Постанова № 32746119, 29.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2013
Номер справи
805/10066/13-а
Номер документу
32746119
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2013 р. Справа №805/10066/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

судді Загацької Т.В.,

при секретарі Паращевіній О.О.

за участю:

представника позивача Горєлова О.В.

представника відповідача Бутвіна Д.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого - маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до дочірнього підприємства закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого - маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин, звернувся до суду з позовом до дочірнього підприємства закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт по розробці уступу по сухому піску у зв'язку з порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці» та розробки Краснолиманського родовища ділянка 1 в цілому через порушення ст. 16, ст. 19 Кодексу України про надра.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що під час проведення перевірки дочірнього підприємства закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр» виявлено 24 порушення нормативно - правових актів з охорони праці та надр, з яких: одне створює загрозу життю та здоров'ю людей - розробка уступу по сухому горизонту ведеться без паспорта, де повинні бути визначені допустимі розміри робочих майданчиків, берм, кутів укосів, висота уступів, відстань від гірничого та транспортного устаткування до бровок уступу, транспортних машин, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці»; одне порушує вимоги статей 16,19 Кодексу України про надра - наказом Державної служби геології та надр України від 29.12.2012 року №655 спеціальний дозвіл №3972 від 21.07.2006 року на користування Краснолиманського - 1 ділянка №1 родовища анульовано, але розробка ведеться.

Також позивач зазначає, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а також є порушенням вимог кодексу України про надра.

На підставі вищезазначеного позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт по розробці уступу по сухому піску у зв'язку з порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці» та розробки Краснолиманського родовища ділянка 1 в цілому через порушення ст. 16, ст. 19 Кодексу України про надра.

В судовому засіданні позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт по розробці Краснолиманського-1 родовища ділянка 1 через порушення ст.ст. 16, 19 Кодексу України про надра.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого - маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин діє на підставі Положення про територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к.

У відповідності до пункту 1 статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

У відповідності до пункту 4 Положення територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:

будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;

видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;

застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;

проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач зареєстрований у якості юридичної особи 23.09.1998 року виконавчим комітетом Краснолиманської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код 25098218, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серія АБ №569333.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області видано наказ від 20.06.2013 року №673, згідно якого у відповідності із затвердженим планом роботи Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого - маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин на 3 квартал 2013 року наказано: інспекторському складу інспекції провести планові перевірки підприємств, відповідно затвердженого Графіку обстежень підконтрольних підприємств на липень 2013 року.

У відповідності до вищезазначеного наказу Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області Державною інспекцією нагляду за охороною надр, геолого - маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин видано направлення на проведення перевірки від 20.06.2013 року за №029/09-20 для проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною дочірнього підприємства закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр».

В ході проведено перевірки посадовими особами позивача серед іншого було виявлено, що дочірнє підприємство закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр» в порушення статей 16,19 Кодексу України про надра здійснює видобування піску без відповідного спеціального дозволу, про що було складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 03.07.2013 року за №029/9-53.

Відповідно до ч.1 ст.16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку (ч.7 ст.16 Кодексу України про надра»).

Згідно до ч.1 ст.19 Кодексу України про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року.

Відповідно до п.23 зазначеного Порядку право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі:

1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами;

2) відмови надрокористувача від права користування надрами;

3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу;

4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів;

5) використання надр не за призначенням;

6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку;

7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл;

8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр;

9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк;

10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів;

11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами;

12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).

Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження про анулювання дозволу.

Відповідно до п.25 зазначеного Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ органу з питань надання дозволу та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Згідно до п.26 Порядку встановлено, що облік наданих дозволів ведеться державним науково-виробничим підприємством "Геоінформ України" в установленому Держгеонадрами порядку.

Орган з питань надання дозволу на письмову вимогу державних органів, зазначених у пункті 28 цього Порядку, подає узагальнену інформацію про надання, переоформлення, зупинення та поновлення дії, анулювання дозволу та внесення змін до нього.

Проведення моніторингу та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами, здійснюються спеціалізованими державними геологічними підприємствами, установами та організаціями.

Орган з питань надання дозволу для геологічного вивчення, геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування корисних копалин продовжує строк, поновлює дію дозволів за умови надання позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством, установою, організацією, що належать до сфери управління органу з питань надання дозволу, за результатами проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів (п.27 Порядку).

Відповідно до приписів п.28 Порядку контроль та нагляд за дотриманням умов дозволу здійснюють у межах своїх повноважень орган з питань надання дозволу, Держекоінспекція, Держгірпромнагляд, Міненерговугілля, МОЗ, ДПС, а також органи місцевого самоврядування.

Як було встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, відповідно до вищезазначеного Порядку Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України листом від 30.01.2013 року №942/0/3.1-06/6/13 направило на адресу Територіального управління Держгірпромнагляд у Донецькій області перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено, анульовано та поновлено. Серед інших зазначено, що спеціальний дозвіл №3972 від 21.07.2006 року, який був виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України дочірньому підприємству закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр» на видобування піску, був анульований рішенням від 20.12.2012 року №655.

В судовому засіданні представники відповідача пояснили, що про анулювання спеціального дозволу відповідачу нічого невідомо, у зв'язку з чим він продовжує видобування корисних копалин.

Факт анулювання спеціального дозволу на користування надрами для суду не є спірними, оскільки представник відповідача зазначені обставини в судовому засіданні не спростував.

Крім того, той факт, що відповідач був обізнаний про анулювання спеціального дозволу, підтверджує наявний в матеріалах справи експертний висновок №67-Е, який був замовлений відповідачем з метою поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами Краснолиманського-1 родовища піску ділянка 1.

Приписами п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про обґрунтованість позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого - маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до дочірнього підприємства закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), у зв'язку із чим задовольняє позов у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого - маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до дочірнього підприємства закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),- задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до дочірнього підприємства закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар'єр» шляхом зупинення робіт по розробці Краснолиманського-1 родовища ділянка 1 через порушення ст.ст. 16, 19 Кодексу України про надра.

Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого - маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 34,41 грн.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 29.07.2013 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 31.07.2013 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Загацька Т. В.