Справа № 2108/2362/2012
Провадження №1/654/48/2013
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2013 року Голопристанський районний суд Херсонської області у складі:
головуючої судді - Третьякової І.В.,
при секретарях - Бакай В.В., Роман Н.С.
з участю прокурорів - Пластун Т.А., Коротун О.С.
адвокатів - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
підсудних - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гола Пристань кримінальну справу по обвинуваченню:
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Новоолександрівка Нижньосірогозького р-ну Херсонської області, громадянки України, з вищою освітою, працюючої на посаді начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, вдови, має на утриманні неповнолітню доньку ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, раніше не судимої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
у вчиненні злочинів передбачених ст. 366 ч.1, ст. 191 ч.3, ст..367 ч.1 КК України,
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця м.Києва, громадянина України, з вищою освітою, працюючого на посаді директора товариства з обмеженою відповідальністю «Кредо-2», одруженого, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2,
у вчиненні злочинів передбачених ст. 366 ч.1, ст. 191 ч.2, ст..191 ч.3 КК України,
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_8, уродженця м. Херсона, громадянина України, з вищою освітою, працюючого на посаді директора приватного підприємства «Іванов-Буд», одруженого, маючого на утриманні неповнолітніх дітей: ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_10, ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_11, ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_12, в силу ст. 89 КК України раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3,
у вчиненні злочинів передбачених ст. 366 ч.1, ст..191 ч.3 КК України,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_5 будучи, на підставі розпорядження № 48-ос від 26.08.2010р. голови Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, призначеною на посаду начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, та являючись державним службовцем 11 рангу в межах 6 категорії, тобто будучи службовою особою, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України, у період з 07.07.2011 р. по 29.07.2011 р. шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, в інтересах приватного підприємства «Кредо-2» за попередньою змовою з директором приватного підприємства «Кредо-2» ОСОБА_6, розтратила кошти Голопристанського районного бюджету на суму 40826,40 грн., за наступних обставин.
07.07.2011р. між начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 та директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, укладено договір № 511 щодо здійснення капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ. Відповідно до п. п. 2.1, 3.1 договору № 511 від 07.07.2011р., ціна договору склала 50000 грн., а оплата по вказаному договору проводиться по факту виконаних робіт шляхом перерахунку 50000 грн. за затвердженими актами форми № КБ-2в № 177, КБ-3. Після укладення 07.07.2011р. договору №511 ОСОБА_5, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою з директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, з метою розтрати коштів районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2», шляхом вчинення службового підроблення, внесли завідомо неправдиві відомості до офіційного документу - акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, щодо виконання робіт з капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, достовірно знаючи, що в дійсності вказані роботи не відповідають фактичному обсягу виконаних робіт та використаних матеріалів, оскільки вони виконані лише частково. У подальшому, 22.07.2011р. начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, шляхом зловживання своїм службовим становищем та вчинення службового підроблення, діючи за попередньою змовою з директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, з метою розтрати коштів районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2», достовірно знаючи, що ТОВ «Кредо-2» встановило лише 6 опалювальних радіаторів, а не 32, як зазначено у акті № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, видала вказаний завідомо неправдивий акт, до якого внесено завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт з капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, а також підписала платіжне доручення № 13336 від 22.07.2011р., про перерахування 50000 грн. на банківський рахунок ТОВ «Кредо-2» за капітальний ремонт системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, на підставі яких 29.07.2011 управлінням Державного казначейства України у Голопристанському районі Херсонської області перераховано 50000 грн. на банківський рахунок ТОВ «Кредо-2».
При цьому різниця у ринковій вартості між коштами, які сплачено відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації за послуги ТОВ «Кредо-2» щодо капітального ремонту в сумі 50000 грн. та фактичною вартістю будівельних матеріалів та виконаних ТОВ «Кредо-2» робіт щодо капітального ремонти системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, становить 40826,40 грн. Умисними діями начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, вчиненими нею шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, за попередньою змовою з директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, розтрачено кошти Голопристанського районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2» на суму 40826,40 грн.
Крім того, ОСОБА_5 будучи начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, та являючись державним службовцем 11 рангу в межах 6 категорії, тобто будучи службовою особою, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України, діючи умисно, за попередньою змовою з директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, видала завідомо неправдивий офіційний документ - акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, до якого внесла завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт з капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, достовірно знаючи, що в дійсності вказані роботи не відповідають фактичному обсягу виконаних робіт та використаним матеріалам, оскільки ТОВ «Кредо-2» встановило лише 6 опалювальних радіаторів, а не 32, як зазначено у акті № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, та 22.07.2011р. надала даний акт до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, для підтвердження ремонтних робіт та здійснення їх оплати.
Крім того, ОСОБА_5 будучи начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, та являючись державним службовцем 11 рангу в межах 6 категорії, тобто будучи службовою особою, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, внаслідок службової недбалості, вчиненою нею шляхом неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, 23.12.2011 р. забезпечила придбання за бюджетні кошти відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації продуктів харчування у малого приватного підприємства «Ритм» по завищеним цінам на суму 81137,55 грн., що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам на суму 81137,55 грн. за наступних обставин.
Відповідно до п.п. 1.5, 2.1, 2.3, 2.17 Посадової інструкції начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, затвердженої тимчасово виконуючим обов'язки голови Голопристанської районної державної адміністрації від 27.02.2008, начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 зобов'язана у своїй роботі керуватись Конституцією України, актами законодавства, що стосується державної служби та діяльності районної державної адміністрації, розпорядженнями голів обласної та районної державних адміністрацій, Положенням про відділ освіти районної державної адміністрації, інструкцією з діловодства, правилами ділового етикету, регламентом і планами роботи районної державної адміністрації та свого відділу, цією інструкцією; представляє інтереси району в галузі освіти у відносинах з юридичними та фізичними особами; розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу; забезпечує харчування дітей у навчальних закладах за рахунок бюджету та залучених коштів. У відповідності до пп. 6 п. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів. Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 5 ст. 40 Закону України «Про здійснення державних закупівель», істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків, зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; зміни ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, та відбудеться не раніше трьох місяців з дня його укладення.
18.03.2011р. у відповідності до запиту цінових пропозицій, між відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації та МПП «Ритм» укладено договір № 311 купівлі-продажу овочів, а саме: капусти за ціною 8,60 грн. у кількості 7 939,66 кг; капусти молодої за ціною 7,50 грн. у кількості 1 460 кг; моркви за ціною 5,00 грн. у кількості 6 856 кг; цибулі за ціною 6,25 грн. у кількості 7 500 кг; буряку за ціною 4,45 грн. у кількості 6 557 кг; огірків за ціною 2,60 грн. у кількості 1 782 кг; помідорів за ціною 2,50 грн. у кількості 1 000 кг, на загальну суму 196 697,93 грн.
Також, 21.04.2011р. за результатами відкритих торгів, між відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації та МПП «Ритм» укладено договір № 354 купівлі-продажу картоплі старої за ціною 5,40 грн. у кількості 32 994,82 кг; картоплі молодої за ціною 7 грн. у кількості 1 261,86 кг та гороху за ціною 4,80 грн. у кількості 1 149,81 кг, на загальну суму 192 524,16 грн.
У ході виконання відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрацією та МПП «Ритм» своїх зобов'язань за вищевказаними договорами купівлі-продажу продуктів харчування, начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, яке виразилось у тому, що вона у порушення вимог п. п. 1.5, 2.1, 2.3, 2.17 Посадової інструкції начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, пп. 6 п. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України та вимог п.п. 1, 2 ч. 5 ст. 40 Закону України «Здійснення державних закупівель» щодо досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та можливості перегляду істотних умов договору у разі зменшення обсягів закупівлі або зміни ціни за одиницю товару, не забезпечила перегляду істотних умов за договорами купівлі-продажу продуктів харчування № 311 від 18.03.2011р. та № 354 від 21.04.2011р., у зв'язку із необхідністю зменшення обсягів закупівлі та зміною ціни за одиницю товару, відповідно до платіжних доручень № 15589 від 23.12.2011р. та № 15598 від 23.12.2011р., допустила перерахування відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації бюджетних коштів за придбання у МПП «Ритм» моркви за ціною 5 грн. у кількості 1 891,96 кг; цибулі за ціною 6,25 грн. у кількості 2 687,348 кг; буряку за ціною 3,5 грн. у кількості 4 158,576 кг; капусти за ціною 3 грн. у кількості 10 544,556 кг, всього на загальну суму 72 444,42 грн. та картоплі за ціною 5,40 грн. у кількості 11 529 кг, на суму 62 256,60 грн.
При цьому різниця між сумою вартості продуктів харчування, яку сплачено 23.12.2011р. відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації до МПП «Ритм» за придбання моркви, цибулі, буряку, капусти та картоплі, відповідно до договорів № 311 від 18.03.2011р. та № 354 від 21.04.2011р. купівлі-продажу продуктів харчування та середньо-ринковою вартістю продуктів харчування станом на грудень 2011 року становить 81 137, 55 грн.
Внаслідок службової недбалості начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 завдано істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам у вигляді оплати за придбання продуктів харчування у МПП «Ритм» по завищеним цінам на суму 81 137, 55 грн.
Крім того, ОСОБА_5, будучи начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації та являючись державним службовцем 11 рангу в межах 6 категорії, тобто будучи службовою особою, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України умисно, у період з 01.02.2012 р. по 06.02.2012р. шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, в інтересах приватного підприємства «Іванов-Буд» за попередньою змовою з директором приватного підприємства «Іванов-Буд» ОСОБА_7, розтратила кошти Голопристанського районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд» на суму 33901 грн. за таких обставин.
01.02.2012р. між начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 та директором приватного підприємства «Іванов-Буд» ОСОБА_7 укладено договір підряду № 44 щодо здійснення будівництва харчоблоку Новозбур'ївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Голопристанського району. Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 зазначеного договору, вартість виконання робіт становить 150 400 грн.; розрахунок здійснюється за виконані роботи після приймання повного об'єму виконаних робіт, згідно із актом виконаних робіт (ф. КБ-2 В).
Після укладення 01.02.2012р. договору № 44 щодо здійснення будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ №3, начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, зловживаючи своїм службовим становищем, у порушення п. п. 1.5, 2.1, 2.3, 2.24, 2.25 Посадової інструкції начальника відділу освіти районної державної адміністрації, діючи умисно, за попередньою змовою з директором ПП «Іванов-Буд» ОСОБА_7, з метою розтрати коштів районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд», шляхом вчинення службового підроблення, у період часу із 01.02.2012р. до 06.02.2012р. склали завідомо неправдивий документ - акт №7 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, щодо виконання робіт з будівництва харчоблоку Новозбур'ївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3. При цьому, в дійсності такі роботи станом на 06.02.2012р. взагалі не виконувались, про що було достовірно відомо ОСОБА_5 та ОСОБА_7
06.02.2012р. начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, шляхом зловживання своїм службовим становищем, за попередньою змовою з директором ПП «Іванов-Буд» ОСОБА_7, з метою розтрати коштів районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд», достовірно знаючи, що приватне підприємство «Іванов-Буд» не виконало за період з 01.02.2012 року по 06.02.2012 року роботи по будівництву харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3, як зазначено в акті № 7 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, видала вказаний завідомо неправдивий акт, до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, а також підписала платіжне доручення № 16071 від 06.02.2012р. На підставі цих документів управління Державного казначейства у Голопристанському районі перераховано грошові кошти в сумі 150400 грн. на банківській рахунок ПП «Іванов-Буд». У той же час, лише у період із середини лютого до травня 2012 року приватне підприємство «Іванов-Буд» частково виконало зазначені будівельні роботи на суму 116499 грн.
При цьому об'єм фактично виконаних робіт будівництва харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 становить 116 499 грн. (77,5 %), що на 33 901 грн. менше від необхідного об'єму виконаних робіт зазначених в акті №7 за лютий 2012 року.
Умисними діями начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, вчиненими нею шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, за попередньою змовою з директором приватного підприємства «Іванов-Буд» ОСОБА_7, розтрачено кошти Голопристанського районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд» на суму 33901 грн.
Крім того, ОСОБА_5, будучи начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації 06.02.2012р. шляхом зловживання своїм службовим становищем, за попередньою змовою з директором ПП «Іванов-Буд» ОСОБА_7, з метою розтрати коштів районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд», достовірно знаючи, що приватне підприємство «Іванов-Буд» не виконало за період з 01.02.2012 року по 06.02.2012 року роботи по будівництву харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3, як зазначено в акті № 7 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, видала вказаний завідомо неправдивий акт, до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, а також підписала платіжне доручення № 16071 від 06.02.2012р.. На підставі цих документів управління Державного казначейства у Голопристанському районі перераховано грошові кошти в сумі 150400 грн. на банківській рахунок ПП «Іванов-Буд».
Крім того, ОСОБА_5, будучи начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою укриття факту розтрати коштів районного бюджету, спільно та за попередньою змовою із директором ПП «Іванов-Буд» ОСОБА_7, у період часу із травня до червня 2012 року, склали завідомо неправдивий документ - акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, щодо виконання робіт з будівництва харчоблоку Новозбур'ївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3. В даному акті умисно зменшено об'єм виконаних будівельних робіт будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, у порівнянні із актом виконаних робіт № 7. При цьому, вартість будівельних робіт залишено на рівні 150400 грн. Новий акт виконаних робіт за № 1 ОСОБА_5 передала інженеру-будівельнику відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації для створення уяви відсутності розтрати бюджетних коштів.
ОСОБА_6, будучи, на підставі протоколу № 1 засідання зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Кредо-2» від 20.06.1999р., обраний на посаду директора вказаного товариства, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 18, являючись службовою особою, у період з 07.07.2011 р. по 29.07.2011 р. шляхом зловживання своїм службовим становищем та службового підроблення привласнив кошти Голопристанського районного бюджету на суму 40826,40 грн. за наступних обставин.
07.07.2011р. між начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 та директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, укладено договір № 511 щодо здійснення капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ. Відповідно до п. п. 2.1, 3.1 договору № 511 від 07.07.2011р., ціна договору склала 50000 грн., а оплата по вказаному договору проводиться по факту виконаних робіт шляхом перерахунку 50000 грн. за затвердженими актами форми № КБ-2в № 177, КБ-3. Після укладення 07.07.2011р. договору № 511 директор ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, з метою привласнення коштів районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2», шляхом вчинення службового підроблення, внесли завідомо неправдиві відомості до офіційного документу - акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, щодо виконання робіт з капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, достовірно знаючи, що в дійсності зазначені у акті роботи не відповідають фактичному обсягу виконаних робіт та використаних матеріалів, оскільки їх виконано лише частково. У подальшому, 22.07.2011р. директор ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, шляхом зловживання своїм службовим становищем та вчинення службового підроблення, діючи за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, достовірно знаючи, що ТОВ «Кредо-2» встановило лише 6 опалювальних радіаторів, а не 32, як зазначено у акті № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, видали вказаний завідомо неправдивий акт, до якого внесено завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт з капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області. 22.07.2011р. начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 підписала платіжне доручення № 13336 про перерахування 50000 грн. на банківський рахунок ТОВ «Кредо-2» за капітальний ремонт системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, на підставі якого 29.07.2011р. управлінням Державного казначейства України у Голопристанському районі Херсонської області перераховано 50000 грн. на банківський рахунок ТОВ «Кредо-2».
