Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2013 року справа №805/6328/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Блохіна А.А., суддів Міронової Г.М., Юрко І.В., секретаря Манаєва М.В. за участю представників: від позивача - Півненко Н.В., від відповідача - Дідук О.В. , прокурора -Гайфуліна О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби геології і надр України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 червня 20131 року у справі № 805/6328/13-а за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоюжгеоразведка» до Державної служби геології і надр України про скасування наказу від 02.11.2012 року № 532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 року виданого ТОВ «Екоюжгеоразведка», на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря, скасуванні наказу від 11.12.2012 року № 607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами № 4683 від 17.04.2008 року виданого ТОВ «Екоюжгеоразведка», на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря, -
В С Т А Н О В И В :
30.04.2013року Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоюжгеоразведка» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної служби геології і надр України про скасування наказу від 02.11.2012 року № 532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4683 від 17.04.2008 року, виданого ТОВ «Екоюжгеорозведка», на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря, скасуванні наказу від 11.12.2012 року № 607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами № 4683 від 17.04.2008 року, виданого ТОВ «Екоюжгеорозведка», на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 червня 20131 року у справі № 805/6328/13-а позов задоволено. Скасовано накази Державної служби геології та надр України; від 02.11.2012 року №532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 року виданого ТОВ «Екоюжгеоразведка», на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря; від 11.12.2012 року №607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 року виданого ТОВ «Екоюжгеоразведка», на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, просив постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимоги. В апеляційній скарзі позивач зазначив, що судове рішення постановлено з порушенням норм матеріального права.
В судовому засіданні відповідач та прокурор підтримали доводи апеляційної скарги, просили її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача, який вважав постанову суду першої інстанції законною та обґрунтованою.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - юридична особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Екоюжгеоразведка», зареєстрованою виконавчим комітетом Донецької міської ради 16.08.2006 року, місцезнаходження юридичної особи: 83001, м. Донецьк, б-р. Пушкіна, 20, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серія ААВ № 854288 від 13.03.2013 року (том 1 а.с.70).
Свою діяльність ТОВ «Екоюжгеоразведка» здійснює на підставі Статуту, затвердженого в новій редакції зборами учасників, Протокол № 1 від 13.03.2013 року (том 1 а.с.72-87).
Відповідач - Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, свою діяльність здійснює на підставі Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року за N 391/2011.
У даних правовідносинах Державна служба геології та надр України є спеціальний органом з питань надання дозволів на користуванням надрами.
Позивач відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами від 17.04.2008 за №4683, виданого Державною службою геології та надр України, строком на 10 років, здійснював видобування пісків в якості сировини, для ніздрюватих бетонів, бетону гідротехнічних споруд підводної та внутрішньої зон; для дорожньо-будівельних робіт; для силікатних каменів, цегли та інших пресованих виробів; в якості піску-компоненту в'яжучого для одержання щільного силікатного бетону, на родовищі Бакальська банка, в Каркінітській затоці, 7 км. На північний захід від краю коси Бакал в Автономній республіці Крим (том 1 а.с.12).
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, особливими умовами, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого КМУ від 30.05.2011 року за № 615.
Наказом Державної служби геології та надр України «Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами» № 532 від 02.11.2012, зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Екоюжгеоразведка».
Наказом Державної служби геології та надр України «Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» № 607 від 11.12.2012, анульований дозвіл на користування надрами «Екоюжгеоразведка».
Позивач із наказами відповідача не погодився та вважає, що відповідачем порушуються його права та інтереси, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Проблемою даного спору є питання правомірності зупинення та анулювання Спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Екоюжгеоразведка».
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди у тому числі перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем не доведена правомірність своїх наказів у частині зупинення та анулювання дозволу на користування надрами ТОВ «Екоюжгеоразведка».
Згідно пункту 1 Порядку про здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Постановою КМУ від 14.12.2011 року №1294 (далі - Порядок №1294) цей Порядок визначає механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
На підставі наказу № 447 від 18.09.2012 року та направлення перевірку від 19.09.2012 року №8381/01/14-12 в період з 26.09.2012 року по 28.09.2012 року. Управлінням державного геологічного контролю за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр Державної служби геології і надр України було проведено планову перевірку ТОВ «Екоюжгеоразведка», за результатами якої було складено акт № 43 від 26.09.2012 року (том 1 а.с.20-26). У даному акті зазначено порушення ТОВ «Екоюжгеоразведка» вимог ст.ст.17,24,53 Кодексу України про надра, що виразилось у: - не внесенні зміни до спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з затвердженням записів в ДКЗ України; - не виконано п.1 особливих умов дозволу щодо виконання умов Чорноморського державного управління охорони водних живих ресурсів; - не виконується пп.4.1.4 ст.4 Угоди про умови користування надрами щодо проведення на протязі 6 місяців з часу отримання Дозволу аналізу фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища за програмою, погодженою із Держуправлінням екоресурсів в АР Крим, з метою визначення його фізичних параметрів на час надання Дозволу; - не виконується пп.4.1.4 ст.4 Угоди про умови користування надрами що доведення моніторингу екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, ґрунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, включаючи ведення радіаційного контролю, у відповідності з програмою, погодженою з Держгірпромнаглядом України, на протязі 18 місяців з часу реєстрації Спеціального дозволу; - у 2011 році допущено наднормативні втрати на 1,2% від запланованих втрат в плані розвитку гірничих робіт на 2011 рік та від проектних втрат; - не виконуються пункти 6, 7, Програми робіт; - у зв'язку з перезатвердженням запасів піску родовища «Бакальська банка» та їх збільшенням (протокол ДКЗ України від 13.04.2012 року №2600) не внесено зміни до Акту про наданні гірничого відводу; - не виконується стаття 13 угоди про умови користування надрами про щорічне інформування Міністерства щодо стану виконання Програми робіт.
Оскільки підприємство не погодилось із зазначеними в акті перевірки №43 від 26.09.2012 року порушеннями ним не підписано даний акт.
Відповідно до п.16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Між тим, за результатами перевірки Відповідачем прийнято наказ № 532 від 02.11.2012 року яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами, тобто майже через місяць після проведення планової перевірки Позивача, проте як припис на усунення порушень у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища не приймався і на адресу Позивача не направлявся.
Оскаржуваний наказ було направлено на адресу позивача через 5 днів після його прийняття, про що свідчить реєстрація листа від 07.11.12 року вих.№ 9982/01/14-12. Даним листом Відповідач повідомив позивача про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та надав 21 календарний день для усунення порушень з моменту відправлення повідомлення. Тобто, лист Державної служби геології та надр України від 07.11.12 року вих.№ 9982/01/14-12 за своїм змістом і формою є повідомленням, а не приписом, який є обов'язковим для виконання.
Це є порушенням, п.16 Порядку №1294, відповідно до якого визначено, що у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадра або суду в установленому законом порядку.
Своїми діями відповідач позбавив позивача права на оскарження результатів перевірки і в порушення Порядку №1294 направив із запізненням, не в п'ятиденний термін замість припису або розпорядження, а лист №9982/01/14-12 від 07.11.2012 інформаційного характеру.
Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра у користування підприємствам, установам, організаціям та громадянам надра надаються лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на таке користування засвідчується актом про надання гірничого відводу. Останній є частиною надр, наданою користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цілей, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється. Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються Верховною Радою Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами народних депутатів і підлягають реєстрації в органах державного гірничого нагляду (стаття 17 Кодексу).
Статтею 25 Кодексу України про надра передбачено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Згідно статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
У разі відсутності спору, Державна служба геології та надр України мало би право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини першої ст. 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Згідно п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 №615 що право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, за підстав : 1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; 2) відмови надрокористувача від права користування надрами; 3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; 4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; 5) використання надр не за призначенням; 6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку; 7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; 8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; 9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; 10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; 11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; 12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).
Відповідно до підпункту 9 пункту 23 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, право користування надрами припиняється Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Цей нормативний акт може встановлювати додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки таке право надано частиною третьою ст.26 Кодексу, але він не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними здійснюється припинення такого права у судовому порядку.
Зі змісту оскаржуваного наказу №607 від 11.12.2012 не вбачається за які саме не вжиті ТОВ «Екоюжгеоразведка» заходи було анульоване спеціальний дозвіл №4683 від 17.04.2008.
З аналізу статей 25, 26 Кодексу України про надра вбачається, що припинення користування надрами в даному конкретному випадку(у разі незгоди користувачів) повинно здійснюватися, виключно в судовому порядку.
Такої позиції дотримується Верховний суд України у своїх рішеннях від 25.06.2011 у справі №21-36а11, від 19.09.2011 у справі №21-164а11, рішення якого відповідно до положень ст.244-2 КАС України є обов'язковими, а також Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 14.02.2013 по справі №К/9991/58196/12.
Як встановлено судом, ТОВ «Екоюжгеоразведка» згоди на припинення права користування надрами не надавало.
З огляду на викладене колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про грубе порушення Державною службою геології і надр України грубо Порядок №1294 в частині не прийняття припису (розпорядження) на усунення виявлених порушень та порушення строків повідомлення про необхідність вжиття заходів для усунення порушень, що в свою чергу є підставою для задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоюжгеоразведка» у повному обсязі.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах, з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.
Керуючись вимогами ст. ст. 117, 199, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної служби геології і надр України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 червня 20131 року у справі № 805/6328/13-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 червня 20131 року у справі № 805/6328/13-а за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоюжгеоразведка» до Державної служби геології і надр України про скасування наказу від 02.11.2012 року № 532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 року виданого ТОВ «Екоюжгеоразведка», на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря, скасуванні наказу від 11.12.2012 року № 607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами № 4683 від 17.04.2008 року виданого ТОВ «Екоюжгеоразведка», на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлено 05 серпня 2013 року.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді : Г.М. Міронова
І.В. Юрко