ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
УХВАЛА
"01" серпня 2013 р. Справа № 915/1224/13
за позовом Миколаївського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (54001, м. Миколаїв, вул. Шевченка, 69-А) в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
до:
1) Березанської районної державної адміністрації, 57400, Миколаївська область, смт. Березанка, вул. Леніна, 33,
2) виробничого кооперативу "Березанський", Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Кірова, 35
про визнання незаконними і скасування розпоряджень райдержадміністрації, визнання недійсними договорів і державного акту на право власності на землю та повернення земельної ділянки,
За участю представників:
від позивача - Крот О.В., дов. № 113/10.05-61/6-13 від 16.01.2013 р.
від відповідача 1 - не з'явився.
від відповідача 2 - не з'явився.
У судовому засіданні приймає участь прокурор Круш Т.О., посвід. №003337 від 10.09.12 р.
ВСТАНОВИВ:
Миколаївський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до суду із позовом в особі Миколаївської обласної державної адміністрації до відповідачів з проханням визнати недійсними розпорядження Березанської районної державної адміністрації, якими було передано в оренду земельну ділянку ВК "Березанський" та погоджено питання про продаж земельної ділянки ВК "Березанський".
Із змісту позовної заяви вбачається, що, на думку прокурора, Березанською районною державною адміністрацією було порушено вимоги земельного законодавства України при розпорядженні земельною ділянкою державної власності та зміни її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (далі - закон) державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
У преамбулі вказаного закону наведено, що ним визначаються правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Під терміном "охорона земель" закон розуміє - систему правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Відповідно до ст. 6 вказаного закону до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать:
а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:
- додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
- виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;
- додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;
- ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;
- розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;
- виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям;
- дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;
- виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель;
- дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;
- додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;
- додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю;
б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо:
- приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;
- обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України;
- припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;
- припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону;
в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань;
г) видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів;
ґ) участь у розробці нормативно-правових актів з питань державного контролю за використанням та охороною земель;
д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;
е) вирішення інших питань відповідно до закону.
Відповідно до ст. 10 закону державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, зокрема, мають право: складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.
З урахуванням викладених норм законодавства України встановлення та фіксація порушень норм чинного земельного законодавства з боку підприємств, установ, організацій, фізичних осіб може бути проведено лише за участю інспекторів державної сільгоспінспекції.
Як встановлено у судовому засіданні до матеріалів позову прокурор не додав документів, складених інспекторами держсільгоспінспекції щодо перевірки дотримання Березанською районною державною адміністрацією вимог земельного законодавства при передачі в оренду та відчуженні земельної ділянки ВК "Березанський".
Крім того, відповідно до ст. 21 Закону України "Про прокуратуру" для здійснення перевірки прокурор приймає постанову, в якій зазначає підстави, що свідчать про можливі порушення законності, та обґрунтовує необхідність вчинення дій, передбачених пунктами 3, 4 та 5 частини першої статті 20 цього Закону України "Про прокуратуру".
Як зазначає Миколаївський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері у позовній заяві прокуратурою була проведена перевірка з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, за результатами якої були виявленні порушення вимог земельного законодавства.
Вказане свідчить, що прокурор здійснював прокурорський нагляд, порядок здійснення якого регулюється розділом 2 Закону України "Про прокуратуру", в тому числі і ст. 21.
Як встановлено у судовому засіданні до матеріалів позову завірена копія постанови прокурора щодо здійснення перевірки з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в діяльності Березанської районної державної адміністрації та ВК "Березанський" не додана.
У судовому засіданні прокурором на виконання вимог ухвали суду від 18.07.2013 року були надані пояснення із копіями документів щодо цільового призначення спірної земельної ділянки. За ствердженням прокурора спірна земельна ділянка віднесена до земель лісового фонду.
На підтвердження цього прокурором був наданий висновок Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства №1579 від 08.10.2007 року, план відводу земельної ділянки держлісфонду ВК "Березанський", акт технічного обстеження ділянок лісового фонду ДП "Очаківське ЛМГ" від 03.08.2007 року.
Проте, всупереч вимог ухвали прокурором не було зазначено, яким саме рішенням органу виконавчої влади або місцевого самоврядування спірну земельну ділянку було віднесено до земель лісогосподарського призначення.
Крім того, прокурором в обґрунтування своїх письмових пояснень, які були надані судові 01.08.2013 року за вх. №15051/13, не надано документу, на підставі якого ДП "Очаківське ЛМГ" постійно користувалося земельною ділянкою, за рахунок якої у подальшому було надано в оренду земельну ділянку ВК "Березанський". На вказаний документ прокурор посилається в абз. 7 стор. 1 письмових пояснень.
Крім того, прокурор посилається на те, що земельну ділянку було передано в оренду, а згодом у власність ВК "Березанський" всупереч положень Водного кодексу України щодо дотримання режиму прибережних захисних смуг уздовж морів. Проте, доказів того, що спірна земельна ділянка фактично розташована у межах прибережної захисної смуги уздовж моря прокурором не надано.
Відповідно до ст. 65 ГПК України з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору суддя вчиняє в необхідних випадках дії по підготовці справи до розгляду, зокрема, зобов'язує сторони, інші підприємства, установи, організації, державні та інші органи, їх посадових осіб виконати певні дії (звірити розрахунки, провести огляд доказів у місці їх знаходження тощо); витребує від них документи, відомості, висновки, необхідні для вирішення спору, чи знайомиться з такими матеріалами безпосередньо в місці їх знаходження;
Відповідно до ст. 77 ГПК України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Керуючись ст. ст. 65, 77, 86 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Відкласти розгляд справи на 22 серпня 2013 року на 09 год. 30 хв. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, поверх 9, зал судових засідань № 2.
1. Зобов'язати прокурора надати у наступне судове засідання:
- письмові пояснення щодо залучення до проведення перевірки державної сільгоспінспекції, а у разі незалучення державної сільгоспінспекції письмові пояснення щодо причин цього;
- копії актів перевірки сільгоспінспекції щодо дотримання Березанською районною державною адміністрацією вимог земельного законодавства при передачі в оренду та відчуженні спірної земельної ділянки ВК "Березанський";
- копію постанови прокурора про проведення перевірки із доказами надання копії зазначеної постанови представнику підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, фізичній особі - підприємцю;
- документи, які підтверджують, що спірна земельна ділянка до передачі її в оренду та відчуження ВК "Березанський" перебувала у складі земель лісогосподарського призначення, зокрема, рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування;
- документи, які підтверджують, що спірна земельна ділянка розташована у межах прибережної захисної смуги.
2. Зобов'язати Березанську районну державну адміністрацію надати у наступне судове засідання завірені копії документів, які стали підставою для прийняття спірних розпоряджень №1323 від 15.11.2007 року та № 68 від 26.01.2009 року.
3. Запропонувати відповідачам надати відзив на позов із підтверджуючими документами.
Ухвалу направити прокурору та сторонам у справі.
Суддя А.П. Алексєєв