Відповідно до висновку судово-товарознавчої експертизи № 644 від 26.03.2012р., різниця у ринковій вартості між коштами, які сплачено відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації за послуги ТОВ «Кредо-2» щодо капітального ремонту в сумі 50000 грн. та фактичною вартістю будівельних матеріалів та виконаних ТОВ «Кредо-2» робіт щодо капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, становить 40826,40 грн.
Умисними діями директора ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, вчиненими ним шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, привласнено кошти Голопристанського районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2» на суму 40826,40 грн.
Крім того, ОСОБА_6, будучи директором ТОВ «Кредо-2», являючись службовою особою, діючи умисно, за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, внесли завідомо неправдиві відомості до офіційного документу - акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, щодо виконання робіт з капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, достовірно знаючи, що в дійсності вказані роботи не відповідають фактичному обсягу виконаних робіт та використаним матеріалам, оскільки ТОВ «Кредо-2» встановило лише 6 опалювальних радіаторів, а не 32, як зазначено у акті № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, та 22.07.2011р. даний акт був виданий до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, для підтвердження ремонтних робіт та здійснення їх оплати.
Крім того, ОСОБА_6 будучи директором вказаного товариства з обмеженою відповідальністю «Кредо-2», являючись службовою особою, у період з 07.07.2011р. по 29.07.2011р. шляхом зловживання своїм службовим становищем та службового підроблення привласнив кошти Голопристанського районного бюджету на суму 14694,00 грн., на підставі платіжного доручення № 13337 від 22.07.2011, про перерахування 50000 грн. на банківський рахунок ТОВ «Кредо-2», за наступних обставин.
07.07.2011р. між начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 та директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, укладено договір № 512 щодо здійснення капітального ремонту та гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'нської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Відповідно до п. п. 2.1, 3.1 договору № 512 від 07.07.2011р., ціна договору склала 50000 грн., а оплата по вказаному договору повинна проводитися по факту виконаних робіт шляхом перерахунку 50000 грн. за затвердженими актами форми № КБ-2в № 178, КБ-3. Після укладення 07.07.2011р. договору № 512 директор ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою привласнення коштів районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2», шляхом вчинення службового підроблення, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документу - акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, щодо виконання робіт з капітального ремонту та гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ І-ІІІ ступенів, достовірно знаючи, що в дійсності зазначені у акті роботи не відповідають фактичному обсягу виконаних робіт та використаних матеріалів, оскільки їх виконано лише частково. У подальшому, 22.07.2011р. директор ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, шляхом зловживання своїм службовим становищем та вчинення службового підроблення, достовірно знаючи, що ТОВ «Кредо-2» завищило обсяги робіт щодо розроблення ґрунту у відвал екскаваторами «зворотна лопата» з ковшем ємністю 1 м? ґрунтів 2 - на 92 м?, демонтажу трубопроводів зі сталевих труб діаметром 100 мм - на 440 м., демонтажу труб сталевих діаметром умовного проходу 100 мм - на 43,81 м, а не як зазначено у акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, видав вказаний завідомо неправдивий акт, до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт з капітального ремонту і гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, який надав до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області. 29.07.2011р. управлінням Державного казначейства України у Голопристанському районі Херсонської області на підставі платіжного доручення № 13337 про перерахування 50000 грн. за капремонт системи опалення Краснознам'нської ЗОШ за договором № 512 від 07.07.2011р., перераховано 50000 грн. на банківський рахунок ТОВ «Кредо-2».
Відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи № 20/12 від 29.10.2012р. завищення прямих витрат на капітальний ремонт і гідрохімічне очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ І-ІІІ ступенів Голопристанського району Херсонської області по акту №1 виконаних будівельних робіт за липень 2011р. складає 8549,00 грн., а з урахуванням інших витрат (загальновиробничих і адміністративних) та ПДВ 20% складає 14694,00 грн.
Умисними діями директора ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, вчиненими ним шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, привласнено кошти Голопристанського районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2» на суму 14694,00 грн.
Крім того, ОСОБА_6, будучи директором ТОВ «Кредо-2», являючись службовою особою, діючи умисно, з метою привласнення коштів Голопристанського районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2» на суму 14694,00 грн., вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документу - акту №1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, щодо виконання робіт з капітального ремонту та гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, достовірно знаючи, що ТОВ «Кредо-2» завищило обсяги робіт щодо розроблення ґрунту у відвал екскаваторами «зворотна лопата» з ковшем ємністю 1 м? ґрунтів 2 - на 92 м?, демонтажу трубопроводів зі сталевих труб діаметром 100 мм - на 440 м., демонтажу труб сталевих діаметром умовного проходу 100 мм - на 43,81 м, а не як зазначено у акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011року. 22.07.2011р. директор ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 видав завідомо неправдивий офіційний документ - акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, до якого внесено завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт з капітального ремонту та гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, для підтвердження ремонтних робіт та здійснення їх оплати.
Крім того, ОСОБА_6, будучи директором ТОВ «Кредо-2», являючись службовою особою, шляхом зловживання своїм службовим становищем та службового підроблення у період з 01.02.2012р. по 08.02.2012р., діючи умисно, повторно, привласнив кошти Голопристанського районного бюджету на суму 11578,00 грн., за наступних обставин.
01.02.2012р. між начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 та директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, укладено договір № 48 щодо здійснення капітального ремонту та гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'нської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Відповідно до п. п. 2.1, 3.1 договору № 48 від 01.02.2012р., ціна договору склала 159106,56 грн., а оплата по вказаному договору повинна проводитися по факту виконаних робіт шляхом перерахунку 159106,56 грн. за затвердженими актами форми №КБ-2в, КБ-3. Після укладення 01.02.2012р. договору №48 директор ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, повторно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою привласнення коштів районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2», шляхом вчинення службового підроблення, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документу - акту б/н приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, щодо виконання робіт з капітального ремонту та гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ І-ІІІ ступенів, достовірно знаючи, що в дійсності зазначені у акті роботи не відповідають фактичному обсягу виконаних робіт та використаних матеріалів, оскільки їх виконано лише частково. У подальшому, 08.02.2012р. директор ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, шляхом зловживання своїм службовим становищем та вчинення службового підроблення, достовірно знаючи, що ТОВ «Кредо-2» завищило обсяги робіт щодо демонтажу та прокладання трубопроводів зі сталевих труб діаметром 20 мм - на 41,2 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 32 мм - на 27,4 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 50 мм - на 28,9 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 80 мм - на 2,4 м, фарбування олійними сумішами за 2 рази раніше пофарбованих сталевих труб - на 36 м?, встановлення кранів Маєвського - на 31 шт., промивання без дезінфекції трубопроводів діаметром 75-80 мм - на 672,5 м, зайво списавши 27,4 м труб сталевих діаметром умовного проходу 32 мм, 41,2 м труб сталевих діаметром умовного проходу 20 мм, 28,9 м труб сталевих діаметром 50 мм, 2,4 м труб сталевих діаметром умовного проходу 76 мм, а не як зазначено у акті б/н приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, видав вказаний завідомо неправдивий акт, до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт з капітального ремонту і гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, який надав до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області. 08.02.2012р. управлінням Державного казначейства України у Голопристанському районі Херсонської області на підставі платіжного доручення №16111 про перерахування 159106,56 грн. за капремонт системи опалення Краснознам'нської ЗОШ за договором № 48 від 01.02.2012р., перераховано 159106,56 грн. на банківський рахунок ТОВ «Кредо-2».
Відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи № 20/12 від 29.10.2012р. завищення прямих витрат на капітальний ремонт і гідрохімічне очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ І-ІІІ ступенів Голопристанського району Херсонської області по акту б/н виконаних будівельних робіт за лютий 2012 складає 7004,00 грн., а з урахуванням інших витрат (загальновиробничих і адміністративних) та ПДВ 20% складає 11578,00 грн.
Умисними діями директора ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, вчиненими ним шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, привласнено кошти Голопристанського районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2» на суму 11578,00 грн.
Крім того, ОСОБА_6, будучи директором ТОВ «Кредо-2», являючись службовою особою, діючи умисно, з метою привласнення коштів Голопристанського районного бюджету в інтересах ТОВ «Кредо-2» на суму 11578,00 грн., вніс завідомо неправдиві відомості до офіційного документу - акту б/н приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, щодо виконання робіт з капітального ремонту та гідрохімічного очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, достовірно знаючи, що ТОВ «Кредо-2» завищило обсяги робіт щодо демонтажу та прокладання трубопроводів зі сталевих труб діаметром 20 мм - на 41,2 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 32 мм - на 27,4 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 50 мм - на 28,9 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 80 мм - на 2,4 м, фарбування олійними сумішами за 2 рази раніше пофарбованих сталевих труб - на 36 м?, встановлення кранів Маєвського - на 31 шт., промивання без дезінфекції трубопроводів діаметром 75-80 мм - на 672,5 м, зайво списавши 27,4 м труб сталевих діаметром умовного проходу 32 мм, 41,2 м труб сталевих діаметром умовного проходу 20 мм, 28,9 м труб сталевих діаметром 50 мм, 2,4 м труб сталевих діаметром умовного проходу 76 мм, а не як зазначено у акті б/н приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року. 08.02.2012р. директор ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 видав даний акт до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, для підтвердження ремонтних робіт та здійснення їх оплати.
ОСОБА_7, будучи, засновником та директором приватного підприємства «Іванов-Буд», розташованого за адресою: м. Херсон, вул. Декабристів, буд. 58/2, являючись службовою особою, шляхом зловживання своїм службовим становищем та службового підроблення, діючи умисно, в інтересах приватного підприємства «Іванов-Буд», за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5, за період з 01.02.2012р. по 06.02.2012р. здійснив привласнення коштів Голопристанського районного бюджету на суму 33901 грн., за наступних обставин.
01.02.2012р. між начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 та директором приватного підприємства «Іванов-Буд» ОСОБА_7 укладено договір підряду №44 щодо здійснення будівництва харчоблоку Новозбур'ївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Голопристанського району. Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 зазначеного договору, вартість виконання робіт становить 150 400 грн.; розрахунок здійснюється за виконані роботи після приймання повного об'єму виконаних робіт, згідно акту виконаних робіт (ф. КБ-2 В). Після укладення 01.02.2012 договору № 44 ОСОБА_7, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, з метою привласнення коштів районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд», шляхом вчинення службового підроблення, у період часу із 01.02.2012р. до 06.02.2012р. склали завідомо неправдивий документ - акту № 7 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року (без дати), щодо виконання робіт з будівництва харчоблоку Новозбур'ївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3.
При цьому, в дійсності такі роботи станом на 06.02.2012р. взагалі не виконувались, про що було достовірно відомо ОСОБА_5 та ОСОБА_7
06.02.2012р. директором приватного підприємства «Іванов-Буд» ОСОБА_7, шляхом зловживання своїм службовим становищем та вчинення службового підроблення, діючи за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, з метою привласнення коштів районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд», достовірно знаючи, що приватне підприємство «Іванов-Буд» не виконано за період з 01.02.2012 року по 06.02.2012 року роботи по будівництву харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3, як зазначено у акті № 7 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, видали вказаний завідомо неправдивий акт, до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, а також начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 підписала платіжне доручення № 16071 від 06.02.2012р.. На підставі цих документів управління Державного казначейства у Голопристанському районі перераховано грошові кошти в сумі 150400 грн. на банківській рахунок ПП «Іванов-Буд». У той же час, лише у період із середини лютого до травня 2012 року приватне підприємство «Іванов-Буд» частково виконало зазначені будівельні роботи на суму 116499 грн.
Відповідно до висновку № 0128 судово будівельно-технічної експертизи від 08.10.2012 року, об'єм фактично виконаних робіт будівництва харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 становить 116 499 грн. (77,5 %), що на 33 901 грн. менше від необхідного об'єму виконаних робіт зазначених в акті № 7 за лютий 2012 року.
Умисними діями директора приватного підприємства «Іванов-Буд» ОСОБА_7, вчиненими ним шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення, за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5, привласнено кошти Голопристанського районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд» на суму 33901 грн.
Крім того, ОСОБА_7, будучи директором та засновником приватного підприємства «Іванов-Буд», являючись службовою особою, за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5, з метою привласнення коштів районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд», шляхом вчинення службового підроблення, у період часу із 01.02.2012р. до 06.02.2012р. складено завідомо неправдивий документ - акту № 7 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року (без дати), щодо виконання робіт з будівництва харчоблоку Новозбур'ївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3. При цьому, в дійсності такі роботи станом на 06.02.2012р. взагалі не виконувались, про що було достовірно відомо ОСОБА_5 та ОСОБА_7 06.02.2012р. директором приватного підприємства «Іванов-Буд» ОСОБА_7, шляхом зловживання своїм службовим становищем та вчинення службового підроблення, діючи за попередньою змовою з начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, з метою привласнення коштів районного бюджету в інтересах ПП «Іванов-Буд», видали вказаний завідомо неправдивий акт до управління Державного казначейства у Голопристанському районі Херсонської області, а також начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 підписала платіжне доручення № 16071 від 06.02.2012. На підставі цих документів управління Державного казначейства у Голопристанському районі перераховано грошові кошти в сумі 150400 грн. на банківській рахунок ПП «Іванов-Буд».
Крім того, ОСОБА_7, будучи засновником та директором приватного підприємства «Іванов-Буд», являючись службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою укриття факту привласнення коштів районного бюджету, спільно та за попередньою змовою із начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5, у період часу із травня до червня 2012 року, склали завідомо неправдивий документ - акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, щодо виконання робіт з будівництва харчоблоку Новозбур'ївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3. В даному акті умисно зменшено об'єм виконаних будівельних робіт будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, у порівнянні із актом виконаних робіт № 7. При цьому, вартість будівельних робіт залишено на рівні 150400 грн. Новий акт виконаних робіт за № ОСОБА_5, за попередньою змовою із ОСОБА_7 передала інженеру-будівельнику відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації для створення уяви відсутності розтрати бюджетних коштів та укриття привласнених директором ПП «Іванов-Буд» ОСОБА_7 коштів районного бюджету.
