіза позовомПрокурора міста Борислава в інтересах держави в особі: Бориславської міської радидоПАТ "Укрнафта"провнесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 р. №04.10.439.00079за участю представників:

позивача: не з'явився;

відповідача: Пушанко І.О., дов. від 08.05.2013 №юр-222/д;

Генеральної прокуратури України: прокурора відділу Томчук М.О., посв. №000606, дійсне до 01.08.2017;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Львівської області від 19.04.2013 (суддя І. Козак), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 12.06.2013 (судді С. Бойко, Р. Марко, Г. Якімець), позов задоволено та внесено зміни до договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року, викладено окремі положення договору у такій редакції: пункт 5 договору "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 35 611 грн. 48 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року №646"; пункт 9 договору в наступній редакції: "п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року №420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 4 273 грн. 38 коп., або 356 грн. 12 коп. в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада".

Не погоджуючись із прийнятими у справі судовими рішеннями ПАТ "Укрнафта" - відповідач у справі, - звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 22.04.2013 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.06.2013, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Вважає, що судами порушено та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, а саме ст.ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст. 30 ЗУ "Про оренду землі", ст.43, 11128 ГПК України. Ним зауважено, що при розгляді спору судами порушено правила підсудності, визначені ч. 1 ст. 15 ГПК України.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередніми судовими інстанціями належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм матеріального та процесуального права, згідно з вимогами ст.1115 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ст.1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

04.10.2010 року між Бориславською міською радою (надалі - позивач, орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (станом на момент подання позову - Публічним акціонерним товариством "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (надалі - відповідач, орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00079 (надалі - договір), за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,354 гектара земель промислового призначення, яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області для обслуговування свердловини № 821 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта".

Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 19 032 грн. 96 коп. Договір укладено терміном на двадцять п'ять років.

Пунктом 9 договору визначено, що на момент укладання договору орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008 року № 568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 47 грн. 58 коп. щомісячними платежами.

Згідно з п.13 Договору розмір орендної плати переглядається один раз в рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 36 Договору, передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

23.09.2011 р. рішенням Бориславською міською радою було прийнято рішення №373 "Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель міста Борислава".

17.11.2011 р. рішенням №420 Бориславською міською радою було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі. Даним Положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема, підпункт 2.4. пункту 2 зазначеного Положення встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єкти інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.

31.07.2012 року Бориславською міською радою на адресу відповідача направлено повідомлення листом №3-21/1877 про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти додаткову угоду до Договору. Листом від 13.11.2012 року за №3-18/2934 з тією ж пропозицією відповідачу направлено підготовлений проект Додаткової угоди до договору оренди землі.

На вище зазначені листи ПАТ "Укрнафта" дало відповідь №04-146 від 07.12.2012 року, в якій йшлося про надання згоди на укладення додаткової угоди до Договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%. У відповідь, Бориславською міською радою листом від 14.12.2012 року за вих. №3-18/3255 у прийнятті вказаних умов відмовлено та повторно направлено пропозицію укласти додаткову угоду до договору на попередніх умовах.

Враховуючи те, що жодної згоди щодо внесення змін до договору не було досягнуто, прокурор звернувся до суду в інтересах Бориславської міської ради.

Задовольняючи позов та застосовуючи до спірних правовідносин приписи ст.ст. 1,30 ЗУ "Про оренду землі", ст.ст. 5, 13, 20, 23 ЗУ "Про оцінку земель", ст. 651 ЦК України, 14, 228 Податкового кодексу України суди дійшли висновку про те, що і договором, і законом передбачена можливість внесення змін до договору. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

З огляду на встановлені попередніми судовими інстанціями обставини справи колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 р. регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - З відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Отже, встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати (постанова ВСУ від 20.11.2012 у справі №28/5005/640/2012).

Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5 ЗУ "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 ЗУ "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Як встановлено судами, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у м. Бориславі на території Бориславської міської ради, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог, становить 35 611 грн. 48 коп., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м. Борислав Львівської області (арк. 21).

Також, судами попередній інстанцій встановлено, що 17.11.2011р. рішенням №420 Бориславською міською радою було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі. Даним Положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема внесено зміни в п.п.2.4 п.2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння річний розмір орендної плати за земельні ділянки становить 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, встановлених законом, приймають рішення, що є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідачем на надано доказів того, що згадане рішення ним в установленому законом порядку оскаржувалося. Воно не змінене і не визнане недійсним, а тому, в силу приписів ст. 144 Конституції України, ст. 73 ЗУ "Про місцеве самоврядування" є обов'язковим для виконання на відповідній території.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Постанови Верховного суду України від 27.12.2010 у справі №27/15-10, від 23.05.2011 у справі №7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 у справі №41/81пд, від 20.11.2012 у справі №28/5005/640/2012).

За таких обставин, суди обґрунтовано задовольнили позовні вимоги.

З огляду на викладене, колегія суддів відхиляє доводи скаржника про порушення судами приписів ст.ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст. 30 ЗУ "Про оренду землі", ст.43, 11128 ГПК України.

Колегія суддів також залишає поза увагою доводи скаржника про те, що при розгляді спору судами порушено правила підсудності, визначені ч. 1 ст. 15 ГПК України, оскільки згідно імперативних норм ч.8 ст. 16 ГПК України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини.

Колегія суддів також звертає увагу скаржника на те, що його посилання на постанову Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" є недоречними, оскільки зазначеною постановою роз'яснено застосування законодавства щодо цілісних майнових комплексів як окремого виду майна. Питання земельних відносин залишилися поза межами цих роз'яснень.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувані судові акти прийняті відповідно встановленим обставинам, дослідженим доказам з правильним застосуванням норм матеріального та дотриманням вимог процесуального права. Підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст. ст. 1115 , 1117 , 1119 , 11111 ГПК України ,? Вищий господарський суд України, ?

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ПАТ "Укрнафта" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Львівської області від 19.04.2013 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.06.2013 у справі №914/726/13-г залишити без змін.

Головуючий, суддяВ. Овечкін Судді:Є. Чернов В. Цвігун