ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 липня 2013 р. 12:14 Справа №801/6540/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Проніні Є.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби
Красноперекопського управління державної казначейської служби України в АР Крим
про стягнення 16004100,94 грн.,
за участю представників:
від позивача - Самойленко О.І., представник, довіреність № 51 від 21.11.2012 року;
від відповідачів:
1) Муравльов А.Т., представник, довіреність № 537/10 від 18.01.2013 року;
2) не з'явився;
Суть спору: Публічне акціонерного товариство "Кримський содовий завод" (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби, Красноперекопського управління державної казначейської служби України в АР Крим (далі відповідачі) про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача заборгованість з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 16004100,94 грн.
Ухвалою суду від 02.07.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 15.07.2013 року, наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у адміністративному позові, та надав додаткові докази по справі.
За результатами судового засідання, яке відбулось 15.07.2013 року, у зв'язку з неявкою відповідачів, суд відклав розгляд справи.
У судовому засіданні, яке відбулось 25.07.2013 року, представник позивача надав заяву про збільшення позовних вимог № 21-ю/181 від 22.07.2013 року, відповідно до якої просить з урахуванням збільшених позовних вимог стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Кримський содовий завод» (96002, Україна, АР Крим. м. Красноперекопськ, вул. Проектна, 1, Ідентифікаційний код 05444546, р/р 2600501098 в КЦО АБ «Кліринговий дім», МФО 300647) суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість 938599,00 грн. за серпень 2012 року;суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість 6046446,00 грн. за вересень 2012 року; суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість 8370 604,00 грн. за жовтень 2012 року; пеню за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень 2012 року у розмірі 54 850,18 грн.; пеню за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ за вересень та жовтень 2012 року у розмірі 710977,81 грн.; суму сплаченого позивачем при подачі позову судового збору в розмірі 2294,00 грн.; та зобов'язати відповідачів надати звіт про виконання судового рішення.
Представник першого відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову та надав заперечення на адміністративний позов № 7633/10 від 24.07.2013 року та заперечення на заяву про уточнення позовних вимог по адміністративній справі № 7635/10 від 24.07.2013 року.
Другий відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином.
Представник позивача та першого відповідача не заперечували проти розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Враховуючи належним чином повідомлення сторін про час, день та місце проведення судового засідання, приймаючи до уваги думку представника позивача та першого відповідача, відсутність в матеріалах справи клопотання другого відповідача про відкладення розгляду справи та неможливість розгляду справи за відсутності його представника, суд, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Кримський содовий завод" зареєстроване виконавчим комітетом Красноперекопської міської ради 03.08.1998 року як юридична особа, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АЖ № 841709.
Працівниками Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" у період з 06.11.2012 року по 14.11.2012 року з питання правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у сумі 6046446,00 грн. та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у сумі 938599,00 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ, поданій за відповідний звітний (податковий) період (вх. № 9056964820 від 19.09.2012 року, з урахуванням уточнюючих розрахунків № 9056975896 від 19.09.2012, та № 9064102532 від 18.10.2012) за період з 06.11.2012 по 14.11.2012 року.
Перевіркою не встановлено порушень при відображенні ПАТ «Кримський содовий завод» у декларації за серпень 2012 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 6046446,00 гривень та бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 938599,00 грн., та про що складено Довідку № 76/40- 30/05444546 от 19.11.2012 року.
Крім того, перевірка проводилась з питання правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у сумі 8370604,00 грн. та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у сумі 6046446,00 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ за вересень 2012 р., поданій за відповідний звітний (податковий) період (вх. № 9064102701 від 18.10.2012 року) та від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у сумі 5040425,00 грн. та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у сумі 8370604,00 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ за жовтень 2012 р., поданій за відповідний звітний (податковий) період (вх. № 9072520628 від 19.11.2012 року), з урахуванням уточнюючих розрахунків № 9075068130 від 28.11.2012).
Перевіркою не встановлено порушень при відображенні ПАТ «Кримський содовий завод» у декларації за вересень 2012 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 8 370 604,00 грн. та бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 6 046 446,00 грн. за жовтень 2012 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 5 040 425,00 грн. та бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 8 370 604,00 грн., та складено Довідку № 80/40- 20/05444546 від 20.12.2012 року.
У зв'язку з неотриманням з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на додану вартість у встановлені строки, Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" звернулось до суду про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
П.п. 14.1.18 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V ПК України.
Відповідно до п.п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, у тому числі, операції платників податку з постачання товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків з бюджетом регламентується статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
П.п.14.1.179 статті 14 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання для цілій розділу V ПК України, це загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з розділом V Податкового кодексу України (п.п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України).
У п. 198.2 статті 198 цього кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів / послуг
дата отримання платником податків товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку за встановленою ставкою протягом звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого ви користування в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
П. 200.7 ст. 200 ПК України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (200.8. ст.200 ПК України).
Згідно з п. 200.10. ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п.200.11. ст.200 ПК України).
Відповідно до п. 200.12. ст. 200 цього кодексу орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13. ст.200 ПК України).
Відповідно до п.п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Згідно з п.п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Судом встановлено, що суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 938599,00 грн. за серпень 2012 року, 6046446,00 грн. за вересень 2012 року, 8370604,00 грн. за жовтень 2012 року, які підлягають відшкодуванню, підтверджені висновками, викладеними у довідках Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби № 76/40- 30/05444546 от 19.11.2012 року та № 80/40- 20/05444546 від 20.12.2012 року.
Однак відшкодування зазначених сум не здійснено, а тому період прострочення відшкодування бюджетної заборгованості станом на 22.07.2013 року становить 233 днів, за таких обставин пеня за прострочення бюджетного відшкодування ПДВ за декларацією за серпень складає 54850,18 грн.
По довідці за вересень, жовтень 2012 року № 80/40- 20/05444546 від 20.12.2012 року період прострочення відшкодування бюджетної заборгованості станом на 22.07.2013 року становить 200 днів, а тому пеня за прострочення бюджетного відшкодування ПДВ за декларацією за серпень 2012 року складає 710977,81 грн.
Матеріалами справи підтверджується дотримання позивачем порядку, встановленого діючим законодавством та вчинено передбачені законом дії щодо отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень, вересень та жовтень 2012 року.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачами у справах розглядуваної категорії виступають податковий орган та орган державного казначейства. При цьому позивач не зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з них, оскільки з урахуванням положень ст. 200 Податкового Кодексу України та Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. № 39, податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, як представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки. При цьому попереднє адміністративне або судове оскарження дій або бездіяльності органів державної податкової служби щодо надання висновку про суми ПДВ, належні до відшкодування, не є необхідною передумовою для безпосереднього звернення платника податку з позовом про стягнення відповідної суми з Державного бюджету України.
Разом із тим, враховуючи, що висновок податкового органу із зазначенням суми бюджетного відшкодування є підставою для проведення відшкодування сум податку на додану вартість з державного бюджету, ненадання такого висновку саме по собі також є порушенням права платника податку на бюджетне відшкодування.
Отже, учасниками адміністративного процесу у справах про стягнення бюджетної заборгованості є суб'єкти господарювання, органи державної податкової служби та територіальні органи державного казначейства. Способом захисту порушеного права у випадку невідшкодування платнику податку бюджетної заборгованості з податку на додану вартість є стягнення бюджетної заборгованості з цього податку.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
З урахуванням викладеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування ПДВ за серпень, вересень, жовтень 2012 року та пені за прострочення такого відшкодування, належить задовольнити.
У судовому засіданні, яке відбулось 25.07.2013 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 29.07.2013 р.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" (96002, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Проектна,1 ідентифікаційний код 05444546, р/р 2600501098 в КЦО АБ «Кліринговий дім», МФО 300647) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень, вересень, жовтень 2012 року у розмірі 15355649,00 грн. (п'ятнадцять мільйонів триста п'ятдесят п'ять тисяч шістсот сорок дев'ять гривень 00 копійок) та пеню за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень, вересень, жовтень 2012 року у розмірі 765827,99 грн. (сімсот шістдесят п'ять тисяч вісімсот двадцять сім гривень дев'яносто дев'ять копійок).
3. Стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунку коштів, призначених на утримання Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби, на користь Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" (96002, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Проектна,1 ідентифікаційний код 05444546, р/р 2600501098 в КЦО АБ «Кліринговий дім», МФО 300647) 2294,00 грн. (дві тисячі двісті дев'яносто чотири гривні 00 копійок) судового збору.
4. Зобов'язати Красноперекопську об'єднаної державну податкову інспекцію АР Крим Державної податкової служби надати звіт про виконання судового рішення протягом шести місяців після набрання рішенням суду законної сили.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.