Допитана в судовому засіданні підсудна ОСОБА_5 свою вину в інкримінованих їй злочинах визнала частково та пояснила, що з 27.08.2010 року по 14.05.2012 року вона обіймала посаду начальника відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації. Відповідно службових обов'язків, вона координувала роботу загальноосвітніх закладів району, звітувала перед РДА та обласним управлінням освіти та науки тощо. Рішенням дев'ятої сесії районної ради від 26.05.2011р. збільшено бюджетних призначень головних розпорядників коштів спеціального фонду районного бюджету, а саме відділу освіти районної державної адміністрації для капітального ремонту системи опалення Краснознам'янської та Залізнопортівської загальноосвітніх шкіл грошових коштів на загальну суму 100000 гривень, відповідно, на ремонт кожної з зазначених шкіл виділено 50000 грн. Оскільки Залізнопортівська та Краснознам'янська школи потребували ремонту системи опалення, в виконання покладених на неї Посадовою інструкцією обов'язків, вона уклала з ТОВ «Кредо-2» в особі директора ОСОБА_6 договір від 06.06.2011 року щодо капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ на загальну суму 205000 грн. Оскільки Держказначейство не здійснює оплату авансу, а тільки повну оплату після виконання робіт за договором та прийняття виконаних робіт за актом, між нею та ОСОБА_6 був укладений договір №511 від 07.07.2011 року щодо виконання капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ на загальну суму 50000 грн., для того, щоб ТОВ «Кредо-2» розпочало роботу, закупило необхідний матеріал. В кінці липня 2011 року вона підписала акт виконаних робіт за липень 2011 року. Чи були виконані роботи, зазначені в акті, чи відповідає обсяг встановлених батарей тим, що зазначено в акті - вона не знає, оскільки не виїжджала на об'єкт та не перевіряла, довіряючи це інженеру-будівельнику відділу освіти ОСОБА_15 та директору ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, який підписав акт. В подальшому роботи по капітальному ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ виконувалися, навіть без оплати, оскільки грошей в бюджеті не було. На даний час всі роботи по капітальному ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ виконані, проте акт прийняття виконаних робіт не підписаний. Розтрату грошей Голопристанського державного бюджету в сумі 40826,40 грн. на користь ТОВ «Кредо-2» не вчиняла.
Щодо обвинувачення про придбання відділом освіти продуктів харчування по завищеним цінам у 2011 році пояснила наступне. У відділі освіти працює Комітет з конкурсних торгів відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації, який кожного року проводить конкурсні торги в тому числі продуктів харчування для шкільних закладів Голопристанського району. 18.03.2011 року відділом освіти було проведено декілька конкурсних торгів на закупівлю продуктів харчування, переможцем яких стало МПП «Ритм». Вказані конкурсні торги, проведені відповідно до вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель». За результатами проведених конкурсних торгів, відділ освіти Голопристанської райдержадміністрації та МПП «Ритм» приступили до виконання свої обов'язків за договорами купівлі-продажу продуктів харчування, їх поставки та зберігання. Тексти договорів готував юрист відділу освіти ОСОБА_16 Кількість та перелік необхідних продуктів харчування визначав матеріальний відділ відділу освіти Голопристанської РДА. Вважає, що вона, як начальник відділу освіти не повинна відповідати за роботу осіб, відповідальних за складання та виконання договорів, хоча вона і підписувала дані договори. Зміна цін на продукти харчування протягом року не тягло за собою безумовного припинення дії договорів на закупівлю продуктів харчування, а зміну до договорів ніхто не вносив. З приводу залишку продуктів харчування на кінець 2011 року пояснила тим, що важко визначитися наперед щодо кількості дітей, які будуть харчуватися протягом року (хвороба, карантин, канікули тощо), тому з метою, щоб вистачило продуктів, було закладено більшу кількість. Але цей залишок переходив на 2012 рік і його вистачало до проведення наступного тендеру. Тому не визнає вину в службовій недбалості, що завдало істотну шкоду державним інтересам в сумі 81137,55 грн.
Щодо обвинувачення в розтраті грошей Голопристанського районного бюджету в сумі 33901 грн. вину також не визнала, пояснила, що харчоблок в Новозбур'ївської ЗОШ будувався на протязі декількох років. В 2011 році ПП «Іванов-Буд» та її директор ОСОБА_7 погодилися продовжити роботи по будівництву, готували документи та одночасно приступили до виконання робіт. 01.02.2012 року між відділом освіти в її особі та ПП «Іванов-Буд» в особі ОСОБА_7 був укладений договір про будівництво харчоблоку на суму, яку виділив бюджет, а саме на 150400 грн. Контроль за виконанням робіт, його обсягом та якістю здійснювала інженер-будівельник відділу освіти ОСОБА_15 та завгосп Новозбур'ївської ЗОШ. Тому, коли їй передали на підпис акт виконаних робіт вона була впевнена, що всі роботи зазначені в акті - виконані, тому підписала його. Чому виявилося два акти, а саме №1 та №7, пояснити не може.
Цивільний позов не визнала.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_6 свою вину в інкримінованих йому злочинах не визнав та пояснив, що дійсно, працюючи на посаді директора ТОВ «Кредо-2», яке виконувало різноманітні будівельні та ремонтні роботи, в тому числі пов'язані з ремонтом систем опалення, в червні 2011 року дізнався від співробітника, що в деяких школах Голопристанського району необхідно виконувати роботи по ремонту системи опалення та запропонував начальнику відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5 послуги фірми. В червні 2011 року разом із заступником директора ОСОБА_17 та працівником ОСОБА_18 оглянули Залізнопортівську та Краснознам'янську школи, склали локальний кошторис та підготували всю необхідну документацію. Після чого 06.06.2011 р. був укладений договір №21 на виконання робіт по капітальному ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, вартість робіт склала 205000 грн. та цього ж числа договір без номера на виконання робіт по капітальному ремонту системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, вартість робіт склала 209230 грн. В липні ОСОБА_19 повідомила, що бюджет виділяє тільки по 50000 грн. на кожну школу, тому 07.07.2011 року були укладені договори №511 щодо здійснення капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ та №512 щодо здійснення капітального ремонту системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, вартістю робіт по 50000 грн. кожен. Вважає, що перші договори це основні, які і потрібно враховувати. Одночасно були виготовлені локальний кошторис та дефектний акт. При цьому роботи розпочалися в липні 2011 р. і певний обсяг робіт був виконаний. Особисто він за ходом робіт не слідкував, оскільки знаходився в м. Києві, йому доповідали по телефону про стан виконаних робіт. Тому в кінці липня 2011 року був складений акт №1 виконаних робіт за липень 2011 р. по Залізнопортівській школі, де були встановлені батареї, можливо не всі, що зазначені в акті, але в подальшому робота продовжувалася, можливо дещо перероблялося. Акт підписав знаходячись в Києві. На даний час всі роботи закінчені, але акт виконаних робіт з невідомих причин не підписують.
Щодо Краснознам'янської ЗОШ, то в липні 2011 року проводилися роботи по капітальному ремонту системи опалення і був складений акт №1 виконаних робіт за липень 2011 року. Всі роботи, зазначені в акті були виконані. У лютому 2012 року також був складений та підписаний ним акт виконаних робіт без номера за лютий 2012 року. Обсяг робіт не було завищено, навіть занижене, оскільки виконали робіт навіть більше, ніж зазначено в акті, вважає, що експертом при визначенні різниці між зазначеним обсягом робіт в акті та тим, що є в наявності, не було враховано, що при виконанні робіт з прокладення траншеї було змінено направлення, у зв'язку з чим кількість витраченого матеріалу змінилася та інші пов'язані з цим витрати.
Вважає, що гроші Голопристанського районного бюджету на користь ТОВ «Кредо-2» він не привласнював, роботу його фірма виконувала відповідно до укладених договорів, на даний час вся робота завершена і в Краснознам'янській ЗОШ працює система опалення з 2012 року.
Цивільний позов не визнав.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_7 свою вину в інкримінованих йому злочинах не визнав, а в судових дебатах визнав частково, та пояснив, що дійсно, працюючи на посаді засновника та директора ПП «Іванов-Буд» уклав договір з відділом освіти Голопристанської РДА в особі ОСОБА_5, на будівництво харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ №3. З осені 2011 року він виїжджав на об'єкт для визначення обсягу робіт та складання відповідних документів. Після складання документів, а саме кошторис, дефектний акт, він повідомив про це ОСОБА_5 та передав їй необхідну документацію для підготовки договору. Оскільки був кінець року, були певні труднощі з бюджетними грошима ОСОБА_5 сказала, що необхідно готувати документи заново, на той час змінилися ціни на матеріали та роботу, тому кошторис було перероблено, зменшений обсяг робіт, хоча вартість робіт залишилась. Весь цей час деякі роботи вже розпочали виконувати, тому в лютому 2012 року був складено акт№7 виконаних робіт за лютий 2012 року, в якому зазначено обсяг робіт, який дійсно був виконаний. Всю роботу за договором закінчили в кінці березня. Але харчоблок був ще не готовий до експлуатації, певні роботи ще необхідно було проводити, але у відділу освіти не було грошей. Звідки взявся другий акт№7 виконаних робіт він не знає, вважає, що на акті стоїть підпис, який схожий на його підпис, але він цей акт не підписував. Допускає, що підписав акт№1 виконаних робіт за лютий 2012 року в той час, як обсяг робіт, зазначений в акті на час його підписання не був виконаний.
Цивільний позов не визнав.
Не зважаючи на часткове визнання своєї вини підсудними ОСОБА_5 та ОСОБА_9 та не визнання своєї вини підсудним ОСОБА_6, вина підсудних у вчиненні інкримінованих їм злочинів повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
За обвинуваченням ОСОБА_5 та ОСОБА_6. за ст..191 ч.3, ст..366 ч.1 КК України.
Показаннями свідка ОСОБА_17, який в судовому засіданні показав, що з 2005 року він працює на фірмі ТОВ «Кредо-2» на посаді заступника директора, виготовляє кошториси та інші необхідні робочі документи. У 2011 році йому та директору ОСОБА_6 стало відомо про те, що школа, яка знаходиться в селі Залізний Порт Голопристанського району Херсонської області потребує ремонту системи опалення. Він разом з директором та іншими працівниками виїжджав на об'єкт, після цього склав кошторис із зазначенням запланованих витрат на проведення ремонтних робіт школи, які складали близько 205000 грн. На підставі вказаного кошторису, між директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 та начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 укладено договір про проведення капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ Голопристанського району Херсонської області. Після цього, в 20-х числах липня 2011 року ОСОБА_17 виїхав до Залізнопортівської ЗОШ та розпочав проведення ремонтних робіт. У ході виконання капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ проведено демонтаж та монтаж опалювальної системи, частково замінено батареї зі старих на нові, а частину старих батарей відновлено та перепаковано і знову включено до системи опалення. Крім того, між директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 та начальником відділу освіти ОСОБА_5 був укладений договір № 511 від 07.07.2011р. про капітальний ремонт системи опалення Залізнопортівської ЗОШ на суму 50000 грн., на підставі виготовлених свідком локального та зведеного кошторису, на загальну суму 50003 грн. Як зрозумів свідок, це було «проміжний» кошторис про певний етап роботи. В липні 2011 року, на час підписання акту № 2 від 29.07.2011р. приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 робіт, зазначені у ньому роботи щодо встановлення нових 32 опалювальних радіаторів були виконані не у повній мірі, оскільки установлено було лише 6 батарей, на об'єкт виконання робіт було закуплено та завезено лише частину радіаторів та труби. Яким чином виявилось так, що акт приймання виконаних робіт було підписано ще до того, як фактично роботи були виконані свідку не відомо.
Показаннями свідка ОСОБА_21, яка в судовому засіданні показала, що працює вчителем в Залізнопортівській школі, де протягом тривалого часу не працює система опалення. У травні 2011 року на батьківських зборах начальник відділу освіти ОСОБА_5 повідомила, що виділено гроші на ремонт системи опалення школи і планується проведення відповідних робіт до початку опалювального сезону. В липні 2011 року вона, як і інші вчителі та робітники школи перебувала у відпустці і вийшла на роботу в середині серпня 2011 року, побачила, що тільки розпочалася робота по ремонту системи опалення, оскільки працювали працівники київської фірми, які завозили труби, старі батареї знімали, а через деякий час ставили їх знову тільки в інші класи. Чи проводилася гідрохімічна очистка батарей вона не знає, не бачила. Помічала, що в деяких місцях з'єднання труб і батарей проводилося під кутом 90 градусів, що було небезпечно для дітей школи. Про неякісне проведення ремонтних робіт говорили начальнику відділу освіти ОСОБА_5 на зборах. Упродовж виконання робіт з ремонту системи опалення ОСОБА_5 неодноразово здійснювалося особисто перевірка ходу та обсягу виконаних робіт і стан батарей, які встановлювались вона бачила особисто. Станом на жовтень 2011 року, коли розпочався опалювальний сезон, ремонтні роботи ще не були закінчені.
Показаннями свідка ОСОБА_22, яка в судовому засіданні показала, що працює завгоспом в Залізнопортівській школі з 2002 року. З середині серпня 2011 року в школі розпочалися роботи по ремонту опалювальної системи, які проводила київська фірма «Кредо-2». Працівники в кількості 5 осіб, а потім залишилося тільки 2. В спортивному залі школи, складали труби та радіатори, серед них були і нові і бувші у використанні. Крім того, працівники знімали старі батареї в класах та коридорах, потім ставили їх знову, тільки міняли місцями. Більша частина батарей, які встановлювалися були шкільні, нових було дуже мало. Після проведеної ревізії КРУ в жовтні 2011 року у відділі освіти до школи також приїжджала інженер-будівельник ОСОБА_15, яка разом з комісією, в яку входила і свідок перевіряла обсяг виконаної роботи по ремонту системи опалення школи за певний період часу. Система опалення була не готова до запуску.
Аналогічними показанням свідків ОСОБА_21 та ОСОБА_22 показаннями свідків ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, які були допитані в судовому засіданні та показаннями свідка ОСОБА_28, даними нею на досудовому слідстві та оголошеними в суді на підставі ст.306 КПК України.
Показами свідка ОСОБА_15, яка в судовому засіданні показала, що працює на посаді інженера-будівельника відділу освіти Голопристанської РДА з 2006 року. У липні 2011 року начальник відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації ОСОБА_5 уклала договір з ТОВ «Кредо-2» про здійснення капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ на суму 50 000 грн., а також здійснено оплату за здійснення вказаного ремонту. В цей період вона перебувала у плановій відпустці, а тому не приймала ніякої участі у підготовці документів щодо ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ. У жовтні 2011р. наказом начальника відділу освіти її направлено на проведення перевірки ремонтних робіт системи опалення Залізнопортівської школи спільно з працівниками КРУ в Херсонській області. Перевіркою встановлено, що у приміщенні спортзалу Залізнопортівської ЗОШ Голопристанського району перебувало лише 6 радіаторів, які завезені ТОВ «Кредо-2» на об'єкт. Вказані 6 радіаторів були червоно-коричневого кольору та знаходились на підлозі у приміщенні спортзалу школи та не були підключені до системи опалення. Також, у приміщенні спортзалу знаходились інші радіатори, які за словами представника підрядника були їхніми, але надати підтверджуючі документи вони не змогли. Вказані радіатори, також знаходились у приміщенні спортзалу школи у кількості близько 25 штук, але були окрашені у білий та жовтий кольори. Будь-які підтверджуючі документи на вказані радіатори підрядником не надавались. Вказані розбіжності між актом виконаних робіт за липень 2011 року, по якому проведено оплату послуг ТОВ «Кредо-2» на суму 50 000 грн. та фактичним обсягом виконаних ними робіт відображено у акті обстеження окремих видів фактичних обсягів виконаних робіт від 6-7 жовтня 2011 року, складеного працівниками КРУ в Херсонській області.
Показаннями свідка ОСОБА_29, яка в судовому засіданні показала, що з 02.02.2011р. працює головним бухгалтером централізованої бухгалтерії відділу освіти Голопристанської районної держаної адміністрації. До функціональних обов'язків ОСОБА_29 входить право підпису фінансових документів, в тому числі кошторисів, лімітних довідок, планів асигнувань, платіжних доручень. У 2011 році відділом освіти Голопристанської районної держаної адміністрації до голови Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_30 скеровувалися листи щодо виділення додаткових коштів на утримання закладів відділу освіти району. Рішенням сесії районної ради відділу освіти районної державної адміністрації виділено для капітального ремонту системи опалення Краснознам'янської та Залізнопортівської загальноосвітніх шкіл грошові кошти на загальну суму 100000 гривень, відповідно, на ремонт Залізнопортівської ЗОШ виділено 50000 грн. Після цього, підприємством ТОВ «Кредо -2» розпочалося проведення робіт по капітальному ремонту системи опалення у Залізнопортівській ЗОШ. Оскільки у відділі освіти районної державної адміністрації розрахунок із підрядчиками здійснюється лише на підставі акту виконаних робіт, у липні 2011 року начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5 спільно із директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 підписано акт №2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року та на рахунку до акту виконаних робіт по капітальному ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ ОСОБА_5 поставлено їй, як головному бухгалтеру, резолюцію «до оплати». Після цього, вказаний акт виконаних робіт та платіжне доручення надано до управління Державного казначейства у Голопристанському районі, для перерахування вказаних грошових коштів на рахунок підприємства ТОВ «Кредо-2», на підставі яких грошові кошти у розмірі 50000 грн. перераховано по платіжному дорученню №13336 від 22.07.2011 до ТОВ «Кредо-2».
Показаннями свідка ОСОБА_16, яка в судовому засіданні показала, що вона працює на посаді юрисконсульта відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації з грудня 2009 року. Як юрист готує проекти договорів, а після їх підписання реєструє їх в журналі реєстрації договорів. У 2011 році договір №21 від 06.06.2011 року, укладений між відділом освіти та ТОВ «Кредо-2» про капітальний ремонт системи опалення Залізнопортівської ЗОШ на суму 205236 грн. не реєструвався, і не міг бути зареєстрований, оскільки нумерація у 2011 році розпочиналася з № 157. Оригінал цього договору у відділі освіти відсутній.
Крім того, вина підсудних ОСОБА_5 та ОСОБА_6, підтверджується письмовими матеріалами справи.
Договором №21 від 06.06.2011 р., укладеним між ТОВ «Кредо-2» в особі директора ОСОБА_6 та відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 щодо здійснення капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, відповідно до п. 3.1. якого, оплата по договору здійснюється по факту виконаних робіт шляхом перерахунку 205236 грн. по затвердженим формам № КБ-2в № 177, КБ-3. (том 1, а.с. 133)
Локальним кошторисом №2-1-1 на капітальний ремонт системи опалення Залізнопортівської школи станом на 24 червня 2011 р., відповідно до якого в розділі 1.Матеріали зазначено радіатори опалювальні 32 шт., загальна кошторисна вартість будівельних робіт складає 39600 грн. (том 1 а.с. 217-218).
Зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва складеного 22 червня 2011 р., підписаного ОСОБА_6 та узгодженим з ОСОБА_5, відповідно до якого всього по кошторисному розрахунку загальна кошторисна вартість будівельних робіт складає 50003 грн. (том 1 а.с. 219).
Договором № 511 від 07.07.2011р., укладеним між ТОВ «Кредо-2» в особі директора ОСОБА_6 та відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 щодо здійснення капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ, відповідно до п. 3.1. якого, оплата по договору здійснюється по факту виконаних робіт шляхом перерахунку 50000 грн. по затвердженим формам № КБ-2в № 177, КБ-3. (том 1, а.с. 221) Експертним звітом №22-00758-2011/КД від 28.07.2011 р., відповідно до якого загальна кошторисна вартість капітального ремонту передбачена кошторисною документацією в поточних цінах станом на 30.06.2011 року складає 50003 грн. (том 1 а.с. 220).
Актом № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, підписаним ОСОБА_5 та ОСОБА_6, в який внесено відомості про те, що опалювальні радіатори встановлено у кількості 32 штуки. (том 1, а.с. 222-223)
Платіжним дорученням № 13336 від 22.07.2011р. за підписом ОСОБА_5, на підставі якого перераховано на рахунок ТОВ «Кредо-2» 50 000 грн. за здійснення капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ. (том 1, а.с. 225)
Матеріалами ревізії фінансово-господарської діяльності у відділі освіти Голопристанської районної державної адміністрації, проведеної Голопристанською міжрайонною державною фінансовою інспекцією, відповідно до яких, а саме акту ревізії №48-30/21 від 28.12.2011 р., з метою підтвердження фактичних обсягів виконаних робіт з обсягами вказаними у акті виконаних робіт форми КБ-2в: акт №2 за липень 2011 року на суму 50 002,20 грн. щодо об'єкту «Капітальний ремонт системи опалення Залізнопортівської ЗОШ», вибірковим методом проведено обстеження виконаних робіт, за результатами якого встановлено факт завищення обсягів виконаних робіт. (том 1, а.с. 44-131)
Актом обстеження окремих видів фактичних обсягів виконаних робіт від 6-7 жовтня 2011 року, складеного контрольно-ревізійним управлінням в Херсонській області. За результатами обстеження фактичних обсягів виконаних робіт, відповідно до даних, зазначених в акті № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, типової форми № КБ-2в, виявлено розбіжність щодо фактично встановлених опалювальних радіаторів у кількості 6 штук, та даними акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року, у якому внесено відомості про те, що опалювальні радіатори встановлено у кількості 32 штуки (том 1, а.с. 132)
Протоколом огляду місця події від 23.02.2012 та план-схемою до нього. (том 1, а.с. 192-199)
Протоколом огляду місця події від 20.03.2012 та фототаблицею до нього. (том 1, а.с. 231-255)
Актами Залізнопортівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Голопристанського району від 22.11.2011, 28.11.2011, 14.12.2011, 26.12.2011, 22.02.2012, 26.02.2012, складеними комісією у складі ОСОБА_31, ОСОБА_22, ОСОБА_32 у присутності інженера-будівельника відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації ОСОБА_15 про те, що станом на час складання актів, роботи щодо капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ не закінчено. (том 1, а.с. 179-184)
Висновком судово-товарознавчої експертизи № 644 від 26.03.2012 р. відповідно до якого встановлено, що ринкова вартість фактичної кількості будівельних виробів та будівельних матеріалів, визначених згідно до акту контрольно-ревізійного управління в Херсонській області щодо обстеження окремих видів фактичних обсягів робіт від 6-7 жовтня 2011 року, з урахуванням вартості відповідних матеріалів та робіт могла становити - 9173,60 грн. Різниця у ранковій вартості між коштами, які сплаченого відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації за послуги ТОВ «Кредо-2» щодо капітального ремонту в сумі 50000 грн. та фактичною вартістю будівельних матеріалів та виконаних ТОВ «Кредо-2» робіт щодо капітального ремонту системи опалення Залізнопортівської ЗОШ становить 40826,40 грн. (том 2, а.с. 8-13)
Допитаний в судовому засіданні експерт ОСОБА_33 підтвердив висновки, зроблені ним під час проведення експертизи. Пояснив, що має допуск до проведення відповідних експертиз. Під час проведення експертизи ним було виявлено, що батареї, встановлені ТОВ «Кредо-2» в Залізнопортівській школі не нові, а бувші в використанні, оскільки були пофарбовані декількома шарами фарби, різного кольору, мала місце іржа. Реальна вартість цих батарей була значно меншою, ніж зазначена в документах та сплачена відділом освіти.
Відповідно до роздруківки виписки по рахунку відділу освіти Голопристанської РДА від 04.04.2012 року ТОВ «Кредо-2» повернуло кошти в районний бюджет в сумі 40826,40 грн. (Залізнопортівська ЗОШ) згідно акту КРУ від 07.10.2011 р. (т.1 а.с.210)
Протоколом № 1 засідання зборів учасників ТОВ «Кредо-2» від 20.06.1999, відповідно до якого ОСОБА_6 обрано директором вказаного товариства. (том 1, а.с. 152).
Статутом ТОВ «Кредо-2», затвердженим 29.06.1999 р. міською районною державною адміністрацією м. Києва. (том 1, а.с. 153-160)
Посадовою інструкцією директора ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 від 01.01.2008. (том 1, а.с. 161-162)
Розпорядженням голови Голопристанської районної державної адміністрації № 48-ос від 26.08.2010 «Про призначення ОСОБА_5», відповідно до якого ОСОБА_5 призначено з 27.08.2010 на посаду начальника відділу освіти Голопристанської районної держаної адміністрації та їй присвоєно 11 ранг державного службовця у межах 6 категорії. (том 1, а.с. 187)
Посадовою інструкцією начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, затвердженої т.в.о. голови Голопристанської районної державної адміністрації від 27.02.2008р. Відповідно до п. п. 1.5, 2.1, 2.3, 2.23, 2.25 Посадової інструкції начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 зобов'язана у своїй роботі керуватись Конституцією України, актами законодавства, що стосується державної служби та діяльності районної державної адміністрації, розпорядженнями голів обласної та районної державних адміністрацій, Положенням про відділ освіти районної державної адміністрації, інструкцією з діловодства, правилами ділового етикету, регламентом і планами роботи районної державної адміністрації та свого відділу, цією інструкцією; представляє інтереси району в галузі освіти у відносинах з юридичними та фізичними особами; розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу; забезпечує організацію підготовки навчальних закладів до нового навчального року, зокрема до роботи в осінньо-зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень; забезпечує погодження проектів капітальних ремонтів загальноосвітніх закладів, контроль використання капітальних вкладень та залучених коштів. (том 1, а.с. 189-190).
За обвинуваченням ОСОБА_5 за ст.367 ч.1 КК України.
Показаннями свідка ОСОБА_34, яка в судовому засіданні показала, що вона працює на посаді начальника Голопристанської міжрайонної державної фінансової інспекції з 24.04.2012 року, приймала участь у перевірці відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації щодо законності та ефективності проведення тендерної процедури, відповідність цінової політики на продукти харчування, використання бюджетних коштів, виділених на закупівлю продуктів харчування для дитячих закладів за 2011 рік та поточний період 2012 років в якості спеціаліста. Перевіркою процедури укладання договорів на закупівлю товарів встановлено, що за результатами конкурсних закупівель на закупівлю продуктів харчування з переможцем МПП «Ритм» укладено договори з термінами дії до повного виконання умов договорів. В той час, як відповідно до вимог Бюджетного кодексу розпорядник коштів - начальник відділу освіти має право укладати договори на закупівлю продуктів харчування з терміном дії в межах бюджетного періоду 2011 року, тобто до 31 грудня 2011 року. Крім того, відділ освіти не використав своє право на визначення в документації з конкурсних торгів можливості зменшення ціни на закупівлю продуктів харчування, за якими можливе сезонне коливання цін. Також було встановлено, що здійснена в грудні 2012 року закупівля продуктів харчування перевищує потребу навчальних закладів в забезпеченні продуктів харчування на грудень 2012 року. Відділ освіти в порушення п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, не врахував об'єктивну потребу в коштах навчальних закладів, виходячи з основних показників, контингентів, які встановлюються для установ і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.
Показаннями свідка ОСОБА_35, яка в судовому засіданні показала, працює на посаді бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації з квітня 2009 року, а також являється секретарем комітету з конкурсних торгів відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації. На початку 2011 року відділом освіти було проведено декілька конкурсних торгів на закупівлю продуктів харчування, переможцем яких стало МПП «Ритм». Вказані конкурсні торги, проведені відповідно до встановленого порядку та у відповідності до вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель». За результатами проведених конкурсних торгів, відділ освіти Голопристанської райдержадміністрації та МПП «Ритм» приступили до виконання свої обов'язків за договорами купівлі-продажу продуктів харчування, їх поставки та зберігання. Яким чином у подальшому здійснювалась закупівля продуктів харчування, їх постачання та споживання свідку не відомо, оскільки вказані питання не входять до її обов'язків, як секретаря Комітету або бухгалтера відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації.
Аналогічні даним показанням в судовому засіданні дали свідки ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38.
Показаннями свідка ОСОБА_15, яка в судовому засіданні дала аналогічні показання та додала, що з 23.06.2010 р. являється головою комітету з проведення конкурсних торгів відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації. Відповідно до положення про Комітет, зобов'язана готувати та подавати начальнику відділу освіти проекти наказів щодо складу комітету, внесення до нього змін; визначати переможців процедур закупівель, пропозиції конкурсних торгів які за результатами оцінки визначені найбільш економічно вигідними тощо. У березні та квітні 2011 року відділом освіти проведено декілька конкурсних торгів на закупівлю продуктів харчування, переможцем яких стало МПП «Ритм». Вказані конкурсні торги, проведені відповідно до вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель». До компетенції Комітету не входить здійснення контролю за виконанням сторонами умов виконання договору, або ефективного використання відділом освіти бюджетних коштів на закупівлю продуктів харчування, оскільки повноваження Комітету щодо проведення закупівель закінчується складанням звіту про результати проведення торгів. Відповідно, після укладення договору купівлі-продажу продуктів харчування між відділом освіти та МПП «Ритм», Комітет не має будь-яких повноважень щодо можливого впливу на сторони договору. В умовах проведення конкурсних торгів, та у самій формі пропозицій було передбачено, що сторони погоджуються дотримуватись умов пропозиції протягом 120 днів, тобто після вказаного терміну відділ освіти або МПП «Ритм» можуть зміни умови, на яких між ними укладено договір, у тому числі ціну або об'єм продукції. На початок року (бюджетного періоду) під час проведення конкурсних торгів, матеріальний відділ та бухгалтерія відділу освіти розраховують такий обсяг продукції, який має бути спожито протягом року і суму, яка виділена відділу совіти для задоволення даних потреб. Оскільки відділ освіти Голопристанської райдержадміністрації є розпорядником бюджетних коштів, то зобов'язання, які він бере на себе із використанням бюджетних коштів, мають бути здійсненні протягом бюджетного періоду, тобто протягом 2011 року.
Показаннями свідка ОСОБА_39, який в судовому засіданні показав, що у першій половині 2011 року відділом освіти проведено декілька конкурсних торгів на закупівлю продуктів харчування, які виграло МПП «Ритм», однак він участі у складі Комітету не приймав, оскільки конкурсні торги проведено до травня 2011 року, тобто до того часу коли його призначено членом Комітету.
