Постанова № 32798469, 31.07.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2013
Номер справи
803/1549/13-а
Номер документу
32798469
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2013 року Справа № 803/1549/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Александрової М.А.,

при секретарі судового засідання Веремчуку В.В.,

за участю представника відповідача Кузьменко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аветра" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 26 червня 2013 року № 0005122201 і № 0005132201,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Аветра" (ТзОВ "Аветра") звернулося із адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (Луцька ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 26 червня 2013 року № 0005122201 і № 0005132201.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

За наслідками проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Аветра" з питань правомірності подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість (ПДВ) у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за лютий, червень та липень 2012 року контролюючим органом складено акт №3098/22.1/30733174 від 04 червня 2013року.

Як вбачається із вказаного акту, перевіркою встановлено порушення ТзОВ "Аветра" пунктів 198.1, 198.6 статті 198 Податкового Кодексу України (ПК України), пункту 4.6.3 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 25 листопада 2011 року (Порядок № 1492) в результаті чого занижено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 298 038 грн., пункту 200.14 статті 200 ПК України в результаті чого занижено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 298 038 грн.

На підставі акту № 3098/22.1/30733174 від 04 червня 2013 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 26 червня 2013 року № 0005122201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 298 038 грн.; податкове повідомлення-рішення форми "В2" № 0005132201, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 298 038 грн.

Податкові повідомлення-рішення позивач вважав протиправними і просив скасувати з наступних підстав.

Як вбачається з акту перевірки від 04 червня 2013 року, відповідачем виявлено заниження ТзОВ "Автера" суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, за лютий 2012 року на суму 300 819 грн. та заниження суми від'ємного значення за цей період на вказану суму; за червень 2012 року заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 128 880 грн. та заниження суми від'ємного значення за цей період на вказану суму; за липень 2012 року заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 425 149 грн. та заниження суми від'ємного значення за цей період на вказану суму.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 ПК України разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до пункту 4.6.3 Порядку № 1492, якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума: у декларації 0110 враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду); у деклараціях 0121 - 0123/0130/0140 зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Рядок 20.1 у деклараціях 0121 - 0123/0130/0140 не заповнюється.

Відповідно до підпунктів 192.1, 192.3 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню. Результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

У зв'язку із виявленням помилок у раніше поданих податкових деклараціях з ПДВ за лютий, червень, липень 2012 року ТзОВ "Аветра" було подано уточнюючі розрахунки до них.

Оскільки будь-яких порушень при підтвердженні сум ПДВ не виявлено, податкові накладні, в яких вказано відповідні суми ПДВ, є на підприємстві, оформлені належним чином і оплачені, позивач вважав висновок податкового органу щодо порушення ним пункту 4.6.3 Порядку № 1492 безпідставним.

Крім цього, зазначав, що пункт 198.1 статті 198 Податкового кодексу України вказує на випадки, за настання яких платник податку має право на віднесення сум ПДВ до податного кредиту, зокрема у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг. Пункт 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, вказує, що до податкового кредиту не відносяться суми ПДВ, не підтверджені податковими накладними.

Таким, чином, порушення ТзОВ "Аветра" наведених норм ПК України відсутні, оскільки право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту ТзОВ "Аветра" мало, а факт підтвердження таких сум ПДВ визнається самим відповідачем в акті перевірки від 04 червня 2013 року.

Оскільки декларування результатів провадження господарської діяльності за результатами звітних періодів здійснено у відповідності до пункту 4.6.3 Порядку № 1492, пунктів 198.1, 198.6 статті 198 ПК України, тому відсутнє і порушення пункту 200.14 статті 200 ПК України - суму бюджетного відшкодування з ПДВ не занижено.

З наведених підстав позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 26 червня 2013 року № 0005122201, № 0005132201.

Відповідно до письмових заперечень проти адміністративного позову від 24 липня 2013 року (а.с.26-29) відповідач вважав позов безпідставним з таких мотивів.

