Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2013 року справа №812/3867/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії
головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Гаврищук Т.Г., Білак С.В.,
секретар судового засідання Костроміна Г.С.,
за участю: від позивача Піунова А.Р., Маканова О.М., від відповідача Вістяка О.М., Яковлев О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби України на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 р. у справі № 812/3867/13-а за позовом Хімічного казенного об'єднання ім. Г.І.Петровського до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльність щодо несписання податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, зобов'язання внести зміни до карток особового рахунку та зобов'язання списати податковий борг з податку на доходи фізичних осіб.
Постановою суду першої інстанції від 23 травня 2013 року позовні вимоги задоволенні частково.
Відповідач не погодився з рішенням суду і подав апеляційну скаргу в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ХКО ім. Г.І. Петровського зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області. Відповідно до Статуту регулювання, контроль та координація діяльності Підприємства здійснюється Державним концерном "Укроборонпром" як уповноваженим суб'єктом господарювання з управління об'єктами державної власності в обороно - промисловому комплексі.
27 листопада 2012 року за вихідним № 3007/бух., позивачем подано заяву до відповідача, щодо проведення позапланової невиїзної перевірки з метою визначення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб станом на 01 липня 2012 року, не сплаченого на дату набрання чинності Закону України №5414 від 2 жовтня 2012 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу».
У період з 28.11.2012 по 29.11.2012 державною податковою інспекцією у м. Красний Луч проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ХКО ім. Г.І.Петровського з питань своєчасності сплати до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб та виплати заробітної плати за період з 01.01.2012 по 31.10.2012, за наслідками якої було складено акт від 06.12.2012 за №548/17-046/14312683.
Під час перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення ХКО ім. Г.І.Петровського п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, абз. «е» п.176.1, абз. «а» п.176.2 ст.176 ПК України. Станом на 31.10.2012 не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 1010245,50 грн.
За наслідками проведеної перевірки ДПІ у м. Красний Луч було винесене податкове повідомлення-рішення № 0000991742 від 17.12.2012 про донарахування податкового зобов'язання на суму 1262815,88 грн., з яких збільшено основний платіж у розмірі 1010354,50 грн., штрафні санкції у розмірі 252561,38 грн..
Позивачем 18.03.2013 за вих. №771 до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби було направлено заяву про списання податкового боргу перед бюджетом з податку на доходи з фізичних осіб не сплаченого станом на 01 липня 2012 року в сумі 1010254,60 грн., штрафні санкції за період - 252561,38 грн..
На дану заву ДПІ у м. Красний Луч надав відповідь від 20.03.2013 за №1687/7/19-027, в якому зазначено про відсутність підстав для списання податкового боргу перед бюджетом відповідно до вимог Закону України від 02.10.2012 №5414 .
Згідно пп. 14.1.156 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Підпунктом 14.1.175 та 14.1.180 п. 1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено поняття податкового боргу. Статтею 15 п. 15.1 Податкового кодексу України визначено коло платників податків. Статтею 18 Податкового кодексу України визначено поняття податкового агента.
Відповідно до п.п. 168.1.1, 168.1.2 п. 168.1 п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податків, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
На підставі ст. 171, п.п. "а", "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України визначено особу відповідальну за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку.
Встановлено, що позивач є підприємством оборонно-промислового комплексу, яке включено до складу Державного концерну "Укроборонпром", відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1221 від 29.12.2010 року "Про утворення Державного концерну "Укроборонпром".
Згідно Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу" N 5414-VI від 02.10.2012 року, який набрав чинності 31.10.2012 року п. 2-2., підлягає списанню податковий борг (у тому числі встановлений судовими рішеннями та реструктуризований) станом на 1 липня 2012 року, не сплачений станом на дату набрання чинності цим Законом, платників податків - підприємств оборонно-промислового комплексу, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром" (далі - підприємства оборонно-промислового комплексу), перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку з порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу-учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку".
Контролюючі органи в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, здійснюють списання зазначених сум протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків. На списані відповідно до положень цього пункту суми не нараховується пеня, штрафні санкції, що встановлені цим Кодексом.
Статтею ст.51 Податкового кодексу України та наказу ДПА України від 24.12.2010 року № 1020 передбачено, що податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку за формою 1ДФ.
Згідно п. 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
ХКО ім. Г.І.Петровського щоквартально надавав ДПІ у м. Красний Луч податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за формою № 1 ДФ, що свідчить про узгодження боржником суми податкових зобов'язань та наявність у ДПІ у м. Красний Луч Луганської області ДПС відомостей про існування у підприємства станом на 01.07.2012 р. заборгованості з податку з доходів фізичних осіб.
Також судом першої інстанції встановлено, що станом на 30.06.2012 р. у позивача був податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в сумі 1010245,50 грн., що було підтверджено матеріалами перевірки, а тому у відповідача відповідно до приписів Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу" N 5414-VI від 02.10.2012 року, який набрав чинності 31.10.2012 року, виник обов'язок цей борг списати.
Відповідно до п.п.54.3.5 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, у тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Згідно п.58.1. ст.58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 127.1. ст. 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Податковим повідомленням рішенням відповідача № 0000991742 від 17.12.2012 до позивача, на підставі п. 127.1 ст. 127 ПК України, застосована штрафна (фінансова) санкція в сумі 252561,38 грн. тобто податковий борг виник у позивача після липня 2012р. і цього боргу станом на 1.07.2012р. не існувало.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою доводами апеляційної скарги висновки викладені в судовому рішенні не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 р. у справі № 812/3867/13-а за позовом Хімічного казенного об'єднання ім. Г.І.Петровського до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 р. у справі № 812/3867/13-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 31 липня 2013 року. Ухвала у повному обсязі буде складена 2 серпня 2013 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя : М.Г.Сухарьок
Судді: С.В.Білак