Показаннями свідка ОСОБА_40, яка в судовому засіданні показала, що працює на посаді заступника начальника відділу бюджетних надходжень, видатків, обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Управління державної казначейської служби у Голопристанському районі з 2007 року. 28.12.2012р. відповідно до платіжних доручень відділу совіти Голопристанської райдержадміністрації від 23.12.2012р., вона провела оплату за придбання відділом освіти продуктів харчування у МПП «Ритм» на суму 478 023,69 грн. на підставі поданих відділом освіти до УДКС у Голопристанському районі документів, а саме: договорів купівлі-продажу, накладних та рахунків.
Показаннями свідка ОСОБА_16, яка в судовому засіданні показала, що вона працює на посаді юрисконсульта відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації з грудня 2009 року. До її обов'язків входить підготовка проектів договорів від імені відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації, у т.ч. договорів-купівлі продажу, розгляд скарг, заяв, пропозицій, претензійна та позовна робота. Протягом 2011 року відділом освіти Голопристанської райдержадміністрації укладено з МПП «Ритм» договори купівлі-продажу продуктів харчування. На підставі платіжних доручень від 23.12.2011р. відділом освіти Голопристанської райдержадміністрації проведено оплату закупівлі деяких продуктів харчування за вказаними договорами на суму 478 023,69 грн. Крім того, свідок зазначила, що у випадку наявності порушень бюджетного законодавства, можливого неефективного використання бюджетних коштів тощо, працівники відділу освіти можуть вносити начальнику відділу свої пропозиції щодо їх попередження або усунення. Також, начальник відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації зобов'язаний вживати заходів щодо ефективного використання бюджетних коштів, оскільки є єдиною особою, яка має право укладення та розірвання угод від імені відділу освіти.
Показаннями свідка ОСОБА_41, яка в судовому засіданні показала. що працює на посаді директора МПП «Ритм» починаючи з 1997 року. МПП «Ритм» займається оптово-роздрібною торгівлею продуктів харчування та відповідно укладає договори купівлі-продажу з підприємствами, установами та організаціями різних форм власності на території Херсонської, Миколаївської та Одеської областей, АР Крим тощо. На початку 2011 року МПП «Ритм» виграло конкурсні торги з продажу продуктів харчування відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації. На підставі виграних підприємством конкурсних торгів, між нею, як директором МПП «Ритм» та начальником відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації ОСОБА_5 укладено декілька договорів купівлі-продажу продуктів харчування, відповідно до яких МПП «Ритм» мало двічі на тиждень поставляти продукти харчування до всіх шкіл, розташованих на території Голопристанського району. У свою чергу, відділ освіти Голопристанської райдержадміністрації відповідно до укладених договорів купівлі-продажу мав сплачувати МПП «Ритм» щомісячно кошти на безготівковий банківських рахунок, згідно з рахунком та товарною накладною на закуплений товар. 21.12.2011 відділ освіти Голопристанської райдержадміністрації закупив у МПП «Ритм» продуктів харчування на загальну суму 478023,69 грн. Цього ж дня усі продукти харчування передано відділом освіти Голопристанської райдержадміністрації на зберігання до МПП «Ритм». Вказані продукти харчування зберігались у складських приміщеннях МПП «Ритм» у м. Херсон, Миколаївське шосе, 5-й км. Після цього, 28.12.2011 на підставі платіжних доручень від 23.12.2011 відділ освіти Голопристанської райдержадміністрації сплатив повну вартість придбаних та переданих на зберігання продуктів харчування в сумі 478 023,69 грн. та кредиторську заборгованість, яка виникла станом на 21.12.2011. Станом на 25.05.2012 залишок продуктів харчування, який знаходиться на зберіганні становить суму 61 478,73 грн.
Звітом про результати проведення процедури запиту цінових пропозицій 23.03.2011 року (том 2 а.с.11-13).
Документацією конкурсних торгів на закупівлю культур овочевих (том 2 а.с.70-81).
Договором купівлі-продажу овочів №311 від 18.03.2011р, укладеного між начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, яка діє як замовник, та директором МПП «Ритм» ОСОБА_41, яка діє як учасник, відповідно до якого учасник зобов'язується продати товар - овочі в кількості відповідно до спеціфікації, а замовник прийняти та сплатити за нього певну грошову суму, а саме 199943,39 грн. у передбачений договором строк. Термін дії договору встановлено п.5.1 - з моменту підписання сторонами та до повного виконання сторонами зобов'язань за договором. При цьому п.8.2 Договору передбачено що зміни та доповнення до договору вносяться додатковою угодою. (том 2, а.с. 63-64)
Специфікацією до договору № 311 від 18.03.2011р. (загальний рахунок), відповідно до якої зазначена назва продуктів, їх ціна, кількість та сума. А саме: капусти за ціною 8,60 грн. у кількості 7 939,66 кг; капусти молодої за ціною 7,50 грн. у кількості 1 460 кг; моркви за ціною 5,00 грн. у кількості 6 856 кг; цибулі за ціною 6,25 грн. у кількості 7 500 кг; буряку за ціною 4,45 грн. у кількості 6 557 кг; огірків за ціною 2,60 грн. у кількості 1 782 кг; помідорів за ціною 2,50 грн. у кількості 1 000 кг, на загальну суму 196 697,93 грн. (том 2, а.с. 65)
Специфікацією до договору № 311 від 18.03.2011 (спеціальний рахунок), відповідно до якої зазначена назва продуктів, їх ціна, кількість та сума. А саме: капусти за ціною 8,60 грн. у кількості 131 кг; капусти молодої за ціною 7,50 грн. у кількості 24,09 кг; моркви за ціною 5,00 грн. у кількості 113,12 кг; цибулі за ціною 6,25 грн. у кількості 123,75 кг; буряку за ціною 4,45 грн. у кількості 108,19 кг; огірків за ціною 2,60 грн. у кількості 29,40 кг; помідорів за ціною 2,50 грн. у кількості 16,5 кг, на загальну суму 3245,46 грн. (том 2, а.с. 66)
Платіжним дорученням № 15589 від 23.12.2011р., відповідно до якого відділ освіти Голопристанської РДА перерахував на рахунок ПП Ритм 72444,42 грн. за овочі згідно договору №311 від 18.03.2011 р. (том 2, а.с. 67)
Рахунком-фактурою № 9099 від 23.12.2011р. відповідно до якого відділ освіти Голопристанської РДА одержав від МПП «Ритм» моркву за ціною 5 грн., цибулю за ціною 6,25 грн., буряк за ціною 3,50 грн., капусту за ціною 3,0 грн., на загальну суму 72444,42 грн. (том 2, а.с. 68)
Видатковою накладною № 11164 від 23.12.2011р. на суму 72444,42 грн. (том 2, а.с. 69).
Договором купівлі-продажу № 354 від 21.04.2011р. укладеного між начальником відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5, яка діє як замовник, та директором МПП «Ритм» ОСОБА_41, яка діє як учасник, відповідно до якого учасник зобов'язується продати товар - картоплю (молоду та стару), горох, в кількості відповідно до спеціфікації, а замовник прийняти та сплатити за нього певну грошову суму, а саме 196128,58 грн. у передбачений договором строк. Термін дії договору встановлено п.5.1 - з моменту підписання сторонами та до повного виконання сторонами зобов'язань за договором. При цьому п.8.2 Договору передбачено що зміни та доповнення до договору вносяться додатковою угодою. (том 2, а.с. 121)
Специфікацією до договору № 354 від 21.04.2011 (загальний рахунок), відповідно до якої зазначена назва продуктів, їх ціна, кількість та сума. А саме: картопля (стара) по ціні 5,40 грн. у кількості 32994,82 кг, картопля молода по ціні 7 грн. у кількості 1261,86 кг, гороху по ціні 4,80 грн. у кількості 1149,81 грн. на загальну суму 192524,16 грн. (том 2, а.с. 122)
Специфікацією до договору № 354 від 21.04.2011 (спеціальний рахунок), відповідно до якої зазначена назва продуктів, їх ціна, кількість та сума. А саме: картопля (стара) по ціні 5,40 грн. у кількості 652,174 кг, картопля молода по ціні 7 грн. у кількості 11,811 кг, на загальну суму 3604,42 грн. (том 2, а.с. 122)
Платіжним дорученням № 15595 від 23.12.2011р. відповідно до якого відділ освіти Голопристанської РДА перерахував на рахунок ПП Ритм 62256,60 грн. за картоплю згідно договору №354 від 21.01.11 р. (том 2, а.с. 123)
Рахунком-фактурою № 9114 від 23.12.2011р., відповідно до якого відділ освіти Голопристанської РДА одержав від МПП «Ритм» картоплю за ціною 5,40 грн., на загальну суму 62256,60 грн. (том 2, а.с. 124)
Видатковою накладною № 11163 від 23.12.2011р. на суму 62256,60 грн. (том 2, а.с. 125)
Протоколом огляду документів від 27.06.2012 року, в ході якого оглянуто документи вилучені 27.06.2012 року у відділі освіти Голопристанської РДА та приєднані до матеріалів кримінальної справи (том 2 а.с.126-129, 130-131)
Висновком комплексної судово-товарознавчої та судово-економічної експертизи №1701 від 26.07.2012р., відповідно до якого встановлено, що різниця між сумою вартості продуктів харчування, яку сплачено 23.12.2011р. відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації до МПП «Ритм» за придбання моркви, цибулі, буряку, капусти та картоплі, відповідно до договорів № 311 від 18.03.2011 та № 354 від 21.04.2011р. купівлі-продажу продуктів харчування та середньо-ринковою вартістю продуктів харчування станом на грудень 2011 року становить 81 137, 55 грн. (том 2, а.с. 138-143)
За обвинуваченням ОСОБА_6 за ст.. 191 ч.2, ст..191 ч.3, ст.. 366 ч.1 КК України.
Показаннями свідка ОСОБА_5, яка в судовому засіданні показала, що з 27.08.2010 року по 14.05.2012 вона обіймала посаду начальника відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації. 07.07.2012 між відділом освіти Голопристанської РДА в її особі, як начальника відділу освіти РДА, та директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, був укладений договір № 512 від 07.07.2011 на виконання вказаним ТОВ капітального ремонту системи опалення Краснознам'янської ЗОШ. Підрядчиком - ТОВ «Кредо-2» був розроблений локальний кошторис та зведений кошторисний розрахунок вартості ремонтних робіт системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, які було здано до ДП «Укрдержбудекспертиза» з метою отримання експертного звіту щодо підтвердження заявленої кошторисної вартості вказаних робіт. Ремонтні роботи ТОВ «Кредо-2» виконувало на протязі місяця, приблизно з 28.06 по 21.07.2012. Під час виконання вказаних робіт вона навідувалася у Краснознам'янську ЗОШ лише один раз. Таким чином, вона виконання цих робіт не контролювала. В кінці липня 2011 директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 був складений акт № 1 приймання будівельних робіт з капітального ремонту та гідрохімічному очищенню системи опалення (повної заміни матеріалів системи опалення) Краснознам'янської ЗОШ за липень 2011. Перевірка обсягів виконаних робіт по вказаному акту інженером-будівельником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_15 не проводилася, оскільки остання знаходилася у відпустці. Вона не являлася спеціалістом по будівельним роботам, тому повністю довіряла акту виконаних робіт за липень 2011р., складеному спеціалістом з цих питань - ОСОБА_6, який запевнив її, що усі роботи виконані у повному обсязі. Після цього, вона підписала вказаний акт, а на рахунок-фактуру від 21.07.2011р. завізувала - «Бухгалтеру до оплати». Відповідно платіжного доручення № 13337 від 22.07.2011р. на рахунок ТОВ «Кредо-2» 29.07.2011р. було перераховано 50000,00 грн. за капремонт системи опалення Краснознам'нської ЗОШ згідно договору № 512 від 07.07.2011р. На початку листопада 2011р., під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Голопристанської РДА спеціалістами контрольно-ревізійного управління у Херсонській області, їй стало відомо, про те, що після контрольних обмірів було встановлено завищення обсягів виконаних робіт по договору № 512 від 07.07.2011р. по акту № 1 виконаних робіт за липень 2011р. на суму 16200,00 грн. В березні 2012р. ТОВ «Кредо-2» на рахунок відділу освіти Голопристанської РДА відповідно вказаному акту КРУ повернуто вказані грошові кошти, як зайво отримані.
30.12.2011р. мала місце сесія районної ради, на якій був прийнятий бюджет на 2012 рік, яким було передбачено кошти у суми 680000 грн. на капітальні ремонти навчальних закладів району, з них 160000 грн. саме на капітальний ремонт та очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ. 01.02.2012р. між відділом освіти Голопристанської РДА в її особі, як начальника відділу освіти РДА, та директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6, був укладений договір № 48 від 01.02.2012р. для проплати раніше виконаних ТОВ «Кредо-2» капітального ремонту системи опалення Краснознам'янської ЗОШ. Був складений акт б/н приймання виконаних будівельних робіт з капітального ремонту та гідрохімічному очищенню системи опалення Краснознам'янської ЗОШ за лютий 2012р. Вона не являється спеціалістом по будівельним роботам, тому повністю довіряла акту виконаних робіт за лютий 2012р., складеному спеціалістом з цих питань - ОСОБА_6, який запевнив її, що усі роботи виконані у повному обсязі, до того ж на час підписання акту система опалення школи працювала. Відповідно платіжного доручення № 16111 від 07.02.2012р. на рахунок ТОВ «Кредо-2» 08.02.2012р. було перераховано 159106,56 грн. за капремонт системи опалення Краснознам'нської ЗОШ згідно договору № 48 от 01.02.2012р. Щодо завищення ТОВ «Кредо-2» обсягів виконаних робіт по акту б/н за лютий 2012р. їй нічого не відомо. Підписуючи акти, вона не мала на меті привласнити грошові кошти, оскільки не являється спеціалістом по будівельним роботам і повністю довіряла у цих питаннях директору ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6
Показаннями свідка ОСОБА_15, яка в судовому засіданні показала, що вона працює на посаді інженера-будівельника відділу освіти Голопристанської РДА. У липні 2011 року знаходилася у плановій відпустці. По цій причині укладення договору № 512 від 07.07.2011р. на проведення ремонтних робіт та очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ між ТОВ «Кредо-2» та відділом освіти Голопристанської РДА пройшло без її участі, як інженера-будівельника відділу освіти. Пізніше, на початку листопада 2011р., під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Голопристанської РДА спеціалістами контрольно-ревізійного управління у Херсонській області, їй стало відомо, про те, що 07.07.2011 р. начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 уклала з ТОВ «Кредо-2» договір про проведення капітального ремонту та очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ Голопристанського району на суму 50 000 грн. Також, їй стало відомо про те, що у липні 2011 року відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації проведено оплату вказаної роботи ТОВ «Кредо-2» на суму 50 000 грн. згідно акту № 1 виконаних робіт за липень 2011р. Під час проведення вказаної ревізії після контрольних обмірів встановлено завищення обсягів виконаних робіт по договору № 512 від 07.07.2011 по акту № 1 виконаних робіт за липень 2011р. на суму 16200,00 грн. В березні 2012р. ТОВ «Кредо-2» на рахунок відділу освіти Голопристанської РДА повернуто вказані грошові кошти. Щодо проведення робіт з ремонту та очищення системи опалення Краснознам'нської ЗОШ до договору № 48 від 01.02.2012р. вона пояснила, що не приймала ніякої участі у складанні документів щодо ремонтних робіт та очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ по вказаному договору, який був укладений між ТОВ «Кредо-2» та відділом освіти Голопристанської РДА. Також вона не приймала участі у прийнятті результатів виконаних ТОВ «Кредо-2» робіт. Про те, що був складений та підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012р., їй відомо не було. Про цей факт їй стало відомо лише у березні 2012 р. від директора Краснознам'янської ЗОШ ОСОБА_42 Також їй не було відомо, про оплату в сумі 159106,56 грн. ТОВ «Кредо -2» по акту приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012р. Керівництво відділу освіти Голопристанської РДА не уповноважувало її проводити якісь контрольні заміри по акту прийняття будівельних робіт за лютий 2012р. з метою встановлення обсягу фактично виконаних робіт. Про те, що обсяги виконаних робіт все ж таки були завищені ТОВ «Кредо-2» по вказаному акту приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012р., їй стало відомо 25.10.2012р. під час проведення будівельно-технічної експертизи на якій вона була присутня, як представник відділу освіти Голопристанської РДА.
Показаннями свідка ОСОБА_29, яка в судовому засіданні показала, що з 02.02.2011 року по теперішній час вона обіймає посаду головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти Голопристанської РДА. До її функціональних обов'язків входить право другого підпису на фінансових документах, в тому числі на кошторисах, лімітних довідках, планах асигнувань, платіжних дорученнях тощо. У 2011 році відділом освіти Голопристанської районної держаної адміністрації до голови Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_30 скеровувалися листи щодо виділення додаткових коштів на утримання закладів відділу освіти району. Рішенням дев'ятої сесії районної ради УІ скликання від 26.05.2011 №121 спрямовано на збільшення бюджетних призначень головних розпорядників коштів спеціального фонду районного бюджету, а саме відділу освіти районної державної адміністрації для капітального ремонту системи опалення Краснознам'янської та Залізнопортівської загальноосвітніх шкіл грошових коштів на загальну суму 100000 гривень, відповідно, на ремонт Краснознам'янської ЗОШ І-ІІІ ступенів виділено 50000 грн. Після цього, підприємством ТОВ «Кредо -2» розпочалося проведення робіт по капітальному ремонту та очищенню системи опалення у Краснознам'янській ЗОШ. Оскільки у відділі освіти районної державної адміністрації розрахунок із підрядчиками здійснюється лише на підставі акту виконаних робіт, у липні 2011 року начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5 спільно із директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 підписано акт №1 приймання виконаних будівельних робіт у Краснознам'янській ЗОШ за липень 2011 року та на рахунку до акту виконаних робіт по капітальному ремонту та очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5, їй, як головному бухгалтеру, проставлено резолюцію «до оплати». Після цього, вказаний акт виконаних робіт та платіжне доручення надано до управління Державного казначейства у Голопристанському районі, для перерахування вказаних грошових коштів на рахунок підприємства ТОВ «Кредо-2», на підставі яких грошові кошти у розмірі 50000,00 грн. перераховано по платіжному дорученню. В лютому 2012 між ТОВ «Кредо-2» в особі його директора ОСОБА_6 та начальника відділу освіти ОСОБА_5 був укладений договір № 48 від 01.02.2012 про проведення ремонту та очищення системи опалення Краснознам'нської ЗОШ. Вартість проведення вказаних робіт по договору склала 159107,00 грн. Після підписання вказаного договору, підприємством ТОВ «Кредо -2» розпочалося проведення робіт по капітальному ремонту та очищенню системи опалення у Краснознам'янській ЗОШ. Оскільки у відділі освіти районної державної адміністрації розрахунок із підрядчиками здійснюється лише на підставі акту виконаних робіт, у лютому 2012р. начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5 спільно із директором ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 підписано акт б/н приймання виконаних будівельних робіт у Краснознам'янській ЗОШ за лютий 2012 року та на рахунку до акту виконаних робіт по капітальному ремонту та очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5 поставлено їй, як головному бухгалтеру, резолюцію «до оплати». Після цього, вказаний акт виконаних робіт та платіжне доручення надано до управління Державного казначейства у Голопристанському районі, для перерахування вказаних грошових коштів на рахунок підприємства ТОВ «Кредо-2», на підставі яких грошові кошти у розмірі 159 106,56 грн. перераховано по платіжному дорученню №16111 від 07.02.2012р. до ТОВ «Кредо-2». По факту завищення обсягів виконаних робіт по актам виконаних будівельних робіт у Краснознам'янській ЗОШ за липень 2011 та лютий 2012, їй нічого не відомо.
Показаннями свідка ОСОБА_42, який в судовому засіданні показав, що з 1997 року працює директором Краснознам'янської ЗОШ. В його функціональні обов'язки входить організація та контроль за навчально-виховним процесом в школі, а також контроль за господарською частиною школи. Весною 2011 року йому від начальника відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5 стало відомо про те, що відділом освіти Голопристанської РДА заплановано виділення коштів на ремонт системи опалення Краснознам'янської ЗОШ. На початку червня 2011 року до Краснознам'янської ЗОШ приїхав представник київської фірми, яка повинна була проводити ремонтні роботи опалювальної системи. Він, в його присутності, ходив по всім приміщенням школи та до котельні школи, при цьому робив обміри запланованих ремонтних робіт системи опалення. Перед самим початком ремонтних робіт, в липні 2011 року до Краснознам'янської ЗОШ приїхали директор фірми, яка повинна була проводити ремонтні роботи опалювальної системи ОСОБА_6, та виконроб, які в його присутності робили повторні контрольні обміри запланованих ремонтних робіт. В цей же день зазначеними вище особами, були проведені обміри прокладення нової теплової магістралі від школи до котельні. Вимірювання проводилось не по старій тепловій мережі, а найкоротшим шляхом, через спортивний майданчик. Особисто він документи з приводу обмірів, не підписував. Участі в обмірах не приймав, був лише спостерігачем. В кінці липня 2011 року в Краснознам'янській ЗОШ розпочалися роботи по реконструкції опалювальної системи, у зв'язку з тим що система опалення школи більше восьми останніх років знаходилась в несправному стані. Працівники фірми в період виконання ремонтних робіт проживали на території Краснознам'янської ЗОШ в спортивному залі. Спостерігаючи за виконанням ремонтних робіт опалювальної системи, йому стало зрозуміло, що зазначені роботи виконуються не якісно, так як техніка, яка використовувалась при зварюванні труб системи опалювання була не газова, а дугова, що свідчить про неефективність зварювальних швів. Також при виконанні ремонтних робіт частково було використано матеріали школи, а саме: труби та батареї, які вже були у вжитку - знаходились в системі опалення школи. При виконанні ремонтних робіт системи опалення пов'язаних з прокладання теплової мережі від школи до котельні він спостерігав, що нові труби, які було прокладено не було обмотано теплоізолюючими матеріалами. Під час демонтажу старої системи опалення, будь-які дії пов'язані з проведенням гідрохімічного очищення радіаторів (батарей), з використанням спеціальної техніки та розчинів не проводились. Демонтовані батареї, в разі їх цілісності, просто переставлялись з одного місця в інше. Вже після початку опалювального сезону, в кінці жовтня 2011 року, була спроба запустити та перевірити відремонтовану систему опалювання, при цьому були присутні робітники, які проводили зварювальні роботи, він та кочегари ОСОБА_43 і ОСОБА_44. Запустити з першого разу систему опалення не вдалось, оскільки було багато проривів в системі опалення, а саме в місцях зварювання труб. В подальшому близько місяця були спроби запустити систему опалення при цьому, вже інший зварювальник з міста Херсона, переробляв та ремонтував прокладену систему опалення. Після цього систему опалення було запущено, але її робота була несправною так як тиск в трубах постійно падав, що свідчило про прориви в тепловій магістралі, яку було прокладено від школи до котельні. В подальшому під керівництвом виконроба ОСОБА_39 з м. Києва екскаватором було розкопано зазначену теплову магістраль, і він побачив як з труб де були зварювальні шви витікала вода. Вказані прориви знову заварювались. Вириті ями в місцях прориву залишились не засипаними. За період виконання всіх ремонтних робіт, він постійно вказував особам, які виконували ремонтні роботи про недоліки, які вони допускали в ремонті системи опалення школи. Свої невдоволення неякісним ремонтом системи опалення та непрофесійністю працівників, що виконували ці роботи, він постійно при зустрічах та по телефону доповідав начальнику відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5, на що остання обіцяла вплинути на керівництво фірми та запевняла, що всі недоліки будуть усуватись. По суті перевірку виконаних робіт ОСОБА_5 здійснювала шляхом візуального огляду всіх приміщень де проводились ремонтні роботи опалювальної системи, при цьому він її постійно супроводжував та постійно вказував на місця де неякісно було зроблено зварювання труб системи опалення. Хто повинен був здійснював контроль за виконанням ремонтних робіт системи опалення школи, хто та як приймав виконанні ремонтні роботи, чи підписувались документи про виконанні роботи, чи взагалі вони підписувались, йому не відомо. Особисто він повноважень щодо контролю за виконанням обсягу виконаних робіт з капітального ремонту системи опалення в школі від керівництва відділу освіти Голопристанської РДА не отримував. Станом на 29.07.2011 року не було виконано ремонтні роботи опалювальної системи Краснознам'янської ЗОШ зазначені в акті виконаних робіт за 2011 р., так як лише в кінці липня 2011 року було розпочато ремонтні роботи і закінчено в кінці грудня 2011 року, та в подальшому вже в 2012 році було продовжено усунення недоліків прокладеної системи опалення оскільки вона постійно знаходилась в несправному стані. Про те що в цілому виконання ремонтних робіт системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, було відображено в двох актах виконаних робіт на суми 50000 та 150000 грн., йому стало відомо пізніше від представників ОВС, які по факту виконання ремонтних робіт проводили перевірку. Як, при яких обставинах та хто підписував зазначені акти, йому не відомо.
Показаннями свідків ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, які в судовому засіданні показали, що працюють вчителями в Краснознам'янській ЗОШ., та дали показання, аналогічні показанням свідка ОСОБА_42
Показаннями свідків ОСОБА_49, ОСОБА_50, даними ними на досудовому слідстві та оголошеними в судовому засіданні в порядку ст.306 КПК України, які дали аналогічні показання (том.2 а.с.82, 99).
Показаннями свідків ОСОБА_43 та ОСОБА_44, які в судовому засіданні показали, що працюють в Краснознам'янській ЗОШ кочегарами. Дали показання, аналогічні показання свідка ОСОБА_42 та уточнили, що в кінці жовтня 2011 року, була спроба запустити та перевірити відремонтовану систему опалювання, при цьому були присутні робітники, які проводили зварювальні роботи, директор школи ОСОБА_42, вони, як кочегари школи. Запустити з першого разу систему опалення не вдалось, оскільки було багато проривів в системі опалення - в місцях зварювання труб.
Показаннями свідка ОСОБА_51, яка в судовому засіданні дала аналогічні показання.
Показаннями свідка ОСОБА_52, яка в судовому засіданні показала, що працює кухарем в Краснознам'янській ЗОШ. В кінці липня на початку серпня 2011 року в Краснознам'янській ЗОШ було розпочато роботи по ремонту опалювальної системи, у зв'язку з тим що система опалення школи останніх вісім років знаходилась в несправному стані. Ремонтні роботи опалювальної системи здійснювало Київське підприємство. Як проводилися ці роботи, хто їх контролював та які документи складалися, їй не відомо.
Локальним кошторисом № 2-1-1 на капітальний ремонт і очищення системи опалення Краснознам'янської ЗОШ складеним в поточних цінах станом на 22.06.2011 р., відповідно до якого загальна суму витрат склала 39874 грн. (том 1 а.с. 153-154).
Зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва капітальний ремонт і гідрохімічне очищення системи опалення (повна заміна матеріалів системи опалення) Краснознам'янської школи Голопристанського району складений в поточних цінах станом на 22.06.2011р. відповідно до якого загальна кошторисна вартість витрат склала 50000 грн. (том 1 а.с. 155)
Експертним звітом № 22-00757-2011/КД щодо розгляду кошторисної частини проектної документації від 28.07.2011р., замовником якого виступив ТОВ «Кредо-2», та відповідно до якого наданий позитивний звіт. (том 1 а.с. 156)
Договором № 512 від 07.07.2011р., укладеним між ТОВ «Кредо-2» в особі директора ОСОБА_6 та відділом освіти Голопристанської РДА в особі ОСОБА_5 на капітальний ремонт системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, відповідно до п. 3.1. якого, оплата по договору здійснюється по факту виконаних робіт шляхом перерахунку 50000 грн. по затвердженим формам № КБ-2в № 177, КБ-3. (том 1 а.с. 157)
Актом № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2011 року підписаним ОСОБА_5 та ОСОБА_6, до якого внесені відомості про те, що виконано такі роботи, як розроблення ґрунту у відвал екскаваторами «зворотна лопата» з ковшем ємністю 1 м? ґрунтів 2 - обсягом 0,218 м?, демонтаж трубопроводів зі сталевих труб діаметром 100 мм - обсягом 4,84 м., демонтаж труб сталевих діаметром умовного проходу 100 мм - 342,31 м, на загальну суму за актом 50000,04 грн. (том 1 а.с. 158-161)
Рахунком-фактурою № СФ-0000002 від 21.07.2011р. на суму 50000 грн., який ТОВ «Кредо-2» виставлено відділу освіти Голопристанської РДА за капітальний ремонт системи опалення Краснознам'янської ЗОШ. (том 1 а.с. 163)
Платіжним дорученням № 13337 від 22.07.2012р., відповідно до якого відділ освіти Голопристанської РДА перерахував ТОВ «Кредо-2» 50 000 грн., за капітальний ремонт системи опалення. (том 1 а.с.164)
Актом обстеження окремих видів фактичних обсягів виконаних робіт від 07.10.2011р., відповідно якого спеціалісти КРУ в Херсонській області виявили факт завищення обсягів робіт виконаних ТОВ «Кредо-2» у Краснознам'янській ЗОШ. (том 1 а.с. 158-161)
Локальним кошторисом № 2-1-1 на капітальний ремонт і очищення системи опалення Краснознам'янської школи станом на 25.08.2011р. на загальну суму 120360 грн. (том 1а.с. 171-175)
Експертним звітом № 22-01558-2011/КД щодо розгляду кошторисної частини проектної документації по робочому проекту «Капітальний ремонт і гідрохімічне очищення системи опалення (повна заміна матеріалів системи опалення) Краснознам'янської школи Голопристанського району Херсонської області» від 17.11.2011р. (том 1а.с. 177)
Договором № 48 від 01.02.2012р. укладеним між ТОВ «Кредо-2» в особі директора ОСОБА_6 та відділом освіти Голопристанської РДА в особі ОСОБА_5 на капітальний ремонт системи опалення Краснознам'янської ЗОШ, відповідно до п.2.1 Договору - ціна договору складає 159107 грн., відповідно до п. 3.1. договору, оплата по договору здійснюється по факту виконаних робіт шляхом перерахування коштів по затвердженим формам № КБ-2в № 177, КБ-3. (том 1а.с. 178)
Актом б/н приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року за підписом ОСОБА_5, та ОСОБА_6, до якого внесені відомості про те, що виконано такі роботи, як демонтаж та прокладання трубопроводів зі сталевих труб діаметром 20 мм - обсягом 168 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 32 мм - на 180 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 50 мм - на 147 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 80 мм - на 48 м, фарбування олійними сумішами за 2 рази раніше пофарбованих сталевих труб - на 298м?, встановлення кранів Маєвського -31 шт., промивання без дезінфекції трубопроводів діаметром 75-80 мм - 672,5 м, зайво списавши 180 м труб сталевих діаметром умовного проходу 32 мм, 168 м труб сталевих діаметром умовного проходу 20 мм, 147 м труб сталевих діаметром 50 мм, 48 м труб сталевих діаметром умовного проходу 76 мм, всього на загальну суму 159106,56 грн. (том 1 а.с. 181-186)
Рахунком-фактурою № СФ-0000024 від 07.02.2012р. на 159 106,56 грн., який ТОВ «Кредо-2» виставлено відділу освіти Голопристанської РДА за капітальний ремонт системи опалення Краснознам'янської ЗОШ. (том 1 а.с. 188)
Платіжним дорученням №161111 від 07.02.2012р., яким відділ освіти Голопристанської РДА перерахував ТОВ «Кредо-2» 159 106,56 грн., (том 1 а.с.190)
Витягом матеріалів ревізії фінансово-господарської діяльності у відділі освіти Голопристанської районної державної адміністрації, проведеної Голопристанською міжрайонною державною фінансовою інспекцією, відповідно до яких з метою підтвердження фактичних обсягів виконаних робіт з обсягами вказаними у акті виконаних робіт форми КБ-2в: акт №2 за липень 2011 року на суму 50 000,00 грн. щодо об'єкту «Капітальний ремонт системи опалення Краснознам'янської ЗОШ», вибірковим методом проведено обстеження виконаних робіт, за результатами якого встановлено факт завищення обсягів виконаних робіт (том 1а.с. 125-136)
Висновком судової будівельно-технічної експертизи № 20/12 від 29.10.2012р., відповідно до якого встановлено, що актом приймання виконаних будівельних робіт по капітальному ремонту і гідрохімічному очищенню системи опалення (повна заміна матеріалів системи опалення Краснознам'янської ЗОШ за липень 2011 року завищено обсяги робіт щодо розроблення ґрунту у відвал екскаваторами «зворотна лопата» з ковшем ємністю 1 м? ґрунтів 2 - на 92 м?, демонтажу трубопроводів зі сталевих труб діаметром 100 мм - на 440 м., демонтажу труб сталевих діаметром умовного проходу 100 мм - на 43,81 м, на суму 14694 грн.; а актом приймання виконаних будівельних робіт по капітальному ремонту і гідрохімічному очищенню системи опалення Краснознам'янської ЗОШ за лютий 2012 завищено обсяги робіт щодо демонтажу та прокладання трубопроводів зі сталевих труб діаметром 20 мм - на 41,2 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 32 мм - на 27,4 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 50 мм - на 28,9 м, демонтажу та прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 80 мм - на 2,4 м, фарбування олійними сумішами за 2 рази раніше пофарбованих сталевих труб - на 36 м?, встановлення кранів Маєвського - на 31 шт., промивання без дезінфекції трубопроводів діаметром 75-80 мм - на 672,5 м, зайво списавши 27,4 м труб сталевих діаметром умовного проходу 32 мм, 41,2 м труб сталевих діаметром умовного проходу 20 мм, 28,9 м труб сталевих діаметром 50 мм, 2,4 м труб сталевих діаметром умовного проходу 76 мм, на суму 11578,00 грн. (том 1а.с. 206-228)
Протоколом огляду місця події від 16.03.2012р. та план-схемою до нього (том 1 а.с. 17-18) та фототаблицею до протоколу огляду місця події від 16.03.2012р. (том 1 а.с. 19-23)
Протоколом № 1 засідання зборів учасників ТОВ «Кредо-2» від 20.06.1999р., відповідно до якого ОСОБА_6 обрано директором вказаного товариства.(том 1 а.с.96)
Статутом ТОВ «Кредо-2», затвердженим 29.06.1999р. міською районною державною адміністрацією м. Києва. (том 1 а.с. 76-80) та Посадовою інструкцією директора ТОВ «Кредо-2» ОСОБА_6 від 01.01.2008р., відповідно до яких ОСОБА_6, як директор товариства зобов'язаний організовувати та забезпечувати діяльність вказаного товариства, має право укладати і підписувати догори із замовниками. Також, ОСОБА_6 несе відповідальність за здійснення своєї діяльності ТОВ «Кредит-2» (том 1 а.с. 81).
За обвинуваченням ОСОБА_5 та ОСОБА_7 за ст..191 ч.3, ст.. 366 ч.1 КК України.
Показаннями свідка ОСОБА_15, яка в судовому засіданні показала, що починаючи з 2006 року вона працює на посаді інженера-будівельника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації. Про те, що планується проведення робіт на харчоблоці у Новозбур'ївській ЗОШ № 3, їй стало відомо в листопаді 2011 року від начальника відділу освіти ОСОБА_5 У кінці грудня 2011 року їй було надано експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації по робочому проекту «Будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3», що свідчить про те, що кошторисна документація відповідає державним будівельним нормам. У лютому 2012 року, у перших числах місяця, начальник відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5 повідомила ОСОБА_15, як інженера - будівельника відділу освіти Голопристанської РДА, що в середині лютого 2012 року приватне підприємство «Іванов-Буд» розпочне будівництво харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3. Приблизно 15-18 лютого 2012 року, завгосп Новозбур'ївської ЗОШ № 3 повідомила ОСОБА_15, що будівельна бригада ПП «Іванов-Буд» приїхала до Новозбур'ївської ЗОШ № 3 для здійснення будівництва харчоблоку У червні 2012 року директор Новозбур'ївської ЗОШ № 3 ОСОБА_53 в усній формі в присутності ОСОБА_15 та в.о. начальника відділу освіти ОСОБА_54 повідомив про те що, підрядниками до кінця не завершено будівництво харчоблоку та, що будівельна бригада ПП «Іванов-Буд» поїхали з об'єкту, після чого, співробітники відділу освіти Голопристанської РДА розпочали перевірку усіх кошторисних документів, які були в наявності відділу освіти та виявили, що у бухгалтерії знаходиться підписаний начальником відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5 та директором ПП «Іванов-Буд» ОСОБА_7 акт № 7 виконаних робіт за лютий 2012 року по будівництву харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3, на підставі якого відділом освіти перераховано на банківський рахунок ПП «Іванов-Буд» грошові кошти у розмірі 150400 грн. Приблизно 21-22 червня 2012 року, у кабінеті начальника відділу освіти Голопристанської РДА, ОСОБА_5, надала ОСОБА_15 акт № 1 прийому виконаних будівельних робіт, згідно якого вона повинна була перевірити роботи на об'єкті. ОСОБА_15 помітила, що акт № 1 виконаних будівельних робіт не відповідає переліку робіт згідно із кошторисною документацією, на підставі якої відділу освіти Голопристанської РДА надано експертний звіт № 22-01649-2011/КД від 01.12.2011 року, а також не вистачало документів, які підтверджують вартість матеріалів, були відсутні акти на приховані роботи, цей акт № 1 був без підпису та печатки начальника відділу освіти Голопристанської РДА, тобто приймання робіт ОСОБА_5 не було, у зв'язку із чим вона вважала що роботи повинні, ще проводитись згідно договору та кошторисній документації. За результатом перевірки наданим ОСОБА_5 акт № 1 виконаних робіт по будівництву харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3 ОСОБА_15 складено акт обстеження проведених робіт по будівництву харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3 від 25.06.2012 року, в якому поставили свої підписи усі члени комісії, які були присутні під час перевірки. Перевіркою було встановлено розбіжності, а саме в акті № 1 відсутній розділ № 1 - водопровід, п. 10.10 - гладка облицування стін, столбів, пілястр та відкосів (без карнизних плінтусів і куткових плиток та інш.), п.13(13) - покрашена кольором масляна, була замінена на просте фарбування. В період з 01.02.2012 року до 06.02.2012 року роботи по будівництву харчоблоку не проводились, а були закінчені лише в кінці травня 2012 року, хоча акт виконаних робіт був підписаний 06.02.2012 року. ОСОБА_5 знала, що роботи по будівництву харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3 з 01.02.2012 року до 06.02.2012 року не проводились, а розпочались лише з середини лютого 2012 року.
Показаннями свідка ОСОБА_54, яка в судовому засіданні показала, що вона в період часу з 30.05.2012 року по 01.10.2012 року вона виконувала обов'язки начальника відділу освіти. У червні 2012 року до неї звернувся директор Новозбур'ївської ЗОШ № 3 ОСОБА_53 про те, що в період часу з середини лютого по травень 2012 року підрядником проводились роботи по будівництву харчоблоку, які належним чином не виконані. Вона разом із інженером - будівельником відділу освіти ОСОБА_15 здійснили виїзд до школи, де дійсно побачили не якісно виконані роботи, про що склали акт обстеження. Після того як правоохоронними органами почалась проводитись перевірка використання бюджетних коштів, ОСОБА_54 подзвонила ОСОБА_5 та попрохала надати документи, які стосуються будівництва харчоблоку. Через деякий час ОСОБА_5 надала акт виконаних робіт, номер якого вона не пам'ятає, який був підписаний ОСОБА_5 та підрядником. Раніше ОСОБА_15 надавала їй зазначений акт виконаних робіт по харчоблоку, який був не підписаний ОСОБА_5
Показаннями свідка ОСОБА_29, яка в судовому засіданні показала, що вона з 02.02.2011 року працює на посаді головного бухгалтера відділу освіти Голопристанської РДА. 06.02.2012 року ОСОБА_29, після ознайомлення начальника відділу освіти ОСОБА_5 та підписання нею надано акт виконаних робіт № 7 від 06.02.2012 року, рахунок до сплати від 01.02.2012 року та іншу кошторисну документацію щодо об'єкту будівництва. Вона особисто ознайомилась з зазначеними документами та надала вказівку бухгалтеру ОСОБА_38 друкувати платіжне доручення на перерахування коштів ПП «Іванов-Буд» згідно наданих документів. ОСОБА_29 зазначає, що перерахування коштів здійснювалось на підставі акту виконаних робіт № 7 від 06.02.2012 року. 06.02.2012 року платіжне доручення № 16071 від 06.02.2012 року надані до казначейської служби у Голопристанському районі для перерахування коштів на користь ПП «Іванов-Буд». Грошові кошти на рахунок відділу освіти для будівництва харчоблоку надійшли ще 02.02.2012 року.
Показаннями свідка ОСОБА_55, яка в судовому засіданні показала, що вона працює в Управлінні Державної казначейської служби в Голопристанському районі з 1997 року. В її функціональні обов'язки входить контроль за використанням бюджетних коштів та проведення платежів розпорядниками бюджетних коштів. З початку 2011 року вона обслуговує відділ освіти Голопристанської РДА, а саме приймає від них платіжні доручення, які складені на підставі підтверджуючих документів. 06.02.2012 року касир відділу освіти Голопристанської РДА надав до управління платіжне доручення № 16071 від 06.02.2012 року на суму 150400 гривень за будівництво харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3 для підрядника ПП «Іванов-Буд». До платіжного доручення надані підтверджуючі документи, а саме: акт виконаних робіт № 7 за лютий місяць, договір № 44 від 01.02.2012 року, кошторисну документацію, експертний висновок, довідку про вартість виконаних робіт. Всі підтверджуючі документи вона перевірила на наявність підписів підрядника та утримувача виконаних робіт, відповідність виконаних робіт цільовому призначенню та відповідність вартості виконаних робіт до договору. За достовірність даних підтвердних документів несе відповідальність розпорядник бюджетних коштів, а саме в цьому випадку особа, яка відповідає за прийняття виконання робіт.
Показаннями свідка ОСОБА_53, який в судовому засіданні показав, що з 1988 року він працює на посаді директора Новозбур'ївської ЗОШ №3. В січні 2012 року ОСОБА_5 повідомила, про те, що відділом освіти Голопристанської РДА заплановано виділення коштів на завершення будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3 та з середини лютого місяця цього ж року буде розпочато будівельні роботи, через що, необхідно буде підготувати в приміщені школи місце та умови для проживання будівельників. В подальшому в середині лютого 2012 року до школи приїхала бригада працівників, які пояснили, що будуть здійснювати внутрішні ремонті роботи у приміщенні харчоблоку школи. Будівельні роботи проводились фірмою «Іванов-Буд» протягом трьох місяців, десь до середини травня 2012 року, після чого працівники фірми покинули об'єкт. Також, у травні на місце будівництва харчоблоку приїздила начальник відділу освіти Голопристанської РДА ОСОБА_5, якій він показував неналежний стан зробленого ремонту харчоблоку та доповідав про необхідність висунення до фірми «Іванов-Буд» претензій з даного приводу, оскільки візуально навіть не будучи спеціалістом видно, що будівельні роботи виконані не в повному обсязі та неякісно. Незважаючи на неодноразові повідомлення по суті неякісних будівельних робіт дій по усуненню недоліків з боку підрядної організації не було. Зі слів бригадира фірми «Іванов-Буд» на ім'я ОСОБА_7, йому стало відомо, що ремонт виконано не у повному обсязі, у зв'язку з тим, що у них на все не вистачило коштів. Станом на сьогоднішній день фірмою «Іванов-Буд», залишаються невиконані наступні роботи, а саме: не зафіксовано жодні двері, які на даний час є перекошеними; не виставлені двері внутрішнього переходу між корпусами; не здійснені стяжки підлоги у коридорі та підсобних приміщеннях; не прокладено лінолеум; не закінчена штукатурка стелі та «відкосів» вікон; взагалі не виконані жодні роботи по встановленню водопроводу тощо. В подальшому, у зв'язку з ситуацією що склалась, з метою фіксації факту неналежного виконання робіт, була створена комісія до складу якої ввійшли представники школи та спеціаліст-будівельник відділу освіти ОСОБА_56, якими було складено акт про недоліки будівництва та направлено його до відділу освіти.
Показаннями свідка ОСОБА_57, яка в судовому засіданні показала, що вона працює на посаді вчителя в Новозбур'ївській ЗОШ № 3 починаючи з 2005 року. У середині лютого 2012 року до школи приїхала бригада працівників фірми «Іванов-Буд», які здійснювали внутрішні ремонті роботи у приміщенні харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3. Ремонтні роботи проводились приблизно протягом трьох місяців - до початку травня 2012 року. Ремонтні роботи були виконані не у повному обсязі, оскільки керівництвом школи в ході огляду повноти виконаних робіт були виявлені недоліки при проведені будівельних робіт. Під час виявлення зазначеного факту директор школи створив комісію, з метою фіксації наявних недоліків в яку також входила вона. В ході огляду приміщень комісією було виявлено, що в приміщені харчоблоку не зафіксовано двері; не виставлені двері внутрішнього переходу між корпусами; не здійснені стяжки підлоги у коридорі та підсобних приміщеннях; не прокладено лінолеум; не закінчена штукатурка стелі та «відкосів» вікон; а також взагалі не виконані жодні роботи по встановленню водопроводу тощо. Про що було складено акт обстеження, в якому викладено усі недоліки. Недоліки які були вказані в акті на даний час не виконанні підрядною організацією. З приводу здійснення оплати послуг фірми «Іванов-Буд», їй нічого не відомо, оскільки їх замовником виступав відділ освіти Голопристанської райдержадміністрації.
Показаннями свідків ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, які в судовому засіданні дали аналогічні показання.
Договором підряду № 44 від 01.02.2012р., укладеним між ПП «Іванов-Буд» в особі директора ОСОБА_7 та відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації в особі ОСОБА_5 щодо здійснення будівництва харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3, відповідно до затвердженої кошторисної документації. Відповідно до п.3.1 Договору вартість виконаних робіт становить 150400 грн., відповідно до п. 3.2., розрахунок здійснюється за виконані роботи після приймання повного об'єму виконаних робіт, згідно акту виконаних робіт (ф. КБ-2 В) (том 1 а.с. 106).
Актом № 7 від 06.02.2012 року приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, який склали , підписали та видали ОСОБА_5 та ОСОБА_7 відповідно до якого виконано певний обсяг робіт з будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3, загальною вартістю 150400 грн, в том числі роботи по водопроводу. (том 1 а.с. 110-111)
Рахунком №7 від 01.02.2012 року на суму 150400 грн., який виставило ПП «ОСОБА_62 -буд» як оплату за виконанні роботи будівництва харчоблоку школи №3 в с.Н.Збур'ївка, згідно акту КБ-3 (том 1 а.с.112).
Платіжним дорученням № 16071 від 06.02.2012р., на підставі якого начальник відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації ОСОБА_5 перерахувала на рахунок ПП «Іванов-Буд» 150400 грн. за здійснення будівництва харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3 згідно договору №44 від 01.02.2012р. (том 1 а.с. 113)
Локальним кошторисом № 2-1-1, в якому зазначений переліку робіт, які ПП «Іванов-Буд» повинен виконати під час будівництва харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3, (том 1 а.с. 114-118)
Дефектний акт, наданий ПП «Іванов-Буд» при оформлені технічної документації по будівництву харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3, в якому зазначений об'єм виконаних будівельних робіт в тому числі і водопровід. (том 1 а.с. 121-122)
Відомість об'ємів робіт, наданою ПП «Іванов-Буд» при оформлені технічної документації по будівництву харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3, в якому зазначений перелік виконаних будівельних робіт, в тому числі і водопровід. (том 1 а.с. 123)
Актом № 1 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2012 року, який склали, підписали та видали ОСОБА_5 та ОСОБА_7 відповідно до якого виконано певний обсяг робіт з будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3, загальною вартістю 150400 грн, в обсяг виконаних робіт не входять роботи по водопроводу . (том 1, а.с. 133-134)
Актом обстеження проведення по будівництву харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ І-ІІІ ступенів Голопристанського району від 25.06.2012р., складеного комісією у складі ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61 та у присутності інженера-будівельника відділу освіти Голопристанської райдержадміністрації ОСОБА_15 про те, що станом на час складання акту, роботи щодо будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3 виконані не у повному обсязі та з недоліками, зокрема необлаштовані системи опалення, водопроводу, вентиляції. (том 1 а.с. 170)
Протоколом огляду місця події від 26.09.2012 року проведеного на території харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3, в якому зафіксовано факт виконаних робіт по будівництву харчоблоку в Новозбур'ївській ЗОШ № 3. (том 1, а.с. 95-96)
Висновком судово будівельно-технічної експертизи № 0128 від 08.10.2012 року, відповідно до якого встановлено, що фактична вартість виконаних робіт ПП «Іванов-Буд» по будівництву харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3, на момент дослідження становить 116499 грн. Різниця у вартості між коштами, які сплаченого відділом освіти Голопристанської районної державної адміністрації за послуги ПП «Іванов-Буд» під час здійснення будівництва харчоблоку Новозбур'ївській ЗОШ № 3 становить 33901 грн. (том 1 а.с. 181-183)
Висновком судово будівельно-технічної експертизи № 0132 від 24.10.2012 року, відповідно до якого встановлено, що при злічені позицій і об'ємів робіт зазначених у кошторису та позицій і об'ємів робіт зазначених в акті виконаних робіт № 1 була встановлена невідповідальність в частині позиції розділу 1 «Водопровід» та в частині об'ємів інших будівельних робіт зазначених в кошторисній документації. В акті виконаних робіт №1 замість робіт по розділу 1 «Водопровід» набрана сума по завищеним об'ємам інших робіт, що в результаті становить 150400 грн., яка і зазначена в кошторису даного об'єкту. Грошова різниця між коштами, які зазначені в акті виконаних робіт № 1 та які сплачено відділом освіти Голопристанської РДА за послуги ПП «Іванов-Буд», під час здійснення будівництва харчоблоку Новозбур'ївської ЗОШ № 3 становить 33901 грн. (том 2 а.с. 4-7)
Статутом Приватного Підприємства «Іванов-Буд», (том 1 а.с. 35-46)
Наказ № 1 від 24.04.2009 року ПП «Іванов-Буд», відповідно до якого ОСОБА_7 призначено директором вказаного приватного підприємства. (том 1 а.с. 58) та Посадовою інструкцією директора ПП «Іванов-Буд» ОСОБА_7, відповідно до яких ОСОБА_7, як директор підприємства зобов'язаний організовувати та забезпечувати діяльність вказаного товариства, має право укладати і підписувати договори із замовниками. Також, ОСОБА_7 несе відповідальність за здійснення своєї діяльності ПП «Іванов-буд» (том 1 а.с. 59-62)
Розпорядженням голови Голопристанської районної державної адміністрації № 48-ос від 26.08.2010 «Про призначення ОСОБА_5», відповідно до якого ОСОБА_5 призначено з 27.08.2010р. на посаду начальника відділу освіти Голопристанської районної держаної адміністрації та їй присвоєно 11 ранг державного службовця у межах 6 категорії. (том , а.с. 84)
Посадовою інструкцією начальника відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації, затвердженої т.в.о. голови Голопристанської районної державної адміністрації від 27.02.2008р.(том 1, а.с. 85-88)
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 16.05.2012 року № 32-ос про відсторонення ОСОБА_5 від виконання посадових обов'язків(том 1 а.с.93)
Наказом №55-ОС від 30.05.2012 р. про покладення обов'язків начальника відділу освіти районної державної адміністрації на ОСОБА_54 з правом підпису розпорядчих та фінансових документів з 30.05.2012 року на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації (том 1 а.с.90)
Суд вважає, що вина підсудних ОСОБА_5, ОСОБА_6. та ОСОБА_7 в інкримінованих їм злочинах знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду справи.
Злочинні дії ОСОБА_5. слід кваліфікувати:
-За ч.3 ст.191 КК України, як розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена за попередньою змовою групою осіб.;
-За ч.1 ст.366 КК України, як складання і видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей;
-За ч.1 ст.367 КК України, як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Злочинні дії ОСОБА_6 слід кваліфікувати:
-За ч.3 ст.191 КК України, як привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
-За ч.2 ст.191 КК України, привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.
-За ч.3 ст.191 КК України, як привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно.
-За ч.1 ст.366 КК України, як видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Злочинні дії ОСОБА_7 слід кваліфікувати:
-За ч.3 ст.191 КК України, як привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена за попередньою змовою групою осіб;
-За ч.1 ст.366 КК України, як складання і видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.
Обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання підсудних ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 суд не вбачає.
При обранні виду та міри покарання підсудній ОСОБА_5 суд враховує ступінь тяжкості вчинених злочинів, які є тяжкими злочинами та злочинами середньої тяжкості, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання підсудної, дану на особу характеристику, яка позитивно характеризується громадськістю, раніше не судима, має на утриманні неповнолітню доньку, і вважає, що їй слід призначити покарання у вигляді позбавлення волі, але із застосуванням ст.75 КК України, оскільки особа підсудної не є суспільно небезпечною і її виправлення ще можливе без ізоляції від суспільства та з обов'язковим застосуванням додаткового покарання - позбавлення права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями.
При обранні виду та міри покарання підсудному ОСОБА_6 суд враховує ступінь тяжкості вчинених злочинів, які є тяжкими злочинами та злочинами середньої тяжкості, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання підсудного, дану на особу характеристику, який позитивно характеризується громадськістю, раніше не судимий, часткове повернення ним до держбюджету привласнених грошей і вважає, що йому слід призначити покарання у вигляді позбавлення волі, але із застосуванням ст.75 КК України, оскільки особа підсудного не є суспільно небезпечною і його виправлення ще можливе без ізоляції від суспільства та з обов'язковим застосуванням додаткового покарання - позбавлення права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями.
При обранні виду та міри покарання підсудному ОСОБА_7 суд враховує ступінь тяжкості вчинених злочинів, які є тяжким злочином та злочином середньої тяжкості, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання підсудного, дану на особу характеристику, який позитивно характеризується громадськістю, вважається раніше не судимим, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, і вважає, що йому слід призначити покарання у вигляді позбавлення волі, але із застосуванням ст.75 КК України, оскільки особа підсудного не є суспільно небезпечною і його виправлення ще можливе без ізоляції від суспільства та з обов'язковим застосуванням додаткового покарання - позбавлення права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями.
Цивільний позов прокурора Голопристанського району Херсонської області в інтересах держави в особі відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації до ОСОБА_5 про відшкодування збитків, заподіяних унаслідок злочину у розмірі 81137,55 грн. задовольнити.
Цивільний позов прокурора Голопристанського району Херсонської області в інтересах держави в особі відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації до ОСОБА_6 про відшкодування збитків, заподіяних унаслідок злочину у розмірі 10030 грн. задовольнити.
Цивільний позов прокурора Голопристанського району Херсонської області в інтересах держави в особі відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації до ОСОБА_5 та ОСОБА_7 про відшкодування збитків, заподіяних унаслідок злочину у розмірі 33901 грн. задовольнити.
Судові витрати пов'язані з проведенням експертиз слід покласти на підсудних ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Речові докази зберігати при матеріалах справи.
Керуючись ст. ст. 323, 324, 333-335 КПК України, суд -
З А С У Д И В:
ОСОБА_5 визнати винною у вчиненні злочинів передбачених ч.3 ст.191, ч.1 ст.366, ч.1 ст.367 КК України та призначити їй покарання:
За ч.3 ст.191 КК України у вигляді позбавлення волі строком на чотири роки з позбавленням права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на три роки;
За ч.1 ст.366 КК України у вигляді обмеження волі строком на два роки з позбавленням права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на два роки;
За ч.1 ст.367 КК України у вигляді обмеження волі строком на один рік з позбавленням права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на один рік.
На підставі ст. 70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_5 покарання у вигляді чотирьох років позбавлення волі з позбавленням права займати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на три роки.
На підставі ст..75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком на три роки, якщо вона протягом цього терміну не вчинить нового злочину і виконає покладені на неї обов'язки.
Згідно ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_5 обов'язок не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції, періодично з'являтися на реєстрацію до кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну свого місця проживання та роботи.
Міру запобіжного заходу засудженій ОСОБА_5 - підписку про невиїзд - до вступу вироку в законну силу не змінювати.
ОСОБА_6 визнати винним у вчиненні злочинів, передбачених ст. 366 ч.1, ст. 191 ч.2, ст..191 ч.3 КК України та призначити йому покарання:
За ч.2 ст.191 КК України у вигляді трьох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на два роки;
За ч.3 ст.191 КК України, як у вигляді позбавлення волі строком на чотири роки з позбавленням права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на три роки;
- За ч.1 ст.366 КК України, у вигляді обмеження волі строком на два роки з позбавленням права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на один рік шість місяців.
На підставі ст. 70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_6 покарання у вигляді чотирьох років позбавлення волі з позбавленням права займати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на три роки.
На підставі ст..75 КК України звільнити ОСОБА_6 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком на три роки, якщо він протягом цього терміну не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов'язки.
Згідно ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_6. обов'язок не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції, періодично з'являтися на реєстрацію до кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну свого місця проживання та роботи.
Міру запобіжного заходу засудженому ОСОБА_6 - підписку про невиїзд - до вступу вироку в законну силу не змінювати.
ОСОБА_7 визнати винним у вчиненні злочинів, передбачених ст. 366 ч.1, ст..191 ч.3 КК України та призначити йому покарання:
За ч.3 ст.191 КК України, у вигляді позбавлення волі строком на три роки з позбавленням права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на два роки;
- За ч.1 ст.366 КК України, у вигляді обмеження волі строком на один рік з позбавленням права обіймати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на один рік.
На підставі ст. 70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_7 покарання у вигляді трьох років позбавлення волі з позбавленням права займати посади пов'язані з адміністративно-господарчими та організаційно-розпорядчими функціями строком на два роки.
На підставі ст..75 КК України звільнити ОСОБА_7 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком на два роки, якщо він протягом цього терміну не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов'язки.
Згідно ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_7 обов'язок не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції, періодично з'являтися на реєстрацію до кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну свого місця проживання та роботи.
Міру запобіжного заходу засудженому ОСОБА_7 - підписку про невиїзд - до вступу вироку в законну силу не змінювати.
Цивільні позови задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави в особі відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації (р/р 35412007005539 МФО 852010 код ЄДРПОУ 02146558) 81137,55 грн. (вісімдесят одна тисяча сто тридцять сім гривень 55 копійок).
Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави в особі відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації (р/р 35412007005539 МФО 852010 код ЄДРПОУ 02146558) 10030 грн. десять тисяч тридцять гривень).
Стягнути з ОСОБА_5 та ОСОБА_7 солідарно на користь держави в особі відділу освіти Голопристанської районної державної адміністрації (р/р 35412007005539 МФО 852010 код ЄДРПОУ 02146558) 33901 грн. (тридцять три тисячі дев'ятсот одна гривня).
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави 1176 грн. (одна тисяча сто сімдесят шість гривень) судових витрат.
Стягнути зі ОСОБА_6 на користь держави 596,09 грн. (п'ятсот дев'яносто шість гривень 09 копійок) судових витрат.
Речові докази - зберігати при матеріалах кримінальної справи.
Вирок суду може бути оскаржений протягом п'ятнадцяти діб з дня проголошення до апеляційного суду Херсонської області через Голопристанський районний суд Херсонської області.
Суддя І. В. Третьякова