За правилами ПК України, узгоджене грошове зобов'язання - це сума коштів, з якою платник податку погодився та має сплатити до відповідного бюджету у встановлений законодавством строк. Податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, за яким минув строк сплати, передбачений цим Кодексом.

Відповідно до пункту 4.6.3 Порядку № 1492, в редакції, що діяла на час подання позивачем уточнюючих розрахунків, якщо за результатами поточного звітного періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, тобто заповнено рядок 19 декларації, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні періоди з ПДВ, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу, яка відображається у рядку 20.1 декларації, а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного періоду.

Отже, при подачі уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за лютий, червень, липень 2012 року, збільшені суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту позивачем безпідставно віднесені у рядок 20.1 "зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість", оскільки станом на перше число кожного із вказаних звітних періодів податкового боргу у ТзОВ "Аветра" не існувало.

Суми ПДВ, які підлягають нарахуванню та сплаті в бюджет та залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в лютому, червні, липні 2012 року за даними платника з урахуванням уточнюючих розрахунків були відсутні. У зменшення суми податкового боргу з ПДВ за даними платника з урахуванням уточнюючих розрахунків в лютому 2012 року зараховано 300 819 грн., в червні 2012 року - 128 880 грн., в липні 2012 року - 425 149 грн.

Оскільки при перевірці виявлено порушення пункту 4.6.3 Порядку № 1492, пунктів 198.1, 198.6 статті 198 ПК України - погашено борг, що виник за уточнюючими розрахунками, тому контролюючим органом збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 298 038 грн. за основним платежем та нараховано 181 492 грн. штрафних (фінансових) санкцій. Податкові накладні, на підставі яких було сформовано податковий кредит, є на підприємстві, оформлені належним чином, оплачені та відповідно до пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, статті 201 ПК України повинні бути віднесені до податкового кредиту, а тому відповідачем збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 298 038 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув. Відповідно до клопотання № 48 від 30 липня 2013 року позивач позов підтримав у повному об'ємі, розгляд справи просив здійснювати за відсутності його представника (а.с.40).

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнає з мотивів, викладених у письмових запереченнях проти позову.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов безпідставний і в його задоволенні слід відмовити повністю.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При вирішенні спору судом податкові повідомлення-рішення від 26 червня 2013 року № 0005122201, № 0005132201 (а.с.19-20), прийняті відповідачем як суб'єктом владних повноважень, перевірялися на відповідність вимогам частини 3 статті 2 КАС України.

Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач довів правомірність прийнятих податкових повідомлень-рішень від 26 червня 2013 року № 0005122201,і № 0005132201 з огляду на таке.

Так, судом встановлено, що, 19 січня 2000 року ТзОВ "Аветра" зареєстроване виконавчим комітетом Луцької міської ради як суб'єкт господарювання за № 0060409; перереєстроване виконавчим комітетом Луцької міської ради 21 грудня 2009 року. Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію серії А 01 № 350089 від 21 грудня 2009 року місцезнаходженням суб'єкта господарювання значиться: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Зв'язківців, 1Б. Код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 30733174. Позивач взятий на податковий облік в органах державної податкової служби з 27 січня 2000 року та є платником податку на додану вартість, інших податків та зборів. Дані факти встановлені податковим інспектором на підставі наданих документів позивачем та зафіксовані у акті перевірки № 3098/22.1/30733174 від 04 червня 2013 року (а.с.8), не заперечуються представниками сторін в судовому засіданні.

На підставі направлення від 25 травня 2013 року за № 001747, виданого відповідачем працівникам Луцької ОДПІ, наказу Луцької ОДПІ № 1588 від 21 травня 2013 року (а.с.7) у період з 21 по 29 травня 2013 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ "Аветра" з питань правомірності подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок до декларацій з ПДВ за лютий, червень, липень 2012 року.

В акті № 3098/22.1/30733174 від 04 червня 2013 року, складеного за результатами вказаної перевірки, зазначено про допущені позивачем порушення пунктів 198.1, 198.6 статті 198 ПК України, пункту 4.6.3 Порядку № 1492 - занижено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на 725 968 грн., завищено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на 427 930 грн.; порушення пункту 200.14 статті 200 ПК України - занижено суму бюджетного відшкодування на 298 038 грн. (а.с.7-18).

