Ухвала суду № 32785926, 31.07.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2013
Номер справи
2а/0570/14326/2012
Номер документу
32785926
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2013 року справа №2а/0570/14326/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Нікуліна О.А.

суддів: Лях О.П., Попова В.В.

при секретарі судового засідання: Куленко О.Д.

за участю:

представника позивача: Ластовенкого В.В.

представника відповідача : Лисенкова Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2013 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2012 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2013 року позов задоволено частково.

Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби від 18.05.2012 № 0000141530/5602/10/15-17-3 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 2919 гривень та сплату штрафних санкцій в сумі 729,75 гривень, від 07.08.2012 № 0000401530/14019/10/15-17-3 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 12296 гривень та сплату штрафних санкцій в сумі 3074 гривень, від 07.08.2012 № 0000441530/14023/10/15-17-3 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 10008 гривень та сплату штрафних санкцій в сумі 2502 гривень.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.

Позивач - Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» зареєстровано в якості юридичної особи, включено до ЄДРПОУ за номером 00131268. Позивач здійснює діяльність на підставі Статуту /том 1 а.с.118,119/. Перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби /том 1 а.с.189/, зареєстровано в якості платника податку на додану вартість /том 1 а.с.190/.

Відповідно до п.200.10 ст.200, ст.76 Податкового кодексу України Відповідачем проведено камеральні перевірки даних, задекларованих у податковій звітності ПАТ „ДТЕК Донецькобленерго" з податку на додану вартість за березень 2012 року.

За результатами перевірок складені наступні акти: №65/15-17-3-00131268 від 25.04.2012, №67/15-17-3-00131268 від 25.04.2012, №68/15-17-3-00131268 від 25.04.2012, №69/15-17-3-00131268 від 25.04.2012, №70/15-17-3-00131268 від 25.04.2012, №71/15-17- 3-00131268 від 25.04.2012 /том 1 а.с.93-97,98-102,103-107,108-112,113-117/.

З урахуванням вищевказаних актів перевірок та рішення ДПС у Донецькій області про результати розгляду скарги від 25.07.2012 №10841/10/10-210-5 складено остаточні податкові повідомлення-рішення, а саме: від 18.05.2012 №0000141530/5602/10/15-17-3 на суму 2919 грн. (основний платіж) та 729,75 грн. (штрафні санкції);від 07.08.2012 №0000401530/14019/10/15-17-3 на суму 12296 грн. (основний платіж) та 3074 грн. (штрафні санкції);від 07.08.2012 №0000441530/14023/10/15-17-3 на суму 10008 грн. (основний платіж) та 2502 грн. (штрафні санкції);від 07.08.2012 №000041530/14020/10/15-17-3 на суму 3793 грн. (основний платіж) та 1 грн. (штрафні санкції); від 07.08.2012 №0000421530/14021/10/15-17-3 на суму 3940 грн. (основний платіж) та 1 грн. (штрафні санкції);від 07.08.2012 №0000421530/14021/10/15-17-3 на суму 3940 грн. (основний платіж) та 1 грн. (штрафні санкції) /том 1 а.с.17,134,136,138,140,142/.

Не погоджуючись із прийнятими податковим повідомленнями-рішеннями позивач 24.10.2012 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що відповідач не в повній мірі довів правомірність прийнятих ним податкових повідомлень-рішень з наступних підстав.

27.03.2012, 28.03.2012 Позивачем до СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку було подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок: за жовтень 2010 року, згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у жовтні 2010 року;за листопад 2010 року, згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у листопаді 2010 року;за грудень 2010 року, згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у грудні 2010 року/том1 а.с.47-50,55-59,61-64,67-70,74-77,81-84/.

Так, даними уточнюючими розрахунками: у жовтні 2010 року збільшено податковий кредит на 2919 грн., у листопаді 2010 року збільшено податковий кредит на 12296 грн., у грудні 2010 року збільшено податковий кредит на 10008грн., у січні 2011 року збільшено податковий кредит на 3793грн., у лютому 2011 року збільшено податковий кредит на 3940грн., у березні 2011 року збільшено податковий кредит на 7242грн.

На момент виникнення у позивача права на податковий кредит за жовтень-грудень 2010 року , порядок та строки включення податку на додану вартість у податковий кредит регулювались Законом України «Про податок на додану вартість" та Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами.

Відповідно до п.п.7.4.1 п. 7.4 cт. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду.

Згідно з п.п.7.2.6 п.п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

Підпунктом 15.3.1 п. 15.3 cт. 15 Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Податковий кодекс України набрав чинності з 01 січня 2011 року, у зв'язку з чим втратили чинність Закон України «Про податок на додану вартість» та Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед., бюджетами та державними цільовими фондами».

Отже, у даному випадку необхідно враховувати строки давності, встановлені ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Норми цієї статті застосовуються до порядку визначення податкових зобов'язань, а також повернення надміру сплачених або відшкодованих податків і зборів (обов'язкових платежів). Оскільки податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом та виписується у момент виникнення податкового зобов'язання, то до неї також застосовуються норми зазначеного вище Закону. Аналогічне правило застосовується і під час формування податкового кредиту.

Враховуючи вищевикладене, та відповідно до законодавства, що діяло у 2010 році, платник податку має право сформувати податковий кредит протягом 1095 днів з дати виписаних у 2010 році податкових накладних.

Прикінцеві та перехідні положення ПКУ не містять норм щодо поширення дії норми п. 198.6 ст. 198 на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності.

Вищезазначене узгоджується з нормою статті 58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи наведене, суд вважаємо, що в діях Позивача відсутні порушення норм п.6 ст. 198 Податкового кодексу України та, відповідно, відсутній факт неправомірного включення до податкового кредиту сум згідно податкових накладних, з дати виписки яких минуло 365 календарних днів, щодо уточнення розміру податкового кредиту за жовтень-грудень 2010 року.

Отже, податкові повідомлення-рішення від 18.05.2012 № 0000141530/5602/10/15-17-3, 07.08.2012 № 0000401530/14019/10/15-17-3, 07.08.2012 № 0000441530/14023/10/15-17-3 є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.08.2012 №000041530/14020/10/15-17-3 на суму 3793 грн. (основний платіж) та 1 грн. (штрафні санкції); від 07.08.2012 №0000421530/14021/10/15-17-3 на суму 3940 грн. (основний платіж) та 1 грн. (штрафні санкції);від 07.08.2012 №0000421530/14021/10/15-17-3 на суму 3940 грн. (основний платіж) та 1 грн. (штрафні санкції) суд, вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно ч.3 п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.

Відповідно до п. 201.6, 201.14, 201.15 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.

Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу.

Платники податку щомісяця в терміни, що передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період - квартал, подають органу державної податкової служби копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.

Згідно з п. 17 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 N 1002 "Про затвердження форми реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядку його ведення", який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за N 1402/18697 - реєстр є основою для відображення зведених результатів такого обліку в податкових деклараціях з податку на додану вартість.

У пункті 8 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 25.11.2011 N 1492, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за N 1490/20228 наведено, що дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

З дати набрання чинності Кодексом платник податку має право сформувати податковий кредит звітного періоду на підставі податкових накладних, які взяті на облік у поточному звітному періоді, але виписані у податкових періодах, що передує звітному, в таких випадках:

Податкові накладні, взяті на облік у звітному періоді, з дати виписки яких не минуло 365 календарних днів (тобто до реєстру отриманих податкових накладних за травень 2011 року могли бути включені податкові накладні, виписані продавцем не раніше травня 2010 року; до реєстру отриманих податкових накладних за березень 2012 року відповідно можуть бути включені податкові накладні, виписані продавцем не раніше березня 2011 року) - загальне правило.

В таких випадках не вимагається документального підтвердження причин отримання податкових накладних у періодах, наступних за періодом, в якому вони були виписані, а суми податку відображаються у реєстрі отриманих податкових накладних поточного звітного періоду та у складі податкового кредиту звітного періоду (рядок 10.1 декларації).

Висновки, зроблені в актах перевірок щодо порушення позивачем п. 198.6 ст.198 Кодексу внаслідок включення до складу податкового кредиту сум по податковим накладним (за січень-березень 2011року) по яким сплинув термін 365 днів є правомірними та обґрунтованими.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.

Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України суд ,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2013 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.

Ухвала у повному обсязі складена 01 серпня 2013 року.

Колегія суддів О.А.Нікулін

О.П.Лях

В.В.Попов