Рішення № 32751144, 30.07.2012, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
30.07.2012
Номер справи
5023/2883/12
Номер документу
32751144
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2012 р.Справа № 5023/2883/12 вх. № 2883/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Ольшанченка В.І.

при секретарі судового засідання Васильєва Л.О.

за участю

прокурора - старшого прокурора відділу забезпечення участі в судах Кондратюк Н.А (посвідчення №242 від 15.11.11 р.),

позивача - Сосіної І.О. (довіреність від 03.01.12 р.),

відповідача - Варєци Я.В. (довіреність від 10.07.12 р.),

розглянувши справу за позовом Харківського міжрайонного прокурора Харківської області (м. Харків) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (м. Харків)

до Комунального підприємства "Буди водоканал" Будянської селищної ради Харківського району Харківської області (с. Буди Харківської області)

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

За уточненою позовною заявою прокурор просить стягнути з Комунального підприємства "Буди водоканал" Будянської селищної ради Харківського району Харківської області на користь місцевого та державного бюджетів шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 201572,78 грн. на р/р 33115331700435 Будянська селищна рада Харківського району, код ЄДРПОУ 37999633, УДКСУ у Харківському районі, МФО 851011, код 24062100, символ звітності 331 в установі банку - ГУДКСУ у Харківській області. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 44, 49, 110 Водного кодексу України, ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Позивач (ДЕІ), в письмових поясненнях по справі, зокрема, підтримує позовні вимоги прокурора та просить задовольнити позов у повному обсязі.

Позивач надав письмове пояснення, в якому підтримує уточнення прокурора у повному обсязі.

Відповідач, в відзиві на позов, вказує, що 23.12.11 р. селищною радою на ХІІ сесії Будянської селищної ради VI скликання було прийнято рішення про створення КП "Буди водоканал", яке невідкладно почало свою роботу з 01.01.12 р. для недопущення аварійної ситуації та забезпечення селища водою у зимовий період, тому на день перевірки у березні 2012 р. необхідний дозвільний документ знаходився на стадії розгляду в Обласній державній адміністрації та у Геологічній партії, велась розробка ІТНВ та 23.04.12 р. відповідачем отриманий дозвіл на спеціальне водокористування. Також, в даному відзиві, відповідач звертається до позивача з пропозицією встановити графік погашення шкоди, у зв'язку з неможливістю відшкодувати 201572,78 грн. разовою виплатою.

Відповідач, в заяві про визнання позову, визнає позов повністю та просить розстрочити виконання вимог терміном на 10 років. До вказаної заяви відповідач надав графік погашення заборгованості між ним та ДЕІ, погоджений і підписаний головою Будянської селищної ради, директором КП "Буди водоканал" та ДЕІ у Харківській області.

Також відповідач надав клопотання, в якому просить надати розстрочку виконання вимог претензії №74 від 26.03.12 р. згідно графіку. До зазначеного клопотання відповідач надав графік погашення заборгованості між ним та ДЕІ терміном на 10 років, погоджений і підписаний головою Будянської селищної ради, директором КП "Буди водоканал" та ДЕІ у Харківській області.

Відповідач надав заяву про долучення до матеріалів справи документів, вказаних в ньому.

Розглянувши цю заяву, суд вважає за можливе задовольнити її.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією у Харківській області на виконання листа начальника управління державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України в Харківській області №08/3-295вих-11 від 23.05.11 р. прийнята участь у перевірці додержання вимог чинного законодавства при користування артезіанськими свердловинами на КП "Буди водоканал".

У зв'язку з тим, що ДЕІ брала участь у правоохоронній перевірці, а не перевіряла (планово або позапланово) КП "Буди водоканал" та враховуючи ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", акт та припис нею не складалися.

В разі залучення ДЕІ в якості фахівця, результатом перевірки є довідка про проведення даної перевірки, яка підписується державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища та надається до відповідної прокуратури щодо приєднання до матеріалів прокурорської перевірки.

В результаті даної перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складена довідка від 20.03.12 р. щодо перевірки додержання вимог чинного законодавства при користуванні Артезіанськими свердловинами на КП "Буди водоканал", якою встановлено наступне:

КП "Буди водоканал" розташовується за адресою: 62456, Харківська обл., Харківський р-н, с. Буди, вул. Островського, 4.