На підставі акту № 3098/22.1/30733174 від 04 червня 2013 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 26 червня 2013 року № 0005122201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 298 038 грн. за основним платежем та нараховано 181 492 грн. штрафних (фінансових) санкцій; податкове повідомлення-рішення форми "В2" № 0005132201, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 298 038 грн.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1. статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (пункт 50.1 статті 50 ПК України).

Податкові декларації, крім випадків, передбачених ПК України, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 ПК України). Базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку (підпункт 33.3 статті 33 ПК України).

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України встановлено обов'язок платника податків самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (пункт 200.1 статті 200 ПК України). При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3 статті 200 ПК України).

Водночас, відповідно до підпункту 4.6.3 пункту 4.6 розділу 3 глави 5 Порядку № 1492, в редакції, що діяла станом на дату подання позивачем уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

З аналізу зазначених норм вбачається, що від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного періоду зараховувати платник податків може виключно в рахунок узгодженого зобов'язання, за яким минули всі передбачені ПК України строки сплати, тобто - податкового боргу.

Як вбачається з акту перевірки та стверджено представниками позивача в судовому засіданні, 02 березня 2012 року ТзОВ "Аветра" було подано уточнюючий розрахунок № 9009465837 до декларації з ПДВ за грудень 2011 року, згідно з яким збільшено податкові зобов'язання по операціях на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, та суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 668 грн.; відповідно до уточнюючого розрахунку № 9014673261 від 27 березня 2012 року до цієї ж декларації, збільшено податкові зобов'язання по операціях на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, та суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 14 512 грн.; відповідно до уточнюючого розрахунку № 9015464653 від 30 березня 2012 року до цієї ж декларації, збільшено податкові зобов'язання по операціях на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, та суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 291 487 грн.

Також 27 березня 2012 року було подано уточнюючий розрахунок № 9014672897 до декларації з ПДВ за лютий 2012 року, згідно з яким збільшено суму податкового кредиту на 14 512 грн., зменшено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 13 755 грн. та збільшено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на 757 грн. Від'ємне значення зараховане у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, що виник у грудні 2011 року на підставі уточнюючого розрахунку № 9014673261 від 27 березня 2012 року, при цьому, станом на 01 березня 2012 року вказаного податкового боргу не існувало.

30 березня 2012 року було подано уточнюючий розрахунок № 9015464700 до декларації з ПДВ за лютий 2012 року, згідно з яким збільшено суму податкового кредиту на 300 062 грн. та збільшено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на 300 062 грн. Від'ємне значення зараховане у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, що виник у грудні 2011 року на підставі уточнюючого розрахунку № 9015464653 від 30 березня 2012 року, при цьому, станом на 01 лютого 2012 року вказаного податкового боргу не існувало.

01 серпня 2012 року ТзОВ "Аветра" було подано уточнюючий розрахунок № 9045399007 до декларації з ПДВ за квітень 2012 року, згідно з якими збільшено податкові зобов'язання по операціях на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, та суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 129 298 грн.; відповідно до уточнюючого розрахунку № 9051640186 від 27 серпня 2012 року до цієї ж декларації, збільшено податкові зобов'язання по операціях на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, та суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 379 035 грн. Також 27 серпня 2012 року подано уточнюючий розрахунок № 9051619017 до декларацій з ПДВ за травень 2012 року, згідно з яким збільшено податкові зобов'язання по операціях на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, та суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 50 000 грн.

Одночасно 01 серпня 2012 року було подано уточнюючий розрахунок № 9045396471 до декларації з ПДВ за червень 2012 року, згідно з яким збільшено суму податкового кредиту на 129 298 грн., зменшено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 418 грн., збільшено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на 128 880 грн. Від'ємне значення зараховане у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, що виник у квітні 2012 року на підставі уточнюючого розрахунку № 9045399007 від 01 серпня 2012 року, при цьому, станом на 01 червня 2012 року вказаного податкового боргу не існувало.

