Постанова № 32801765, 02.08.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2013
Номер справи
812/5075/13-а
Номер документу
32801765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чиркін С.М

Суддя-доповідач - Губська Л.В.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2013 року справа №812/5075/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Губської Л.В.,

суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В.,

при секретарі: Іллінові О.Є.,

за участю: представника відповідача Мальцевої О.М.(довіреність від 01.08.2013),

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Алчевське житлово-експлуатаційне об'єднання» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року в адміністративній справі за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Алчевське житлово-експлуатаційне об'єднання» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 28640,03 та пені у розмірі 252,12 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з КП «Алчевське житлово-експлуатаційне об'єднання» адміністративно-господарських санкцій в розмірі 28640,03 грн. та пені в розмірі 252,12 грн. за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році. На обґрунтування позову зазначав, що в порушення вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на КП «Алчевське житлово- експлуатаційне об'єднання» у 2012 році замість 24-х інвалідів працювало 23, тобто, за 1 робоче місце, яке повинно бути призначено для працевлаштування інвалідів і не зайнято інвалідом, відповідач до 16 квітня 2013 року повинен був самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції на корить Державного бюджету у розмірі 28892,15 грн., чого відповідачем здійснено не було, тому йому нараховано було пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 252,12 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року позов задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.На обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на підприємство покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не обов'язок по виявленню і підбору інвалідів для їх працевлаштування. Так, відповідачем створені місця для інвалідів в необхідному обсязі та здійснені всі необхіді заходи щодо їх працевлаштування, проте вакантні місця не були зайняті не з вини підприємства.

В судовому засіданні предстаник відповідача доводи апеляційної скарги підтримала і просила її задовольнити.

Належним чином повідомлений про дату, час і місце апеляційного розгляду представник позивача до суду не прибув, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступного.

Фонд соціального захисту інвалідів, відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 № 129, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.04.2011 за № 528/19266, є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Державною службою з питань інвалідів та ветеранів.

Згідно покладених на нього завдань Фонд здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та за своєчасним перерахуванням сум адміністративно-господарських санкцій, що надходять від підприємств, за недодержання ними цього нормативу.

Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до п.1 Положення про Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Фонду соціального захисту інвалідів від 26.05.2011 № 81 є територіальним органом бюджетної установи Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідач, Комунальне підприємство «Алчевське житлово- експлуатаційне об'єднання», зареєстровано як юридична особа, включене до ЄДРПОУ, використовує найману працю.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 вказаного Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій, незалежно від форми власності і господарювання, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та покладається відповідальність за незабезпечення наведених нормативів на керівників відповідних підприємств.

Так, ч. 1 ст. 19 Закону визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 с січня 2007 року №70 на виконання вказаного Закону затверджено Порядок подання підприємствами . установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.

З матеріалів справи вбачається, що у 2012 році відповідачем, починаючи з квітня 2012 по грудень 2012 року щомісячно надавалася інформація за встановленою формою статистичної звітності про потребу в працівниках з позначкою, що на підприємстві може використовуватися праця інвалідів, про що свідчать копії звітів установленої форми про наявність вакансій з характеристикою місця для працевлаштування інвалідів (а.с.8-17), що також підтверджується листом Алчевського міського центру зайнятості від 14.05.2013 р. (а.с.7).

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.

Таким чином, виходячи з правового змісту вищенаведених норм законодавства, підприємство, самостійно забезпечує працевлаштування інвалідів за умови їх безпосереднього звернення до підприємства чи до державної служби зайнятості, при цьому, обов'язок підприємства по створенню робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування, в той час, як обов'язок по організації працевлаштування інвалідів та пошуку підходящої роботи для них, відповідно до ст. 9 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» та ст. 18-1 Законів України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», покладено на центральний орган виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, державну службу зайнятості.

Як вбачається з листа Алчевського міського центру зайнятості (а.с.7), на заявлені відповідачем вакансії центром зайнятості направлялось 37 осіб, з яких працевлаштовано 1 особу, і 8 відмов у працевлаштуванні з боку роботодавця з причин невідповідності індивідуальної програми реабілітації інваліда професійним вимогам запропонованої вакансії.

Проте, як вбачається з цього листа центру зайнятості та звітів про наявність вакансій для інвалідів, протягом року кількість вакансій, призначених для інвалідів, змінювалась, що свідчить про працевлаштування інвалідів на ці посади, до того ж, в самій позовній заяві вже йдеться лише про 1 незайняте робоче місце інвалідом на кінець звітного періоду, що також підтверджується річним звітом (а.с.6).

Як пояснила суду представник відповідача, відмови у працевлаштуванні були здійснені з причин неможливості інваліда за станом свого здоров»я зайняти вказану посаду, що підтверджується наданими суду документами (а.с.79-86), а решта інвалідів була працевлаштована, що, в свою чергу, підтверджується наявністю лише 1 вакансії на кінець року в порівнянні з іншими місяцями. Що стосується відсутності звітів про наявність вакансій у січні- березні 2012 року, як зазначає представник відповідача, в цей період всі вакансії інвалідами були зайняті, що не спростовано позивачем.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 72 цього Кодексу.

Колегія суддів приходить до висновку, що позивач довів суду, що ним вжито всі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів, і вважає неможливим покладення відповідальності на відповідача за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповно з»ясовані обставини, що мають суттєве значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до ч.ч.1,5 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). У разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а також залишення адміністративного позову без розгляду судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Відповідач при подачі апеляційної скарги сплатив судовий збір в сумі 143,20 грн. (а.с.65), які йому мають бути компенсовані за рахунок Державного бюджету.

Керуючись ст.ст.94,195,196,198,202,205,207,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Алчевське житлово-експлуатаційне об'єднання» - задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року в адміністративній справі № 812/5075/13-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позовуЛуганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Алчевське житлово-експлуатаційне об'єднання» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 28640,03 та пені у розмірі 252,12 грн. - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Алчевське житлово-експлуатаційне об'єднання» понесені судові витрати в сумі 143 (сто сорок три) гривні 20 копійок.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанова в повному обсязі складена 02 серпня 2013 року.

Головуючий: Л.В.Губська

Судді: Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко