УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2013 р.Справа № 2а-12773/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є.
при секретарі судового засідання Кудіній Я.Г.
за участі представника позивача - Акопян М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобол-реєстр" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2013р. по справі № 2а-12773/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобол-реєстр"
до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби третя особа - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради
про визнання дій незаконними,
ВСТАНОВИЛА:
15.11.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобол-реєстр" звернулось до суду із позовом, у якому просило визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова щодо складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки підприємства щодо документального підтвердження господарських відносин із Приватним підприємством "Мечніково", їх повноти відображення в обліку за період січень 2011 р., грудень 2011 р., січень 2012 р. - червень 2012 р. № 561/23-3/25613583 від 10.08.2012 р.
Харківський окружний адміністративний суд постановою від 29.01.2013 року у задоволенні позову відмовив.
Приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані дії податкового органу щодо складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки та викладення у ньому певних висновків не породжують для платника податків будь-яких юридичних наслідків та не впливають на його права і обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобол-реєстр" подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про задоволення позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, зазначаючи, що в акті про неможливість проведення зустрічної звірки висновки податкового органу про відсутність реальності вчинених господарських операцій через відсутність підприємства за місцезнаходженням, є неправомірними, оскільки підприємство перебуває за юридичною адресою та реально здійснює господарську діяльність.
У судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Представники відповідача, третьої особи до судового засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судовим розглядом, у зв'язку із встановленням сумнівності у факті здійснення операцій (існування розбіжностей задекларованих у податкових деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань), податковий орган 08.08.2012 року звернувся до позивача із письмовими запитами №8345/10/22-04, №8346/10/22-04, №8347/10/22-04 про надання інформації та її документального підтвердження з питань господарської діяльності із контрагентами за січень-квітень 2011 року, січень-квітень 2012 року, червень 2012 року.
Листом від 27.08.2012 року №27/08-12 позивач надав ДПІ у Київському районі м. Харкова відповідні пояснення.
10.08.2012 року фахівцями ДПІ у Київському районі м. Харкова на підставі п. 73.3 ст.73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку ТОВ "Глобол-реєстр" з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами їх реальності та повноти відображення в обліку за період січень 2011 року - грудень 2011 року, січень 2012 року - липень 2012 року.
За результатами перевірки складено акт № 561/23-3/25613583 від 10.08.2012 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Глобол-реєстр" щодо документального підтвердження господарських відносин, із платниками податків та зборів, їх реальності та повноти відображення в обліку за період січень 2011 року - грудень 2011 року, січень 2012 року - червень 2012 року, липень 2012 року».
За наслідками зустрічної звірки податковий орган дійшов висновку про відсутність у ТОВ "Глобол-реєстр" ознак реальності вчинення господарських операцій за період січень 2011 року - грудень 2011 року, лютий 2012 року - липень 2012 року.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані дії податкового органу щодо складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки та викладення у ньому певних висновків не породжують для платника податків будь-яких юридичних наслідків та не впливають на його права і обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
У відповідності до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону Державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Органи державної податкової служби є уповноваженими державою органами для здійснення функцій контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), зокрема, і податку на додану вартість.
Для реалізації зазначених функцій податкові органи наділено правом проведення перевірок, підстави, порядок проведення та умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення яких передбачені положеннями Податкового кодексу України.
Зокрема, Податковим кодексом України передбачено проведення зустрічних звірок та камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок, які передбачають дотримання певної процедури їх проведення.
Так, відповідно до п. 73.5 ст. 73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010 р., зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Таким чином, у разі відсутності в податкового органу інформації, яка необхідна для проведення зустрічної звірки, орган державної податкової служби повинен надіслати або вручити представнику суб'єкта господарювання офіційний запит про надання інформації та її документального підтвердження, і у разі отримання від суб'єкта господарювання необхідної інформації орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку, за результатами якої повинна складатися довідка, яка має бути вручена (надіслана) суб'єкту господарювання.
У свою чергу, пп. 4.4 п. 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 22 квітня 2011 року № 236 визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Отже, акт або довідка, складені за наслідками зустрічної звірки, є службовим документом, який підтверджує факт проведення такої звірки або неможливості її проведення і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Отже, право на внесення певної інформації до акту про проведення зустрічної звірки виникає у податкового органу за наслідками її проведення, з урахуванням тих фактичних обставин, які встановлені в результаті проведення перевірки. Тобто, фактично в даному акті викладаються оціночні судження контролюючого органу з приводу результатів проведення зустрічної звірки.
Таким чином, колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції, що інформація, викладена податковим органом в актах про неможливість проведення зустрічних звірок, сама по собі не впливає на наявні у позивача права, не створює для нього додаткових обов'язків, не визначає правову поведінку позивача, отже прав та інтересів позивача не порушує.
Проведення зустрічної звірки з оформленням акту про її результати не призводить до виникнення певних обов'язків у платника податків, оскільки вони є лише процедурою встановлення обставин, які необхідні для контролю за правильністю нарахування і сплати податків та інших обов'язкових платежів.
Крім того, із положень Податкового Кодексу України вбачається обов'язок, а не право, податкового органу викладення відповідних висновків, отриманих за результатами перевірок та/або звірок у законодавчо встановленій формі.
Одночасно слід вказати, що визначаючи правові наслідки незгоди платника податків з висновками перевірки чи фактами та даними, п. 86.7 ст. 86 ПК України передбачено право платника податків подати свої заперечення на такий акт/довідку.
Також, при фактичному проведенні перевірки та складенні акту перевірки, діями податкового органу, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки позивача у сфері публічно-правових відносин є відповідні рішення про донарахування податкових зобов'язань та/або визначення штрафних (фінансових) санкцій, прийнятих за їх наслідками.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувані дії працівників податкового органу щодо складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки № 561/23-3/25613583 від 10.08.2012 року та викладення у ньому певних висновків не породжують для платника податків настання будь-яких юридичних наслідків та не впливають на його права і обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Крім того, необхідно зауважити, що складаючи спірний акт відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження їй надано.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобол-реєстр" та відсутності підстав для їх задоволення.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобол-реєстр" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2013р. по справі № 2а-12773/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Катунов В.В. Бершов Г.Є.
Повний текст ухвали виготовлений 15.04.2013 р.