УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2013 р.Справа № 820/994/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Катунова В.В. , Рєзнікової С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2013р. по справі № 820/994/13-а
за позовом Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація колійні ремонтні технології" третя особа - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради
про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,
ВСТАНОВИЛА:
11.02.2013 року Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби звернулась до суду із позовом, у якому просила з урахуванням уточнених позовних вимог скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів (статуту) Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація колійні ремонтні технології", про внесення даних про зміну юридичної адреси Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація колійні ремонтні технології", а саме запису № 19.
Харківський окружний адміністративний суд постановою від 08.04.2013 року у задоволенні позову відмовив.
Приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції виходив з того, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про задоволення позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 10.09.2004 року проведено державну реєстрацію юридичної особи ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" за адресою: 81135, Львівська область, Пустомитівський район, с. Зубра, вул. Б.Хмельницького, буд. 144.
05.12.2012 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Пустомитівською районною державною адміністрацією Львівської області зареєстровано державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.
Вказані зміни, відповідно до копії реєстраційної справи, були внесені на підставі рішення № 3 учасника ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", згідно з яким вирішено: змінити юридичну адресу ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" на: 61121, м. Харків, проспект Тракторобудівників, буд. 140-Б, кв. 75, затвердити нову редакцію статуту "Корпорація колійні ремонтні технології" та провести державну реєстрацію змін до установчих документів.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
У відповідності до ст. 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, здійснюється передача реєстраційної справи такої юридичної особи.
В разі державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати реєстрації зміни місцезнаходження зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи. Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Таким чином, взяття на облік реєстраційної справи, переданої з іншого органу державної реєстрації в зв'язку з реєстрацією зміни місцезнаходження юридичної особи, є обов'язком державного реєстратора, при цьому підстави для відмови у взятті на облік реєстраційної справи у вказаному Закону України №755-IV - відсутні.
Судовим розглядом встановлено, що реєстраційну справу ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" було належним чином передано та взято на облік до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи, вказані дії проведено у повній відповідності до вимог статті 14 Закону України №755-IV, зазначена реєстраційна справа сформована належним чином та містить всі документи, що подавалися до органів реєстрації.
Відповідно до наявного в матеріалах справи листа ДПІ у Московському районі м. Харкова № 298/7/18-911 від 19.01.2013 року на ім'я начальника відділу внутрішньої безпеки при ДПС у Харківській області вбачається, що 02.01.2013 року ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" взято на податковий облік.
Також, з матеріалів справи вбачається, що в.о. начальника ДПІ у Московському районі м. Харкова 04.01.2013 року складено запит № 9 про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків через неможливість вручення листа № 34/10/18-314 від 04.01.2013 року.
Однак, податковим органом не надано пояснень, яким саме чином було встановлено факт неможливості вручення листа 04.01.2013 року, при тому, що даний лист датовано також 04.01.2013 року.
При цьому, не надано доказів направлення вказаного листа на адресу відповідача.
На підставі запиту № 9 від 04.01.2013 року в.о. начальника підрозділу податкової міліції складено довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, відповідно до якої підприємство за даною адресою не знаходиться.
Також, ДПІ у Московському районі м. Харкова складено повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми №18-ОПП від 04.01.2013 року за № 35/10/18-322.
При цьому, у ході судового розгляду встановлено, що жодних записів про відсутність підприємства за місцезнаходженням або не підтвердження відомостей про місцезнаходження відповідача, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не вносилось.
Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-IV.
Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Відповідно до ст. 1 Закону України № 755-IV, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України № 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України № 755-IV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України № 755-IV установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Отже, державний реєстратор не наділений повноваженнями давати оцінку змісту рішень учасників відповідача, зокрема щодо зміни місцезнаходження, а відповідальність за законність прийнятого рішення покладається виключно на засновника.
Перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів визначено у ст. 29 Закону України № 755-IV.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Статтею 27 вказаного Закону передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 8 цього Закону.
Колегія суддів зазначає, що у даному випадку відсутні докази наявності підстав для відмови державного реєстратора Пустомитівською районною державною адміністрацією Львівської області у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу відповідача щодо зміни місцезнаходження відповідача відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та відповідно зняття та підстав для взяття останнього на облік.
Крім того, слід вказати, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Чинним законодавством не передбачено обов'язок державного реєстратора здійснювати перевірку достовірності відомостей, що подаються на реєстрацію.
Отже, твердження позивача, що на момент звернення до Департаменту державної реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" було зазначено відомості про місцезнаходження, які не відповідають юридичній адресі підприємства та державним реєстратором внесені вищезазначені відомості до Єдиного державного реєстру з порушенням вимог Закону України №755-IV не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Враховуючи відсутність підстав для відмови в проведенні державним реєстратором дій щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про правомірність дій державного реєстратора Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області щодо внесення запису № 19.
Положеннями ст. 31 Закону України № 755-IV визначені вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Натомість, позивачем не надано доказів існування жодної з перелічених підстав, а саме скасування рішення засновників товариства або уповноваженого органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів.
Єдиною підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів відповідача, було встановлення факту відсутності підприємства за місцем реєстрації.
Як встановлено вище, зазначена підстава не знайшла підтвердження у ході судового розгляду справи.
Згідно зі ст. 45 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно визначити свою податкову адресу, при цьому за пунктом 45.2 статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до ст. 18 Закону України № 755-IV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Враховуючи викладене, колегія суддів вказує на правомірність внесення державним реєстратором запису № 19 та відсутність будь-яких фактичних даних, підтверджуючих відсутність підприємства за юридичною адресою.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів (статуту) ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", про внесення даних про зміну юридичної адреси ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", а саме запису № 19.
У зв'язку з чим позовні вимоги Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, 199, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2013р. по справі № 820/994/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Катунов В.В. Рєзнікова С.С.