27 серпня 2012 року ТзОВ "Аветра" було подано уточнюючий розрахунок № 9051606815 до декларації з ПДВ за липень 2012 року, згідно з яким збільшено суму податкового кредиту на 50 035 грн., зменшено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 3 921 грн. та збільшено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на 46 114 грн. Від'ємне значення зараховане у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, що виник у травні 2012 року на підставі уточнюючого розрахунку № 9051619017 від 27 серпня 2012 року, при цьому, станом на 01 липня 2012 року вказаного податкового боргу не існувало.

Також 27 серпня 2012 року було подано уточнюючий розрахунок № 9051626052 до декларації з ПДВ за липень 2012 року, згідно з яким збільшено суму податкового кредиту на 379 035 грн. та збільшено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на вказану суму (від'ємне значення зараховане у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, що виник у квітні 2012 року на підставі уточнюючого розрахунку № 9051640186 від 27 серпня 2012 року, а отже, станом на 01 липня 2012 року вказаного податкового боргу не існувало.

При заповненні уточнюючих розрахунків № 9014672897 від 27 березня 2013 року, № 9015464700 від 30 березня 2012 року до податкової декларації з ПДВ за лютий 2012 року, № 9045396471 від 01 серпня 2012 року до податкової декларації з ПДВ за червень 2012 року, № 9051606815, № 9051626052 від 27 серпня 2012 року до податкової декларації з ПДВ за липень 2012 року суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту позивач задекларував у рядку 20.1 "зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість".

Отже, суд погоджується з доводами відповідача щодо порушення позивачем підпункту 4.6.3 пункту 4.6 розділу 3 глави 5 Порядку № 1492 та безпідставного віднесення позивачем сум від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, при заповненні уточнюючих розрахунків № 9014672897 від 27 березня 2013 року (757 грн.), № 9015464700 від 30 березня 2012 року (300 062 грн.) до податкової декларації з ПДВ за лютий 2012 року, № 9045396471 від 01 серпня 2012 року (128 880 грн.) до податкової декларації з ПДВ за червень 2012 року, до податкової декларації з ПДВ за липень 2012 року від 27 серпня 2012 року № 9051606815 (50 035 грн.), № 9051626052 (379 035 грн.) у рядок 20.1 та, відповідно, зарахування вказаних сум у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість, оскільки станом на останній календарний день звітного (податкового) місяця такого податкового боргу, за даними картки особового рахунку ТзОВ "Аветра", в останнього не було.

Відповідно до пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу. Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Відповідно до пункту 123.1 статті 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, то це тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Таким чином, суд вважає, що висновки Луцької ОДПІ, викладені в акті перевірки ТзОВ "Аветра" № 3098/22.1/30733174 від 04 червня 2013 року, щодо заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 300 819 грн. за лютий 2012 року, 128 880 грн. за червень 2012 року, 296 269 грн. за липень 2012 року, всього - 725 968 грн.; щодо завищення суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, на 427 930 грн. знайшли своє підтвердження в ході з'ясування обставин у справі по суті, а прийняте податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 26 червня 2013 року № 0005122201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 298 038 грн. за основним платежем та нараховано 181 492 грн. штрафних (фінансових) санкцій є правомірним.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України (ПК України) для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Як встановлено судом податкові накладні, на підставі яких позивачем було збільшено податковий кредит у лютому, червні, липні 2012 року, наявні на підприємстві, оформлені належним чином, оплачені.

Відповідно до пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно із пунктом 200.14 статті 200 ПК України, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган, у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.

На підставі викладеного, керуючись пунктами 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, статті 201, 200.14 ПК України, суд дійшов висновку про підставність збільшення контролюючим органом суми бюджетного відшкодування з ПДВ на 298 038 грн., яка підлягає врахуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ у наступних податкових періодах та правомірність податкового повідомлення-рішення форми "В2" № 0005132201.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Аветра" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 26 червня 2013 року № 0005122201 і № 0005132201, відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 05 серпня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.А. Александрова