ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 124/5134/13-а
30.07.2013 року м. Сімферополь
Центральний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим в складі:
Головуючого судді - Федоренко Е.Р.,
при секретарі - Червяковій Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахування пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим, Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Позов мотивовано тим, що з червня 2010 року вона отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від заробітної плати. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.12 року № 505 підвищено оклади працівників прокуратури, у зв'язку з чим прокуратурою АР Крим їй видано довідку про її заробіток станом на 14.06.2012 року, яку було пред'явлено відповідачу для перерахунку пенсії. При перерахунку пенсії відповідач помилково керувався Законом України «Про прокуратуру» з урахуванням змін, які були внесені Законом України «Про пенсійну реформу» від 08.07.2011 року № 3668-ІV, які набрали чинності з 01.10.2011 року, виходячи з 80% розміру заробітної плати. У результаті зробленого відповідачем перерахунку розмір її пенсії зменшився з 5487,31 грн. до 5428,76 грн., у зв'язку з чим у своєму рішенні від 27.02.2013 року відповідач вказує на недоцільність перерахунку пенсії у зв'язку з її зменшенням. Позивач вважає, що перерахунок пенсії повинен був здійснений у відповідності з положеннями ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що існувала до 01.10.2011 року), згідно з якою обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з 90% розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов праці, що існували на день його звільнення з роботи. Відповідно до ст.58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідачем зазначене до уваги не прийнято, він помилково керувався новими нормами Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про пенсійну реформу», які погіршують її становище, так як раніше розмір її пенсії складав 90 % від розміру її заробітку, а після прийняття нових вказаних законів відповідач враховує вже тільки 80% від заробітку. За таких обставин вважає, що розмір її пенсії повинен бути 6107,36 (90% від заробітної плати), отже їй не доплачено 7440,48 грн. за 12 місяців з червня 2012 року по червень 2013 року до основного розміру пенсії. Просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок з 01.06.2012 року відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що існувала до 01.10.2011 року), встановити її розмір у сумі 6107,36 грн. та виплатити 7440,48 грн. невиплаченої суми до пенсії.
Позивач в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову та пояснив, що відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням змін, які були внесені Законом України «Про пенсійну реформу» від 08.07.2011 року № 3668-ІV, пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Обчислення пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Вважає, що вимоги позивача помилково ґрунтуються на нормах законодавства, що втратило чинність, тому підстав для задоволення позову немає.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від суми місячного заробітку.
18.02.2013 року позивач звернулася до УПФ в Сімферопольському районі АР Крим із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати, додавши довідку про заробітну плату від 02.12.2012 року № 18ф-214.
Рішенням УПФ від 27.02.2013 року зроблено перерахунок пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час набрання законної сили постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505, та з урахуванням пункту 2 розділу 2 Закону України № 3668-VІ від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав законної сили 01 жовтня 2011 року, в результаті чого розмір пенсії зменшився з 5487,31 грн. до 5428,76 грн., тому вказано на недоцільність перерахунку пенсії у зв'язку з її зменшенням.
Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч. 3 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не встановлюють.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У розумінні статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.
Вирішуючи дану справу, суд виходить з того, що згідно принципу верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).
У відповідності до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
За таких обставин, відповідач, здійснивши позивачу перерахунок пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати, діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України, отже його дії мають бути визнані протиправними.
В компетенцію суду не входить нарахування, перерахунок та визначення суми пенсії, оскільки це є компетенцією УПФ.
Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 18.02.2013 року, саме з цього часу потрібно зобов'язати відповідача здійснити її перерахунок.
Судові витрати підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.11, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 23 грудня 2010 року - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 18.02.2013 року на підставі довідки Прокуратури АР Крим від 03.12.2012 року № 18ф-214, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 32 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд м. Сімферополя АР Крим суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови за правилами ч. 3 ст. 160 КАС України - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Е. Р. Федоренко