Постанова № 32785930, 31.07.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2013
Номер справи
435/947/13-а
Номер документу
32785930
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Селинний М.С.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2013 року справа №435/947/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Нікуліна О.А.

суддів: Лях О.П., Попова В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 06 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання неправомірними дій при призначенні пенсії державного службовця, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -, -

В С Т А Н О В И В :

У січні 2013 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання неправомірними дій при призначенні пенсії державного службовця, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 06 червня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з наступного.

Згідно пенсійного посвідчення НОМЕР_1 /а.с. 121/ ОСОБА_2 є пенсіонером за віком.

Вона перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська та отримує пенсію як державний службовець починаючи з 04.05.2000 року згідно ЗУ «Про державну службу». Пенсія розрахована згідно довідки №4100/05-0133 від 28.02.2008 року, яку надано Державною податковою адміністрацією в Луганській області /а.с. 24 - копія листа УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська від 03.01.2013 року №447/11-7/.

09.09.1998 року комісією по встановленню стажу роботи для виплати винагороди за вислугу років робітникам Державної податкової адміністрації в Луганській області було проведено засідання /а.с. 94 - копія протоколу №9/, в ході якого було вирішено встановити з 01.09.1998 року надбавку за вислугу років, зокрема, ОСОБА_2 - у розмірі 30% за 15 років 12 днів.

Наказом голови Державної податкової адміністрації в Луганській області від 16.09.1998 року №568 /а.с. 100/ з 01.09.1998 року ОСОБА_2 - було встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 30%.

З довідки, виданої ДПА в Луганській області від 28.02.2008 року вбачається, що станом на 01 лютого 2008 року заробітна плата головного державного податкового інспектора ДПА в Луганській області становить:

- оклад 1228,00 грн.

- надбавка за ранг радника податкової служби 2 рангу - 120,00 грн.

- надбавка за вислугу років (20%) - 269,60 грн.

- надбавка за високі досягнення в праці 50%

- премія (69,112% від 1228,00) - 848,69.

Загальна сума 3275,09 грн.

З довідки №19474/05-061 від 12.12.2012 року /а.с. 102/ вбачається, що ОСОБА_2 працювала у Державній податковій адміністрації на посаді головного державного податкового інспектора. Складові її заробітної плати станом на 17.04.2000 року становили:

- посадовий оклад в сумі 210.0 грн.;

- надбавка за спеціальне звання /радник податкової служби II рангу/ в сумі 120 грн.;

- надбавка за вислугу років /30%/ згідно постанови КМУ від 12.09.1997 року №1013.

На час звільнення була встановлена надбавка за особливі умов праці у розмірі 50 % та 100% за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність від окладу, рангу, доплати за вислугу років, відповідні до постанови КМУ від 31.12.1996 року № 1592, а також за період з квітня 1998 року по березень 2000 року виплачена премія у сумі 585.69 грн. та матеріальна допомога у сумі 310.00 грн.

На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

26.12.2012 року ОСОБА_2 звернулася з заявою до УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська /а.с. 21-23/, в якій просила: - перерахувати їй пенсію з 01.02.2008 року з врахуванням винагороди за вислугу років в розмірі ЗО відсотків та складової заробітної плати в частині інших виплат (індексація доходів, винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб).

03.01.2012 року за вих. № 447/П-7 УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська надано відповідь ОСОБА_2 /а.с. 24-25/ на її звернення, в якій їм було відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії з посиланням на положення ст. 33 ЗУ «Про державну службу», оскільки згідно цього Закону надбавка за вислугу років понад 15 років становить 20%, а не 30%.

Відповідно до ст. 65 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2 003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід) , видані в установленому законодавством порядку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, яку було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948, було затверджено форму довідки про складові заробітної плати /за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією/ для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне, страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч. 7 ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

ОСОБА_2 є пенсіонером за віком, звільнена у зв'язку з виходом на пенсію з посади головного державного ревізора. Пенсію їй було призначено з урахуванням відомостей, які містили довідки №4826/05-45 від 04.05.2000 року, №5504/05-45 від 22.05.2000 p., що були надані позивачем в 'УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська.

З довідки від 28.02.2008 року, наданої позивачем для перерахунку пенсії вбачається, що розмір надбавки за вислугу років зазначений у розмірі 20%. Зважаючи на те, що відповідач здійснював перерахунок пенсії на підставі згадуваної довідки, яка на час подання відповідала встановленим вимогам, крім того, суд доходить висновку про необґрунтованість вимог позивача, щодо перерахунку пенсії у період з 30.07.2011 року.

Дослідивши заяву позивача про перерахунок пенсії від 26.12.2012 року, довідку від 12.12.2012 року, суд вважав, що вони не є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки надана довідка не відповідає формі довідки про складові заробітної плати /за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією/ для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, неподання позивачем довідки за встановленою формою позбавило відповідача можливості здійснити відповідний перерахунок пенсії.

Проте, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції.

Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; змінити постанову суду; скасувати її та прийняти нову постанову суду; скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, але помилково застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_2, суд першої інстанції вказав, що позивачка звернулася до відповідача з довідкою про перерахунок пенсії, яка не відповідає вимогам Закону України «Про державну службу» та Постанові ПФУ № 5-1 від 14.02.2011 року.

Суд першої інстанції не врахував, що сутність полягає у перерахунку пенсії позивачки з урахування таких складових заробітної плати, як надбавка за вислугу років, матеріальної допомоги, індексації доходів.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто наявні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 06 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання неправомірними дій при призначенні пенсії державного службовця, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 06 червня 2013 року - скасувати.

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання неправомірними дій при призначенні пенсії державного службовця, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки Державної податкової служби в луганській області від 12.12.2012 року №19474/05-061 з 01 січня 2013 року.

В задоволенні решти позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів О.А.Нікулін

О.П.Лях

В.В.Попов