ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1425/13-a
"17" липня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Бойко Н.Б.
за участю:
представника позивача Петрик Ю.В.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів на суму 3547,27 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (надалі - позивач, УСП Тернопільської МР), звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 (надалі - відповідач) про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку на суму 3547,27 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.11.2011 року та 14.05.2012 року ОСОБА_2 звернулася із заявами до УСП Тернопільської МР для отримання соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку подавши необхідні документи.
ОСОБА_2 була призначена та надана державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.11.2011 по 30.04.2012 та з 01.05.2012 по 31.10.2012. При призначенні допомоги відповідач була попереджена спеціалістами управління про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
В результаті проведеної відділом соціальних інспекторів перевірки було встановлено, що відповідач подала неповну інформацію про доходи свого чоловіка - ОСОБА_3, а саме про його заробітну плату, яку він отримував в ТОВ «ТД ЕЛІТ СЕРВІС» за період з травня 2011 року по грудень 2011 року включно.
Оскільки державні соціальні допомоги призначалися відповідачу з урахуванням сукупного доходу сім'ї, після виявленого порушення надання державних допомог ОСОБА_2 було припинено та проведено перерахунок - сума переплати склала за період з 01.11.2011 по 01.11.2012 - 3547,27 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів передбачених у позовній заяві, просив стягнути з відповідача надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі 3547,27 грн.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, вказала що її чоловік - ОСОБА_3 не працював у ТОВ «Еліт Сервіс», не давав згоди на отримання заробітної плати та не подавав документів на своє прийняття на дане підприємство, а лише отримував кошти для оплати з оренду приміщення.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Частиною 10 статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів.
Пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, визначено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992року №2811-ХІІ громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Згідно п.1 ст.13 вищевказаного Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення подаються документи передбачені пунктом 20 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ 27.12.2001 року №1751.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 у зв'язку з поганим матеріальним становищем звернулась до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради для отримання допомоги як малозабезпеченій сім'ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. На підставі поданої заяви відповідача від 18.11.2011 року та доданих документів, УСП Тернопільської МР була призначена та виплачена державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї - за період з 01.11.2011 по 30.04.2011 (а.с.19), та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в період з 01.11.2011 по 30.04.2012 (а.с.21), у розмірах, передбачених чинним законодавством на момент виплати.
Згідно заяви відповідача від 14.05.2012 року та доданих документів (а.с.23-36), їй була призначена та виплачена державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї - за період з 01.05.2012 по 31.10.2012 (а.с. 40) та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в період з 01.05.2012 по 31.10.2013 (а.с.38), у розмірах, передбачених чинним законодавством на момент виплати.
При призначенні допомог відповідач була попереджена спеціалістами управління про відмову в призначенні або припиненні виплат призначених допомог та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. В заявах про призначення всіх видів соціальної допомоги ОСОБА_2 власноруч ставила свій підпис під даними попередженнями усвідомлюючи, що надання неточних чи не повних відомостей тягне за собою відповідальність згідно чинним законодавством України та одночасно дала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомог (а.с. 9-11).
Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зокрема встановлено, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно частини 1 статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Вищевказаній нормі кореспондує абз. 1 пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми №1751, згідно якого особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Як встановлено судом, за результатами проведених відділом соціальних інспекторів перевірок достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сімей, що звертаються за призначенням соціальної допомогивиявлено, що відповідачем подано неповну інформацію про доходи свого чоловіка - ОСОБА_3, а саме про його заробітню плату, яку він отримував в ТОВ «ТД Еліт Сервіс» за період з травня по грудень 2011 року включно. Даний факт підтверджується довідкою ТОВ «ТД Еліт Сервіс» від 21.11.2012 року №11/1 про середню заробітну плату ОСОБА_3 (а.с.49). Вказані обставини стали підставою для складення актів проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення житлових субсидій та соціальних допомог №1761, 1762, 1763, 1764 від 27.11.2012.
Враховуючи, що державні допомоги призначались ОСОБА_2 з урахуванням сукупного доходу сім'ї, після виявленого порушення надання державних допомог відповідачу наказом УСП Тернопільської міської ради від 07.12.2012 року №96 (а.с.53-54) припинено. Одночасно був проведений перерахунок виплачених допомог - сума переплати склала за період з 01.11.2011 року по 01.11.2012 року - 3547,27 грн.
Згідно п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям №250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч.2. ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Також, абз. 2 п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми №1751, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Станом на момент звернення УСП Тернопільської міської ради до суду з даним позовом відповідачем не повернено надміру нараховані кошти у вигляді державних соціальних допомог у розмірі 3547,27 грн.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що чоловік відповідача - ОСОБА_3 працював у ТОВ «ТД Еліт Сервіс» та отримував дохід з травня по грудень 2011 року, однак при зверненні УСП Тернопільської міської ради про отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, ОСОБА_2 не повідомила про даний факт, чим порушила вимоги чинного законодавства, що є підставою для стягнення надміру нарахованих допомог.
Суд не погоджується з поясненнями відповідача про те, що її чоловік ОСОБА_3 не працював у ТОВ «ТД Еліт Сервіс» не отримував заробітну плату, а лише отримував кошти з підприємства для оплати з оренду приміщення. Разом з тим суд враховує те, що вказані пояснення не підтвердженні належними доказами та спростовуються довідкою ТОВ «ТД Еліт Сервіс» від 21.11.2012 року №11/1 про середню заробітну плату ОСОБА_3 (а.с. 49), більше того, відповідач підтвердила сплату ТОВ «ТД Еліт Сервіс» обов'язкових страхових внесків з виплаченої ОСОБА_3 заробітної плати.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 150, 158-167, КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (ід. код НОМЕР_1) на користь управління соціальної політики Тернопільської міської ради надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі 3547,27 грн. (три тисячі п'ятсот сорок сім гривень 27 копійок) на рахунок ВДК в м.Тернополі, ін. код 23588119, р/р31118106700002, банк одержувача ГУДКУ в Тернопільській області, код 21081100, МФО 838012.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
/Постанова складена в повному обсязі та підписана 22 липня 2013 року/
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.