УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" квітня 2013 р. справа № 2а/0470/3900/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Нагорної Л.М. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Шелепової Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізького міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, старшого інспектора Тернівського районного відділу Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області Гашибоязова І.М. про визнання рішення нечинним, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з вищевказаним позовом до суду в якому, з урахуванням уточнень просив визнати нечинним рішення старшого інспектора Тернівського районного відділу Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області І.М. Гашибоязова від 10.02.2012 року про примусове повернення за межі України громадянина Азербайжану ОСОБА_1. Стягунти з Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області відшкодування моральної шкоди у розмірі 3222 грн.
В обґрунтування позову посилався на те, що при винесенні оскарженого рішення у позивача не отримували пояснень, фальшивість штампу прикордонної служби на яке йде посилання у рішенні не доведено, також позивач у січні 2012 року звертався до старшого інспектора СГІРФО Центрально-Міського РВ з приводу тимчасової реєстрації. Крім того ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача народилась дитина - син ОСОБА_4.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити його вимоги в повному обсязі. Вказує, що судом першої інстанції не взято до уваги, що оскаржене рішення відповідача винесено неповноважною особою,
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідач просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову суду першої інстанції.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 04.08.2011 року громадянин Азербайджану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, прибув на територію України через КПП «Червона Могила» по паспорту громадянина Азербайджану НОМЕР_1, виданому 02.12.2010 року МВС Азербайджану до 30.11.2020 року.
Відповідно до відміток в паспорті позивач 29.10.2011 року покинув територію України через пункт пропуску через державний кордон України «Харків-Пасажирський» та 30.10.2011 року знов прибув на територію України через пункт перетину кордону «Козача Лопань».
Згідно даних ВІС «ШЛЮЗ МВС-АРКАН» ОСОБА_1 30.10.2012 року державного кордону не перетинав.
09.02.2012 року позивач був затриманий співробітниками Тернівського РВ КМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області в Тернівському районі м. Кривого Рогу по вул. Івана Сірка за проживання без реєстрації.
10.02.2012 року старший інспектор Тернівського районного відділу Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області І.М. Гашибоязов прийняв рішення про примусове повернення за межі України громадянина Азербайджану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яке того ж дня було погоджено начальником СГІРФО Тернівського РВ КМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області та затверджено начальником Тернівського РВ КМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області.
За вказаним рішенням позивачу, постановлено примусово повернути з території України (виїзд до 10.03.2012 року) та заборонено в'їзд в Україну терміном 3 роки до 10.02.2015 року.
Умови та порядок поїздок громадян Азербайджану до України визначені Угодою між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про безвізові поїздки громадян, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2002 року № 1565, згідно якої громадяни держави однієї Сторони, незалежно від місця їх постійного проживання, можуть в'їжджати, прямувати транзитом, виїжджати та перебувати на території держави іншої Сторони без віз з дотриманням правил перебування і реєстрації, що діють в цій державі, по документах, зазначених у Додатках 1 та 2 до цієї Угоди.
Пунктом 19 Правилами в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами.
Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами; для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами.
Порядок розгляду звернень щодо продовження терміну перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.08.2011 року № 601.
Відповідно до пункту 2.1. вказаного Порядку для продовження терміну перебування письмові звернення іноземців чи осіб без громадянства та приймаючої їх сторони не раніше ніж за десять та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення терміну дії реєстрації подаються за місцем проживання цих осіб до територіальних органів чи підрозділів Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України.
Пунктом 3.6. Порядку передбачено, що продовження терміну перебування оформлюється шляхом проставлення в паспортному документі штампа, що скріплюється реєстраційною печаткою органу, який прийняв рішення. Штамп проставляється на першій вільній сторінці паспортного документа поряд з візою чи наявною відміткою про реєстрацію.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що відносно позивача не приймалося рішення про продовження терміну його перебування на Україні та він не покинув територію України по закінченню зазначених вище 90 днів з моменту в'їзду. Таким чином, фактично позивачем були допущені порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
Крім того постановою Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 03.02.2012 року у справі № 444/841/12, позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 203 КУпАП.
Факт звернення позивача 25 січня 2012 року до СГІРФО Центрально-Міського РВ з приводу продовження терміну перебування на території України не спростовує факту допущеного порушення.
Статтею ч.1 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Згідно Указу Президента від 09.12.2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» функції з реалізації державної політики з питань громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, а також у справах міграції в межах, визначених законодавством про біженців покладено на Державну міграційну службу України.
Указом Президента від 06.04.2011 року № 405/2011 «Питання Державної міграційної служби України» було затверджено Положення про Державну міграційну службу України та встановлено, що Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству культури України, Державному комітету України у справах національностей та релігій забезпечити належне виконання функцій, які належали названим органам до набрання чинності цим Указом і передаються до повноважень Державної міграційної служби України, до завершення формування системи її органів.
Постановою КМУ від 15 червня 2011 року № 658 «Про утворення територіальних органів Державної міграційної служби» було утворено Головне управління ДМС у Дніпропетровській області.
Лише наказом МВС України від 20.02.2012 року № 142 було затверджено Положення про про Управління міліції міграційного контролю Міністерства внутрішніх справ України (Зареєстрований в Міністерстві юстиції України 6 березня 2012 р. за № 380/20693).
Пунктами 12, 13 Постанови КМУ від 20 жовтня 2011 р. № 1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» встановлено, що орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Президентом України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється. Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Президента України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Президентом України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
Акт Кабінету Міністрів України про можливість забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється, видається після здійснення заходів, пов'язаних з державною реєстрацією утвореного органу виконавчої влади як юридичної особи публічного права, затвердженням положення про нього, структури та штатного розпису його апарату, кошторису та заповненням 30 відсотків вакансій.
Виходячи з викладеного спростовуються доводи апеляційної скарги, що станом на 10 лютого 2012 року рішення про видворення повинно було прийматися саме Державною міграційною службою, оскільки на час прийняття оскарженого рішення цей орган не виконував покладені на нього функції.
Судом першої інстанції вірно встановлено доведеність, факту допущення позивачем порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства та правомірності прийняття оскарженого рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: Л.М. Нагорна
Суддя: С.В. Сафронова