Справа №295/7869/13-а
Категорія 101
2-а/295/337/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.07.2013 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
Головуючої - судді Комісарчук О.В.
Секретаря Содель А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо відмови у встановленні йому статусу інваліда війни неправомірними та зобов'язати відповідача визначити йому такий статус. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що з 29 по 30 квітня 1986 року, працюючи в Житомирському АТП 11827, був зарахований до складу мобільного зведеного загону спеціального захисту і здійснював виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до експертного висновку йому встановлено групу інвалідності через захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Однак, відповідач відмовив йому у встановленні статусу інваліда війни, оскільки ним не надано документи, які б підтверджували його участь у складі зведеного загону Цивільної оборони, сформованого на базі "Хімволокно".
В судове засідання 31.07.2013 року позивач не з'явився, від представника позивача надійшла заява про можливість слухання справи у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, направив до суду заперечення, відповідно до яких позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. В обгрунтування заперечень зазначив, що позивачу правомірно відмовлено у встановленні статусу інваліді війни позивачу, оскільки ним не надано достатньо документів, які б вказували на його участі в складі формувань цивільної оборони в період проведення робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС. Зокрема, у позивача відсутня відповідна довідка штабу Цивільної оборони про участь у формуванні. Крім того, вказав, що з повідомлення управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Житомирської обласної державної адміністрації документи, які містили в собі інформацію стосовно зведеного загону спеціального захисту Житомирської області в кількості 379 аркушів з позначкою "Цілком таємно" були витребувані в 1991 р. органами прокуратури із розпорядження на той момент штабу Цивільної оборони області. Розгляд справи просив провести у відсутності представника. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ч. 4 ст. 122 та ч. 4 ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Між сторонами виник спір в сфері публічно-правових відносин.
Згідно з Законом України «Про правові засади цивільного захисту» цивільний захист-система організаційних, інженерно-технічних, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та інших заходів, які здійснюються центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підпорядкованими їм силами і засобами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, добровільними рятувальними формуваннями, що забезпечують виконання цих заходів з метою запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, які загрожують життю та здоров'ю людей, завдають матеріальних збитків у мирний час і в особливий період.
Відповідно до п.9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни відносяться особи з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №302 від 12.05.1994 р. (із змінами), посвідчення інваліда війни видається на підставі одного з таких документів: «Удостоверение инвалида Отечественной войны», «Удостоверение инвалида о праве на льготы», для малолітніх в'язнів «Удостоверение» і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці. Відповідно до п. 7 цього Порядку обов'язок по видачі посвідчень та нагрудних знаків ветеранам війни покладено на органи праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в складі Житомирського АТП 11827, яке відповідно до рішення виконкому Житомирської обласної ради № 6 від 02.05.1986 року було включено до складу мобільного зведеного загону спеціального захисту Житомирської області, у період з 29 по 30 квітня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Наведене підтверджується довідкою про те, що АТП 11827 входило до складу мобільного зведеного загону спеціального захисту Житомирської області та приймало участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30 кілометровій зоні для обслуговування експедиції при інституті Атомної станції м. Чорнобиль в травні 1986 та протягом 1988-1992 років (а.с. 46); експертним висновком і довідкою МСЕК, відповідно до яких позивачу безстроково встановлено 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с.9,10), посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.8), довідкою про направлення позивача для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 29 по 30 квітня 1986 року (а.с.15).
Вказані документи були надані позивачем відповідачу для розгляду та прийняття рішення, проте останній 25.03.2013 року безпідставно відмовив позивачу у визначенні статусу інваліда війни (а.с. 7). Твердження про відсутність достатніх документів про факт залучення до складу формувань Цивільної оборони спростовуються дослідженими в судовому засіданні доказами по справі. Крім того, відсутність первинних архівних документів, як зазначено представником відповідача, не може бути достатньою підставою для відмови у визначенні статусу інваліда. Вказані обставини підтверджуються довідками, виданим на підприємстві.
Зважаючи на викладені обставини, вимоги позивача щодо визнання рішення про відмову у визначенні статусу інваліда війни обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 7 п. 9, 18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 35 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», ст.ст. 8,9,11,86,94, 128,160163, 167, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира встановити статус інваліда війни ОСОБА_1 відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видати відповідне посвідчення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: