Постанова № 32797650, 02.08.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.08.2013
Номер справи
826/9277/13-а
Номер документу
32797650
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 серпня 2013 року № 826/9277/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

судді Амельохіна В.В.,

судді Федорчука А.Б.,

розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, мотивуючи позовні вимоги тим, що відповідачем недоплачена одноразова грошова допомога у зв'язку з не включенням в загальну суму такої надбавки за виконання особливо важливої роботи, надбавки за таємність, класність та премії.

У позовній заяві позивач просить суд визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо відмови в здійсненні перерахунку розміру одноразової грошової допомоги та виплати в повному обсязі з порушення вимог Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету міністрів України від 28.05.08 р. №499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії,травми та каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» (зі змінами), зобов'язати Міністерство оборони України провести розрахунок та донарахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії чоловіка, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням виплачених сум; стягнути з Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) на користь ОСОБА_1, 1955 р.н., ідентифікаційний код НОМЕР_1) недоплачений розмір грошової допомоги в сумі 736992,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неявку в судове засідання представника відповідача, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.

Наказом Міністра оборони України від 18.03.09 №197 полковника юстиції ОСОБА_2, суддю військового апеляційного суду Центрального регіону звільнено з військової служби у відставку за віком.

Військовим апеляційним судом Центрального регіону видано наказ від 15.07.09 року №38-к (зі змінами від 22.07.09 №40-к), яким полковника юстиції ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу суду та всіх видів забезпечення з 19 березня 2009 року у зв'язку зі смертю.

Згідно витягу з протоколу №405 від 25.05.2009 року засідання ЦВЛК по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - травми, їх наслідки і причина смерті пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

ОСОБА_1 як дружина померлого набула право на отримання одноразової допомоги відповідно до вимог статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 №499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії,травми та каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб».

Згідно протоколу комісії Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 22.09.2009 року №7 позивач отримала одноразову грошову допомогу у розмірі 552552 (п'ятсот п'ятдесят дві тисячі п'ятсот п'ятдесят дві) грн. з розрахунку: оклад за військове звання - 135,00 грн., посадовий оклад - 3154,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) - 1315,00 грн. Всього - 4604,60 * 120 (10 років)=552552,00 грн.

В березні 2013 року позивач звернулась до військового комісара Київського міського військового комісаріату із заявою про перерахунок та донарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії чоловіка, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням виплачених сум.

У відповідь на звернення позивач отримала листа №2084 від 09.04.2013 року від Військового комісара Київського міського військового комісаріату про направлення документів за належністю для подальшого опрацювання до Директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття рішення щодо призначення доплати одноразової грошової допомоги.

Листом №2739 від 20.05.2013 року Військовий комісар Київського міського військового комісаріату повідомив про відсутність законодавчих підстав для здійснення перерахунку та доплати одноразової грошової допомоги.

У зв'язку з відмовою в здійсненні доплати одноразової грошової допомоги та з метою відновлення порушеного права та його захисту позивач звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та відносини у цій галузі врегульовано Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно пункту 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, під час виконання ним обов'язків військової служби сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008 року «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» встановлено, що у разі загибелі (смерті) під час виконання обов'язків військової служби військовослужбовця, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов'язаного чи резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності - його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога: сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, а в разі її відсутності - його батькам та утриманцям - у розмірі десятирічного грошового забезпечення зазначеного військовослужбовця за останньою посадою, яку він займав на день загибелі (смерті), виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням. відсоткової надбавки за вислугу років.

Абзацом п'ятим підпункту 4 пункту 2 Порядку визначено правило, відповідно до якого грошове забезпечення для відповідної категорії звільнених з військової служби військовослужбовців визначається з: посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

В той же час, порядок визначення та види грошового забезпечення військовослужбовців визначено частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Так, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина 2 статті 9 Закону).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.08.2011 року по справі №2а-7205/11/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2012 року, визнано незаконним та нечинним абзац п'ятий підпункту 4 пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 28 травня 2008 року, в частині визначення грошового забезпечення військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби -на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Як уже зазначалось, позивач згідно протоколу комісії Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 22.09.2009 року №7 отримала одноразову грошову допомогу у розмірі 552552 (п'ятсот п'ятдесят дві тисячі п'ятсот п'ятдесят дві) грн. з розрахунку: оклад за військове звання - 135,00 грн., посадовий оклад - 3154,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) - 1315,00 грн.

В матеріалах справи міститься довідка про розмір грошового забезпечення полковника юстиції ОСОБА_2, яке він отримав за останньою посадою, яку займав на день звільнення з військової служби: оклад за військовим званням - 135, 00 грн., посадовий оклад - 3154,00, надбавка за вислугу років (40%) 1315,00 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи (50%) 1764,50 грн., надбавка за таємність (15%) - 473,10 грн., класність - 375,00 грн., премія - 3529,00 грн., всього - 10746,20.

З наведених обставин вбачається, що при виплаті одноразової грошової допомоги не враховано надбавка за виконання особливо важливої роботи (50%) 1764,50 грн., надбавка за таємність (15%) - 473,10 грн., класність - 375,00 грн., премія - 3529,00 грн., а відтак виплачена позивачу одноразова грошова допомога підлягає перерахунку та доплаті.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи, що відповідач відмовив у перерахунку та доплаті одноразової грошової допомоги з підстав того, що допомогу призначено та виплачено в порядку та на умовах визначених Кабінетом Міністрів України, а здійснення такої доплати суперечитиме вимогам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, суд приходить до висновку про неправомірність дій Міністерства оборони України щодо відмови в здійсненні перерахунку розміру одноразової грошової допомоги та виплати в повному обсязі.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання Міністерства оборони України провести розрахунок та донарахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії чоловіка, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням виплачених сум; стягнення з Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) на користь ОСОБА_1, 1955 р.н., ідентифікаційний код НОМЕР_1) недоплачений розмір грошової допомоги в сумі 736992,00 грн. (сімсот тридцять шість тисяч дев'ятсот дев'яносто дві грн.) суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Пунктом 9 Порядку визначено, що фінансування витрат, пов'язаних з виплатою одноразової грошової допомоги, здійснюється відповідно до статті 23 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

У відповідності до статті 23 Закону фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.

За даних обставин суд зазначає, що зобов'язання провести розрахунок та донарахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії чоловіка, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» буде втручанням в дискреційні повноваження відповідача.

Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.

Отже, під дискреційним повноваженням суд розуміє таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Суд зазначає, що для захисту порушеного права позивача доцільно зобов'язати відповідача розглянути питання щодо перерахунку та донарахування суми одноразової грошової допомоги, з урахуванням виплаченої суми, відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносно позивача.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено суду правомірність вчинених дій.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими частково та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо відмови в здійсненні перерахунку розміру одноразової грошової допомоги та виплати в повному обсязі з порушення вимог Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету міністрів України від 28.05.08 р. №499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії,травми та каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» (зі змінами).

Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо розрахунку та донарахування ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії чоловіка, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя Є.В. Аблов

Суддя В.В.Амельохін

Суддя А.Б.Федорчук