Основною діяльністю КП "Буди водоканал" є послуги водопостачання для мешканців с. Буди.

Згідно акт прийому-передачі від 30.12.11 р. комісія, призначена розпорядженням по Будянській селищній раді №68 від 29.12.11 р. здійснила передачу основних засобів від Будянської селищної ради до КП "Буди водоканал". Фактичне використання свердловин КП "Буди водоканал" розпочато з 01.01.12 р.

На даний час на підприємстві обліковується 7 свердловин, з яких використовується чотири. До перевірки надано паспорти на артезіанські свердловини. Також до перевірки надано ліцензію Харківської обласної державної адміністрації на централізоване водопостачання та водовідведення №95 від 23.02.12 р. Облік води на підприємстві ведеться за формою ПОД-12.

Дозвіл на спеціальне водокористування на КП "Буди водоканал" відсутній, що є порушенням ст.ст. 44, 49, 110 Водного кодексу України.

Згідно наданої довідки за період з 01.01.12 р. по 13.03.12 р. КП "Буди водоканал" з артезіанських свердловин було забрано 14928 куб. м. води.

26.03.12 р. посадовими особами Державної екологічної інспекції у Харківській області зроблений розрахунок збитку, заподіяного державі в наслідок самовільного використання води із водних об'єктів, за "Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09 р. №389, зареєстрованою Міністерством юстиції України 14.08.09 р. за №767/16783, зі змінами згідно наказу від 30.06.11 р. №220 (надалі - Методика №389).

Згідно розрахунку збитку, заподіяного державі в наслідок самовільного використання води із водних об'єктів, складеного 26.03.12 р. посадовими особами Державної екологічної інспекції у Харківській області, збиток за період з 01.01.12 р. по 13.03.12 р. становить 201572,78 грн.

Позивач надіслав відповідачу претензію №74 (№1381/01-21/03-12) від 26.03.12 р. про відшкодування збитку, заподіяного державі в сумі 201572,78 грн. з розрахунком збитку, заподіяного державі внаслідок самовільного використання води із водних об'єктів, яку отримав відповідач 04.04.12 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, але вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.

Статтею 1 Водного кодексу України передбачено, що використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.

Забір води - це вилучення води з водного об'єкта для використання за допомогою технічних пристроїв або без них.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для гоподарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Згідно ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявністю дозволу.

Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

- державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

- Верховною Радою Автономної республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольскою міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього середовища у разі використання води водних об'єктів місцевого значення".

Згідно ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від сплати збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 78 ГПК України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Встановивши, що дії відповідача по визнанню позову не суперечать законодавству і не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, та враховуючи обґрунтованість заяви про розстрочку виконання рішення, а також згоду позивача, суд вважає задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та надати розстрочку виконання рішення на десять років згідно наступного графіку: щомісяця в сумі 1679,77 грн. до 01 числа місяця, наступного за звітним, починаючи з серпня 2012 року по липень 2022 року та до 01.08.22 року в сумі 1680,15 грн.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого прокурор у встановленому законодавством порядку звільнений, стягується з відповідача в доход державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 44, 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 78, 82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства "Буди водоканал" Будянської селищної ради Харківського району Харківської області (62456, Харківська область, Харківський район, смт. Буди, вул. Островського, б.4. Код ЄДРПОУ 37948510) на користь місцевого та державного бюджетів (р/р 33115331700435 Будянська селищна рада Харківського району, код ЄДРПОУ 37999633, УДКСУ у Харківському районі, МФО 851011, код 24062100, символ звітності 331 в установі банку - ГУДКСУ у Харківській області) шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 201572,78 грн.

Розстрочити виконання рішення на десять років згідно наступного графіку: щомісяця в сумі 1679,77 грн. до 01 числа місяця, наступного за звітним, починаючи з серпня 2012 року по липень 2022 року та до 01.08.22 року в сумі 1680,15 грн.

Стягнути з Комунального підприємства "Буди водоканал" Будянської селищної ради Харківського району Харківської області (62456, Харківська область, Харківський район, смт. Буди, вул. Островського, б.4. Код ЄДРПОУ 37948510) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 18), код одержувача №37999654, р/р №31215206783003 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001, 03500039, символ звітності 101) судовий збір в сумі 4031,46 грн.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 03.08.2012 р.

Суддя Ольшанченко В.І.