ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2013 року м. Київ К-28660/10
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим Державної податкової служби (правонаступника Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим)
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.02.2010 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2010
у справі № 2а-11865/09/08/0170
за позовом Сільського комунального підприємства «Побєдне»
до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.02.2010, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2010, позов задоволено. Визнано противними та скасовано податкові повідомлення-рішення Джанкойської ОДПІ №0005551501/0 25.05.2009, №0005551501/1 від 19.06.2009, №0005551501/2 від 22.07.2009, №0005551501/3 від 30.09.2009 про донарахування СКП «Побідне» податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та застосування штрафних (фінансових) санкцій, кожне на суму 23379 грн., у т.ч. основний платіж 22266 грн. та штрафні (фінансові) санкції 1113 грн.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав невірного застосування норм матеріального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка податкової звітності з податку на прибуток позивача за 2008 рік, за результатами якої складено акт № 748/1501/32608038 від 15.05.2009.
За висновками акта перевірки позивачем допущено порушення пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток за 2008 рік на загальну суму 22266 грн.
Обґрунтовуючи свої висновки податковий орган виходив із того, що селищна рада не наділена повноваженнями зі звільнення від сплати податку на прибутку, тому що такий податок є загальнодержавним.
На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0005551501/0 25.05.2009, яким донараховані податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму 23379 грн., у т.ч. основний платіж 22266 грн. та штрафні (фінансові) санкції 1113 грн.
За результатами адміністративного узгодження скарги платника залишені без задоволення, прийняті податкові повідомлення-рішення з відповідним індексом, якими доведено нові граничні строки сплати податкових зобов'язань.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається відповідач у касаційній скарзі, та вважає, що судами повно встановлені обставини у справі, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні відносини.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що СКП «Побєдне» створено відповідно до рішення Побєненської сільської ради від 10.10.2002 № 24/3-3 про передачу у комунальну власність об'єктів соціальної сфери сільським радам у відповідності із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Рішенням Побєдненської сільської ради №5/20-9 від 18.01.2008 «Про встановлення для СКП «Побєдне» ставки податку на прибуток та ставки податку на частину чистого прибутку за підсумками фінансово-господарської діяльності в 2008 році, що підлягає зарахуванню до місцевого бюджету Побєдненської сільської ради» позивача звільнено від сплати податку на прибуток підприємств у 2008 році.
Частиною другою статті 38 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-УІ від 28.12.2007 передбачено, що податок на прибуток підприємств комунальної власності, засновником яких є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, селищні та сільські ради, зараховується відповідно до бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, селищних та сільських рад.
Відповідно до пункту 15 статті 69 Бюджетного кодексу України (чинного на час виникнення спірних відносин ( далі БК) податок на прибуток підприємств комунальної власності належить до доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів.
У резолютивній частині Рішення Конституційного Суду України від 16лютого 2010 року № 5-рп/2010 викладено думку про те, положення частини другої статті 1 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251-XII та статті 15 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР у системному зв'язку з положеннями статей 5, 7, 8, 67, 92, 140, 142, 143 Конституції України, статей 7, 9, 69, 96, 97, 103, 108 БК, статей 16, 61, 62, 63, 66 Закону України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР треба розуміти так, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, сільські, селищні, міські ради мають право безпосередньо на підставі частини другої статті 1 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-XII встановлювати пільги щодо загальнодержавного податку на прибуток підприємств комунальної власності, якщо він згідно із законами України справляється до бюджету Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських бюджетів, у межах сум, які підлягають зарахуванню до цих бюджетів.
З огляду на викладене, суди першої та апеляційної інстанцій правильно виходили з того, що селищна рада наділена повноваженнями зі встановлення додаткових пільг щодо оподаткування у межах сум, що надходять до її бюджету, а тому у відповідача відсутні правові підстави для прийняття оспорюваних податкових повідомлень-рішень.
Вищенаведеним спростовуються доводи податкового органу, які наведені ним в касаційній скарзі, як підставу для скасування постановлених по справі рішень судів попередніх інстанцій.
Враховуючи наведене, висновки суду першої та апеляційної інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим Державної податкової служби відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.02.2010 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2010 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді О.М.Нечитайло
Н.Г.Пилипчук