Ухвала суду № 32741687, 31.07.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2013
Номер справи
219/2252/2013-а
Номер документу
32741687
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Радченко Л.А.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2013 року справа №219/2252/2013-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Геращенка І.В.

суддів: Арабей Т. Г., Губської Л.В.

секретар судового засідання Іллінов О.Є.

за участю сторін:

від позивача - ОСОБА_2

від відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 14 червня 2013 року у справі № 219/2252/2013-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Артемівського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про скасування рішення.

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 14 червня 2013 року у справі № 219/2252/2013-а (суддя Радченко Л.А.) позовні вимоги задоволені.

Скасовано Рішення комісії № 63 від 18.12.2012 року УПСЗН Артемівської міської ради Донецької області по вирішенню спірних питань стосовно встановлення статусів згідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України, які передбачають пільги окремим категоріям громадян, відносно ОСОБА_2.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку і просив апеляційний суд скасувати це рішення і прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не відповідність висновків суду обставинам справи.

Наголошує на тому, що з експертного висновку вбачається, що захворювання, яке спричинило смерть ОСОБА_3 пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зазначає, що позивачу необхідно звернутися до обласного військового комісаріату за встановленням статусу члена загиблого (померлого) ветеран війни відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

У судовому засіданні позивач заперечував проти доводів апеляційної скарги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про участь у розгляді справи не заявлено.

Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.

Позивач знаходиться на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області, знаходилась у шлюбі зі ОСОБА_3

Згідно довідки військової частини 21151 від 27.10.1986 року № 226 та архівної довідки Міністерства оборони України від 25.07.1997 року № 51/1/3938 майор ОСОБА_3 з 09.08.1986 року по 31.10.1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається зі свідоцтва про смерть, ОСОБА_3 помер у віці 49 років ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно експертного висновку від 08.07.1997 року № 16063/25-7, захворювання, яке спричинило смерть ОСОБА_3, пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням № 63 від 18.12.2012 року комісії по вирішенню спірних питань стосовно встановлення статусів згідно Закону України від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України, які передбачають пільги окремим категоріям громадян, вирішено зняти з ОСОБА_2 статус дружини померлого ветерана війни у відповідності до ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та вилучити пільгове посвідчення для сімей померлих ветеранів війни, яке було видано 16.05.2000 року Артемівським військоматом.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування».

Відповідно до ст. 10 Закон України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.

Чисельність працівників органів місцевого самоврядування встановлюється відповідною радою у межах загальної чисельності, визначеної типовими штатами, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.1996 року № 458 «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зобов'язано уряд Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям і виконавчим комітетам Рад, Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Державному комітетові у справах охорони державного кордону, Національній гвардії, Штабу Цивільної оборони створити відповідно республіканську, обласні, міські, районні, районні в містах та відомчі комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

За приписами п. 9 Типового Положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у разі виникнення спірних питань районна, міська, районна в місті, відомча комісії зобов'язані подати матеріали зі своїми пропозиціями і рекомендаціями для розгляду до республіканської, обласної, Київської та Севастопольської міських або відомчих комісій вищого рівня у 10-денний термін з дня прийняття рішення.

Відповідно до Наказу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради № 10-о від 21.01.2009 року «Про створення комісії по вирішенню спірних питань стосовно статусів згідно Закону України від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України, які передбачають пільги окремим категоріям громадян, та Положення про комісію по вирішенню спірних питань стосовно статусів згідно Закону України від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України, які передбачають пільги окремим категоріям громадян, зазначені документи затверджені Начальником Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради 21.01.2009 року.

Рішенням 21 сесії 5 скликання Артемівської міської Ради № 6/21-350 від 28.03.2012 року було затверджено Положення про Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради у новій редакції.

Відповідно до п. 1.1 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради у новій редакції Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради є виконавчим органом міської ради.

Згідно п. 1.7 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради у новій редакції Положення про Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради затверджується рішенням Артемівської міської Ради.

Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

До інвалідів війни належать також інваліди з числа: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;

Пунктом 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що чинність цього Закону поширюється на: сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач прийняв рішення з порушенням п. 9 Типового Положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Аналізуючи встановлені обставини та приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі, оскільки прийняття рішення 18.12.2012 року не відповідає вимогам законодавства.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 2, ст.160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ст. 198, ст. 200, ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 14 червня 2013 року у справі № 219/2252/2013-а - залишити без задоволення.

Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 14 червня 2013 року у справі № 219/2252/2013-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про скасування рішення - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 31.07.2013 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 02.08.2013 року.

Головуючий суддя І.В. Геращенко

Судді Т.Г.Арабей

Л.В.Губська